Kudret Narı Nedir? Kudret Narı Faydaları Nelerdir?

kudret narı nedir, kudret narı faydaları nelerdir
kudret narı nedir, kudret narı faydaları nelerdir

İsmine yakışır bir meyve olan kudret narı, her derde deva bir meyvedir. Kudret narının faydaları saymakla bitmez. İçeriğinde insan sağlığı için pek çok faydalar barındırmaktadır. Son zamanlarda oldukça popüler olan kudret narıyla ilgili merak ettiğiniz her şeyi bu yazıda bulabilirsiniz. Kudret narı nedir, kudret narı faydaları nelerdir ve daha fazlası yazımızın devamında.

Konu Başlıkları

Kudret Narı Nedir?

"<yoastmark

Ülkemizde son zamanlarda adından sıkça söz ettirmektedir. Dolayısıyla kudret narı nedir herkesin merak ettiği bir konudur. Kudret narı, dünyanın birçok bölgesinde yetişebilmektedir. Bu meyveyi ister saksıda isterseniz de bahçede yetiştirebilirsiniz. Dolayısıyla her ortamda rahatlıkla büyüyebilir. Ilık ve nemli iklime daha yatkın olan bu meyvenin ana vatanı Hindistan veya Güneydoğu Asya’dır. Kudret narı kabak familyasına ait bir meyve olup dünyada en fazla tarımı yapılan yerler tropikal iklime sahip bölgelerdir.

Kudret Narının Faydaları Nelerdir?

"<yoastmark

Bu meyveyi bu kadar bilinen kılan öncelikle birçok hastalığa şifa kaynağı olmasıdır. Kudret narının faydaları saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Son yıllarda birçok hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçların üretiminde kullanılmaktadır. Ayrıca alternatif tıp alanında da kudret narının iyileştirici etkisine sıklıkla başvurulmaktadır. Alternatif tıpta tedaviyi tamamlayıcı veya destekleyici amaçla kullanılan kudret narı, bitkisel tedavi yöntemleri arasında kendini kanıtlamış bir meyvedir.

Hünnap Nedir? Faydaları Nelerdir?

Yararları saymakla bitmeyen kudret narının faydaları nelerdir, başlıklar altında inceleyelim.

Kudret narının mideye faydaları: Mide ile ilgili birçok şikâyetin giderilmesine kudret narının çok iyi geldiği bilinmektedir. Kudret narını mide için kullananlar hazırlanışına dikkat etmelidir. Özellikle tavsiye edilen tüketim şekli zeytinyağı ile hazırlanmış olanıdır.

Kudret narının cilde faydaları: Cilt yüzeyinde oluşan yanıklarda kudret narı ile hazırlanan macunun iyi geldiği bilinmektedir. Önceden hazırlanan bu karışımı yanık anında cilde sürebilirsiniz. Ayrıca hazırladığınız macunu cilt lekeleri için de kullanabilirsiniz. Cam kavanoz içinde çekirdeklerini ayıkladığınız kudret narını iyice ezin. Püre haline gelene kudret narının üzerine bir kaşık zeytinyağı gezdirin. Ağzı kapalı bir şekilde 1 yıla yakın bir süre saklayabilirsiniz. Bu karışımı yanık oluşması halinde gönül rahatlığıyla cildinize sürebilirsiniz.

Kudret narının grip ve nezle gibi üst solunum yolu hastalıklarına faydası: Kudret narının doğal bir antibiyotik olduğunu söyleyebiliriz. Dolayısıyla da soğuk algınlığı, nezle ya da grip gibi üst solunum yolu hastalıklarının tedavisinde önemli katkı sağlamaktadır.

Kudret narının kabızlığa faydası: Sindirim sistemi düzenli çalışmadığında kabızlık kaçınılmazdır. Kabızlıktan kurtulmak istiyorsak sindirim sistemini düzenli bir şekilde çalıştıracak gıdalar tüketmeliyiz. Kudret narının faydaları arasında ise sindirim sistemini düzenlemek de vardır. Ayrıca kudret narı ile birlikte bir kaşık zeytinyağı tüketmek bağırsak ve sindirim sistemi problemlerinizi tamamen ortadan kaldıracaktır.

