Mavi Balina Oyunu Nedir, Görevleri Neler

Mavi Balina Oyunu Nedir, Kuralları Neler
Mavi Balina Oyunu Nedir, Kuralları Neler

Son zamanlarda, birçok çocuk ve gencin intihar etmesiyle gündeme gelen mavi balina oyunu, herkes tarafından merak edilmektedir. Çocuğu için aldığı sürpriz yumurtanın içinden mavi balina oyunu çıkan annenin savcılığa şikayetiyle tekrar gündeme gelen bu oyun, ebeveynlerin tedirgin olmasına sebep olmuştur. Çağımızın tehlikeli internet oyunları arasında yer alan Mavi Balina nedir? Mavi Balina Oyunu kuralları neler? Merak edilenler yazımızın devamında.

Konu Başlıkları

Mavi Balina Nedir

İlk kez Rusya’da oynanmaya başlanan ve orijinal adı Siniy Kit olan oyunda kullanıcılardan birbirini takip eden 50 tehlikeli görevi tek tek yerine getirmesi istenmektedir. Bu 50 görev, 50 günlük bir süreci kapsamaktadır. Oyunculara, günlük olarak sırasıyla talimatlar verilmektedir. Süreç, oyuncular için psikolojik ve fiziki açıdan onları dış dünyadan soyutlayarak kendi kabuklarına çekilmesi ile tuhaf davranışlar sergilemesi şeklinde ilerlemektedir.

Oyun, Rus sohbet siteleri aracılığıyla oynanmaktadır. Herhangi bir resmi sitesi bulunmadığı gibi, yasal olarak satışı da yapılmamaktadır. Zaten, intihar olaylarından sonra oyunun kurucusu 3 yıl hapisle cezalandırılmıştır. Tabi oyun yine de oynanmaya devam etmektedir. Oyunu oynamak isteyenlere, Rus sohbet siteleri aracılığıyla, sisteme giriş yapmak için adres gönderilmektedir. İnternet adresine giriş yapıldığı anda, kullanıcının bilgisayarına giriliyor ve  kişisel bilgileri ele geçiriliyor. Sonrası, birbirini takip eden tehlikeler zinciri olarak devam ediyor. Kişisel bilgilerine ulaşılan oyunculara şantaj yapılarak, kendilerinden istenen talimatları eksiksiz olarak yerine getirmesi istenmektedir.

Siber Saldırı Nedir

Mavi Balina Oyunu Nedir

Belirli aralıklarla, çeşitli haber programlarında, mavi balina kurbanı gençlerin haberlerini üzülerek izlemekteyiz. İnternet kullanımının her geçen gün yaygınlaştığı günümüzde, anne babaları çocukları için endişelendiren mavi balina oyunu nedir diye araştırmalar yoğunlaşmıştır. 50 gün boyunca süren oyunda, oyuncuya her gün için bir görev verilmektedir ve bu görevler her geçen gün daha da tehlikeli bir boyut almaktadır.

mavi balina oyunu görevleri neler
mavi balina oyunu görevleri neler

Görevler, kolunu bacağını kesme, korku filmleri izleme, kimseyle görüşmeme, yüksek sesle önerilen müzikleri dinleme gibi tehlikeli isteklerden oluşmaktadır. Oyuncu, tüm görevleri tamamlayıp oyunu bitiremezse, ”Öl! Nasıl olsa yeniden doğacaksın” şeklinde bir telkinle karşılaşıyor.

Oyunun çeşitli aşamalarında, henüz çocuk yaştaki oyunculardan, kollarına kesikler atması, bacaklarına balina şekli kazıması gibi akla gelmeyecek şeyler isteniyor. Bazı zamanlarda, gecenin geç saatlerinde, oyun yöneticisi tarafından uyandırılarak, kendisine gönderilen korku filmlerini, istenilen süre kadar izlenmesi görevi veriliyor. Şantajla etki altına alınan çocuklar, 50. güne kadar, dış dünyadan soyutlanarak kendilerine önemli ölçüde zararlar veriyor. Son günün görevi ise, Mavi Balina olmak adı altında veriliyor ve final olarak oyuncudan intihar etmesi isteniyor.

Mavi Balina Görevleri Nelerdir

Mavi balina oyunu oynayanların ve intihar edenlerin sayısının artması üzerine, mavi balina görevleri nelerdir diye herkes merak etmeye başladı. Mavi balina görevleri, normal insanlar için korkutucu nitelikteki görevlerdir. Gençlerin, kesici ve delici aletlerle vücudunun çeşitli uzuvlarını yaralamasından, korkunç filmler izleme ve sonu ölüme kadar giden tehlikeler zincirinden oluşmaktadır.

Mavi Balina Oyunu Görevleri Nelerdir

Merak edenler için mavi balina oyunu görevleri nelerdir sorusunun cevabını maddeler haline sıralayalım:

