Lenovo K5 Özellikleri ve Fiyatı, Lenovo K5 Plus Özellikler ve Fiyatı

Lenovo K5 Özellikleri ve Fiyatı, Lenovo K5 Plus Özellikleri ve Fiyatı
Lenovo K5 Özellikleri ve Fiyatı, Lenovo K5 Plus Özellikleri ve Fiyatı

Bu makalemizde okuyucularımıza Lenovo K5 özellikleri ve fiyatı ile Lenovo K5 Plus özellikleri ve fiyatından bahsedicez. Ancak önce PDA hakkında kısa bir bilgi verelim.

PDA, kişisel dijital yardımcı anlamına gelen Personal Digital Assistant ifadesinin kıslatmasıdır. İlk olarak Apple tarafından 1992 yılında bu tanımlama kullanılmaya başlanmıştır. Bir yerde basitçe cep bilgisayarı demek yanlış olmaz. Çünkü bunlar, bir bilgisayarın yapabildiği temel işlevleri yapabilen ve genelde cebe sığabilecek boyutta küçük bilgisayarlardır.

Apple aslında PDA ifadesini avuç içi bilgisayarı veya cep bilgisayarı anlamında kullanmamıştır ama bugün gelinen noktada ifade edilen budur.

Bugün modeline ve özelliklerine göre PDA’ların yetenekleri çok farklıdır. Ancak temelde şu işlemleri yapabilmektedirler: kelime işlem (Word), hesaplama tablosu (Excel), Powerpoint sunularını görüntüleme, internete girme, anında mesajlaşma (MSN), e-posta alma ve gönderme, müzik çalma ve video görüntüleme gibi multimedya işlevleri, hesap makinesi, saat ve alarmlar, takvim, adres defteri, yapılacaklar listesi, notlar, ses kaydı, fotoğraf çekme ve video kaydı.

Cep telefonları ilk kullanılmaya başlandığı yıllarda sadece, telefonun temel işlevini yapmak için tasarlanmışlardır, yani karşılıklı görüşme yapmak için. Ancak zamanla akıllı telefonlar cep telefonlarının yerini almaya başlamıştır. Bu ise cep telefonlarına PDA özellikleri ilave edilerek sağlanmıştır. Yani akılı telefonlar, PDA özellikleri kazandırılmış cep telefonlarıdır ve mobil işletim sistemleri ile çalışmaktadır.

Bugün çok çeşitli marka ve modelde üretilen akıllı telefonlar arasında Lenovo K5 ve Lenovo K5 Plus çok dikkat çekmektedir.

Lenovo K5 özellikleri
Lenovo K5 özellikleri

Lenovo K5 Özellikleri

Bilgisayarlardan beklenen her zaman hızlı ve güvenilir olmasıdır. Neticede mini birer bilgisayar olan Lenovo K5 akıllı telefonu, Qualcomm Snapdragon 1,4 GHz işlemci kullanmaktadır ve bu güç, telefona mükemmel bir performans kazandırmıştır. Aynı zamanda Lenovo K5, 2 GB ram kapasitesine sahiptir.

Lenovo K5, Android 5.1 işletim sistemi ile çalışmaktadır. Bu yüzden diğer akıllı telefonlar ile etkileşiminde hiçbir sorun yaratmamaktadır.

Lenovo K5, kullanıcıların bütün verilerini saklamak amacı ile 16 GB disk kapasitesine sahiptir. Ancak bu sabit kapasite yeterli gelmezse, telefona micro SD kart takılarak kapasite 32 GB’a kadar yükseltilebilir. Bu şekilde uzun yolculuklarda keyifli bir müzik ve eğlence deneyimi yaşama imkanı sunmaktadır.

Müzik ve eğlence denilince, Lenovo K5 akıllı telefonlarında en son teknoloji ürünü Dolby Atmos ses sistemi ve çift hoperlör bulunmaktadır. Bu da kullanıcılara etkileyici bir ses deneyimi sunmaktadır.

Ve elbette fotoğraflar, videolar ve görüntülü konuşmalarda büyük bir görüş imkanı sağlayan ekranlar kullanıcıların en büyük beklentisidir. Lenovo K5 telefon, 5″ HD ekran özelliği ile fotoğraflardan görüntülü sohbetlere, kliplerden filmlere kadar kullanıcılara en net, en keskin ve en canlı görüntüler sunmaktadır. Lenovo K5, düz geçişli IPS ekran sayesinde bütün görüntüleri doğala yakın halleri ile vermektedir. Ayrıca bu geniş ve dokunmatik ekran, neredeyse 180 dereceye kadar geniş açılı bir görüntüleme imkanına sahiptir. Ekran 16 milyon rengi desteklemektedir.

