Koşmak Kaç Kalori Yakar? Koşmak Basen Eritir Mi?

koşmak kaç kalori yakar koşmak basen eritir mi
koşmak kaç kalori yakar koşmak basen eritir mi

Kalori yakmak isteyenlerin tercih edebileceği en iyi sporlardan biri de koşmaktır. Ancak koşmak, diğer sporlara göre daha planlı yapılması gerekir. Öncelikle belli bir süre antrenman yapmadan, koşu mesafenizi aşama aşama arttırmadan uzun koşular yapmamalısınız. Aksi halde sakatlık yaşama ihtimaliniz yüksektir. Belli aralıklarla, kısa mesafelerde düşük tempoda başlamanız önerilir. Zamanla, kondisyonunuz arttıkça mesafeyi uzatabilir, hızla kalori yakabilirsiniz. O halde gerekli uyarıları yaptıktan sonra koşmak kaç kalori yakar sorusuna yanıt arayabiliriz.

Konu Başlıkları

Koşmak Kaç Kalori?

Koşarken yaktığımız kalori, tercih ettiğimiz parkura, cinsiyete ve koşu temposuna göre farklılık gösterir. Dolayısıyla koşmak kaç kalori sorusunu cevaplarken bu konuları dikkate almak gerekir. Örneğin 55 kg ağırlığında bir kadın, 1 dakikalık koşu sonunda yaklaşık 7 kalori harcar. Aynı mesafeyi 70 kg ağırlığında bir erkek koştuğunda ise yaklaşık 9 kalori harcar. Bu değerler orta tempolu (7-8 km/saat) koşu için geçerlidir. Temponuzu arttırdığınızda yaktığınız kalori miktarı da aynı oranda artacaktır.

Dolayısıyla koşmak kaç kalori sorusunu daha detaylı ele almak gerekir.

30 Dakika Koşmak Kaç Kalori Yakar?

Zayıflamak veya formunu korumak isteyenler her gün en az yarım saat koşmalıdır. Bu sayede gün içinde aldığınız fazla kaloriyi yakma şansı yakalarsınız. Ancak çok yüksek kalorili besleniyorsanız koşu mesafenizi de o oranda artırmalısınız.

Bisiklet Sürmek Kaç Kalori Yakar?

O halde 30 dakika koşmak kaç kalori yakar, inceleyelim:

55 kg ağırlığında bir kadın, orta tempoyla 30 dakika koşarak yaklaşık 220 kalori harcar. 70 kg ağırlığında bir erkek 30 dakika koştuğunda ise 280 kalori harcar.

Yüksek tempoyla (10-12km/saat) koştuğunuzda ise durum farklıdır. 55 kg bir kadın yüksek tempoyla koştuğunda yaklaşık 330 kalori harcar. Aynı tempoyla 70 kg bir erkek yarım saat koşarsa 420 kalori harcar.

1 Saat Koşmak Kaç Kalori Yakar?

1 saat koşmak kaç kalori yakar
1 saat koşmak kaç kalori yakar

Uzun mesafe koşularına başlamadan önce belli bir süre ısınmanız gereklidir. Vücudunuzu hazırlamadan uzun mesafe koşuları yapmak size zarar verebilir. 1 saat koşmak kaç kalori yakar sorusuna gelince:

70 kg ağırlığında olan biri, 1 saatlik orta tempolu (7-8 km/saat) bir koşu sonunda yaklaşık 560 kalori yakar. Kilonuz düştükçe yaktığınız kalori de azalır. Dolayısıyla 55 kg ağırlığında biri 1 saat koşarsa ortalama 440 kalori harcamış olur.

Eğer yüksek tempoda (10-12 km/saat) sürdürülürse koşu yaktığınız kalori oranı da yükselecektir. Böylece 55 kg bir kadın 660 kalori, 70 kg bir erkek 840 kalori harcayacaktır.

2 Saat Koşmak Kaç Kalori Yakar?

Aralıksız 2 saat boyunca koşmak ciddi efor gerektirir. Antrenmanlı olmayanların denememesi gerekir. Ancak yeterli kondisyona sahipseniz 2 saat koşmak kaç kalori yakar, inceleyebilirsiniz.

55 kg ağırlığında bir kadın orta tempolu bir koşu ile 2 saatte yaklaşık 880 kalori harcayacaktır. 70 kg ağırlığında biri ise 1120 kalori harcar. Eğer temponuzu yükseltirseniz 55 kg olan biri 1200, 70 kg biri ise 1700 kalori harcayabilir.

