Kleptomani Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir?

kleptomani hastalığı nedir, belirtileri nelerdir?
kleptomani hastalığı nedir, belirtileri nelerdir?

Kleptomani hastalığı; çocukluk travmalarının, psikolojik rahatsızlıkların ya da birtakım biyolojik nedenlerin sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Bir çeşit çalma hastalığıdır. Fakat maddi çıkar elde etmek için değil, dürtülerini kontrol edemedikleri için çalarlar. Bununla birlikte kleptomani hastaları, yaptıklarının yanlış olduğunu bilir ancak kendilerine engel olamazlar. Dolayısıyla hayat, kleptomani hastalığına yakalanmış kişilerden çok yakınları için zordur. Çünkü sonuçlarından onlar daha çok etkilenirler. Ancak kleptomani hastalığı, tedavi şansı yüksek bir rahatsızlıktır. Yeter ki hasta veya yakınları durumun farkında olsun. Bu sebeple kleptomani hastalığı nedir, kleptomani belirtileri nelerdir, tedavisi nasıl yapılır konularını kapsayan bir yazı hazırladık. Yazımızı dikkatle okumanız durumunda kleptomani hastalığı hakkında yeterli bilgiye sahip olabilirsiniz.

Kendinizde veya yakınlarınızda kleptomani hastalığı belirtileri görüyorsanız telaşa kapılmamanızı öneririz. Sakin kalıp konuyu etraflıca düşünmek, ardından ilgi uzman doktordan yardım istemek en doğru yol olacaktır. Yazımızın faydalı olmasını dileriz.

Kleptomani Hastalığı Nedir?

kleptomani hastalığı nedir?
kleptomani hastalığı nedir?

Kişinin ihtiyacı olmadığı halde bir eşyayı izinsiz bir şekilde alması veya ona sahip olma isteğine kleptomani denir. Halk arasında “çalma hastalığı ya da çalma deliliği” olarak da bilinir. Fakat kleptomaniyi maddi çıkar elde etmek amacıyla yapılan hırsızlıktan ayırmak gerekir. Çünkü kleptomanide kişinin alım gücü yerindedir ve kişi, sahip olmak istediği eşyanın maddi değeri ile ilgilenmez. Başka bir ifade ile çaldığı eşyaları satıp maddi kazanç elde etmeyi düşünmez. Dolayısıyla uzmanlar kleptomani hastalığı nedir, sorusunu cevaplarken daha çok dürtü bozukluğu ifadesini kullanırlar.

İzinsiz alma eylemini gerçekleştiren bireyler, genellikle maddi imkansızlıklar içinde değillerdir. Dolayısıyla çalmak yerine isterlerse o eşyayı satın alabilecek maddi güce sahiptirler. Fakat çalmak istedikleri eşyaları para ile satın alabilecekleri halde kendilerini kontrol edemez, o eşyayı izinsiz almak için büyük bir istek duyarlar. Başta da söylediğimiz gibi dürtülerini kontrol edemezler. Yangın çıkarma ya da durmadan saç koparma gibi izinsiz alma da bir dürtü bozukluğudur. Haliyle de kleptomani psikolojik bir rahatsızlıktır. Bundan dolayı da kleptomani hastalığı hem kişi hem de kişinin ailesi için oldukça zor bir durumdur.

Kleptomani çok sık rastladığımız bir hastalık değildir. Kleptomaninin görülme sıklığı yaklaşık olarak binde 6 oranındadır. Hasta kişi bu durumu genellikle gizler, en yakınındaki kişilere dahi bahsetmez.

Kleptomani Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

kleptomani hastalığı belirtileri nelerdir?
kleptomani hastalığı belirtileri nelerdir?

Psikolojik bir rahatsızlık olan kleptomaninin erkeklere oranla kadınlarda yaklaşık 4 kat daha fazla olduğunu görmekteyiz. Bununla birlikte bu hastalığın ortaya çıkma zamanı da cinsiyete göre değişiklik göstermektedir. Kleptomaniye, kadınlarda genellikle 30 ve 35 yaş aralığında daha sık rastlamaktayız. Öte yandan erkeklerde daha ileri yaşlarda, 50 ve 55 yaş arasında ortaya çıkmaktadır. Kleptomaninin birçok sebebi vardır. Travmatik bir olaydan, psikolojik ya da biyolojik bir sorundan kaynaklanıyor olabilir. Peki, kleptomani hastalığı belirtileri nelerdir?

Kleptomani olan bireyler çaldıkları ürünleri genellikle kullanmazlar. Çaldıkları ürünlerin maddi değerini umursamazlar. Bununla birlikte sadece karşılığı para ile ödenebilecek eşyaları değil; kişiye özgü, özel bir eşyayı da çalabilirler. Bu yönü ile de diğer hırsızlık vakalarından ayrılırlar.

Kleptomani olan birey, kendisine ait olmayan bir eşyaya sahip olmak için büyük bir istek duyar. Bu arzu, ataklar halinde o eşyaya sahip olana kadar devam eder. Bazen bu çalma arzusunu dizginleyebildikleri zamanlar da olur. Bu zamanlarda birey, bir dönem çalmaya ara verir ancak bir zaman sonra tekrar başlar.

Kleptomanik bireylerin hemen hemen hepsi, yaptıkları davranışın doğru olmadığını kabul ederler ve hastalığın farkındadırlar. Hatta bazıları bunun bir hastalık olduğunu dolayısıyla hoş görmek gerektiğini dahi savunur. Bununla birlikte ne yazık ki genellikle tedavi olmayı kabul etmezler.

