Mac’te NTFS Sürücüleri Nasıl Yazılır

Mac'te NTFS Sürücüleri Nasıl Yazılır
Mac'te NTFS Sürücüleri Nasıl Yazılır

Mac’te NTFS Sürücüleri Nasıl Yazılır

Apple’ın macOS’ları Windows formatlı NTFS sürücülerinden okunabilir, ancak kutudan çıkarılamaz. Aşağıda, NTFS sürücülerine tam okuma / yazma erişimi sağlamak için birkaç çözüm bulunmaktadır.

Windows sistem bölümleri NTFS dosya sistemini kullanması gerektiği için Mac’inizdeki Boot Camp bölümüne yazmak istiyorsanız bu yararlı olabilir. Bununla birlikte, harici sürücüler için  bunun yerine exFAT kullanmalısınız. MacOS doğal olarak exFAT disklerini okuyabilir ve yazabilir. Tıpkı Windows gibi.

Üç Seçenek

Bunun için birkaç seçenek var ve bunlardan birini seçmeniz gerekecek:

  • Ücretli Üçüncü Şahıs Sürücüleri: Mac’inizde yükleyebileceğiniz üçüncü parti NTFS sürücüleri bulunmaktadır ve oldukça iyi çalışacaktır. Bunlar ücretli çözümlerdir, ancak kurulumu kolaydır ve aşağıdaki ücretsiz çözümlerden daha iyi performans sunmalıdır.
  • Ücretsiz Üçüncü Şahıs Sürücüleri: Yazma desteğini etkinleştirmek için Mac’e yükleyebileceğiniz ücretsiz ve açık kaynaklı bir NTFS sürücüsü var. Ne yazık ki bu 10.11 El Capitan’da eklenen yeni Sistem Bütünlüğünü Koruma özelliğine sahip Mac’lerde özellikle yüklemek için fazladan bir işe ihtiyaç  duyuyor. Ücretli çözümlerden daha yavaştır ve NTFS bölümlerini okuma-yazma modunda otomatik olarak yerleştirmek bir güvenlik riskidir.
  • Apple’ın Deneysel NTFS-Yazma Desteği: MacOS işletim sistemi NTFS sürücülerine yazma deneysel desteği içerir. Bununla birlikte, varsayılan olarak kapalıdır ve etkinleştirmek için terminalde biraz karmaşa gerektirir. Düzgün çalışması garanti edilmez ve NTFS dosya sisteminizde potansiyel olarak sorunlara neden olabilir. Aslında, daha önce bozuk veri bulduk. Bunu gerçekten kullanmanızı kesinlikle öneririz. Bir sebeple varsayılan olarak devre dışı bırakılmıştır.

Diğer çözümlerin de çalışmadığı ve kurmak için daha fazla iş olduğundan bunu yapmanız gerekiyorsa, üçüncü taraf bir NTFS sürücüsünü ödemenizi önemle tavsiye ederiz.

Ek Ücretli Üçüncü Şahıs Sürücüsü: Mac için Paragon NTFS

Mac için Paragon NTFS  maliyeti 19.95 dolar ve on günlük ücretsiz deneme sürümü sunuyor. MacOS 10.12 Sierra ve Mac OS X 10.11 El Capitan da dahil olmak üzere, macOS’un modern sürümlerine temiz ve kolay bir şekilde kurulacaktır. Gerçekten “sadece çalışır”, bu nedenle bu özellik için az miktarda para ödemeye istekli iseniz en iyi seçenektir.

Ayrıca bölümleri manuel olarak monte etmek, bölümleri otomatik olarak güvensizce monte etmek ya da aşağıdaki ücretsiz sürücüleri kullanırken potansiyel yolsuzluklarla başa çıkmak için terminal komutlarını kullanmak zorunda kalmazsınız. Bu özelliğe ihtiyacınız varsa, düzgün yapmayan yazılımları ödemek buna değer.

Bir Seagate disk sürücüsüne sahipseniz, Seagate’in Mac için Paragon NTFS’yi ücretsiz olarak indirdiğini ve bu nedenle ekstra bir şey satın almanıza gerek olmadığını unutmayın.

Mac için Tuxera NTFS’yi de satın alabilirsiniz. Bunun maliyeti 31 $ ve on dört günlük ücretsiz deneme sürümü sunuyor. Ancak Paragon NTFS de aynı şeyi yapar ve daha ucuzdur.