1 Km Koşmak Kaç Kalori Yakar?

1 km koşmak kaç kalori yakar
1 km koşmak kaç kalori yakar

Koşmaya yeni başlayan için en ideal mesafe 1 km’lik koşudur. Başlangıçta düşük tempoyla başlamalısınız. Zamanla temponuzu arttırmanızda hiçbir sakınca yoktur. O halde 1 km koşarak ne kadar kalori harcayacağınızı birlikte inceleyelim.

Daha önce de bahsettiğimiz üzere kişinin kilosu ve cinsiyeti hatta seçilen parkur yakılan kalori üzerinde etkilidir.

55 kg ağırlığa sahip bir kadın orta tempoyla 1 km koşarak yaklaşık 55 kalori harcar. Tercih edilen parkurun düz olduğu varsayılarak 70 kg bir erkek ise 1 km koştuğunda 70 kalori yakacaktır.

Yüksek tempoda (10-12 km/saat) 55 kg bir kadın 65, 70kg bir erkek ise 85 kalori harcar.

2 Km Koşmak Kaç Kalori Yakar?

Belli bir süre 1 km koşarak antrenman yaptıysanız 2 km koşu kalori hesaplamasını merak edebilirsiniz.

Orta tempoyla (7-8 km/saat) düz parkurda 2 km boyunca koşan 55 km ağırlığında bir kadın yaklaşık 110 kalori yakar. Aynı mesafeyi aynı şartlar altında 70 kg bir erkek kat ettiğinde 140 kalori harcamış olur.

Tempo saatte 10-12 km hıza çıkarılırsa 2 km sonunda 55 kg bir kadın 130, 70 kg bir erkek ise 170 kalori harcar.

3 Km Koşmak Kaç Kalori Yakar?

Uzun süre egzersiz yapan, antrenmanlı biri için kolayca geçilecek bir mesafedir. Dolayısıyla yakacağınız kalori miktarı da dikkate değerdir. O halde 3 km koşu kalori hesaplama nasıl yapılır gelin birlikte bakalım…

Saatte 7-8 km hızla 3 km koşan 55 kg bir kadın 165 kalori harcar. 70 kg bir erkeğin harcayacağı kalori ise yaklaşık 210’dur.

Tempo arttıkça harcanan kalori de artar. Saatte 10-12 km hızla koştuğunuzu düşünelim. 55 kg kadın 195, 70 kg erkek ise 255 kalori harcar.

5 Km Koşmak Kaç Kalori Yakar?

Mola vermeden 5km koşabiliyorsanız iyi bir sporcu olduğunuzu varsayabilirsiniz. Peki, 5 km koşmak kaç kalori yakar, inceleyelim.

Orta tempolu bir koşuyla düz bir parkurda 55 kg bir kadın 275 kalori harcayacaktır. 70 kg erkek bir koşucu ise 345 kalori harcaması olağandır. Yüksek tempoyla 5 km koşmak ise 55 kadın için 325, 70 kg erkek için 425 kalori demektir.

10 Km Koşmak Kaç Kalori Yakar?

Aralıksız 10 km koşabiliyorsanız artık bir maraton koşucususunuz demektir. Ayrıca bunu düzenli yaptığınız anlamına da gelir ki sizin için fazla kilodan bahsetmek imkânsızdır. Ancak yine de 10 km koşmak kaç kalori yakar, diye merak ediyorsanız cevaplayalım:

Bu kadar uzun mesafeyi yüksek tempoda koşmak olası değildir. O halde orta tempoda 55 kg bir kadın yaklaşık 550 kalori harcar. Aynı mesafeyi normal şartlar altında 70 kg bir erkek ise 650 kalori yakar.

Yürüyüş/ Koşu Bandında Koşmak Kaç Kalori Yakar?

koşu bandında koşmak kaç kalori yakar
koşu bandında koşmak kaç kalori yakar

Aslında yürüyüş/ koşu bandında koşmakla düz engebesiz bir parkurda koşmak hemen hemen aynı değerlere sahiptir. Parkurda koşarken mesafe geçildiği için rüzgâr direnci söz konusudur. Koşu bandında ise bu direnç yoktur. Aradaki tek fark budur ve önemsiz bir faktördür. O halde yürüyüş/ koşu bandında koşmak kaç kalori yakar?