Kleptomani hastaları, alım gücüne sahip oldukları için çoğu zaman şüphe çekmezler. Ancak yakalandıkları zaman duygusal olarak çöküntü yaşarlar. Yakalanan kleptomani bireyler, yakınlarını arayarak durumu açıklamalarını ve eşyanın parasını ödemelerini isterler. Parasının ödenmesi durumunda zararın karşılandığını düşünürler. Bu nedenle pek çok vaka adliyeye yansımaz.

Kleptoma hastalığının zorluğunu en çok hasta yakınları çeker. Çünkü hasta birey, bir yandan çalmaya devam ederken öte taraftan tedavi olmayı reddeder. Yakalandıklarında ise ceza almamak için kleptomani hastası olduklarını öne sürerler. Elbette adli ceza gerektiren hırsızlık ile kleptomaniyi ayırt etmek çok önemlidir. Fakat her durumda hastadan çok hasta yakınlarını yıpratan bir süreçtir.

Kleptomani Hastalığı Nedenleri Nelerdir?

kleptomani hastalığı nedenleri nelerdir?
kleptomani hastalığı nedenleri nelerdir?

Dürtü bozukluğu hastalığı olan kleptomaninin nedenleri konusunda henüz kesin bir sonuç elde edilmiş değildir. Ancak bazı durumlar bu hastalığın ortaya çıkışında önemli bir faktördür. Özellikle psikolijik ya da biyolojik bir bağlantısı olduğu genel kabuldür. O halde kleptomani hastalığının nedenleri nelerdir? Şimdi de bu hastalığın ortaya çıkışını etkileyen faktörlerden bahsedelim.

Kleptomaninin Biyolojik Nedenleri

Kleptomani bireyler üzerine yapılan araştırmaların büyük bir çoğunluğunda, bu bireylerde seratonin hormonu eksikliği olduğu görülmüştür. Kleptomaninin biyolojik nedenleri arasında beynin bazı bölgelerinde küçülmenin sonucu olduğuna da rastlanmıştır. Bilim insanları, kleptomaninin biyolojik temelli incelemesini yaparken beyin hasarlarının kleptomaniyi tetiklediğini fark etmişlerdir. Fakat bu durum yanlış anlaşılmamalıdır. Her beyin hasarının kleptomaniyi tetikleyeceği fikri, gerçeklikten uzak bir fikirdir. Kısacası beyninde hasar olan her kişi kleptomani olmaz.

Kleptomani hastalağı nedenleri arasında bir diğer bulgu ise bu kişilerde aynı zamanda  Dissosiyatif hastalığının görülmesidir. Dissosiyatif hastalığı, kişinin geçici olarak kendi kimliğini terk edip farklı bir isim ve kişiliğe bürünmesidir. Bu durum bazen bir gün bazen de yaklaşık bir ay kadar devam eder. Kişiler bu süre zarfında kendi gerçek yaşamlarından tamamen kopup başka bir yaşam sürerler. Bundan dolayı bu dönemde bazı kişilerde kleptomanik davranışlara rastlamak mümkündür.

Kleptomaninin Psikolojik Nedenleri

Çocukluk döneminde yaşanan travmatik bir durum, kleptomaninin psikolojik nedenleri arasında en sık karşılaştığımız nedendir. Hastalarının önemli bir kısmında kaygı bozukluğu, depresyon gibi psikolojik rahatsızlıklar görülmekte ve bu durum davranış bozukluğuna neden olmaktadır. Araştırmalarda bazı depresyon hastalarının, depresyondan kurtulmak için çalma davranışına yöneldikleri görülmüştür. Öte taraftan kişilik bozukluğu da kleptomani nedenleri arasındadır. Süper egoları çok gelişen bireylerde kleptomani riski yüksektir. Kendilerini cezalandırmak isteyen bu kişilerin bazıları kleptomaniye yönelir.

Kadınlarda otuzlu yaşlarda, erkeklerde ise genellikle elli ve üzeri yaşlarda daha sık rastladığımız kleptomani, bazı çocuklarda da görülmektedir. Özellikle çocuğun isteklerini sürekli maddi değeri olan şeylerle karşılamaya çalışan anne babaların çocuklarında rastlanır. Diğer bir deyişle anne ve babasından yeterli sevgiyi görmeyen çocuklar, bu konuda risk altındadır.

Kleptomani Tedavisi Nasıl Yapılır?

kleptomani tedavisi nasıl yapılır?
kleptomani tedavisi nasıl yapılır?

Tedavi edilmediğinde iyileşmesi pek mümkün olmayan bir hastalıktır. Bu durum hem hastaya hemde yakın çevresine ciddi sorunlar yaratacaktır. Dolayısıyla kleptomani hastası bireylerin mutlaka tedavi olması gerekir. Bununla birlikte tedavinin daha olumlu sonuç vermesi için hastanın da tedavi olmayı istemesi oldukça önemlidir. O halde kleptomani tedavisi nasıl yapılır, hemen anlatalım.

Kleptomani hastalığını ilaç veya terapi ile tedavi etmek mümkündür. Ancak hastaların çoğu tedavi için gönüllü değillerdir. Dolayısıyla böyle bir durumda kleptomani tedavisinin başarı oranı düşecektir. Tedaviye ikna olmuş bireylere ise uzman doktor, öncelikle psikanaliz uygular. Böylece kleptomanin altında yatan nedene ulaşmaya, kişide içsel çatışmalar var ise onları açığa çıkarmaya çalışır.

 

Önceki İçerikSiroz Nedir? Siroz Hastalığı Belirtileri Nelerdir?
Sonraki İçerikEvde Tavuk Dürüm Tarifi, Evde Dürüm Nasıl Yapılır?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.