En İyi Üçüncü Taraf Serbest Sürücüleri: FOSE for macOS

Bu yöntem ücretsiz, ancak iyi bir iş gerektirir ve daha az güvenlidir. Mac’inizin otomatik olarak NTFS bölümlerini okuma-yazma moduna geçirmesi için, Sistem Bütünlüğü Korumasını geçici olarak devre dışı bırakmanız ve Apple’ın yerleşik araçlarından birisini saldırıya karşı daha savunmasız olan bir ikili ile değiştirmeniz gerekir. Dolayısıyla bu yöntem bir güvenlik riski taşır.

Mac'te NTFS Sürücüleri
Mac’te NTFS Sürücüleri

Bununla birlikte, Terminal’i kullanmayı düşünmüyorsanız NTFS bölümlerini okuma-yazma modunda manuel olarak bağlamak için FUSE‘yi kullanabilirsiniz. Bu daha güvenlidir, ancak daha fazla iştir.

Öncelikle, macOS için FUSE’yı indirip yükleyin. Yüklerken varsayılan seçenekleri kullanın.

Devam etmek için Apple’ın komut satırı geliştirici araçlarına da ihtiyacınız olacak. Henüz yüklemediyseniz Finder> Uygulamalar> Yardımcı Programlar’dan bir Terminal penceresi açabilir ve bunu yapmak için aşağıdaki komutu çalıştırabilirsiniz:

‘’Xcode – select – install’’

Araçları yüklemeniz istendiğinde “Yükle” yi tıklayın.

Ek olarak, Mac’inize yüklemediysenizhomebrew yazılımını indirip yüklemeniz gerekir  . Homebrew, Mac OS X için bir “paket yöneticisi” dir. Aşağıdaki komutu Terminal penceresine kopyalayıp yapıştırın ve yüklemek için Enter tuşuna basın:

‘’/ Usr / bin / ruby ​​-e “$ (curl -fsSL https://raw.githubusercontent.com/Homebrew/install/master/install)”

Enter tuşuna basın ve istendiğinde şifrenizi girin. Betik, Homebrew’yi otomatik olarak indirip yükleyecektir.

Geliştirici araçlarını ve Homebrew’ı yükledikten sonra, ntfs-3g’yi yüklemek için bir Terminal penceresinde aşağıdaki komutu çalıştırın:

Brew install ntfs-3g

Artık NTFS bölümlerini elle okuma / yazma modunda kaldırabilirsiniz. Terminal penceresinden, / Volumes / NTFS’de bir bağlama noktası oluşturmak için aşağıdaki komutu çalıştırın. Bunu sadece bir kez yapmanız gerekir.

Sudo mkdir / Hacimler / NTFS

Bilgisayara bir NTFS sürücüsü bağladığınızda, herhangi bir disk bölümünü listelemek için aşağıdaki komutu çalıştırın:

Diskutil listesi

Daha sonra NTFS bölümünün aygıt adını belirleyebilirsiniz. Sadece Windows_NTFS dosya sistemi ile bölüm arayın. Aşağıdaki ekran görüntüsünde  /dev/disk3s1 .

NTFS bölümü büyük olasılıkla Mac tarafından otomatik olarak monte edildi. Bu nedenle öncelikle bağlantısını kaldırmanız gerekecek. /dev/disk2s1 NTFS bölümünüzün aygıt adıyla değiştirerek, aşağıdaki komutu çalıştırın.

Sudo umount / dev / disk2s1

Sürücüyü bağlamak için /dev/disk2s1, NTFS bölümünüzün aygıt adıyla değiştirerek aşağıdaki komutu çalıştırın.

Sudo / usr / local / bin / ntfs-3g / dev / disk2s1 / Birimler / NTFS -olocal -oallow_other

/ Volumes / NTFS’ye dosya sisteminin monte edildiğini göreceksiniz. Ayrıca masaüstünüzde normal bir sürücü olarak görülecektir. Çıkarmak istediğinizde normal şekilde çıkarabilirsiniz.

Yukarıdaki talimatlarla bölümleri elle monte etmekten mutlu iseniz, devam etmek zorunda değilsiniz. Mac’inizi otomatik olarak okuma-yazma modunda bağladığınız NTFS sürücülerini takmak istiyorsanız, Sistem Bütünlüğü Korumasını devre dışı bırakmanız gerekir.

Uyarı: Muhtemelen bunu yapmak istemiyorsunuz! Yazılımın resmi talimatlar bu bir güvenlik riski olduğu uyarısında. Mac’inizdeki NTFS montaj araçlarını kök kullanıcı olarak çalışacak olan ntfs-3g araçlarıyla değiştirirsiniz. Homebrew’un yazılımı yüklemesi nedeniyle, Mac’inizde çalışan kötü amaçlı yazılımlar bu araçların üzerine yazabilir. Muhtemelen bu işe yarayacaktır, ancak riski almak istiyorsanız nasıl yapacağınızı açıklayacağız.

