Laptop Pil Ömrü Nasıl Uzatılır, Batarya Kullanım Süresi

Laptop Pil Ömrü Nasıl Uzatılır, Batarya Kullanım Süresi
Laptop Pil Ömrü Nasıl Uzatılır, Batarya Kullanım Süresi

Laptop cihazlarda en çok değişime uğrayan aygıtların başında piller geliyor. Bunun sebebi genel olarak uzun süreli laptop kullanımı olsa da, kullanıcıların dikkatsiz pil kullanımı da ana sebeplerden biri. Eğer laptop pil ömrü nasıl uzatılır hakkında pek fikriniz yoksa ve laptop pili nasıl kullanılmalı öğrenmek istiyorsanız, işte sizin için birkaç ipucu.

Laptop Pil Ömrü Nasıl Uzatılır

1- Orijinal pil kullanın:

Öncelikle laptopunuza yeni bir pil alırken aldığınız pilin orijinal veya bilgisayarınızla uyumlu elektrik değerlerine sahip olduğuna emin olun. Sahte veya korsan ürünler, kısa ömürlü oldukları gibi aynı zamanda laptopunuzun çalışma ritmine de zarar verebilirler.

Aldığınız pil ile laptopunuz aynı voltaj değerlerine sahip değilse laptopunuzda kısa devre ve buna bağlı olarak işlemcinin yanması gibi durumlar görülebilir. Dolayısıyla orijinal olmayan bir pil tercih ettiğinizde doğrudan veya dolaylı olarak laptop pilinin ömrü kısa olacaktır. Orijinal ürünlerde ise bu konuda herhangi bir sorun yaşanmayacağı gibi uzun süreli kullanımlara daha uygundur. Aynı zamanda orijinal laptop pil ömrü genelde iki yıl olarak bilinmektedir, orijinal olmayan ürünler ise genelde altı aylık bir ömre sahiptir.

Laptop Pil Ömrü Nasıl Uzatılır
Laptop Pil Ömrü Nasıl Uzatılır

2- Pil doluyken şarj etmeyin:

Günümüz kullanıcılarında yapılan en büyük hata laptop pili 0 dolu olsa da laptopu şarj kablosuyla kullanmaktır. Bu durum pilinize çok büyük bir zarar vermez, ancak gereksiz olarak kullanılmasına sebep olur. Laptopunuzun şarj kablosu takılıyken, gücü bu kablodan alır. Bununla birlikte pil hala çalışır vaziyettedir. Bu durumda pilinizi kullanmadan eskitmiş olursunuz. Bu gibi durumlarda mümkünse pilinizi laptopunuzdan çıkarmanız ve laptopunuzu kablodan aldığı enerjiyle kullanmanız önerilir. Laptop piliniz laptoptan herhangi bir komut almayacağı için otomatik olarak çalışmayı durduracaktır. Bu sayede pilinizi şarj etmeye uygun olmadığınız yerlerde de gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

3- Şarjı yarıda kesmeyin:

Laptopunuzu sağlıklı bir şekilde kullanmak ve laptop pilinizin ömrünü uzatmak istiyorsanız pili tam olarak şarj edin ve laptopunuz şarj kablosuna bağlı değilse pili tam olarak bitirip kabloyu öyle takmaya özen gösterin. Laptop pilleri şarj konumu ve normal kullanım konumu olmak üzere iki temel moda sahiptir ve bu iki modda değişik ayarlarda çalışmayı sürdürürler. Kablonuzu sık sık takıp çıkarmanız durumunda piliniz sürekli mod değiştirecek ve bu da ekstra enerji harcamasına sebep olacaktır. Pildeki mevcut şarjı tamamen bitirip daha sonra şarj etmeniz ise çok daha sağlıklı bir kullanım şeklidir, zira bu şekilde piliniz bir kullanımlık ömrünü tamamen harcamış olur ve kendisini ikincisi için hazırlar. Bu sayede pil ömrünüz daha da uzun hale gelecektir.

4- Uyku modunu doğru kullanın:

Yine pek çok kullanıcının sıklıkla yaptığı hataların başında uyku modunun kullanımı gelir. Laptopunuz 5-10 dakika üzerinde kullanılmayacak durumdaysa uyku modunu kullanmanız pil ömrünü uzatır. Çünkü uyku modu sayesinde laptopunuz minimum enerji seviyesini harcamaya başlar ve bu da tam kapasite kullanıma göre daha tercih edilebilir bir durumdur. Laptopunuzu birkaç saat boyunca kullanmamanız durumunda ise uyku modunu değil laptopu kapatmayı tercih edin. Çünkü laptopunuz bu sürede çok olmasa da azımsanmayacak bir enerji harcar ve bu da pil ömrünü kısaltır. Bu süreçte laptopunuzu kapattığınızda işlemlerinizde herhangi bir değişiklik olmayacağı gibi laptopunuzu ve dolayısıyla laptop pilinizi de gereksiz kullanmamış olursunuz.

5- Laptop pil ömrü ölçme programları kullanın:

İnternet üzerinde ücretsiz olarak bulabileceğiniz pek çok uygulama, laptop pil ömrünü ölçmek ve çeşitli yöntemlerle daha uzun bir pil ömrü sağlamak konusunda kullanıcılara yardım sağlar. Bu programlar aracılığıyla laptopunuzda hangi program ne kadar çalışıyor, laptop pili kaç saat gider ve pilinizin ne kadar ömrü kaldı gibi pek çok soruya cevap bulabilirsiniz. Üstelik bu programları gün içinde sürekli kullanmanıza da gerek yoktur, haftada bir yapacağınız pil testleri aracılığıyla laptop pilinizin ömrünü uzatmanız mümkün durumda.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.