Klozet Temizliği Nasıl Yapılır? Klozetteki Sarı Lekeler Nasıl Çıkar?

klozet temizliği nasıl yapılır, klozetteki sarı lekeler nasıl çıkar
klozet temizliği nasıl yapılır, klozetteki sarı lekeler nasıl çıkar

Evlerimizdeki hijyen bakımından en riskli alanlar banyo ve tuvalettir. Dolayısıyla da temizliği iyi yapılmalıdır. Hem bakterilerden arındırmak hem de estetik bir görüntü kazandırmak önemlidir. Ne kadar temiz olursa olsun sararmış bir klozet bize hiç de iyi duygular hissettirmez. Algı olarak bir klozet ne kadar beyazsa o kadar temizdir birçok insan için. Bu sebeple bu yazımızda klozet temizliği nasıl yapılır, klozetteki sarı lekeler nasıl çıkar sorularına cevap arayacağız.

Konu Başlıkları

Klozet Temizliği Nasıl Yapılır?

"<yoastmark

Ev temizliği denildiğinde herkesin korkulu rüyası klozet temizliğidir. Çünkü hiç şüphesiz en yorucu ve lekelerin en inatçı olduğu yerlerin başında klozet gelir. Bununla beraber temizliği en önemli olan alanlardır. Tuvalet ve banyo temizliği sağlık açısından çok önemli bir risk oluşturduğu için olabildiğince hijyenik bir şekilde yapılması gerekir. Dolayısıyla klozet temizliği nasıl yapılır, sağlımız açısından önemli bir sorudur.

Temizlik Hastalığı Nedir?

Klozet temizliği, özellikle kalabalık ailelerin yaşadığı ya da bağırsak rahatsızlığı yaşayanların olduğu evlerde daha bir önem arz eder. Çünkü zararlı bakterilere maruz kalmak bu koşullar altında daha da kolaylaşır. Öncelikle sifonu çekerken klozet kapağının mutlaka kapalı olmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü klozet içindeki bakteriler, çekilen sifon çekildiğinde oluşan basınçla etrafa dağılırlar. Dolayısıyla siz klozeti ne kadar hijyenik hale getirseniz de etrafa bakterilerin dağılmasını önleyemezsiniz. Sonuç olarak en etkili temizliğin öncelikle kirletmemek olduğunu söylemek lazım.

Klozet Temizliği için Ne Kullanılır?

"<yoastmark

Klozet temizliği nasıl yapılır, sorusuna gelince kullandığınız malzemenin niteliği bu noktada öne çıkmaktadır. Çünkü temizlik için kullandığımız malzemenin bakterileri yok etmede etkili olması gerekir. Piyasada klozet temizliği konusunda iddialı birçok marka ve ürün vardır. Bunlardan bütçenize uygun olanını alarak işe başlayabilir veya evde doğal ürünlerden kendiniz yapabilirsiniz.

Temizliğin ilk aşaması, dezenfekte etme aşamasıdır. Klozet ve çevresini çamaşır suyu veya benzer bir ürünle iyice ovalayın. Bir süre bakterilerden arınması için bu şekilde bekletin. Daha sonra sadece klozet temizliği için ayrılmış bir bezle klozeti ve çevresini uygun temizlik ürünüyle iyice ovalayın ve durulayın. Son aşamada ise başka bir bezle son bir kez silmelisiniz. Bu aşamada hala hijyen endişeniz var ise bezinizi doğal dezenfektanlarla ıslatıp silebilirsiniz. Sirkeli, karbonatlı veya tuzlu su bu doğal dezenfektanlara örnek olabilir. Hoş bir koku da olsun istiyorsanız klozetinizi son aşamada kolonyalı bir bezle silebilirsiniz. Hem dezenfekte etmiş olursunuz hem de banyonuzun mis gibi kokmasını sağlarsınız.

Klozet temizliği nasıl yapılır kadar hem görsel olarak rahatsızlık veren hem de sağlık açısından risk oluşturan sarı lekelerin nasıl geçeceği de büyük soru işaretidir.