Lenovo K5 özellikleri bunlarla sınır değil. Net ve keskin fotoğraflar ve video kayıtları için Lenovo K5, 13 MP ve LED flaş özellikli, otomatik odaklama yapabilen bir kameraya sahiptir. Bu arada görüntülü sohbetler ve selfi çekimleri için 5 MP özelliğinde bir de ön kamera bulunmaktadır.

Lenovo K5, yüksek hızlı veri ağlarını desteklemektedir ve bugünün iletişim teknolojisi 4.5G ile uyumludur. Ayrıca bağlanma özelliği Bluetooth, WiFi ve GPS’i de içine almaktadır.
Lenovo K5 özellikleri arasında batarya ayrı bir yer tutmaktadır. Gün boyu pil gücü sağlayan 2750 mAh pil kullanan Lenovo K5, hareketli bir yaşam tarzı için son derece uygundur. Aynı zamanda çıkarılabilir özellikte olan batarya sayesinde pilin zayıfladığı anda yedeği ile değiştirmek mümkündür. Ayrıca Android işletim sistemi sayesinde pil gücünü kolayca yönetmek de mümkündür.

Son olarak Lenovo K5’in boyutlarına bakalım. Lenovo K5’in boyutları 142x71x8,2 mm’dir ve ağırlığı 142 gr’dır.

Lenovo K5 Fiyatı

Lenovo K5, kullanıcılara hafif bir alüminyum koruma içinde üç farklı renkte sunulmaktadır: Altın, Gri ve Gümüş. Lenovo K5 fiyatı ise bugün için 650 ile 750 TL arasında değişmektedir. Lenovo K5, bu özelliklerde bir akıllı telefon için oldukça uygun bir fiyata sahiptir. Ayrıca 2 yıl garanti verilmektedir. Büyük teknoloji marketlerinde Lenovo K5 fiyatı mutlaka araştırılmalıdır.

Lenovo K5 plus özellikleri
Lenovo K5 plus özellikleri

Lenovo K5 Plus Özellikleri

Doğal olarak Lenovo K5 ile Lenovo K5 Plus özellikleri arasında ufak tefek farklar bulunmaktadır. Bu farkları şu şekilde özetlemek mümkündür:

  • Lenovo K5’in CPU frekansı 1.4 GHz iken, Lenovo K5 Plus’ın CPU frekansı 1.5 GHz’dir.
  • Lenovo K5’in ekran çözünürlüğü 720×1280 HDC iken, Lenovo K5 Plus’ın ekran çözünürlüğü 1080×1920 FHD’dir.
  • Lenovo K5’te bir yardımcı işlemci yokken, Lenovo K5 Plus’da Quad-core 1.2 GHz yardımcı işlemci bulunmaktadır.
  • Lenovo K5’in ram frekansı 667 MHz iken, Lenovo K5 Plus’ın ram frekansı 800 MHz’dir.
  • Lenovo K5 Plus’ın renk seçenekleri ise sadece altın ve gümüştür.

Lenovo K5 Plus özellikleri, bunlar dışında işlemcisinden sabit diskine, batarya kapasitesinden işletim sistemine, ekran özelliklerinden kamera özelliklerine hatta boyutlarına kadar Lenovo K5 ile aynıdır.

Yukarıda açıklanan ilave özellikler sayesinde Lenovo K5 Plus, sosyal medya bağımlılarına, hırslı oyunculara, sohbetten hoşlanan insanlara ya da fotoğraf tutukunlarına hızlı ve güvenilir bir kullanım kolaylığı sunmaktadır.

Lenovo K5 Plus Fiyatı

Lenovo K5 Plus akıllı telefon, performansı arttıran donanım özelliklerine sahiptir. Ancak fiyatında Lenovo K5 modeline göre büyük bir fark yoktur. Lenovo K5 Plus fiyatı ise bugün için 750 ile 850 TL arasında değişmektedir. Yine piyasada bulunan diğer akıllı telefonlara göre alım gücünü fazla zorlamamaktadır. Bir bilgisayarı aratamayacak özelliklere sahip Lenovo K5 Plus fiyatı, büyük teknoloji markatlerinin fiyat ve pazarlama politikaları gereği farklılık göstermektedir.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.