 1. Oyuncunun bir jiletle koluna ”f57” şeklini kazıması ve fotoğrafını çekerek yöneticiye göndermesi.
 2. Sabaha karşı 04:20 sularında kalkıp, kendisine gönderilen korkunç görüntü ve filmleri izlemesi.
 3. Damarlara yakın bir yerden, kolların fazla derine kaçmayacak şekilde kesilmesi.
 4. Herhangi bir kağıda balina resmi çizerek yöneticiye gönderilmesi.
 5. Oyuncudan, balina olmaya hazır hale geldiyse, bacağına ”evet” şekli kazıması, aksi takdirde kendini çeşitli yerlerine çizikler atarak cezalandırması.
 6. Kendisine gönderilen şifreli görevi çözmesinin istenmesi.
 7. Jiletle eline ”f40” yazması ve fotoğrafını yöneticilere göndermesi.
 8. Durumuna ”#ben_balinayım” şeklinde yazı eklemesi.
 9. Görevlerini yerine getirmesine engel olan tüm korkuları yenmesinin istenmesi.
 10. Sabah 04:20’de kalkarak, çatının en yüksek kısmına çıkmasının istenmesi.
 11. Eline, jiletle balina resmi çizerek fotoğrafını göndermesi.
 12. Tüm günü, korkutucu fil ve videolar izleyerek geçirmesinin istenmesi.
 13. Kendisine gönderilen müzikleri dinlemesi.
 14. Dudaklarını kesmesi.
 15. Ellerine birçok kez iğne batırması.
 16. Kendisini hasta edecek acı verici girişimlerde bulunması.
 17. Etraftaki en yüksek çatıya çıkması ve kenarında belirli bir süre beklemesi.
 18. En yakın köprüye giderek kenarında beklemesinin istenmesi.
 19. Etrafta bir vinç arayarak bulması ve en yüksek noktasına çıkmaya çalışmasının istenmesi.
 20. Verilen talimatlarının yerine getirilip getirilmediğinin sürekli kontrol edildiğinin hatırlatılması.
 21. Skype sistemiyle, kendisi gibi balina lakaplı bir oyuncuyla konuşmasının istenmesi.
 22. Yüksek bir çatıya çıkarak, bacaklarını aşağıya sallandırıp bir süre o şekilde oturması.
 23. Yeni gönderilen şifreli görevi verilen sürede çözmesi.
 24. Yöneticinin gönderdiği gizli görevi yerine getirmesi.
 25. Kendisi gibi bir balinayla, yüz yüze buluşması.
 26. Kendisine, yönetici tarafından verilen ölüm tarihini kabul etmek.
 27. Sabah 04:20 geçe kalkarak, dışarı çıkıp tren raylarında gezinmesi.
 28. Tüm gün, kesinlikle kimseyle konuşmaması.
 29. Tam bir balina olduğuna dair yemin etmesinin istenmesi.

30 ile 49’uncu gün arasındaki görevler, 04:20’de kalkarak, yönetici tarafından gönderilen filmlerin izlenmesi ile, her gün mutlaka vücudunun farklı bir bölgesine çizikler atması ve kendisi gibi bir balinayla buluşmasından oluşmaktadır. Final olarak 50. görev ise, oyuncunun yüksek bir çatıdan atlayarak ya da kendisini asarak intihar etmesinden oluşmaktadır.

Mavi Balina Bilançosu

Bu oyununda, her gün için bir görev verilmektedir ve bu görevleri yerine getirme aşamasında oyunu, kurucu yönlendirmektedir. Dünya genelinde, art arda birçok gencin ölümüne sebep olan oyunun ismi, kayaya vuran balinalardan esinlenerek konulmuş. Rusya polisi, oyun hakkında detaylı bir soruşturma yürütmekte, gençler ve aileler oyuna dikkatli olmaları konusunda sürekli ikaz edilmektedir.

mavi balina oyunu nedir
mavi balina oyunu nedir

Geçtiğimiz yılda, 140 civarı gencin ölümüne neden olan oyunun kurucularının, yönlendirdikleri oyuncuların psikolojik yapısı ve yaşam tarzı hakkında önemli bilgilere sahip olduğu söyleniyor. Kızları daha çok fiziki olarak, erkekleri ise karakter yönünden eksik olduklarına inandırıyorlar ve psikolojilerini etkiliyorlar. Psikolojisi bozularak ”kayıp nesil” olduğuna inandırılan gençler, şantaj da eklenince, oyunun gereklerini yerine getirmek zorunda kalıyor.

Oyunun kurbanlarından olan bir Rus kızın ölümü sonrası, öncesinde intihar eden 130 civarı gencin ölümünün de aynı sebepten olabileceği şüphesiyle yapılan araştırma sonrası, aynı konseptte 8 ölüm oyununun daha kurucusu olan Philipp Budeikin, Mavi Balina oyununu da kurmaktan suçlanarak tutuklandı.

Türkiye’de Mavi Balina

Mavi balina oyunu, Dünya genelinde can alan bir oyun olduğu gibi, ülkemizde de bu oyunun kurbanı olanlar vardır. Mavi balina oyunu mağduru olduğunu iddia ederek savcılığa başvuran aileler, çocuklarının vücutlarında kesikler bulunduğunu ve son zamanlarda içe kapanık tuhaf hareketler sergilediğini söylüyor. Dünya’nın çeşitli ülkelerinden mavi balina oynadıktan sonra intihar eden gençlerin haberlerinin gelmesi, sosyal medya hesaplarının da, oyuna karşı önlem almasını mecbur kıldı. Sosyal paylaşım siteleri, mavi balina oyununa yönelik olarak aramaların yoğunlaşması üzerine, kullanıcılara uyarı mesajı göndermekte ve psikolojik sorunları için ücretsiz destek alabileceği kurumlara yönlendirmektedir.

Kurucusu tutuklanmasına rağmen hala oynanmaya devam eden mavi balina oyununun, gençleri intiharın eşiğinden kurtarmak için durdurulması yönünde soruşturma ve çalışmalar devam etmektedir.

Önceki İçerikKetum Ne Demek, Ketum Nedir
Sonraki İçerikMenemen (Kubilay) Olayı Nedir, Ne Zaman Oldu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.