Meditasyon Nedir? Meditasyon Nasıl Yapılır?

meditasyon nedir, meditasyon nasıl yapılır?
meditasyon nedir, meditasyon nasıl yapılır?

Son yıllarda çok sık duyduğumuz sözcüklerden biri de meditasyondur. Öyle ki ülkemizde meditasyon yapan ya da yapmayı düşünen insan sayısı her geçen gün artmaya devam etmektedir. Bununla birlikte konunun uzmanları, fiziksel ya da ruhsal sorunlarınız olmasa da daha sağlıklı bir yaşam için meditasyon yapmayı önermekte, faydalarını her fırsatta dile getirmektedirler. Birçok sağlık probleminin stres ve gerginlikten kaynaklandığı gerçeğini göz önünde bulundurursak aslında haksız da sayılmazlar. Bu sebeple bu yazımızda meditasyon nedir, meditasyon nasıl yapılır, konularına değindik. Yazımızı dikkatle okuyarak meditasyon hakkında merak ettiğiniz tüm sorulara cevap bulabilirsiniz.

Tai Chi Nasıl Yapılır?

Aşırı stres altındaki vücut, başta cilt ve mide olmak üzere birçok yönden sağlığımızı olumsuz etkiler. İş hayatı, ekonomik kaygılar, özel sorunlar hatta bitmek bilmeyen trafik çilesi bile kişiyi stres ve baskı altına almaktadır. Yaşadığımız bunca stres ve gerginliği bir şekilde atmaya, hem fiziksel hem de ruhsal bir rahatlamaya ihtiyaç duyarız. Hal böyle olunca meditasyon nedir, meditasyon nasıl yapılır ve meditasyon yapmanın faydaları nelerdir, sorularına cevap aramak neredeyse zorunlu hale gelmiştir.

Şimdi gelin meditasyon nedir sorusuna ve meditasyon hakkında merak ettiğiniz diğer sorulara cevap arayalım. O halde güzel bir müzik açın, koltuğunuza yaslanın ve rahatlayın. Hazırsanız başlıyoruz.

Meditasyon Nedir?

meditasyon nedir?
meditasyon nedir?

Latince meditatio kökünden gelen meditasyon, sözlük anlamı olarak bir şeyi gözden geçirme, bir şeye yoğunlaşma anlamına gelir. Aslında meditasyon nedir sorusuna “Her şeyi bir kenara bırakıp zihni boşaltmak; huzurlu, derin düşüncelere dalmaktır.” şeklinde cevap verebiliriz.

Meditasyonun temel prensibi zihni boşaltmaktır. Zaten meditasyon eğitimlerinin temel dersleri de bu prensip doğrultusunda başlar. Kişinin zihnini boşaltarak huzura ve rahatlığa kavuşması beklenir. Ancak meditasyon düzenli bir şekilde pratik ya da egzersiz yapmayı gerektirir. Bununla birlikte çeşitli okumalar yaparak meditasyon hakkında detaylı bilgi de edinebilirsiniz. Fakat unutmamanız gereken yegane şey: “Meditasyon yapmadan meditasyon öğrenilmez.” prensibidir.

Meditasyon Yapmanın Faydaları Nelerdir?

meditasyon yapmanın faydaları nelerdir?
meditasyon yapmanın faydaları nelerdir?

Yapılan bilimsel araştırma sonuçları, meditasyonun insan sağlığını olumlu yönde etkilediğini ortaya koymuştur. Dolayısıyla meditasyon yapmak, yaşamın stres ve gerginliğinden uzaklaşmak için iyi bir yöntemdir. Bununla birlikte meditasyon, disiplin gerektiren bir uğraştır. Meditasyona sabırla ve kararlılıkla devam etmeniz gerekir. Bir süre devam ettiğinizde ise farkı hemen hissedecek ve alışkanlık haline getireceksiniz.

Meditasyon sayesinde öğreneceğiniz en temel şey, zihninizi kontrol etmektir. Zihin kontrolü yapmayı öğrenmek, kişinin konsantrasyon ve odaklanma becerilerini arttıracaktır. Böylece kişi, hem iş hayatında daha başarılı olacak hem de daha sağlıklı sosyal ilişkiler kuracaktır. Ancak meditasyon hakkında söyleyeceklerimiz bunlarla sınırlı değil. Şimdi meditasyon yapmanın faydaları nelerdir, daha detaylı inceleyelim.

