Komplo Ne Demek, Komplo Teorisi Nedir

Komplo Ne Demek, Komplo Teorisi Nedir
Komplo Ne Demek, Komplo Teorisi Nedir

Komplo Nedir

Komplo ne demek? Komplo teorisi nedir? Gülük hayatta sık duyduğumuz kelimelerden birisi olan bu terim, en basit anlamıyla, bir insanı ya da herhangi bir kuruluşu, zor durumda bırakmak için planlanan gizli işler ve alınan kararlar demektir.

Komplo genelde bazı kuruluşlar için toplu şekilde yürütülen planlar olarak nitelendirilse de, bireysel olarak kişilere yönelik olarak da yürütülebilir. Daha geniş anlamıyla komplo nedir sorusu içinse, insanlara ya da insanların toplu halde bulunduğu kuruluşlara, zarar vermek amacıyla kurulan planlardır denebilir. Temelinde, insanların, kurum ve kuruluşların birbirlerinin varlığından rahatsız olması yatmaktadır. Karşı tarafın varlığının kendileri için zararlı olduğunu düşünenler ya da onların başarısından rahatsız olanların kendilerince başvurduğu en etkili yol, komplo kurmaktır.

Muhbir Ne Demek

Komplo Ne Demek

Şairlerin bile mısralarına konu olan komplo ne demek konusunda merak edilenlere, komplonun daha çok siyasi alanda karşımıza çıktığını söyleyebiliriz. Bu term, tek kişiye yönelik olarak da yapılsa, gizli kararları alan ve uygulan bir topluluktur. Tuzakla eş anlamı şekilde kullanılabilir. Çok eski dönemlerden beri kullanılan bir tabirdir. Aslında bu kavram için, bir çeşit gizli savaşta denilebilir. Çünkü, tarafların birbirine alenen değil de, gizliden gizliye onun zararına olacak planlar kurmasıdır.

Argo tabiriyle birinin ayağını kaydırmak için, belirli araştırmalar sonucu onun aleyhine olacak girişimler için hazırlık yapmaktır. Bu kelimeyi sık şekilde birçok kişiden duymaktayız. Etrafımızda, birbirini çekemeyen ve birbirine zarar vermek isteyen birçok insan vardır. Birbirinin arkasından iş çeviren insanlarla da, sosyal çevremizde hemen her gün karşılaşmaktayız. İşte, ”arkadan iş çevirmek” deyiminin daha profesyonel hali olan komplo, kişilere zarar vermek için tasarlanan işler bütünüdür.

Puşt Ne Demek

Komplo Kurmak Nedir

En genel anlamı ile komplo kurmak nedir şeklinde bir soruyla karşılaştığımızda, kısaca tuzak kurmak, birine karşı gizli planlar yürütmek diyebiliriz. Komplo kurmak, bireylere, çeşitli kurum ve kuruluşlara, hatta devletlere karşı bile yapılabilir. Özellikle, son zamanlarda siyasi konularda da sıklıkla duyulmaktadır. Fransızcada, küçük entrikalar anlamına gelen complot sözcüğünden alıntı olarak dilimize giren bu terim, seviye ve kesim farkı olmaksızın, bazı konularda kendini yetersiz hissedenlerin, karşısındakilere karşı açık açık mücadele edecek gücü olmayanların başvurduğu bir yöntemdir.

İnsanların arkasından birtakım gizli işler çevirerek, onun yapmadıklarını yapmış gibi göstermek, başarılarının başarısızlık gibi alıgılanmasına neden olmak, insanları her yönden araştırarak zayıf noktalarını ortaya çıkarıp, çevresi önünde itibarını zedelemek için başvurulan her girişim, ”komplo kurmak” deyimi kapsamındaki girişimlerdir. İnsanlar için büyük tehlike oluşturan komplo kurmak, yasal olarak da bir suçtur ve yasaklanmıştır.

Komplo kurabilmek için, insanların birilerine rahatsızlık verecek işleri açıkça yapması, ya da kendi alanında önemli başarılar sağlaması gerekmektedir. Bu işlerin ve başarıların belgelenmesi, farklı açılardan araştırılarak belirli ayarlamaların yapılması sonucunda komplo kurulabilir. Tamamen masum olan kişilerin, kurulan tuzak sonucu suçlu gösterilmesi, girişimin başarılı olduğunu gösterir. Siyasi yaşamda ve iş yaşamında, sık karşılaşılan bir durumdur. Yani, basit olarak tuzak kurmak anlamına gelse de, aslında bundan daha da öte önemli bir hazırlık süreci gerektiren profesyonel bir iştir. Ancak komplo kurmak ve uygulamak, yasal olarak bir suçtur ve cezası vardır.

Komplo Teorisi Nedir

Komplo teorisi nedir denildiğinde ise, insanlara, kuruluşlara ya da devletlere karşı komplo kurulduğu yönünde varsayımlarda bulunulmasıdır. Özellikle devletler arasında, yıllar sonra gerçek olan komplo teorileri de bulunmaktadır. İnsanlarda, kendisini çekemeyenlerin sürekli onun rahatsız olmasına sebebiyet verecek işler yapması, kendisine tuzak kurulduğuna, arkasından işler çevrildiğine dair düşünceler oluşturulabilir. İşte bu durumun tanımı, komplo teorisidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.