Kudret Narının Diğer Faydaları

Daha önce de belirttiğimiz üzere kudret narının faydaları saymakla bitmez. Bu meyvenin diğer faydaları ise şunlardır:

 • Düzenli tüketildiği takdirde tümörlerin büyümesini ve yayılmasını engellemeye yardımcı olur.
 • Egzama ve sedef hastalığı gibi cilt rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılır. Düzenli tüketildiği takdirde bu hastalıklara karşı önleyici bir görev üstlenir.
 • Kudret narının faydaları arasında hücre yenilenmesini desteklemek de vardır. Dolayısıyla yaşlanmayı geciktirir.
 • Mide rahatsızlıklarını önler ve bağırsakların sağlıklı çalışmasını sağlar.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir ayrıca hastalıkların iyileşme sürecini de hızlandırır.
 • Romatizma, gut hastalığı ve eklem ağrıları gibi sorunlara iyi gelmektedir.
 • Varis tedavisinde etkilidir.
 • Tiroit ve guatr sorunlarını ortadan kaldırır.
 • Yaraların iyileşme sürecini hızlandırır.
 • Vücuttaki iltihabı yok eder.
 • Karaciğerin çalışma düzenini destekler. Karaciğeri tertemiz yapar.
 • Adet sancılarının etkisini azaltır.
 • Göz hastalıklarına karşı etkilidir.
 • Mantar enfeksiyonlarına karşı koruyucudur, bununla beraber cilt & saç sağlığına oldukça faydalıdır.
 • Günlük ihtiyaç duyulan enerjinin önemli bir kısmını karşılar.
 • Metabolizma faaliyetlerini artırır.
 • Basura çok iyi gelir.
 • Ülser, gastrit, kolit ve reflü gibi hastalıkları iyileştirir.
 • Kan dolaşımını hızlandırır.

Kudret Narı Yan Etkileri Nelerdir?

Hamile ve düşük riski olan kadınların kudret narını tüketmeleri kesinlikle tavsiye edilmez. Kudret narının yan etkileri arasında en riskli olanı budur. Ayrıca günlük kullanım miktarını aşmak ateş, kusma, ishal, baş ağrısı gibi rahatsızlıklara yol açabilir. Kısırlık tedavisi görenlerin, diyabeti olanların, tansiyon sorunu olanların tüketimi konusunda ölçülü olmaları ve mutlaka kullanım öncesinde doktora danışmaları gerekmektedir.

Kudret Narı Nasıl Yenir?

kudret narı nasıl yenir
kudret narı nasıl yenir

Bu meyveyi dalından koparıldığı gibi tüketmeniz pek mümkün değildir. Çünkü tadı acı ve aroması ise oldukça keskindir. Kudret narı nedir, faydaları nelerdir açıkladıktan sonra o halde kudret narı nasıl yenir sorusunu cevaplandırabiliriz: Kudret narı marmelat, macun ya da yemek olarak pek çok şekilde tüketilebilir. Kudret narının saymakla bitmeyen faydalarını en üst seviyede çıkarabilmek için tüketme yöntemine özellikle dikkat etmelisiniz. Maksimum fayda için tavsiye edilen iki tüketim şekli vardır: Birincisi kudret narının zeytinyağı ile karıştırarak tüketmektir. İkincisi ise bal ile karıştırıp macun haline getirerek tüketmektir.

Kudret Narı Zeytinyağıyla Nasıl Hazırlanır?

Sağlık açısından birçok faydası olan kudret narını birçok şekilde tüketebilirsiniz. En popülerlerinden biri de zeytinyağlı olanıdır. Zeytinyağıyla birlikte tüketmek aynı zamanda meyveden maksimum fayda sağlamız demektir. Dolayısıyla kudret narı zeytinyağıyla nasıl hazırlanır, tarif edelim:

