Magnezyum Eksikliği Nedir, Belirtileri Nelerdir?

magnezyum eksikliği nedir, belirtileri nelerdir?
magnezyum eksikliği nedir, belirtileri nelerdir?

Vücudumuz için en önemli minerallerden birisi de magnezyum mineralidir. Öyle ki magnezyum vücudumuzda en fazla bulunan 4. mineraldir. Vücudumuzdaki birçok organ, fonksiyonlarını sağlıklı yerine getirebilmek için magnezyum mineraline ihtiyaç duyar. En başta kalbimiz olmak üzere, kas sistemi ve böbrekler için magnezyum minerali olmazsa olmaz bir mineraldir. Kemik ve diş sağlığının korunması için vücudumuz kalsiyum kadar  magnezyum mineraline de ihtiyaç duymaktadır. Bunların yanı sıra magnezyum minerali, vücudumuzun kan şekerini ve D vitaminini dengelemesi bakımından da önemli bir mineraldir. Dolayısıyla da vücudumuz için bu kadar önemli bir mineralin eksikliği ciddi sorunlara neden olur. O halde magnezyum eksikliği nedir, belirtileri nelerdir? Magnezyum eksikliğini nasıl giderebiliriz, gibi soruları dikkatlice incelemek gerekir.

Konu Başlıkları

Magnezyum Eksikliği Nedir?

"<yoastmark

Vücudumuzdaki magnezyum mineralinin olması gerekenden daha düşük seviyede seyretmesine magnezyum eksikliği denir. Magnezyum eksikliği nedir, sorusunu ciddiye almak gerekir. Çünkü eksikliği vücudumuz için ciddi sağlık sorunları oluşturur.

Vücudumuz magnezyumu hücrede depolar. Magnezyuma en çok ihtiyaç duyduğumuz yerlerden biri kemiklerimizdir. Kaslarımız da kasılmaları kontrol etmek için magnezyuma ihtiyaç duyar. Kan dolaşımı içinde dahi magnezyum minerali bulunur ancak bunun oranı %1 kadardır.

Kalsiyum Eksikliği Nedir

Magnezyum eksikliğini kan tahlilleri ile anlamak pek mümkün değildir. Çünkü magnezyum minerali kan içinde zaten az miktarda bulunur. Magnezyum eksikliğini anlamak için detaylı kan, idrar tahlili yaptırmak ve kemik yapısının incelenmesi gerekir.

Magnezyum Eksikliği Neden Kaynaklanır?

Vücudumuzdaki magnezyum eksikliğine neden olan pek çok faktör vardır. Normal seviyelerde olması gereken magnezyum mineralinin eksikliği; yetersiz beslenme, beslenme bozuklukları,  bağırsak hastalıkları, sık sık ishal gibi sebeplerden kaynaklanır. Bununla beraber saydığımız bu nedenler magnezyum eksikliği neden kaynaklanır, sorusuna yeterli cevap değildir. Magnezyum eksikliğinin diğer nedenleri ise şunlardır:

 • Potasyum ve kalsiyum eksikliği
 • Aşırı alkol tüketimi
 • İdrar söktürücü etkisi olan ilaçların kullanımı
 • İleri yaş
 • Çeşitli kanser ilaçlarının kullanımı
 • Şeker hastalığı olan kişiler magnezyum kaybı yaşarlar.

Günlük alınması gereken magnezyum minerali erkekler için 300 mg (miligram), kadınlar için 280 mg, hamile kadınlar için 350 mg’dır.

Magnezyum Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

magnezyum eksikliği belirtileri nelerdir?
magnezyum eksikliği belirtileri nelerdir?