Mac’inizi yeniden başlatın ve önyükleme yaparken Command+R tuşunu basılı tutun. Özel bir kurtarma modu ortamında önyükleme yaparsınız.

Kurtarma modundaki Utilities (Yardımcı Programlar) menüsünden bir terminal başlatın ve aşağıdaki komutu çalıştırın:

Csrutil devre dışı bırak.

Bir kez sahip olduktan sonra Mac’inizi normal şekilde yeniden başlatın.

Mac masaüstünden, Terminal penceresini tekrar açın ve ntfs-3g işlevini yapmak için aşağıdaki komutları çalıştırın:

Sudo mv / sbin / mount_ntfs /sbin/mount_ntfs.original

Sudo ln -s / usr / local / sbin / mount_ntfs / sbin / mount_ntfs

Son olarak, Sistem Bütünlüğü Korumasını yeniden etkinleştirin. Kurtarma moduna girmek için önyükleme yaparken Mac’inizi yeniden başlatın ve Command+R tuşunu basılı tutun. Bir terminali kurtarma modunda başlatın ve aşağıdaki komutu çalıştırın:

Csrutil etkinleştir.

Bir kez sahip olduğunuzda, Mac‘inizi yeniden başlatın. NTFS-yazma desteği artık çalışıyor olmalıdır.

Değişikliklerinizi geri almak ve her şeyi kaldırmak için önce Sistem Bütünlüğü Korumasını devre dışı bırakmanız gerekir. Bunu yaptıktan sonra, aşağıdaki komutları çalıştırın:

Sudo rm / sbin / mount_ntfs

Sudo mv /sbin/mount_ntfs.original / sbin / mount_ntfs

Brew uninstall ntfs-3g

Ardından, Sistem Tercihleri ​​penceresindeki panelinden MACOS için FUSE’yi kaldırabilir ve Sistem Bütünlüğü Korumasını yeniden etkinleştirebilirsiniz.

Bunun yerine 20 $ ‘lık seçeneği neden önerdiğimizi şimdi görebilirsiniz.

Apple’ın Deneysel NTFS Yazma Desteği: Bunu Cidden Yapmayın

Aşağıdaki metodu en az test ettiği için önermiyoruz. Bu düzgün çalışmayabilir Bu nedenle sorun yaşarsanız bizimle veya Apple’ı suçlamayın. MacOS 10.12 Sierra itibariyle hala kararsızdır ve tamamen kararlı olmayabilir. Burası gerçekten eğitim amaçlı.

Öncelikle, sürücünüzün uygun bir tek sözcüklü etiketine sahip olduğundan emin olun. Değilse etiketini değiştirin. Bu, bu işlemi daha kolay hale getirecektir.

Önce bir terminal başlatmanız gerekir. Finder> Applications> Utilities> Terminal’e gidin veya Command+Space tuşlarına basın, Terminal yazın ve Enter tuşuna basın.

Nano metin düzenleyicisinde düzenleme için / etc / fstab dosyasını açmak için terminalde aşağıdaki komutu yazın:

Sudo nano / etc / fstab

Aşağıdaki satırı nano’ya ekleyin ve “NAME” yerine NTFS sürücünüzün etiketini ekleyin:

LABEL = NAME none ntfs rw, otomatik, nobrowse

Bitirdikten sonra dosyayı kaydetmek için Ctrl+O tuşlarına basın ve ardından nano’yu kapatmak için Ctrl+X tuşlarına basın.

(Yazmak istediğiniz birden fazla NTFS sürücünüz varsa, her biri için farklı bir satır ekleyin.)

Sürücüyü bilgisayara bağlayın-fişini çekin ve halihazırda bağlıysa yeniden bağlayın- ve “/ Volumes” dizininin altında göreceksiniz. Bir Bulucu penceresinde, Git> Klasöre Git’i tıklatabilir ve kutuya “/ Hacimler” yazarak erişebilirsiniz. Otomatik olarak açılmayacak ve normalde sürücüler gibi masaüstünüzde görünmeyecek.

Bu değişikliği daha sonra geri almak için yukarıdaki işlemi yineleyerek nano’da / etc / fstab dosyasını açın. Dosyaya eklediğiniz satırı silin ve değişikliklerinizi kaydedin.

Çoğu Mac kullanıcısı, exFAT ile harici sürücüler biçimlendirmekten daha iyi bir hale gelecek ve Windows ve Mac OS X’te fazladan bir çalışma yapmadan iyi çalışmasını sağlayacaktır. Bir NTFS sürücüsüne yazmanız gerekiyorsa, ücretli, üçüncü taraf sürücülerden biri, en iyi performansa ve en düşük dosya bozulması riskine sahip en kolay seçenek olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here