Kredi Kartı Puanları Yıl Sonunda Silinir Mi

Kredi Kartı Puanları Yıl Sonunda Silinir Mi
Kredi Kartı Puanları Yıl Sonunda Silinir Mi

Günümüzde yaklaşık elli beş milyonun üzerinde kredi kullanıcısı bulunmaktadır. Bu kullanıcıların büyük çoğunluğu aktif olarak kartlarını kullanmakta ve karşılığında puan kazanmaktadır. Kazanılan puanlar sayesinde pek çok alışveriş için para ödemeye gerek kalmamaktadır.

Peki kredi kartı puanları yıl sonunda silinir mi? Bu soruya cevap verebilmek için kullanılan kredi kartının hangi bankaya ait olduğunun bilinmesi gerekir. Bazı bankalar yıl boyunca yapılan alışverişler karşılığında kazanılan puanların kullanımını sınırlı tutmakta ve yıl sonunda silmektedir. Kredi kartınızın bağlı bulunduğu bankanın internet şubesine girerek ya da müşteri hizmetlerini arayarak kredi kartı puanının silinip silinmeyeceğini öğrenmek mümkündür. En doğru bilgi bankanın sunduğu kanallar aracılığı ile öğrenilebilir.

Kredi Kartı Puanları Yıl Sonunda Siliniyor Mu

Bankaların harcama karşılığında kart sahiplerine verdikleri puanlar genellikle yıllıktır. Pek çok banka yıl sonunda bu puanları silmesine karşın silmeyen bankalar da vardır. Örneğin Türkiye İş Bankası Maximum kart incelendiğinde alışverişlerden sonra biriken maxipuanlar için herhangi bir süre kısıtı bulunmamaktadır. Ama bu durum bütün bankaların benzer şekilde hareket edeceği manasına gelmemektedir. Bundan dolayı kart sahiplerinin biriken puanlarını kullanmaları onların avantajına olan bir durumdur.

Kredi kartı ile yapılan alışverişlerde çoğunlukla kasa görevlisi puan kullanımı için kart sahibine teklifte bulunmaktadır. Biriken puanlarınızı bu şekilde kullanmanız mümkündür. Böylece puanları nakde çevirerek birçok alışverişinizi herhangi bir ödeme yapmadan karşılayabilirsiniz.

Kredi Kartı Puanları Yıl Sonunda Silinir Mi

Kredi kartı kullanıcısı olan pek çok kişi kredi kartı puanları yıl sonunda siliniyor mu sorusunun cevabını merak etmektedir. Buna yönelik olarak internet bankacılığında ya da hesap ektresinde kredi kartı puanlarının kullanım süreleri yer almaktadır. Bu süreye bakarak bilgi edinilebilir.

kredi kartı puanları yıl sonunda siliniyor mu
kredi kartı puanları yıl sonunda siliniyor mu

Tüketici Derneği tarafından yapılan açıklamalara göre vatandaşların kredi kartlarında biriken puanları kullanmaları tavsiye edilmektedir. Ayrıca birçok kişinin kartında biriken puanlardan haberi olmadığı, öncelikle bunun kontrol edilmesi gerektiği de belirtilmektedir. Bu konuda tüketicilerin duyarlı olmaları ve kredi kartı kullanımı konusunda bilinçli davranmaları ifade edilmektedir. Böylece kredi kartı ile yapılan alışverişlerde ekonomik yönden kazançlı çıkılmaktadır.

Kredi Kartı Puanları Yıl Sonunda Ne Olur

Yıl sonunun gelmesiyle birlikte kredi kartlarında bulunan puanların ne olacağı merak konusudur. Alışverişler karşılığında kredi kartlarında biriken puanların dönemsel özellik taşıdığı düşünülmektedir. Ancak bu durum her bankanın kredi kartı için geçerli değildir.

Puanların kullanım süresinin olup olmadığı kart sahibi olurken yapılan sözleşmelerde de belirtilmektedir. Eğer belli bir süre varsa ve bu süre yaklaşıyorsa genellikle hesap ekstresinin alt kısmında buna yönelik bir açıklama bulunmaktadır. Uyarı dikkate alınmayıp puanlar kullanılmazsa ertesi yıla aktarılmayarak silinmekte ve ziyan olmaktadır. Bu nedenle gelen ekstrelerin dikkatlice okunması gerekir.

Kredi kartlarında kullanılmayarak silinip giden puanlar ekonomide ciddi kayıplara neden olmaktadır. Bu rakamlar kişi bazında küçük gibi görünse de ülke genelinde bakıldığında kayda değer rakamlara ulaşmaktadır.

Eğer aktif olarak kredi kartı kullanıcısıysanız ve kartınız ile ilgili bilgileri güncel olarak takip ediyorsanız bu konuda pek fazla endişe etmenize gerek yoktur. Çünkü puanların kullanım süresi ile ilgili bilgilendirme tüm kredi kartı sahiplerine detaylı olarak yapılmaktadır.

Önceki İçerikBienal Ne Demek, Bienal İstanbul Nedir
Sonraki İçerikFobi Ne Demek, Sosyal Fobi Nedir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.