Klozetteki sarı lekeler nasıl geçer ve en doğal, en hijyenik klozet temizliği nasıl yapılır diye merak ediyorsanız sizler için birçok farklı yöntemi araştırıp, derledik.

Klozetteki Sarı Lekeler Nasıl Çıkar?

"<yoastmark

Lavabo, klozet ve fayanslarda görülen, bir türlü kurtulamadığınız ve zorlu lekelerdir. Ancak klozetteki sarı lekeler nasıl çıkar diye baktığımızda pek çok farklı yöntemin olduğunu söyleyebiliriz. Çamaşır suyundan karbonata, sirkeden limon tuzuna kadar pek çok çeşitli ve doğal ürün ile istenmeyen o zorlu sarı lekeleri kısa yoldan ve kolayca çıkarabilirsiniz.

Çamaşır Suyu ile Klozet Temizliği

Sarı lekeleri yok etmek için tavsiye edilen ilk ve en etkili yöntem çamaşır suyu ile klozet temizliği yapmaktır. Çamaşır suyu içeriğindeki etken maddeler, sarı lekelerin anında giderilmesine ve klozetin beyazlamasına önemli katkı sunar.

Özellikle çamaşır suyu ile klozet temizlerken öncelikle güvenlik önleminizi almanızı rica ediyoruz. Çamaşır suyu kullanırken gerekli havalandırmayı yapın ve banyonun havalandırma menfezini ya da camını açık tutun. Çamaşır suyunu asla yakın mesafeden solumayın. Cildinize temas ettirmeyin, temas halinde ise bol su ile yıkayın. Çamaşır suyu ile temizlik yaparken maske ve eldiven takmayı unutmayın.

Klozet temizliğine başlamadan önce klozetin kapağını kapatın ve bir kere sifonu çekin. Böylece klozetin içinin ıslanmasını sağlayın. Klozetin içine çamaşır suyunu dikkatlice dökün. Bu aşamada üzerinize sıçramaması için dikkatli olun. Özellikle klozetin kıvrım yerlerinde kalan boşluklara da çamaşır suyunun temas ettiğinden emin olun. Klozet içindeki sarı lekelerin üzerine de çamaşır suyunun geldiğinden emin olmalısınız.

Şimdi klozetin içini tuvalet fırçası ile fırçalayabilirsiniz. Klozetin iç kıvrımlarını ise kullanılmayan bir diş fırçası ile dikkatlice fırçalayın. Dairesel etkili fırçalama hareketleri ile yaklaşık 2 – 3 dakika boyunca fırçalama işlemine devam edin. Ardından klozetin kapağını kapatın ve çamaşır suyunu durulamadan yaklaşık 10-15 dakika kadar bekletin. Sürenin sonunda sifonu çekin ve tuvalet fırçası ile tekrar ovun. Ardından bir kez daha sifonu çekerek klozetin iç temizliğini bitirebilirsiniz.

Bulaşık Tabletiyle Klozet Temizliği

Az bilinen ancak etkili bir yöntem olan bulaşık tabletiyle klozet temizliği şöyle olur: Bir gün veya birkaç saat öncesinden bir tablet bulaşık deterjanını sifon içine atın. Tablet eridikten sonra sifonu çekin ve klozet içini fırça ile ovup durulayın. Bu işlemi yaparken sifonu yarım çekip iki kez kullanma şansınız olursa daha iyi sonuç elde edersiniz.

Limon Tuzu ile Klozet Temizliği

Klozetteki sarı lekeler nasıl çıkar sorusuna bir diğer cevap ise doğal malzemeler kullanmaktır. Bu doğal yöntem ise limon tuzu ile klozet temizliğidir. Oldukça etkili olan  bu yöntem hem daha çevreci hem de oldukça pratiktir.

Bilindiği üzere limon tuzu doğal bir kireç sökücüdür. Klozet içindeki sarı lekelerin temel sebebi de kireçtir. Bazen defalarca çamaşır suyu da kullansak bu sarı lekeler kireç kaynaklı olduğu için gitmezler. Bu aşamada limon tuzu imdadımıza yetişir. Yapmanız gereken 3 litre suya yaklaşık 100 gr limon tuzu ekleyip kaynatmaktır. Kaynayan bu karışımı sıcak sıcak klozetinize dökün ve ara ara fırçalayın. Hatta sifonu çekmeden bir süre o halde bekletin.

