Marjinal Ne Demek, Marjinal Tarz Nedir

Marjinal Ne Demek, Marjinal Tarz Nedir
Marjinal Ne Demek, Marjinal Tarz Nedir

Marjinal Nedir

Alışılageldik formlar içerisinde farklılıklara sahip olan, insanlar, yapılar, davranışlar ve daha birçok sınıflama marjinal nedir sorusunun en kısa cevabıdır. Türkçeye kattıkları ile dil bilimi adına gelişime yön veren TDK (Türk Dil Kurumu), yabancı kökenli olan( Fransızca) bu kelimeyi; “aykırı”, “uç” ve “sıra dışı”, olarak betimlemektedir. Kültür farklılıkları dışında, farklı kabul edilen her duruma ilgi çekici olması adına aykırı denilmesindense marjinal denmesi daha yaygındır.

Pek çok insan yeterli kelime dağarcığı olmaması sebebiyle karşısındaki farklı durumlara “Uç” ya da “Aykırı” şeklinde hitap etmez. Bu kelimelerin negatif etkili olacağını düşünerek, marjinal kelimesini tercih eder. Marjinal nedir sorusu karşısında benzer biçimde birçok cevap verilebilir. Örneğin; marjinal insan, …yapı, …kentleşme, …giyim, …müzik, …yemek gibi.

Bazen marjinalliğin bir kültür biçiminde kalıplaşmış kullanımlarıyla da karşılaşılmaktadır. Marjinal kadın, erkek, tarz, insan gibi. Bu kalıp sıfatlar, formlar içerisinde değişikliği ile aykırı biçime sahip olan benzer oluşumlar için kullanılır.

Spesifik Ne Demek

Marjinal Ne Demek

Farklı görünümün istekler karşısında kolayca elde edilebileceği konusu hatırlanır ise marjinallik, geçici bir hâl alır. Marjinal ne demek sorusuna sözlük anlamıyla verilecek cevaplar, yetersiz kalacaktır. Farklılık yaratarak geleceğe yönelik moda, teknoloji ve yaşam tarzları tam anlamıyla marjinallik demektir.

marjinal ne demek tdk
marjinal ne demek tdk

İlk zamanlarda kültürü ile kalıplaşmış toplumların kabullenmesinde sıkıntılar yaşadığı farklılıklar ve uç noktalar, marjinal ne demek sorusuna cevap olarak verilebilir. Ünlü bir karakter, sevenlerinin karşısına daha önce hiç görmedikleri bir giyim, davranım ve tavır ile çıktığında, marjinal olarak adlandırılabilir. Daha sonra bu aykırı tavır, toplum tarafından kabul görür ise “Moda” olur. Moda, marjinallikten arındırılmış, toplumun tarafından kabul edilen, kalıplar biçiminde sözlükte yer alarak, marjinalliğin anlamına katkı sağlar.

Marjinal İnsan Ne Demek

Marjinalliğin anlamından sonra marjinal insan ne demek sorusuna cevap vermek kolay olacak. Dış görünüşünüzü kolayca marjinal hale getirebilirsiniz. Bu durum geçici olacaktır. Ancak bu farklılığı yaşam boyu sahiplenmeniz, marjinal kişiliğinizi yansıtacaktır. Giyim, saç, beslenme, ev, aracınız ve daha birçok farklı tarzınız, toplum tarafından marjinal insan olarak adlandırılmanızı sağlar. Belki aykırı kelimesi ile anılmaktan çok daha iyi bir durumdur.

Farklı yaşam tarzınız ve tüm marjinal tavırlarınızla kıskanılabilir, taklit edilebilir ve hatta bazı durumlarda tercihen önde olabilirsiniz. Daha anlaşılır olması adına; tüm arkadaşlarınızın spor aktivitesi olarak halı saha futbolunu tercih ve desteklediğini varsayalım. Siz ise marjinal insan sıfatı ile anılmanızı, spor aktivitesi olarak kaya tırmanışı ve dağcılıkla destekleyen birisi olun. Bu davranış ve tercihiniz, fiziksel olarak daha sağlam olmanızı, yaşam ve beslenme adına marjinal insan ne demek sorusuna cevap olmanızı sağlasın. Bu gibi özellikler ile personel arayan bir şirketin, doğal olarak çevrenizden sizi tercih etmesi sürpriz olmaz.

Marjinal Erkek Ne Demek

Toplumumuzda erkeğin pozisyonu belirgin kalıplar ile ayrılmış ve şiddetle desteklenmektedir. Marjinal erkek ne demek sorusu için verilecek cevaplar arasında belki de en önemli cevap, giyim, iş ve fiziksel stilli ile uç noktada olan erkektir denilebilir. Alışılageldik biçimde bıyık ve sakal sahibi erkeklerin, bir Fransız erkeği gibi ucu kıvrık ince bıyığa sahip olması, çok eski bir giyim geleneği olan şalvarı, daha modern renkler ve ayakkabılar ile giymesi, marjinallik olarak değerlendirilebilir. Giyim kadar erkeklerin ataerkil aile yapısı içerisindeki rollerinden vazgeçerek, yemek, temizlik, çalışmayarak evde çocuk bakımı gibi işler ile ilgilenmesi de farklı olmasını sağlar ve marjinallikle tanımlanabilir. Tüm bu farklılıklar, kadınlar içinde geçerlidir. Ancak, kadın yaşam tarzlarının daha geniş olası farklı bir başlık altında anılmalarını sağlar.

Marjinal Kadın Ne Demek

Kadınların belki de her hareketi marjinallikle tanımlanabilir. Toplumun çok sıkı sıkıya takip etmedikleri giyim, makyaj ve benzer moda hareketlerini takip eden kadınlar, marjinal kadın ne demek sorusuna en iyi cevaptır. Ancak bu marjinallik moda yaygınlığı sayesinde kısa sürmektedir. Her hareketleri farklılık gösteren kadınlar, yaşam tarzlarından daha çok iş yaşantıları ile aykırı ve farklı olarak adlandırılmaktalar. Çok ilgi çeken otobüs şoförlüğü, iş makinesi operatörlüğü gibi mesleklere sahip kadın tam anlamıyla bu tarz bir hayata sahip demektir.

Marjinal Tarz Ne Demek

Tarz, biçim, oluş, hareket gibi genel anlamlar içeren bir sıfattır. Marjinallikle bağlantılı olan bu durum öncelikle sadece insana özgü değildir. Bu kelimeyi sıkça duyduğumuz, ekonomi, yapı ve şehircilik, yönetim gibi birbirinden farklı konularda da tarzın önemi oluşmaktadır. Tarz, marjinallik yaratarak, çeşitli alanlarda kabul görülme isteği ve sonucunda moda yaratan bir olgudur aslında. Marjinal tarz ne demek sorusu bu noktada farklı cevaplara sahip olur. Örneğin devlete bağlı hizmet kurumlarının o güne kadar rastlanmadık ve ilginç hizmetler vermesi, marjinal bir girişim olarak kabul görebilir. Eğer olumlu tepkiler alınırsa diğer kurumların da bu tarz girişimlerde bulunması beklenir.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.