İşte bilimsel olarak da ispatlanan meditasyon yapmanın faydaları:

 • Meditasyon yapmak stresi azaltır ve anksiyete gibi rahatsızlıklara iyi gelir.
 • Meditasyon sayesinde kişinin öz kontrol becerisi gelişir.
 • Hafızayı güçlendirir.
 • Öfke yönetimi konusunda kişinin önemli bir yol almasını sağlar.
 • Madde bağımlılığı başta olmak üzere pek çok bağımlılığa karşı etkili bir tedavi desteğidir.
 • Meditasyon, kişiyi psikolojik olarak rahatlatır. Böylelikle kaliteli bir uyku düzeni sağlar.
 • Meditasyon yapmak kan basıncını düşürmektedir. Böylece kalp ve damar sağlığına katkı sağlamaktadır.

Meditasyon Nasıl Yapılır?

meditasyon nasıl yapılır?
meditasyon nasıl yapılır?

Evdeki imkanlarınızla meditasyon yapmanız mümkündür. Yeter ki sessiz, sakin, iyi havalandırılmış bir ortam olsun. Çünkü meditasyon esnasında rahatsız edilmemek ve bol oksijen almak önemlidir. Bu koşulları sağladıktan sonra doğru bir meditasyon için öncesinde mutlaka riayet etmeniz gereken birkaç husus daha bulunmaktadır. Şimdi meditasyon nasıl yapılır, nelere dikkat etmek gerekir, kısaca bunlara değinelim.

Evde Meditasyon Nasıl Yapılır?
 • Meditasyon yaparken açlık ya da tokluk durumunuz oldukça önemlidir. Meditasyon öncesinde karnınızın çok aç olmaması gerekir. Bununla birlikte tıka basa dolu bir mide ile meditasyon yapmak da doğru değildir. Tüm enerjinizi rahatlamaya, zihninizi boşaltmaya vereceğiniz için bu tarz uyaranların meditasyonunuzu bölmesine izin vermemelisiniz.
 • Uzmanlar, meditasyon önceesinde ılık bir duş almayı da ısrarla önermektedir. Sebebi ise duş almanın vücuttaki elektriği atmamızı ve rahatlamamızı sağlamasıdır. Vücudunuz rahatladığı için de meditasyona odaklanmanız kolaylaşacaktır.
 • Meditasyon yaparken belki de dikkat edeceğiniz en önemli nokta giysilerin uygunluğudur. Sizi rahatsız eden çamaşır ya da giysiler ile meditasyon tam anlamıyla yapılamaz. Mümkün olduğunca rahat ve ince kumaş giysiler ile meditasyon yapmanızı öneriyoruz.
 • Zihni boşaltırken gürültüden uzak, sessiz ve rahat bir ortam tercih edin. Ayrıca meditasyon yaptığınız yerin sadeliğine de önem verin. Dağınık ve eşya ile tıkış tıkış dolu bir oda, temel meditasyon egzersizleri için hiç uygun değildir.
 • Olabildiğince izole ortamlar yaratın. Ortamın ısı ve ışık ayarlamalarında aşırıya kaçmayın. Oda ne çok soğuk ne çok sıcak olmalıdır. Hafif loş ortam ise ideal tercihtir. Dilerseniz hafif ve sakinleştirici meditasyon müziği de açabilirsiniz. Müzik seçerken ağır tonlarda, dingin veya doğa sesleri içeren melodileri tercih edin. Meditasyon müziğinin yüksek ses ayarında değil; meditasyona eşlik edecek düzeyde, kısık ses ayarında, olmasına dikkat edin.
 • Dış uyaranların sizi bölmesine izin vermeyin. Bu nedenle kapının zil sesini kısın, televizyon, bilgisayarınızı kapatın. Cep telefonunuzu ortamdan uzaklaştırın.
 • Sakinleşme ve duru bir zihin için meditasyonunuzu destekleyecek içecekler içebilirsiniz. Papatya çayı ya da yeşil çay gibi çaylar sizin meditasyonda daha başarılı sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır.
Meditasyon Oturuşu

Ortamınızı meditasyon yapmaya uygun hale getirdiyseniz meditasyon oturuşu nasıl olur, konusundan bahsedebiliriz. Çünkü meditasyon yaparken oturma pozisyonu çok önemlidir. Meditasyon halindeyken sırt ve omurga sağlığını riske atacak şekilde durulmamalıdır.

