Kolay ve Pratik Derz Fayans Arası Temizliği Nasıl Yapılır?

kolay ve pratik derz fayans arası temizliği nasıl yapılır?
kolay ve pratik derz fayans arası temizliği nasıl yapılır?

Evlerimizin banyo, tuvalet, mutfak gibi bölümlerinde kullanılan çeşitli taşların birleşim yerine derz denir. Bu derzlerin dolgusu beyaz, siyah ya da farklı renklerde olabilir. Ancak hepimizin de bildiği gibi ev temizliğinde en çok zorlandığımız bölüm, bu fayans aralarındaki derz temizliğidir. Birçok ev hanımı derz arası kirlerinden bıkmıştır. Ancak ne yaparsa yapsın bir türlü bir çözüm bulamamıştır. Bu çaresizliğinizi duyduk ve saatler harcamadan derz, fayans temizliği nasıl yapılır, çarelerini araştırdık. Sizin için bu yazıyı hazırladık. Bu yazımızda kolay ve pratik derz fayans arası temizliği nasıl yapılır, sorusuna ve daha fazlasına cevap bulabilirsiniz.

Derz ve Fayans Arası Temizliği Nasıl Yapılır?

derz ve fayans arası temizliği nasıl yapılır?
derz ve fayans arası temizliği nasıl yapılır?

Fayans araları veya derz dolgular zamanla kir tutar ve kötü bir görüntü oluşturur. Temizliği de oldukça zordur. Saatlerce hatta bazen günlerce uğraşmak gerekir. Derz dolguların temizliğinde yanlış kimyasallar seçilmesi de derzlerin yapısını bozmaktadır. Yanlış kimyasallar, belki o an sorunu çözecektir. Fakat zamanla başınıza daha büyük dertler açacaktır. Hem derzlere hem de fayanslara zarar verecektir. Gelin şimdi hep birlikte kolay ve pratik derz ve fayans arası temizliği nasıl yapılır, inceleyelim. Pratik yöntemlerle derzlerinizin ilk günkü gibi temiz ve güzel olması için neler yapabileceğinizi görelim.

Derz Dolgu ve Fayans Nasıl Temizlenir?

Kararan veya sararan derzleri, fayansları birçok yöntemle temizlemeniz mümkündür. Bunu isterseniz doğal yöntemlerle isterseniz kimsayallar ile yapın. Sizin için hazırladığımız bu yöntemlerden her biri oldukça etkili. Bu konuda birçok yöntem olsa da derz dolgu ve fayans nasıl temizlenir, sorusuna en etkili cevaplar şunlardır:

Sirke ile derz temizliği: Bir kova suya bir fincan sirke ekleyip bir bez ile derzleri silebilirsiniz. Sirkeyi fayanslara ve derzlere sıkıp bir süre bekletip ardından da silebilirsiniz. Göreceksiniz ki derz aralarınız daha temiz, fayanslarınız da daha parlak olmuş. Derzleri temizledikten sonra ise fayansları beyaz sirke ile silmenizi öneririz. Böylece fayanslara daha parlak bir görüntü kazandıracaksınız.

Karbonat ve limon karışımı ile derz temizliği: Karbonat ve limon karışımı bir su hazırlayarak da derz ve fayanslarınızı temizleyebilirsiniz. Suyun sıcak ya da ılık olması daha etkili olacaktır. Bu şekilde derz aralarında pırıl pırıl bir görüntü elde edebilirsiniz.

Çamaşır suyu karbonat karışımı ile derz temizliği: Çamaşır suyu karbonat karışımı da en etkili yöntemlerden biridir. Karışımı hazırlarken dikkat edilmesi gereken karışım oranlarıdır. 3 ölçü karbonat, 1 ölçü çamaşır suyu karışımını macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Derzlerinizi biraz ıslattıktan sonra karışımı sünger yardımıyla derzlerinize uygulayın. Yarım saat beklettikten sonra güzelce durulayın.

Derz Temizleme Kimyasalları

Derz temizleyici sprey yardımı ile derz temizliği: Derz ve fayans aralarını temizlemek için en pratik yöntemlerden biri, yapı marketlerden bulabileceğiniz derz temizleyici spreylerdir. Bu spreyler fayans aralarına uygulandıktan sonra bir süre bekletmek gerekir. Ardından kuru bir bezle silerek tertemiz bir görüntü elde edersiniz.

Derz kalemi ile derz temizliği: Bir diğer derz temizliği yöntemi ise etrafınızdaki herhangi bir yapı marketten bulabileceğiniz derz kalemleriyle yapılan temizliktir. Derz kalemleriyle aslında bir bakıma fayans aralarını boyuyorsunuz. Bu yöntem biraz uzun sürer ve sabır gerektirir. Ancak bitince bembeyaz derzlerinizi görünce siz de şaşıracaksınız. Bu yöntem oldukça etkili olmasına rağmen, geniş alanlarda uygulamak zahmetli ve maliyeti oldukça yüksektir.

Profesyonel yardım alarak derz temizliği: Her yolu denediniz ancak buna rağmen derz temizliğinde istenilen sonucu elde edemediniz mi? O halde bulunduğunuz şehirde hizmet veren temizlik firmalarından yardım alabilirsiniz. Temizlik firmaları, hem profesyonel personelleri hem de makineleri ile derz temizliğinde istediğiniz sonuçlara ulaşırlar.

Derz ve Fayans Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler
derz ve fayans temizliğinde dikkat edilmesi gerekenler
derz ve fayans temizliğinde dikkat edilmesi gerekenler

Fayans veya derz temizliği için her kimyasal uygun değildir. Yanlış kimyasal kullanmak, hem derzlere hem de fayanslara zarar vereceği için tavsiye etmemekteyiz. Derz ve fayans temizliğinde dikkat edilmesi gerekenler arasında ilk sırada bu konu yer alır. Kireç çözücü, tuz ruhu gibi kimyasallar derz dolgusunun zarar görmesine, erimesine neden olur. Bundan dolayı bu kimyasalaları asla tavsiye etmiyoruz. Aksi takdirde derz temizliğinizin yanında banyonuzun su sızdırması, fayanslarınızın kırılmasıyla uğraşabilirsiniz.

Bunun yanında derz temizliğinizi belirli periyotlarla yapmaya çalışın. Unutmayın, uzun süre yapmadığınız derz temizliğinin ardından yapacağınız temizlikte de istediğiniz sonucu elde etmeniz oldukça güçtür.

Önceki İçerikMozaik Kek Tarifi, İki Renkli Mozaik Kek Nasıl Yapılır?
Sonraki İçerikNoel İle Yılbaşı Arasındaki Fark Nedir? Yılbaşı Ağacı Neden Süslenir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.