Mandalina Kaç Kalori? Mandalina Kilo Aldırır Mı?

mandalina kaç kalori, mandalina kilo aldırır mı
mandalina kaç kalori, mandalina kilo aldırır mı

Kış ayları yaklaştıkça başta grip olmak üzere birçok hastalık kapımızı çalar. Bu hastalıklara karşı koymanın en sağlıklı yolu da bol bol C vitamini takviyesi yapmaktır. Böylelikle hem sağlı bir yaşam sürmüş hem de hastalıklardan uzak durmuş oluruz. Ancak tam bu noktada diyet yapanların ya da formunu korumak isteyenlerin en büyük merakı mandalina kaç kalori sorusudur.

1 Portakal Kaç Kalori?

Özetle, hem sağlıklı beslenmek hem hastalıklardan uzak olmak için mandalina tüketmenizi öneririz. Şimdi gelin mandalina kaç kalori ve mandalina faydaları nelerdir gibi sorularınıza hatta fazlasına cevaplar arayalım.

Mandalina Kaç Kalori?

mandalina kaç kalori
mandalina kaç kalori

Kış aylarının en fazla tüketilen meyvelerinden biri de mandalinadır. Özellikle hastalıklara karşı vücut direncimizin düştüğü bu dönemde hızır gibi yetişir. Mandalinanın içerdiği bol C ve A vitamini bağışıklık sistemini güçlendirme de büyük öneme sahiptir. Ayrıca folik asit ve lif kaynağıdır. Böylece sindirim sistemine desteği büyüktür. Peki, diyet programlarında özellikle ara öğünlerde sık sık yer verilen mandalina kaç kalori? Sizin için aklınıza gelebilecek her soruyu cevaplamaya çalıştık. İyi okumalar dileriz.

1 Adet Mandalina Kaç Kalori?

 • Çapı 5,5 cm olan 80 gr ağırlığında küçük bir mandalinanın kalori değeri 42,2’dir.
 • Ağırlığı yaklaşık 100 gr olan 6,5 cm çapında 1 mandalina 53 kaloridir.
 • Yaklaşık 120 gr ağırlığında çapı 7,8 cm olan büyük bir mandalina kalori değeri 63’tür.

Mandalina Besin Değerleri

"<yoastmark

Mandalina C vitamini bakımından zengin kolesterolsüz bir meyvedir. Yaklaşık 100 gr ağırlığında 6,5 cm çapında bir adet mandalinanın besin değerleri şöyledir:

 • Karbonhidrat: 10,7 gr
 • Protein: 0,5 gr
 • Yağ: 0,1 gr
 • Lif: 2,2 gr
 • C Vitamini: 42,2 mg
 • A vitamini: 57,1 IU
 • Kalsiyum: 46 mg
 • Demir: 0,4 mg
 • Potasyum: 227 mg

Mandalina Kilo Aldırır Mı?

mandalina kilo aldırır mı
mandalina kilo aldırır mı

Formuna dikkat edenlerin sıklıkla mandalina kalori değerlerini gözden geçirdiğini biliyoruz. Diğer akla takılan sorulardan biri de mandalina kilo aldırır mı sorusudur. Mandalina karbonhidrat, yağ ve protein bakımından zengin bir içeriğe sahip değildir. Dolayısıyla mandalina kilo aldırır mı sorusuna normal şartlarda hayır demek mümkündür. Ancak bir diyet programı dahilinde besleniyorsanız gereğinden fazla mandalina tüketmemelisiniz.

Mandalina Zayıflatır Mı?

Alkali besinler arasında yer alır mandalina. Yani büyük bölümü su olduğu için idrar söktürücü özelliği vardır. Hatta vücuttaki ödemi ya da iltihabı atmada da yardımcı olur. Ayrıca metabolizmayı da hızlandırmaktadır. Üstelik yüksek kaloriye sahip bir meyve değildir. Birçok diyetisyen diyet programlarında özellikle ara öğünlerde mandalina yemeyi önermektedir. Kısacası mandalina zayıflatır mı sorunun cevabı şöyledir: Hem düşük kalorili hem metabolizmayı hız verme etkisi sayesinde diyet programlarında sık sık yer alır. Kilo vermeye yardımcı olabilir.

Mandalina Gaz Yapar Mı?

Asit oranı yüksek meyvelerden biri olan mandalina aynı zamanda yüksek lif içerir. Birçok faydası olmasına karşın bizi rahatsız edecek yanları da vardır. Mandalina gaz yapar mı sorusu mandalina kalori sorusu kadar sık sorulmaktadır. Bu sorunun cevabı ise asidik ve lifli bir besin olduğu için evettir. Portakal, mandalina gibi meyveler ne yazık ki gaz yapar.

Mandalina Hangi Mevsimde Yetişir?

Ilıman iklim meyvesidir mandalina. Ülkemizde özellikle Akdeniz Bölgesi’nde yoğun olarak yetiştirilir. Bu bölge dışında Ege Bölgesi ve Karadeniz Bölgesi’nde de yetiştirilir. Peki, kış aylarında manav tezgâhlarını süsleyen mandalina hangi mevsimde yetişir?

