Kitap Okuma Alışkanlığı Çocuklara Nasıl Kazandırılır?

kitap okuma alışkanlığı çocuklara nasıl kazandırılır
kitap okuma alışkanlığı çocuklara nasıl kazandırılır

Çocuğum Neden Kitap Okumuyor?

Bu soruyu anne baba olarak hepimiz soruyoruz fakat çocuğum neden kitap okumuyor sorusuna alabildiğimiz bir cevap var mı?

Ya da kitap okuma alışkanlığı kazanması için “Çocuğum neden kitap okumuyor?” sorusuna verilecek tek bir cevap mı var?

İşte bu yazımızda herkesin çocuğuyla ilgili temel kaygısı olan, birçok anne babanın çaresiz kaldığı, çıkış yolu bulamadığı soruna çözüm yolları arayacağız.

çocuğum neden kitap okumuyor
çocuğum neden kitap okumuyor

Her şeyden önce ebeveynler olarak biz; kitap okuma alışkanlığı edinsin, çok kitap okusun istediğimiz çocuğumuza ne kadar örnek oluyoruz? Özellikle kitap okuma gibi iç motivasyonu yüksek bir faaliyet için çocuğunuzu suçlamadan, yargılamadan önce aynayı kendinize tutmanızı tavsiye ederiz. Anne babalar olarak bizler bu konuda çocuklarımıza örnek teşkil etmeliyiz. Unutmayın, çoğunlukla çocuklar duyduklarını değil, gördüklerini yapma eğilimindedirler… Bu hususu özellikle vurgulayarak yazımıza devam edelim.

Söz konusu çocuk olunca, ister sorumuz “Çocuğum neden kitap okumuyor?” olsun ister “Kitap okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır?” sorusu olsun, göz ardı edilmeyecek bir nokta vardır. O da çocuğumuzu ne kadar iyi tanıdığımız konusudur.

Kitapların Çocuk Gelişimi Üzerindeki Etkileri

Her Çocuk Özeldir!

Her çocuk özel ve biriciktir. Onun özel bir varlık olduğunu bilmek; her hareketinin, davranışının, becerilerinin de kendi içinde değerlendirilmesi gerektiğini bilmek demektir. “Çocuğum neden kitap okumuyor?” sorusuna doğru cevabı ya da cevapları bulmamızda da bu farkındalığın bilincinde olmak çok önemlidir.

İnternet denilen bu engin okyanusta, onlarca hatta yüzlerce kaynakta, çocukların neden kitap okumadığına ilişkin değerlendirmeler ve cevaplar bulabilirsiniz. Bazı kaynaklar sayfalarca “Çocuklarda kitap okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır?” sorusuna cevaplar sıralamıştır. Açıp bakarsınız, neredeyse her yerde cevaplar da aynıdır.

Belki de bu maddeleri, koca koca yazıları alıp okudunuz; uygulamaya koydunuz ama bir şey değişmedi. O her şeyden kıymetli çocuğunuz hala okumuyor. Sonra bir ümitsizliğe düştünüz. Olmayacak, dediniz. Artık her gece başınızı yastığa koyduğunuzda kafanızda tek bir soru var: Elimden gelen her şeyi yaptım ancak benim çocuğum neden kitap okumuyor?

Buna bir de diğer çocuklarla mukayese girince yani komşumuzun okuyan oğlu, arkadaşımızın kitap kurdu kızı eklenince iş içinden çıkılmaz bir hal alır. Çünkü komşumuzun oğlu okuduğu için okulda daha başarılıdır. Komşumuzun kızı kendini olabildiğince iyi ifade edebilirken bizim çocuğumuz derli toplu cümleler bile kurmakta zorlanıyordur. Yaratıcı düşünemiyor, karşılaştığı sorunlara farklı bakış açıları geliştiremiyordur. Bu böyle uzar gider.

“Çocuğumuzu diğer çocuklarla karşılaştırmanın, onları örnek olarak göstermenin doğru olmadığını tabi ki biliyoruz. Fakat bu durum, bu tür olayların yaşandığı gerçeğini ortadan kaldırmıyor.” 

Bir noktadan sonra bu ümitsizlik çaresizliğe döner. O çaresizlik haliyle çocuğumuza, biricik evladımıza, baskı yapmaya başlarız.

Cevabını bulamadığımız soruyu bu kez ona sormaya başlarız: “Çocuğum neden kitap okumuyorsun?” Ardından kabulleniş başlar. Finali de o kocaman hata ile yaparız: “İçinde yok demek ki!”

Fakat durum hiç de öyle değildir. Çocuğunuz okumuyorsa ya da “Çocuklarda kitap okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır?” sorusuna cevap bulamadıysanız ümitsizliğe, çaresizliğe düşmeye gerek yok. Çünkü her çocuk kitap okumaktan hoşlanır, her çocuk kitap okuma alışkanlığı kazanır. Yeter ki onunla kitabı buluşturmanın doğru yolunu bulalım. Kitapların o eğlenceli, büyülü dünyasını fark etmelerini sağlayalım.

Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır

"<yoastmark

Bu alışkanlığı kazandırma da kritik birkaç basamak vardır. Unutmayın, hiçbir çocuk için vakit geç değildir. Yeter ki ebeveynler olarak biraz sabırlı olalım ve aşağıdaki maddeleri iyi anlayıp uygulayabilelim.

