Manifesto Ne Demek, Manifesto Nedir

Manifesto Ne Demek, Manifesto Nedir
Manifesto Ne Demek, Manifesto Nedir

Manifesto Nedir

Günlük hayatta, anlamını bilmediğimiz birçok kelime duymaktayız. Manifesto da anlamı çok bilinmeyen kelimelerden birisidir. Sık olarak kullanılmadığından, duyanları manifesto nedir diye düşündürmektedir. Manifestonun birkaç anlamı vardır. Ancak, temel anlamı ifade, bildiri demektir. Merak edenler için manifesto ne demek sorusunun cevabını ayrıntılı olarak açıklayalım.

Aktivist ne demek? Öğrenmek için linke tıklayın.

Manifesto Ne Demek

Genel anlamda bildiri veya ifade etmek anlamlarında kullanılan bu sözcük, toplumsal hareketlerin, siyasal olayların ve çeşitli devlet işlerinin halka duyurulması için açık ve net şekilde hazırlanan bildiridir.

Diğer bir anlamıyla deniz ticaretinde kullanılan bir terimdir. Yük gemilerindeki malların cisminin ve miktarını belirtmek için hazırlanan ve yükler gemiden boşaltılırken yetkili gümrük birimine verilen listedir.

İtalyanca kökenli bir kelime olan manifestonun, daha çok toplumsal olayların duyurulmasıyla ilgili kullanımı ön plana çıkmaktadır. Birçok kişinin manifesto nedir diye merak edip araştırmasının sebebi de, terimin siyasi kullanımıdır. Siyaset alanında bu sözcük son zamanlarda sık bir şekilde kullanılmaktadır. Toplumsal olayların, siyasi gelişmelerin veya ülkenin geleceğiyle ilgili siyasi planların en net şekilde duyurulması için hazırlanan bildiri, manifestonun en ayrıntılı açıklamasıdır.

Toplumsal hareketler, kurulan akım ve siyasi girişimler için detaylı açıklamanın yapıldığı bildiri, manifesto diye ifade edilmektedir. Onun haricinde, halk arasında fazla duyulmasa da, denizcilik sektöründe de yaygın olarak kullanılan bir terimdir. Çünkü, yük gemilerinin, boşaltma sırasında teslim etmek zorunda olduğu bir bildiri olduğu için, mecburi olarak kullanılmakatdır. Hatta, deniz ticaretindeki anlamıyla kullanımı diğer kullanımına oranla daha yaygındır. Ancak, belirli bir sektörüyle ilgili olduğu için pek duyulmamaktadır. Toplumsal olayları açıklamak için kullanılan anlamı, herkesi ilgilendirdiğinden daha çok duyulmaktadır.

Hangi anlamıyla kullanılırsa kullanılsın, temel anlam olarak ifade etmek, bildirmek anlamlarına gelmektedir. Her iki kullanımı da, resmiyet taşımaktadır. Siyasi anlamda kullanımıyla, yeni bir hareket veya toplumsal bir değişimi belirttiği için, herkesi ilgilendiren bir kavramdır. Toplumsal olaylar, siyasi partiler, yeni kurulan akımlar ve siyasi alandaki değişiklikler tüm halkı ilgilendirdiği için, bu kelimenin kullanımı da en çok bu anlamıyla duyulmaktadır.

Ticaret hayatında, her sektör için işlemlerin resmiyete dayandırılması için farklı ifadeler kullanılmaktadır. Deniz ticaretinde kullanılan manifesto terimi bu ifadelerden birisidir. Bu terim, yük gemileri için bir güvence niteliğindedir. Çünkü, gemiye yüklenen yük ile ilgili ayrıntıları içerdiği için resmiyet ve güvenlik açısından önem taşımaktadır.

İtalyanca’dan dilimize giren ve kullanım sıklığı yaygınlaşan manifesto kısaca, beyanname, resmi bildiri anlamına gelmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here