Mandalina, özellikle kış aylarında tüketildiği için kış mevsiminde yetiştiği düşünülür. Ne var ki bu büyük bir yanılgıdır. Mandalina kış aylarında yetişmez. Özetle mandalina meyvesi bahar aylarında çiçeklenir, yaz aylarında meyvesi oluşur, sonbahar aylarında ise olgunlaşır. Başka bir deyişle mandalina sonbaharda olgunlaşıp toplanan bir meyvedir.

Mandalina Faydaları Nelerdir?

Her şeyden önce mandalina kış aylarının olmazsa olmaz meyvelerinden biridir. Hastalıklara karşı bağışıklık sistemimizi güçlendirme de bize büyük katkı sağlar. Peki, mandalina faydaları bu kadar mıdır? A ve C vitamini deposu olan mandalinanın diğer faydaları şöyledir:

 • Mandalina yüksek lif içerdiği için midede daha uzun süre kalır ve tokluk hissi verir. Diyette olanlar ya da kilo kontrolü yapanlar mandalina kaç kalori diye merak edenler için bu meyve mucize besinlerden biridir. Mandalina yiyerek böylelikle kilo verebilirsiniz.
 • Birçok faydasının yanı sıra mandalina içerdiği güçlü vitamin & mineraller sayesinde cilt sağlığını koruma ve cildi iyileştirmede önemli bir besindir.
 • Sağlıklı bir kas ve kemik sistemi için kalsiyum ve fosfor vazgeçilmez minerallerdir. Bu mineralleri de mandalina da bolca bulabilirsiniz.
 • Potasyum, kan basıncını düzenleyen minerallerden biridir ve mandalinada bolca bulunur.
 • Mandalina flavonoid bakımından zengindir. Böylece mandalina yiyerek vücuttaki enfeksiyonlara savaş açabilirsiniz.
 • A vitamini göz sağlımızı korumada en önemli vitamindir. Mandalinada da azımsanmayacak oranda A vitamini vardır.
 • Mandalina lifli yapısı sayesinde sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar.
 • Kabızlık sorunu olanlar için her gün bir tane mandalina yemek iyi gelebilir. Kabızlık sorunu yaşayanlara mandalina gibi lifli gıdalar iyi gelir.
 • Mandalina kaç kalori sorusu kadar kolesterol içerir mi sorusu da çok sorulmaktadır. Ancak bilindiği üzere mandalina kolesterol içermediği gibi kolesterolün azalmasına da yardımcı olmaktadır.

Özetle, mandalina sağlığımız için çok yararlı düzenli tüketilmesi gereken bir meyvedir. Mandalina kalori olarak düşük bir değere sahiptir ve zayıflamaya da yardımcı olur. Soğuk kış aylarında bağışıklık sistemini destekler böylelikle soğuk algınlıklarına iyi gelir. Mandalina kaç kalori sorusuyla başladığımız yazımızı kabuklarından bir çay yaparak bitirelim. : )

Mandalina Kabuğu Çayı

"<yoastmark

Anavatanı Çin olduğu düşünülen mandalinanın çayı uzak doğuda çok popülerdir. Mandalina kabuğu çayı adı verilen bu çay, hem lezzetli hem de çok faydalıdır. Düzenli içildiği takdirde kolesterolü düzenleyen, yorgunluk hissinin yok eden bir çaydır. Özellikle gebelik döneminde doktor kontrolü altında tüketilmelidir. Hatta sabahları yaşanan mide bulantılarını önlemeye yardımcı olur. Soğuk algınlıklarında ya da grip dönemlerinde sıcak bir bardak mandalina kabuğu çayı sizi daha iyi hissettirmeye yardımcı olur. Daha birçok faydası olan ve C vitamini deposu olan mandalina çayı yapımı hakkında detayları gelin birlikte inceleyelim.

C Vitamini Deposu: Mandalina Kabuğu Çayı Nasıl Yapılır?
 • Yediğiniz mandalinaların kabuklarını bir kenarda biriktirin.
 • Kurumalarına izin vermeden ince ince dilimleyin.
 • Yaklaşık 200 ml suyu kaynatın.
 • Suyunuz kaynadıktan sonra dilimlediğiniz bir ya da iki mandalina kabuğunu kaynar su içine atın. Sonra da 5-7 dakika kadar daha kaynatın.
 • Daha sonra altını kapatın ve dinlenmeye bırakın.
 • Yaklaşık 1 dakika kadar dinlendirdikten sonra içine karanfil ve tarçın atın. İsteğe bağlı zencefil de koyabilirsiniz.
 • 5 dakika kadar da bu şekilde demledikten sonra içindekileri süzüp içebilirsiniz. Afiyet olsun. : )
Önceki İçerikSevim Ak Kimdir, Yazarın Hayatı ve Eserleri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.