Kumaştan Pas Lekesi Nasıl Çıkar

Kumaştan Pas Lekesi Nasıl Çıkar
Kumaştan Pas Lekesi Nasıl Çıkar

Pas lekesi, çıkarılması en zor lekelerden birisidir. Günlük hayatta pek maruz kalınan bir leke olmamasına rağmen, nadir de olsa karşılaşılabilir bir durumdur ve kendinizi pas lekesi nasıl çıkar arayışı içinde bulabilirsiniz. Aslında, korkutucu bir leke gibi görünse de çözümü olmayan bir leke değildir. Bazı tekniklerin doğru kullanımıyla çıkarılabilecek etkide bir lekedir. Pas lekesi nasıl temizlenir arayışı içinde olanlara pratik birkaç ipucu:

Çay lekesi nasıl çıkar? Öğrenmek için tıklayın.

Pas Lekesi Nasıl Çıkar

Pas lekesini çıkarmak için, farklı teknikler uygulanabilir ancak, bu teknikleri doğru yere doğru şekilde uygulamak gerekir. Lekeyi etkili şekilde çıkarmak için uygulanacak yöntem, bölgenin deformasyona uğramaması için önemlidir.

Pas Lekesi Kumaştan Nasıl Çıkar

Pas lekesinin en çok bulaştığı yerler kıyafetlerimizdir. Pas lekesi kumaştan nasıl çıkar noktasında etkili birkaç öneri:

  • Kumaşa dökülen pas lekelerini çıkarmak için en sık uygulanan yöntem, asit yöntemidir. Asitin, pas lekesini çözücü etkisi sayesinde leke, kolaylıkla çıkarılabilir. Pas lekesinin üzerine asit sıkılır. Sonra kumaş yıkanır.
  • Limon, içeriğinde güçlü asit bulunan bir besindir. Bu asit, bazı lekeleri çıkarmada da etkildir. Ortadan kesilen bir limon, lekenin üzerine sürülür ve bölge biraz ovulur. Sonra yıkanır.
  • Bazı kıyafetler oldukça hassastır ve yanlış bir uygulamada zarar görmesi kaçınılmazdır. Bu nedenle, hassas kıyafetler için, kuru temizlemecilerden profesyonel yardım almakta fayda vardır.

Pas Lekesi Kıyafetten Nasıl Çıkar

Paslı yüzeylerden bulaşan leke, daha çok makinelerle iç içe olan kişilerin kıyafetlerine bulaşır. Yapısı nedeniyle zor bir leke olan paslar bulaştığında, akla gelen ilk soru bu leke çıkar mı, ya da kıyafetten pas lekesi nasıl çıkar sorusudur. Pas lekesini kıyaftten çıkarmak için pek fazla alternatif yoktur.

  • Kıyafetten pas lekesini çıkarmak için en etkili doğal yöntem, limondur. Kıyafete zarar vermeden lekeyi çıkarmak istiyorsanız, lekeli bölgeyi bol limonla ovmalısınız.
  • Bir miktar amonyak kullanılarak da pas lekesini çıkarmak mümkündür. Pas lekesinin üzerine biraz amonyak dökülür ve ovulur. Sonra yıkanır.
  • Pas lekesine erken müdahale önemlidir. Lekenin çıkarılmasında lekeye anında müdahale edilmesinin etkisi büyüktür.
  • Limon haricinde, sirke de bu tür lekelerin çıkarılmasında etkilidir. Paslı bölgeye yeteri kadar sirke dökülerek biraz beklenir ve yıkanır.
  • Asit, lekeyi çıkarmak için kullanılabilecek diğer bir yöntemdir. Ancak, kıyafete zarar verebileceğinden dikkatli kullanılmalıdır.

Pas lekesi nasıl çıkar kumaştan diyenlere önerebileceğimiz teknikler bunlardır. Aslında bu leke, her evde karşılaşılabilen lekeler arasında olsa da, kıyafetlere bulaşması nadirdir. Kıyafete bulaşan paslar, yukarıda bahsettiğimiz tekniklerle çıkarılabilir. Onun haricinde, farklı bölgelere bulaşan pas lekeleri için de, sirke ve limon en etkili temizleyicilerdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here