Demir eksikliği kadar sık görülmese de magnezyum eksikliği de rastlanan bir mineral eksikliğidir. Magnezyum eksikliğinin en çok görülen belirtisi enerji eksikliği ve halsizliktir. Bunları iştahsızlık, bulantı ve kusma takip eder. Kendinizi sürekli yorgun hissediyorsanız ya da enerji düşüklüğü yaşıyorsanız sebebi magnezyum minerali eksikliği olabilir. Çünkü magnezyum minerali, vücudumuzun enerji üretimi için ihtiyaç duyduğu en önemli minerallerdendir. Magnezyum eksikliği belirtileri nelerdir, daha detaylı inceleyelim:

Magnezyum Eksikliği Belirtileri

Kasların Zayıflaması: Magnezyum eksikliği kasların güçsüzleşmesine neden olur, sık sık kramp ya da uyuşma yaşanması kasların güçsüzlüğünden kaynaklanır. Ayrıca kasların zayıflaması halsizliği de beraberinde getirir.

İştahsızlık: Magnezyum seviyesinin düşüklüğü iştah kaybına neden olur. İştahsızlık ile az dolayısıyla yetersiz beslenmeye neden olur. Bu durum ise magnezyum eksikliğini tetikler.

Kalp Krampları: Magnezyum düzenli kas kasılmaları için gerekli bir mineraldir. Eksikliğinde düzensiz kasılmalar meydana gelir. Kalp de kastan oluşan bir organ olduğu için magnezyum eksikliğinde düzensiz kasılmalara maruz kalır. Kalp krampları, şiddetli magnezyum eksikliğinin işaretidir.

Kişilik Değişimleri ve Depresyon: Magnezyum seviyesinin düşük olması ruh durumunuza da etki eder. Karamsarlık, endişe, aşırı telaş gibi hislere neden olur. Ayrıca göğüste darlık ve stres gibi olumsuzluklar da karşılaştığımız belirtiler arasındadır.

Zihinsel Bulanıklık veya Dikkatte Azalma: Magnezyum eksikliğinin şiddetli yaşandığının belirtileri arsındadır. Eğer bu belirtileri hissediyorsanız en kısa zamanda doktora başvurmalısınız.

Kalsiyum Düşüklüğü: Magnezyum seviyesinin düşmesi kalsiyum eksikliğini de tetikler.

İnsülin Direncinin Artması: Magnezyum minerali besinlerden alınan karbonhidratların emiliminde aktif rol alır. Eğer magnezyum bakımından zengin besinler az tüketilirse insülin direnci gibi sağlık sorunları yaşayabilirsiniz.

Baş Ağrısı: Bilimsel araştırma sonuçları, migren ile magnezyum eksikliği arasındaki bağı ortaya koyuyor. Magnezyum, beyinde ağrıya neden olan nörotransmitter oranını azaltmaktadır. Magnezyum eksikliğinde ise sık sık baş ağrıları yaşamanız olasıdır. Özellikle de migrene bağlı ağrılar daha şiddetli yaşanır.

Kemik Zayıflığı: Magnezyumun vücudumuzda en fazla depolandığı yerlerden biri de kemiklerdir. Sağlıklı kemik gelişimi ve ilerleyen yaşlarda kemik sağlığının korunması için magnezyuma ihtiyaç duyarız. Vücudumuzda eksik olursa kemiklerde zayıflama meydana gelir.

Magnezyum Eksikliği Nasıl Giderilir?

"<yoastmark

Magnezyum mineralinin vücudumuzda en çok bulunduğu yerler hücre içleri, kemikler, kaslar ve kandır. Ancak magnezyum mineralini vücudumuz üretmez. Dolayısıyla besinler ya da takviye gıdalar yardımıyla almamız gereken minerallerdendir. O halde magnezyum eksikliği nasıl giderilir, anlatalım.

Öncelikle beslenme düzenine çok dikkat etmeniz gerekir. Özellikle yeşil yapraklı sebzeleri bol miktarda tüketmelisiniz. Ayrıca vücudunuzdaki magnezyum minerali seviyesini yükseltmek için doktor tavsiyesi ile ilaç kullanabilirsiniz. Ancak magnezyum ilaçlarını kullanırken dikkatli olmak gerekir. Çünkü bazı magnezyum ilaçlarını doktor kontrolü dışında kullanmak ishal gibi sağlık sorunlarına neden olur.

