Mahatma Gandhi Kimdir, Bilinmeyen Yönleri İle Hayatı, Sözleri

Mahatma Gandhi kimdir, hayatı, sözleri
Mahatma Gandhi kimdir, hayatı, sözleri

Dünya üzerinde gelmiş geçmiş en önemli siyasi liderler arasında yer almış olan bir isim:  Mahatma Gandhi… Hem yaşam felsefesi hem de hayatı gibi birçok konuda merak edilen bir lider… Bu günkü yazımızda Mahatma Gandhi kimdir ve Mahatma Gandhi’nin hayatı gibi pek çok yerde bulamayacağınız bilgileri sizler için derledik… Faydalı olması dileğiyle…

Konu Başlıkları

Mahatma Gandhi Kimdir?

Hindistan bağımsızlık tarihinin en önemli siyasi lideri ve sembol ismidir. 2 Ekim 1869’da Hindistan’ın Gujarat eyaletinde kıyı bir şehir olan Porbandar’da dünyaya gelmiştir. Brahmancılık’ın Vişnu inanışına bağlı bir ailede büyüyen Mahatma Gandhi, yaşayan hiçbir şeye zarar vermemeyi öğütler. O; her türlü şiddete karşı çıkan, evrendeki her şeyin ölümsüzlüğüne inanan bir gelenekten gelmektedir. Mahatma Gandhi kimdir, sorusu işte bu felsefe etrafında şekillenir.

DoğumYeri ve Tarihi: Porbandar, Hindistan / 2 Ekim1869

Vefat Yeri ve Tarihi: Yeni Delhi, Hindistan / 30 Ocak 1948

Mahatma Gandhi Hayatı

Mahatma Gandhi hayatı
Mahatma Gandhi hayatı

Asıl adı Mohandas Karamchand Gandhi olan ünlü lider, şehrin ileri gelen ailelerinden birine mensuptur. Babası Karamchand Gandhi, varlıklı bir tüccar aynı zamanda baş vezirdir. Annesi Putlubai Gandhi’dir. Pranami Vaişnava mezhebine mensup olan Putlubai, Karamchand Gandhi’nin dördüncü eşidir.

Stalin Kimdir, Stalin’in Hayatı

Mahatma Gandhi, çocukluğundan itibaren dindar bir eğitim almış, annesinin mensubu olduğu mezhebinin idealleri doğrultusunda yetişmiştir. İnsanlara ve diğer canlılara koşulsuz sevgi duymak, farklılıkları kabuk etmek ya da hoş görmek gibi öğretiler etrafında düşünce hayatı şekillenmiştir. Gandhi, henüz çocuk sayılabilecek yaşta ailesi tarafından evlendirilmiştir. Bu evlilikten beş çocuk dünyaya gelmiş ancak ne yazık ki ikisi doğduktan bir süre sonra ölmüştür.

Gandhi, kolej eğitiminden sonra 1887 yılında Bombay Üniversitesi’nde tıp eğitimine başlamıştır. Ancak ailesi eğitim hayatının başından beri hukuk okuması arzusu içindedir. Hem ailesinin arzusundan hem de tıp eğitimi mizacına uygun düşmediği için tıp eğitimini yarıda bırakmıştır. 1888 yılında hukuk okumak için İngiltere’ye gitmi;, orada Annie Beşant, Berhard Shaw gibi düşünürlerle tanışmıştır. Bu düşünürlerin en önemli özelliği kapitalizmin değerlerine karşı çıkmaları ve uzlaşmacı fikirlere sahip olmalarıdır.

Mahatma Gandhi 

Mahatma Gandhi inançları doğrultusunda et yememektedir. İngiltere’deki hukuk eğitimi sırasında et yemeyenlerin kurduğu bir derneğe katılmıştır. İlerleyen zamanlarda bu derneğin bir şubesini kurmuştur. Örgütlenme deneyimini kazanmak adına bu dernek, Gandhi’nin hayatında önemli bir yere sahiptir.

