Legal ve İllegal Ne Demek, Anlamı Nedir

Legal ve İllegal Ne Demek, Anlamı Nedir
Legal ve İllegal Ne Demek, Anlamı Nedir

Legal Ne Demek

Legal kelime anlamı olarak yasa dışı olmayan, yasalara uygun olan, yasal anlamlarını taşımaktadır. Fakat legal ne demek sorusunun cevabı, bunlarla sınırlı değildir. Bu sözcük, kurulan bir cümlenin akışına göre çok farklı şekillerde cümle içinde kullanılabilmektedir. Bu kullanım şekillerini çoğaltacak olursak; yasal, kanuni, meşru, hukuksal, hukuki, hukuka uygun, tüzel, kanuni, kanune, resmi, adli şekillerinde çoğaltabiliriz. Kullanım şekillerinin tamamı, cümle akışına göre, tercihe göre legal ile eş anlamlı olarak kullanılmaktadır.

Bu kelime yaygın olarak, hukuksal kavramların içerisinde kullanılmaktaydı. Fakat bu sözcük insanların kelime haznelerinin genişlemesiyle beraber, günlük hayatımızda da aktif olarak kullanılır hale gelmiştir. Kelimenin en yaygın kullanım alanı, hala hukuk alanıdır. Bu sebeple, legal kelimesinin hukuktaki tam karşılığına bakmakta fayda var. Hukuksal bir kavram olarak bu sözcük; kamu vicdanının ve dinin doğru bulduğu, yasaların onayladığı, yasalara uygun, kanuni anlamına gelmektedir.

Spesifik Ne Demek

Legal Nedir

Legal kelimesi, dilimize yabancı bir dilden geçmiştir. Bu kelimesinin kökenine bakmak, legal nedir sorusuna cevap bulmak için en doğru başlangıç olacaktır. Bu kelime Fransızca kökenlidir. Fransa’da da tam olarak bizde yazıldığı gibi kullanılmakta ve aynı anlama gelmektedir. Fakat Fransızca olan bu sözcük, Latince’den alıntıdır. Latince legalis sözcüğü de, legal sözcüğü ile aynı anlama gelmektedir. Latince leg – ”yasa yükümlülük” anlamına gelen sözcüğün sonuna, -alis eki getirilerek türetilmiş, legalis halini almıştır.

Legal kelimesi, bizim dilimize Fransızların alıntıladığı haliyle geçmiştir. Fransa’daki gibi, ”hukuka uygun” anlamıyla dilimizde kullanılmaktadır. Kelime sonuna ”-ist” eki getirilerek, legalist haliyle, dilimizde farklı bir anlamda kullanılmaktadır. Legalist, hukuka uygun davranan kişi anlamındadır. Bu kelimenin var olan anlamı korunarak ”-ist” eki ile, eylemi yapan kişi anlamı verilmiştir.

Subjektif Ne Demek

İllegal Ne Demek

İllegal kelimesi bir sıfattır. Sıfatlar varlıkların niteliklerini gösterir. İllegal kelimesi de bir durumun veya bir kişinin sıfatı olarak kullanılabilir. Peki, sıfat olan İllegal ne demek? İllegal kelimesi sözlük anlamı itibariyle, yasa dışı anlamına gelmektedir. Bu kelime, legal kelimesinin tam zıttıdır. Hatta zaman zaman illegal kelimesi, legal olmayan şeklinde de kullanılabilmektedir.

illegal ne demek
illegal ne demek

Bu kelime, dilimizde en çok hukuki bir terim olarak kullanılmaktadır. Bu bağlamda illegal, kanunsuz, yasa dışı, yasalara uygun olmayan, yasak olan gibi anlamlar taşımaktadır. Hukukta, kanuna uygun olmayan işler, illegal işler olarak nitelendirilir.

İllegal Nedir

İllegal kelimesi Fransızca kökenli bir kelimedir. Dilimize Fransızcadan geçmiştir. İllegal kelimesi Fransızca’da da yasa dışı anlamında kullanılmaktadır. Fransızlar bu kelimeyi de, tıpkı legal kelimesi gibi Latince’den alıntılamıştır. İllegal sözcüğü, Latince illegalis sözcüğünden alıntılanmıştır. İllegal nedir sorusunun cevabı, kelimenin Fransızca çevirisinde de gizlidir. Kelime Türkçe’de de Fransızca anlamını korumaktadır. Fransızların kullandığı yazımı ve anlamıyla beraber dilimize olduğu gibi geçmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.