Lakayıt Ne Demek, Lakayıt Nedir

Lakayıt Ne Demek, Lakayıt Nedir
Lakayıt Ne Demek, Lakayıt Nedir

Dilimize yabancı dillerden girmiş pekçok kelime olup, bunların çoğu zamanla asıl dilindeki anlamından uzaklaşıp yeni bir hüviyete bürünmüştür. Bunlardan biri olan lakayıt anlamı itibariyle asıl kaynağı olan Arap dilindeki anlamından çok farklı şekilde kullanılmaktadır. Yazımızda lakayıt nedir açıklayarak konu hakkında detaylı bilgilendirmede bulunacağız:

Hercai Ne Demek

Lakayıt Ne Demek

Arapça kökenli bir kelime olan bu sözcük, Arapça’da birkaç manaya gelse de Türkçede bir şahsın sahip olduğu karakteristik bir özelliği ifade etmek için kullanılan bir kelimedir. Bu karakteristik özellik ise olumsuz olup kişinin sorumlu olduğu bir konuya ilgisiz kalan, yaşadığı olaylara aldırmayan, sorumsuz’ bir kişilik sahibi olmasıdır.

Bu kelime ülkemizde bazen ‘ı’ harfi eklenerek (lakayıt) şeklinde, bazen de eklenmeden (lakayıt) şeklinde okunur. Ancak orjinal ve doğru okunuşu, ‘ı’ harfi eklenmeden olan şeklidir. Başındaki ‘la’ olumsuzluk edatı olup şapkalı ‘a’ ile ‘lâkayıt’ şeklinde okunmalıdır. Türkçemizde başında ‘lâ’ geçen kelimeler hep Arap dilinden geçmiş olup olumsuzluk mânâsı taşımaktadırlar.

Aynı şekilde ‘bî’ ve ‘nâ’ ile başlayan kelimeler de olumsuz anlama gelip bu edatlar da Farsçadan dilimize geçmiştir. Ancak ‘bî’ uzun değil de kısa olarak yazılır ve okunursa olumsuz anlam taşımaz. Zira bu da Arapçadan dilimize geçmiş bir edat olup ile’ manası taşımaktadır. Örneğin ‘bilakayd’ denirse ‘ilgisizlikle (beraber)’ anlamına gelir. Bu kelime bu şekliyle günümüzde sadece yaşlı insanlar tarafından kullanılmaktadır.

Kelimenin tam olarak anlaşılması için kayıt kelimesinin anlamlarını verelim:

  1. Önemli bir bilgiyi bir deftere veya muhafaza edilebilecek başka bir yere yazma işlemi
  2. Ses, görüntü veya kamera kaydını manyetik bant üzerine veya internet ortamına geçirme işlemi
  3. Bir şeye önem verme, ciddiye alma durumu
  4. Şart koşma
  5. Davranışlarını sınırlama, çerçeve içine alma durumu

Görüldüğü gibi 1 ve 2. maddelerin kelimenin manasıyla bir alakası yoktur. Ancak diğer üç kelime de bu kelimenin ihtiva ettiği mânânın alanı içerisine girebilmektedir.

Ketun Ne Demek

Lakayıt Nedir

Bu kelimeyi bir tek kelimeyle tercüme etmek gerekirse ‘kayıtsız’ kelimesi yeterli olacaktır. Lakayıt insan sorumluluklarını bilmeyen, umarsız, yapması gereken işlerden bihaber insandır. Toplum içinde bir insan için bu ifade kullanılıyorsa, bu kişi kendisiyle çalışmayı hiç kimsenin istemeyeceği, iş ciddiyeti taşımayan bir kimsedir.

lakayıt ne demek
lakayıt ne demek

Yine aynı şekilde bir öğrenci için “Lakayıt bir öğrencidir.” deniyorsa bu, o öğrencinin derslerine ilgisiz olduğunu, hatta dersleri dinlemediğini gösterir. Bazen de bu kelimeden kişinin ahlâkî olarak zafiyet içerisinde olduğu, yılışık hareketleriyle insanları rahatsız ettiği anlaşılır.

Lakayıt Kelimesiyle Kurulan Örnek Cümleler

  • Bu elim olay karşısında gösterdiği lakayıt tavırlarla herkesi şaşkına çevirdi.
  • Çocuğunuz, ders esnasında lakayıt davranışlarıyla diğer arkadaşlarının derse ilgisini de azaltıyor.
  • Devlet işlerinde böyle lakayıt bir tutum affedilemez.
  • Karşısındaki güzel ve genç kızı görünce lakayıt hareketlerle ona rahatsızlık vermeye başlamıştı.

Yazımızda kelimenin kökenine inerek lakayıt ne demek detaylı olarak bilgi verdik. Verilen örnek cümleler ise kelimenin taşıdığı anlamı en güzel şekilde ifade etmek için yeterli olacaktır.

Önceki İçerikSpontane Ne Demek, Spontane Nedir
Sonraki İçerikHarakiri Ne Demek, Harakiri Nedir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.