Marifet Ne Demek, Marifet Nedir

Marifet Ne Demek, Marifet Nedir
Marifet Ne Demek, Marifet Nedir

Marifet kelimesi, bir konuda ustalık, hüner ve uzmanlık kabiliyetini taşıma anlamına gelmektedir. Herkesin gösteremeyeceği bir şekilde beceriye sahip olma durumudur. Beceriklilik ve hüner sunabilme, bir alanda gereken ustalık özelliklerini taşıma marifet kavramını oluşturur.

Bir işi ustalıkla yapabilmek, marifetli olmayı gösterir. Bir insan bir konuda başarı ve yetenek gösterebiliyorsa, o alanda marifet sahibi olduğunu söylemek mümkündür. Marifet kelimesi önce asıl anlamı, daha sonra ise mecazi anlamı ile tercih edilmektedir. Bu nedenle marifet ne demek sorusunu ilk olarak becerikliliğe bağlı şekilde açıklamak en doğrusudur.

Maarif Ne Demek

Marifet Nedir

Beceriklilik kelimesi marifet ile aynı anlamı karşılar. Aynı zamanda bu kavramın anlamı, el uzluğu olarak da kabul edilir. Yan anlamları ile de bilinen bu sözcük, uygun görülmeyen, hoşa gitmemiş olan olarak da açıklanabilir. Ancak bu anlamı daha çok mecazi şekilde kullanılır ve ilk anlamına göre daha nadir görülür. ”Senin bu yaptığın da marifet mi şimdi!” kelimesi buna örnektir. Yine nadir olarak bilinen anlamlarından birisi de; bilmek ve bilgi kavramlarıdır. Marifet nedir sorusu için öncelikle beceriklilik ve yetenek cevaplarını vermek daha doğru olacaktır.

Marifet Ne Demek

Herkesin kolay bir şekilde yapamadığı, herhangi bir her görülmeyen hususiyete sahip olma durumları da bu kavram ile eş anlamdadır. Marifet, herhangi bir konuda ustalıkla yapılmış olan şeyi açıklar. Marifet ne demek diye merak edenler için, bunu söylemek oldukça açıklayıcı olacaktır. Aynı zamanda bilme ve biliş kavramları ile de aynı anlamı taşımaktadır. ”Bu alanda marifetini ortaya koydu ve konuyu açıkladı.” derken hem yetenek hem de bilgiden bahsediliyor olabilir. Her iki kullanım için de marifet kavramı doğru olacaktır.

Bu kelimenin tasavvuf içerisinde de bir anlamı bulunmaktadır. Allah’a ait olan isimler, fiiller ve tecellilere dair manevi yollardan elde edilmiş tecrübe ve becerilerin bilgi olarak hayat bulması, marifet anlamını getirmektedir. İslam’a göre Allah ile ilgili bir konuda bilgi sahibi olmak, yeterli kalp imanını taşımak bir marifet olarak kabul edilmektedir. İrfan kelimesi ile eş anlamlı olarak kabul edilen bu kelime, tasavvufta da bilmek ve bilgi kelimelerini karşılar. Özel ve ayrıntılı olan bilgiler, marifet olarak nitelendirilir. Bu bilgileri taşıyan, doğuştan bilen ya da merak eden insanlar için de marifetli sıfatı uygun olacaktır.

marifet ne demek
marifet ne demek

Osmanlı zamanında da sıklıkla kullanılan bir kelime olarak bilinmektedir. Hünerli bir durumu herkese göstermek ve Allah’ı bilip tanımak, marifet kelimesi ile anlatılmaktaydı. Yine Osmanlı döneminde, iki kişi ya da olay arasında aracılık yapmak da marifet etmek, marifetli olmak kavramları ile açıklanabilmekteydi. Günümüzde pek kullanılmayan anlamlar olarak bilinmektedir. Ancak geçerlilik açısından kullanılmasında sakınca yoktur.

Mecazi anlam olarak kurnazlık ve akıllılık etme anlamları için de bu sözcük kullanılabilmektedir. Bir işte kısa yolu bulmak, kurnazlık etmek, işin içerisinde aklı kullanıp bir işten sıyrılmak gibi anlamlar için marifetli olmak kalıbı uygun görülmektedir.

İlim ve bilim dünyası için de bu kelimenin bir anlamı vardır. Aynı bilgi kavramında olduğu gibi, bir şeyi bilmekten yola çıkarak hem bilimde hem de ilimde marifet ve marifetli olmak kavramları geçerlidir. Bilim dünyasının ilgili konularını bilmek, araştırmak, bir şeyler üretmek marifet gerektirmektedir. Aynı şekilde ilmi konularda da marifetli olma şartı aranır. Çalışılarak ve eğitilerek marifetli olmak mümkündür.

İnsanların marifet ne demek diye düşünürken mutlaka kullanılacağı alana göre cevap araması gerekir. Üzerinden konuşulan konu üzerinden marifet nedir sorusunu sorgulamak daha doğru olacaktır. Bilimsel ve ilmi konular içerisinde daha çok bilgi kavramını karşılarken, günlük kullanımda beceriklilik ve hüner kavramlarına götürmektedir.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here