Mahatma Gandhi, 1891 yılında Hindistan’a döndü. Bir süre avukatlık yaptı. İki yıl çalıştıktan sonra Güney Afrika’ya gitti. Güney Afrika’da siyahlara ve Hint kökenlilere yapılan baskılar Gandhi’nin politik tavrını da yavaş yavaş gün yüzüne çıkardı. Gandhi, bu yolculuğa çıkarken siyasi görüşlerinin burada netleşeceğini bilmiyordu. Güney Afrika’da tanık olduğu insanlık onurunu zedeleyen olaylar onu çok üzüyor, kimse henüz fark etmese de bir liderin doğuşunu hazırlıyordu.

Mahatma Gandhi’nin görüşleri hem Hindistan hem de dünya tarihinde öyle önemli bir yere sahiptir. Bu değerli görüşleri bir akım haline gelmiş, Gandizm olarak anılmaya başlanmıştır. Her türlü baskıya ve şiddete pasif direnişle cevap vermenin bir nevi simge isimi olan Gandhi, Satyagraha felsefesinin de öncüsüdür. Mahatma Gandhi, bu alışılmışın dışında direniş hareketiyle Hindistan’a bağımsızlığı hediye etmiştir.

Mahatma Sanskritçe Yüce Ruh anlamına gelir. Diğer yandan Gandhi, Hindistan’da bapu adıyla da anılır. Bapu, baba anlamına gelir ve Hindistan halkı Gandhi’yi manevi bir baba olarak görür. Öyle ki Hindistan Devleti, Bapu’yu resmi olarak tanımış; Gandhi’yi, Ulusun Babası ilan etmiştir. Doğum günü olan 2 Ekim, Hindistan’da bayram olarak kutlanırken Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Şiddete Hayır Günü olarak ilan edilmiştir.

Mahatma Gandhi’nin Hayatından Tarihi Anlar

Mahatma Gandhi hayatından tarihi anlar
Mahatma Gandhi hayatından tarihi anlar

Natal Yasama Meclisi’nde Hintlilerin oy hakkının kaldırılmak istenmesi üzerine Gandhi, İngiliz yönetimine yüzlerce protesto dilekçesinin gönderilmesini sağlamıştır.

Gandhi, 1915 yılında Hindistan’a döner. Kendisini karşılamaya binlerce kişi gelir. O artık Hindistan için milli bir simge haline gelmiştir. Döndükten sonra teknolojiden ve maddi her türlü zenginlikten uzak bir yaşamı tercih etmiştir. Batı tarzı kıyafetlerini reddedip evde dokunmuş Hint elbiseleri giymeye başlamıştır.

Bir yandan da Hindistan’ın bağımsızlığı için pasif direnişine devam ederken bir yandan da bu direnişte Hindu ve Müslüman halkı birleştirmiştir. Hindu ve Müslüman halkı İngiliz mallarını boykot etmeye yönlendirmiştir. Gandhi, itiraz ederken hep pasif direnişten yana olmuş, şiddeti reddetmiştir. Hiçbir zaman ayaklanma yanlısı ve kurtuluş için savaş taraftarı olmamıştır.

Özellikle Hindu ve Müslüman halkı barıştırmak için 1918-1922 yılları arasında çok büyük mücadeleler vermiştir. Sırf onların barışması için de 1924 yılında Delhi’de 3 hafta süreyle açlık grevi yapmıştır. Yıllarca köy köy dolaşarak insanların anlaşması için mücadele etmiştir.

Mahatma Gandhi Yaşam Felsefesi

1930’lu yıllarda da İngiliz mallarına karşı boykota devam demiş ve halkı örgütlemiştir. Özellikle 1930 yılındaki tuz vergisine karşı halkı sivil itaatsizliğe davet etmesi önemlidir. 12 Mart- 6 Nisan arasında 400 kilometre yürüdüğü “Tuz Yürüyüşü” Gandhi’nin  pasif direnişinin en önemli simgesel anlarından biridir. Bu yürüyüşte Gandhi’ye binlerce kişi eşlik etmiştir. İngilizler bu eyleme çok tepki göstermişler ve altmış bin kadar insanı hapse atmışlardır.