  • Çocuğunuza Rol Model Olun

Kitap okumanın önemi, çocuk gelişimine katkısı inkar edilemez. Yapılan araştırmalar da gösteriyor ki anne babalar kitap okumayı önemli buluyor ya da çocukların muhakkak okuması gerektiğine inanıyor. Gelin görün ki her akşam çocuklarını kitap okuması için odasına gönderen ailelerin çok daha önemli işleri var. Diğer odaya gönderilen çocuğumuz, içerde anne babası eğlenirken kendisinin neden angarya bir işle yani kitap okumakla cezalandırıldığını anlamıyor.

Birçok aile her sabah, öğle ya da akşam aynı masa etrafında toplanıp yemek yer. Bu bir araya gelişler her gün tekrarlanır ve hiç kimse bundan şikâyet etmez. Pekiyi o kitaplık etrafında ne sıklıkla toplanırız? Bir kitaplığımız var ise tabi. Dolu dolu bir kitaplığımızın ya da kütüphanemizin olduğunu düşünelim. Yalnızlığıyla baş başa ise kitaplığımız, ebeveynler olarak o kitapların tozunu almak için bile yaklaşmıyorsak kitaplığa, çocuğumuz bu yalnızlığı paylaşır mı?

  • Telefon, TV ya da İnternetin Cazibesi

Çocuğum neden kitap okumuyor soruna verilen en sık yanıtlar arasında bu başlık var. Birçok aile, akşamları okuma etkinlikleri yapmak istese de çocuklarını televizyon ya da bilgisayar başından kaldıramamaktan yakınıyor. Anne babalar durmadan “Neden okumak istemiyorsun?” diye soruyor. Çocukların verdiği cevaplar hep aynı: “Sıkılıyorum, izlemek istediğim program var, oyun oynamak daha eğlenceli…” Pekiyi çocuğumuz bu yanıtları verirken haksız mı?

Aslında kısmen değil, çünkü çocuğumuza kitap okumayı daha eğlenceli bir etkinlik olarak sunamıyoruz.

  • Çocuğun Yakın Çevresinin Kitapla İlişkisi

Başından beri yanıt aradığımız “Kitap okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır?” sorusunu herkesin sorduğu bir yerde, çocuğumuza kimlerin yol gösterici olmasını bekliyoruz ki? Ne yazık ki çocuklarımız arkadaş gruplarında “hangi kitap” sohbetleri yerine “hangi oyun, hangi dizi/program” sohbetlerine daha yatkınlar. Yaşadığımız toplum, dünya bu noktada onlara sayısız seçenek sunarken söz konusu kitap olunca tek bir örnek bile bulabilmek zor. Buna bir de öğretmenlerimizin yeterli desteği sağlayamaması eklenince çocuğumuzun okumaması olağan bir durum olarak çıkıyor karşımıza.

Çocuğum neden kitap okumuyor’a yukarıda verdiğimiz ya da verilen benzer cevaplar problemi çözmüyor ne yazık ki. Diyelim ki anne baba olarak “Çocuğum neden kitap okumuyor?” sorusuyla çıktık yola. Evimizde çocuğumuz için elimizden geldiğince uygun koşullar oluşturduk. Pekiyi tv ya da internetin o eğlenceli dünyasına nasıl bir çözüm üreteceğiz? Çevresel etmenleri nasıl olumluya çevireceğiz? Tıkandığımız nokta da bu zaten.

Sakın, ümitsizliğe kapılmayın! Çünkü şimdiye kadar bahsettiklerimizin hiçbiri “Çocuklarda kitap okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır?” sorusuna sihirli bir cevap değil. Bu sorunun sihirli cevabı çocuğumuzu iyi tanımakta, onun ilgi duyduğu alanları, ihtiyaçlarını iyi ve doğru bir biçimde tespit edebilmekte saklıdır.

Hadi! Hiç vakit kaybetmeden çocuğunuzu gözlemlemeye başlayın. Tanıyın onu!

Her çocuk ayrı bir dünyadır. Onların o büyülü dünyalarında türlü türlü maceralar, başka başka hevesler saklıdır. O dünyaları anlatan kitaplarla tanıştırın çocuğunuzu. Her kitap okunur, fikrini aklınızdan silin. Çocuğunuzun okumak istediği o güzide, muhteşem, ikinciye, üçüncüye okunacak kitap bir yerlerde saklı. Onu bulmasına yardımcı olun! Oturun ve birlikte kitaplar inceleyin. O muhteşem kitabı bulduğunuzda da benzer kitapları arayın. Çocuğunuzun fikrine saygı duyun. “Evladım, bu kitapta vampirler varmış. Bence çok saçma, bak daha güzeli burada.” demeyin. Onun ilgisini, ihtiyacını değersiz kılmayın. Aksine siz de meraklanın ve onu destekleyin.

O zaman göreceksiniz ki çevresel etmenler, şartlar ne olursa olsun çocuğunuz için okuma serüveni vazgeçilmez olacaktır.

Sözün özü şu ki “Çocuğum neden kitap okumuyor?” ya da “okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır?” sorularının önemli bir cevabı var:

Siz hala o doğru kitabı bulamadınız.

Unutmayın!

Okumayı sevmeyen çocuk yoktur, aradığı kitabı bulamamış çocuk vardır.

Son olarak, o doğru kitabı bulduğunuzda sabah erken kalkması gereken çocuğunuz yorgan altında elinde fenerle gizli gizli kitap okuduğunda bize kızmayın. 🙂

Önceki İçerikHaşhaşlı Revani Tatlısı Nasıl Yapılır-Tatlı Tarifleri
Sonraki İçerikAğızdaki ve Eldeki Sarımsak Kokusu Nasıl Geçer?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.