Limon tuzu ile klozet temizliği yaparken etkiyi arttırmak adına 3 litre kaynamış suyu bir seferde kullanmamanızı öneririz. Birer litre döküp fırçalayarak uygulamak daha etkili olacaktır.

Sirke ve Karbonatla Klozet Temizliği

Doğal temizlik yöntemleri hem sağlımız için hem de daha temiz bir doğa için önemsenmesi gereken bir konudur. Her şeyden öte doğayı korumanın geleceğimizi korumak olduğu unutulmamalıdır. Dolayısıyla da sirke ve karbonatla klozet temizliği yapmak hem sarı lekeleri yok etmek hem de doğayı korumak anlamına gelir.

Sirke ve karbonatla temizlik oldukça da kolaydır. Sadece 1 su bardağı karbonat, 2 su bardağı sirke, 1 fincan limon tuzu, ve birkaç damla lavanta yağı ile hem hijyenik hem doğal bir şekilde tuvalet temizliği yapabilirsiniz. Bunun için öncelikle sirkeyi bir kaba almak ve ocakta kaynatmak gerekir. Kaynayan sirkeyi klozetin içine yavaşça dökün ve klozetin kapağını kapatın. Klozet kapağı kapalı şekilde yaklaşık 30 dakika kadar bekletin. Yarım saatin sonunda, karbonat ve limon tuzunu klozetin içine serpiştirin. Ardından tuvalet fırçası ile güzelce fırçalayın. Gerekirse iç kıvrımları kullanılmayan bir diş fırçası yardımı ile ovalayın. 4 – 5 dakika kadar fırçaladıktan sonra sifonu çekin. Son aşamada ise klozete birkaç damla çay ağacı yağı ya da lavanta yağı damlatın. Lavanta yağı ya da çay ağacı yağı gibi aromatik yağlar hem hoş bir koku yayar hem de anti bakteriyel özellikleri sayesinde mikropları yok eder.

Arap Sabunu ile Klozet Temizliği

Temizliğin en eski yöntemlerinden biridir. Piyasaya çeşit çeşit deterjan ve benzeri ürünler yokken en sık kullanılan temizlik ürünüydü. Arap sabunu ile klozet temizliği ise çok basittir. Arap sabununu yeterli miktarda klozete dökün ve fırça yardımıyla ovalayın. Böylece hem sarı lekelerden hem de inatçı kirlerden fazla efor sarf etmeden kurtulacaksınız.

Kola ile Klozet Temizliği

Son dönemlerde klozet temizliği nasıl yapılır sorusuna en sık gelen bir yanıttır. Kimyasal ürünler kullanmaktan sakınan kişilerin sıklıkla başvurdukları bir yöntemdir. İlk iş olarak kolayı klozet içine ara ara döküp bir saat kadar bekletmelisiniz. Hem döküşten sonra da klozet içini fırça yardımıyla fırçalamalısınız. Bu işlemi birkaç kez yaptıktan sonra sifonu çekip durulayabilirsiniz. Fakat belirtmekte fayda var ki kola ile klozet temizliği inatçı lekeleri çıkarmada yeterli olmaz.

Klozet temizliği nasıl olur, sarı lekeler nasıl çıkar sorularına detaylı yanıtlar verdik. Klozetin dış yüzey temizliği için ise çiziklere karşı yumuşak bir sünger kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Uygun bir temizlik ürünü ve su karışımı ile süngeri ıslatın. Dış yüzeyini ovalayarak temizleyin. Durulamak için ise imkânınız varsa dış yüzeyini bol su ile yıkamanızı tavsiye ederiz. İmkânınız yoksa temiz su ile yıkadığınız bir bezle bir kaç defa silerek durulamanızı öneriyoruz.

Önceki İçerikFırında Bütün Tavuk Tarifi, Fırında Tavuk Yemeği Nasıl Yapılır?
Sonraki İçerikHünnap Nedir? Hünnap Meyvesi Faydaları Nelerdir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.