Tavsiye edilen oturma pozisyonu ise  bağdaş kurarak oturmaktır. Özellikle bağdaş kurma pozisyonunda kambur durmamaya dikkat edin. Sırt ve vücudun üst bölümünün yere 90 derecelik açı ile yani dik pozisyonda olduğundan emin olun. Unutmayın doğru bir duruş, doğru nefes almanızı sağlar. Böylelikle sağlıklı bir meditasyon yapabilirsiniz.

Meditasyon sadece oturarak değil, yatarak ya da bir sandalyede oturarak da yapılabilir. Eğer sandalyede meditasyon yapacaksanız ayaklar yere paralel durmalı, ayak tabanı yere tam olarak basmalı ve sağlam durduğunuzdan emin olmalısınız.

Transandantal Meditasyon Nedir?

transandantal meditasyon nedir?
transandantal meditasyon nedir?

Oldukça yeni ve modern hayata uygun bir meditasyon biçimi olan transandantal meditasyon, Yogi Marashi Mahesh tarafından yaratılmıştır. Ortaya çıkış yeri Hindistan olsa da zamanla ününü tüm dünyaya duyurmuştur. Peki transandantal meditasyon nedir?

Transandantal meditasyon, temelde bir farkındalık yaratma çabasıdır. Bunu yaparken de kişinin dikkatini dağıtan her türlü şeyden arınmasını sağlamaktır. Böylece kişi daha rahat ve huzurlu hissedecektir. Klasik meditasyondan ayıran özelliği ise bir mantra doğrultusunda yapılmasıdır. Kişi kendine en uygun mantrayı seçer ve bu mantra eşliğinde zihnini boşaltır. Huzura kavuşur.

Transandantal Meditasyon Nasıl Yapılır?

transandantal meditasyon nasıl yapılır?
transandantal meditasyon nasıl yapılır?

Çağımız; şehir yaşamı, iş stresi ve diğer telaşları ile bizleri oldukça yıpratmaktadır. Dolayısıyla dönem dönem bu stres ve yoğunluktan uzaklaşmak, hem fiziki hem de ruhsal olarak yenilenmek gerekir. Ancak ne yazık ki birçoğumuz bu keşmekeş içinden anlık bile olsa ayrılamıyoruz. Modern yaşam bu kaçışlara birçok mazaret üretmemizi sağlıyor ya da çemberin dışına çıkamamızı bir şekilde engelliyor. Bu durumda çıkış yolunu nerede aramalıyız? İşte bu noktada meditasyona başvurabiliriz. İhtiyacımız olan rahatlamayı meditasyon sayesinde sağlayabiliriz. O halde transandantal meditasyon nasıl yapılır, hemen izah edelim.

 • Transandantal meditasyon oldukça basittir. Ayrıca her yerde de yapılabilir. İhtiyacınız olan tek şey bir mantradır. Mantra, meditasyon esnasında dikkat dağıtıcı ögeleri kendinizden uzaklaştırmak ya da konsantrasyonu sağlamak için kullandığınız sembole denir. Bu bir ses de olabilir, bir sözcük de…
 • Mantranızı seçtikten sonra kendinizi rahat hissedeceğiniz bir pozisyon alın. İster bir koltukta oturun, isterseniz yerde bağdaş kurun.
 • Ardından seçtiğiniz mantrayı ard arda, sakince tekrarlayarak zihninizi meşgul eden ya da dikkatinizi dağıtan düşüncelerden yavaş yavaş sıyrılın.
 • Zihniniz bunlardan arındığında berraklaşacaktır. Böylece hem fiziksel hem de ruhsal bir iyiyleşme yaşayacaksınız.

Meditasyon kişinin iç yolculuğudur. Dolayısıyla tek başına yapılmasında sakınca yoktur. Fakat meditasyon hareketlerinin uzman bir eğitici rehberliğinde yapılması en doğru olanıdır. İnternette meditasyon türlerine ilişkin pek çok tanıtım videosu bulunsa da, meditasyona yeni başlayanlar için uzman bir eğitici eşliğinde eğitim alınması gerektiğini hatırlatmak isteriz.

 

Önceki İçerikDepresyon Belirtileri Nelerdir? Depresyon Nasıl Geçer?
Sonraki İçerikSquat Nedir? Squat Hareketleri Nasıl Yapılır?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.