 • Kudret narının çekirdeklerini ayıklayın.
 • Cam kavanozun içine doğal sızma zeytinyağı koyun.
 • Zeytinyağının üzerine temizleyip ayıkladığınız kudret narı yapraklarını ilave edin.
 • Birkaç gün bekledikten sonra kudret narının yaprakları zeytinyağının içinde eriyecektir. Karışım hazır hale geldikten sonra yemeklerden önce ya da sonra 1 tatlı kaşığı kadar tüketebilirsiniz. Ayrıca bu karışımı dilerseniz yara ve yanıkların tedavisinde de kullanabilirsiniz.
 • Bu karışımı ağzı kapalı, hava almayacak bir şekilde 1 yıla kadar rahatlıkla saklayabilirsiniz. Sakladığınız yerin karanlık olmasını tavsiye ederiz. En azından doğrudan güneş ışığı almayan bir yer olması gerekir.
Kudret Narı Macunu Nasıl Yapılır?

Birçok derde deva kudret narı en fazla macun haline getirilip tüketilmektedir. Bu macunu hazır halde aktarlardan satın alabilirsiniz. Bununla beraber isterseniz kendiniz evde bu karışımı rahatlıkla hazırlayabilirsiniz. Gelin şimdi hep birlikte kudret narı macunu nasıl yapılır, öğrenelim.

Kudret narı macunu için gereken malzemeler:

 • 1 adet kudret narı
 • Yarım kavanoz bal
Kudret narı macunu nasıl hazırlanır:

Kudret narının çekirdeklerini çıkarıp yapraklarını yıkayın ve kurulayın. Daha sonra ince ince doğrayıp bir kavanoza doldurun. Eğer kudret narına metal temas ettirmek istemiyorsanız yaprakları elinizle parçalara ayırabilirsiniz. Daha sonra kavanoza doldurulmuş yapraklar üzerine bal dökün. Kudret narı yaprakları zamanla balın üzerine çıkacak ve az da olsa suyunu salacaktır. Bu karışımı buzdolabında ya da serin bir yerde yaklaşık bir ay bekletin. Bir ayın sonunda macununuz hazır olacaktır. Düzenli aralıklarla, örneğin yemeklerden önce veya sonra, 1 tatlı kaşığı kadar tüketin. Macununuzu yaklaşık bir yıl kadar ağzını kapalı tutmak şartıyla saklayabilirsiniz.

Kudret Narı Nerede Satılır?

Son yıllarda tüketimi gittikçe artsa da kudret narını her yerde bulmak mümkün olmayabilir. Ayrıca kudret narını meyve olarak satın alacağınız yerle, hazır karışım halinde satın alacağınız yerler farklıdır. Dolayısıyla kudret narı nerede satılır sorusunu detaylı bir şekilde cevaplandırmak gerekir.

Kudret narını meyve olarak satın almak istiyorsanız meyve pazarlarına ya da taze meyve satan büyük manavlara gitmelisiniz. Karışım halinde ya da macun olarak satın almak istiyorsanız aktarlara veya doğal ürünler satan dükkânlara gitmelisiniz. Ayrıca kudret narını internet üzerinden istediğiniz şekilde satın alma imkânınız da vardır.

Kudret Narı Saksıda Nasıl Yetiştirilir?

İsterseniz sizde evinizde kudret narı yetiştirebilirsiniz. İhtiyacınız olan bir saksı, bir kavanoz ve birkaç adet kudret narı tohumudur. Bu malzemelere sahipseniz kudret narı saksıda nasıl yetiştirilir anlatalım.

 • Öncelikle kuru kudret narı tohumlarını yumuşatmak için iki gün suda bekletin. Eğer bu işlemi yapmazsanız tohumların çimlenmesi çok uzun zaman alacaktır.
 • İki gün suda beklettiğiniz tohumları nemli bir peçete arasında ya da pamuk içinde kavanoza koyun. Kavanozun kapağını kapatıp güneş alan bir yerde birkaç gün çimlenmeye bırakın.
 • Birkaç günün sonunda tohumlar çimlendiğinde kavanozdan çıkarıp saksıya ekebilirsiniz. Saksınızı güneş alan ve hava sirkülasyonu iyi olan bir yere koymanızı tavsiye ederiz.
Önceki İçerikNoel Baba Kimdir? Noel Baba (Aziz Nicholaos) Nerelidir?
Sonraki İçerikÇilek Kaç Kalori? Çileğin Besin Değerleri Nelerdir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.