55 kg ağırlığında bir kadın koşu bandında dakikada yaklaşık 6 kalori harcar. 15 dakikalık bir koşu sonunda ise 90 kalori harcayacaktır. Söz konusu 70kg bir erkek olduğunda koşu bandında koşu yapmak kalori sorusunun cevabı şöyledir:

Orta tempolu bir hızla dakikada yaklaşık 8 kalori harcayacaktır. 15 dakika sonunda ise 120 kalori harcaması beklenir. 

Yürüyüş/ Koşu Bandında 1 Saat Koşmak Kaç Kalori Yakar?

1saat boyunca koşmayı planlıyorsanız öncesinde hafif egzersizlerle kan akışını hızlandırmanız, vücudunuzu hazırlamanız gerekir. Yürüyüş/koşu bandında 1 saat koşmak kaç kalori yakar; diye merak ediyorsanız, 55 kg bir kadın 360 kalori, 70 kg bir yetişkin erkek ise 480 kalori yakar. 

Yerinde/ Olduğun Yerde Koşmak Kaç Kalori Yakar?

Zamanı ve imkânı olmayanların en merak ettiği soru yerinde/ olduğun yerde koşu yapmak kaç kalori yakar, sorusudur. Elbette fırsat yaratabilirseniz açık havada bir parkurda koşmak en idealidir. Fakat evde olduğunuz yerde de kalori yakabilirsiniz. Olduğun yerde koşmak kaç kalori yakar sorusuna gelince detaylar şöyledir:

Ağırlığı 55 kg olan biri yerinde koşar gibi yaparak dakikada yaklaşık 3 kalori harcar. 15 dakika boyunca yerinde koşmak yaklaşık 45 kalori harcamaktır. 1 saat boyunca devam etmeniz durumunda yakacağınız kalori yaklaşık 180 kalori olacaktır.

70 kg ağırlığa sahipseniz dakikada 5 kalori harcarsınız. 15 dakikalık yerinde koşmak 75 kalori, 1 saat boyunca olduğunuz yerde koşmak ise 300 kalori demektir.

Yerinde Koşmak Kilo Verdirir mi?

Kilo vermek istiyorsanız gün içinde aldığınız kalori miktarından fazlasını harcamanız gerekir. Dolayısıyla yerinde koşmak kilo verdirir mi, sorusuna iki farklı cevap verilebilir.

Öncelikle belirtmekte fayda var ki yerinde koşmak bir parkurda koşmak kadar kalori yaktırmaz. Dolayısıyla gün içinde aldığınız kalori miktarından fazlasını yakacak kadar yerinizde koşarsanız kilo verebilirsiniz. Aksi takdirde kilo vermeniz mümkün olmayacaktır.

Koşmak Basen Eritir mi?

koşmak kilo verdirir mi
koşmak kilo verdirir mi

Yaptığımız egzersizle ya da sporla çalışan kaslar ilişkilidir. Dolayısıyla basenlerinizin erimesini bekliyorsanız ona göre spor ya da egzersiz seçmelisiniz. O halde koşmak doğru spor mudur, koşmak basen eritir mi, açıklayalım.

Koşmak alt ve üst vücut kaslarını çalıştıran bir spordur. Özellikle bacak kaslarını daha fazla çalıştırır. Dolayısıyla düzenli olarak koşabilirseniz basen eritmek için doğru spor olabilir. Koşarak hem basenlerinizi inceltebilir hem de bacaklarınızın sıkılaşmasını sağlayabilirsiniz.

Koşmak Hangi Kasları Çalıştırır?

Birçok egzersiz gibi koşmak da vücut kaslarının birçoğunu çalıştıran bir spordur. Elbette tercih ettiğiniz parkur ve temponuz bu konuda belirleyicidir. Parkur zorlaştıkça vücut dengeyi korumak için daha fazla kas çalıştırmak zorunda kalır. Ayrıca tempo yükseldikçe de aynı durum geçerlidir. O halde koşmak hangi kasları çalıştırır, birlikte inceleyelim.

Koşmak kalça kasları, ön üst bacak kasları, arka üst bacak kasları ve kalf kasları sayesinde yapılır. Başka bir deyişle en yoğun çalışan kaslar bunlardır. Ancak koşmak için bu kaslar yeterli olmaz. Kişiyi dengede tutan özellikle ayak başparmak kası ve karın, bel kasları da koşmak için gerekli kaslardır. Koşamaya başladığımızda bu kaslar da çalışmaya başlar.

Bunların yanı sıra göğüs kasları, kol ve omuz kasları, boyun kasları da koşarken çalışan kaslardır.

Önceki İçerikÇocukla İletişim Nasıl Olmalı? İletişimde Dikkat Edilmesi Gerekenler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.