2.Dünya Savaşı’nın da etkisiyle 1942 yılında İngilizlerin Hindistan’ı terk etmesi için mücadelesine yeniden başlamıştır. İngiltere hükümeti 1945’te mecburen müzakereleri başlatmak zorunda kalmıştır. Ancak ortaya çıkan anlaşma Hindistan ve Pakistan’ın bağımsız birer devlet olarak kurulmasını öngörüyordu. Bunun sonucunda da ülke içinde Pakistanlılar ve Hintliler arasında yoğun çatışmalar yaşanmıştır. Gandhi, çatışmaların durmasını için çok mücadele etmiştir.

1947 yılında İngiltere Hükümeti Hindistan’ı terk etme kararı almıştır. Ne yazık ki İngilizlerin ülkeyi terk etmesi de Hindistan’daki çatışmaları durdurmamıştır. Bunun üzerine Gandhi, 5 günlük bir ölüm orucuna başlamıştır. Bu eylem Müslüman ve Hindular üzerinde çok etkili olmuş, barışmalarına vesile olmuştur.

30 Ocak 1948 yılında radikal bir Hindu tarafından suikasta uğramış ve hayatını kaybetmiştir. Mahatma Gandhi, tarihin en önemli pasif direniş hareketlerinden birinin öncülüğünü yapmıştır. Dünyanın dört bir yanında insan hakları ve özgürlük savunucularına ilham kaynağı olmuştur.

Mahatma Gandhi’nin Sözleri

Mahatma Gandhi sözleri
Mahatma Gandhi sözleri
 • Altın prangalar demir olanlardan çok daha kötüdür.
 • Göze göz, dişe diş düşüncesi bütün dünyayı kör edecek.
 • Güç fiziki kapasiteden değil, boyun eğmeyen iradeden gelir.
 • Siz kendi elinizle teslim etmedikçe, kimse kendinize olan saygınızı elinizden alamaz.
 • Şiddet göstermeme, inancımın birinci maddesidir. Aynı zamanda o, benim itikatımın da son maddesidir.
 • Öfke bir asittir; durduğu kaba verdiği zarar, döküldüğü herhangi bir şeye verdiği zarardan daha fazla olabilir.
 • Bu dünyada öylesi aç yaşayan insanlar var ki, Tanrı onlara ancak bir somun ekmek suretinde görünebilir.
 • Dünya herkesin ihtiyacına yetecek kadarını sağlar, fakat herkesin hırsını karşılamaya yetecek olanı değil.
 • Önce önemsemezler, sonra gülerler, sonra kıskanırlar, en sonunda ise yenilirler.
 • Zayıflar hiçbir zaman affedemez. Affedebilmek güçlülere özgüdür.
 • Tanrı dualarımızı bize göre değil, kendi yöntemine göre yanıtlar.
 • Özgürlük hiçbir zaman “her istediğini yapma izni” anlamı taşımamıştır.
 • Dinler aynı noktada birleşen farklı yollardır. Aynı amaca ulaşacak olduktan sonra ayrı yollar seçmemizin ne önemi olabilir?
 • Bir insanı, ancak gerçekten uyuyorsa uyandırmak mümkündür. Ama eğer uyumuyor da uyku taklidi yapıyorsa, dünyanın bütün gayretlerini sarf etseniz, nafiledir.
 • İnsanlıktan daha kusursuz hangi kitap vardır ki.
 • Hakikat, bir taş kadar sert bir gonca kadar da yumuşaktır.
 • Haksızlığa sapıp bütün insanlar seni takip edeceğine, adaletle hareket edip tek başına kal daha iyi.
 • Toprağı kazıp onu işlemeyi unutmak, kendimizi unutmak demektir.
 • Dünyanın bütün toprakları bir tek insanın kanını akıtmaya değmez.
Önceki İçerikBağırsak Tembelliği Nedir, Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?
Sonraki İçerikDiş Eti Kanaması Neden Olur, Nasıl Geçer, Ne İyi Gelir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.