Magnezyum Minerali Hangi Besinlerde Bulunur?

magnezyum minerali hangi besinlerde bulunur?
magnezyum minerali hangi besinlerde bulunur?

Vücudumuzun magnezyum seviyesini dengede tutmak için bu minerali içeren besinler tüketmek oldukça önemlidir. Böylece hem vücudunuzun ihtiyaç duyduğu magnezyum mineralini alır hem de bunun için sağlıklı, doğal bir yol seçmiş oluruz. Magnezyum, özellikle yeşil yapraklı sebzelerde bol miktarda vardır. Ancak magnezyum minerali hangi besinlerde bulunur, konusuna değinmeden önce bir noktaya dikkat çekmek gerekir.

Bu önemli konu, magnezyum içeren sebzelerin nasıl tüketmemiz gerektiği konusudur. Sebzelerin içerdiği magnezyum mineralinden maksimum seviyede yarar elde etmek için haşlayarak ya da buharda pişirerek tüketmenizi öneririz. Hatta mümkünse magnezyum zengini sebzeleri çiğ tüketmek gerekir. Ispanak, magnezyum zengini sebzelerin başında gelir. Ancak ıspanağın haşlanması magnezyum mineralinin %30 düşmesine neden olur. Şimdi magnezyum mineralinin bulunduğu besinler nelerdir, birlikte inceleyelim.

Magnezyum Bakımından Zengin Besinler
 • Ispanak: Yeşil yapraklı sebzeler arasında magnezyum bakımından en zengin besinlerden biri ıspanaktır. 100 gr ıspanak, yaklaşık 80 mg magnezyum içermektedir.
 • Baharatlar: Baharatlar bağışıklık sistemimiz ve genel sağlığımız için oldukça faydalıdır. Özellikle kişniş günlük magnezyum ihtiyacının %3’ünü karşılar. Nane, fesleğen, adaçayı ve geyik otu da magnezyum minerali açısından zengin besinlerdir.
 • Kabak Çekirdeği: Kavrulmuş kabak çekirdeği bol miktarda magnezyum minerali içermektedir. 10 gram kabak çekirdeğinde yaklaşık 515 mg magnezyum minerali vardır. Kabak çekirdeğinde A, C vitamini, lif ve potasyum da bulunur.
 • Badem ve Kaju: Badem ve kaju faydalı yağlar içermesinin yanı sıra magnezyum minerali bakımından da zengindir. 100 gram badem yiyerek günlük magnezyum ihtiyacının % 72’sini karşılarsınız. 100 gram kaju fıstığı ise günlük magnezyum ihtiyacının %88’ini karşılamaktadır.
 • Tahin: 1 çorba kaşığı tahin yaklaşık 58 mg magnezyum minerali içerir.
 • Keten tohumu ve Susam: Damar ve kalbimiz için faydalı yağlar (omega3) içeren susam ve keten tohumu aynı zamanda magnezyum minerali içeren besinlerdir.
 • Kakao: Özellikle yağ ve şekeri az olan, kakao oranı yüksek bitter çikolata bol miktarda magnezyum minerali içerir.
 • Yeşil yapraklı sebzeler: Brokoli, pırasa, ıspanak, bezelye, dereotu, kuşkonmaz, pazı, maydanoz ve sayamadığımız diğer yeşil yapraklı sebzelerde magnezyum minerali oldukça fazladır.
 • Ayrıca muz, fındık, ay çekirdeği ve avokado da magnezyum bakımından zengin gıdalardır.
Önceki İçerikSabah Kalkınca Mide Ağrısı Neden Olur, Ne İyi Gelir?
Sonraki İçerikFellah Köftesi Tarifi, Fellah Köftesi Nasıl Yapılır?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.