Ketum Ne Demek, Ketum Nedir

Ketum Ne Demek, Ketum Nedir
Ketum Ne Demek, Ketum Nedir

Ketum kelimesi, Arapça kökenli bir kelimedir. Modern dönemde, ketuma alternatif olabilecek birçok karşılık olsa da, günlük yaşamda sık kullanılmaktadır. Yazımızda, ketum nedir, hangi anlamda kullanılır sorularının cevaplarını bulabilirsiniz.

Gavat Ne Demek

Konu Başlıkları

Ketum Ne Demek

Bu sözcük, sır saklamayı bilen, güvenilir anlamına gelmektedir. Hatta, sır saklamaktan öte, ağzından kolay kolay laf alınamayacak kişiler için kullanılmaktadır. Bu kelime, ağzı sıkı kişiler için kullanıldığından, erdemlilik ve saygınlık da ifade etmektedir. Çünkü, kendisine söylenileni hiçbir şekilde paylaşmayanlar, güvenilir insanlardır. Ortama göre davranmayı bilirler, davranışlarını duruma göre kontrol ederler. Bu sıfatın yakıştırıldığı insanlar, nefislerine hakim olacak derecede kontrollü insanlardır.

Ketum ne demek sorusu için verilebilecek bir diğer cevap da, yaşadıklarını dış ortama yansıtmayan kişiler şeklindedir. Bazı insanlar, gerek aile içinde gerekse sosyal ilişkilerinde yaşadıklarını gizleyemez ve utanmadan ortama her yaşadığını anlatırlar. Bazıları ise, ”kan kustum kızılcık şerbeti içtim dedim” denilecek şekilde kendilerini gizlerler. Mutsuz oldukları halde, kendisini üzen olayları dışarıya vurmaktan hoşlanmazlar, özellerini kesinlikle sergilemezler. Ketum kelimesi, işte bu karakterde olanlar için kullanılmaktadır.

Lavuk Ne Demek

Ketum Nedir

Bu sıfat ile nitelendirilen insanlar, dost edinmek için ideal insanlardır. Hangi ortamda, kiminle konuştuğunun farkında olan, bulunduğu ortamın havasına kendini kolayca uyduran kişilerdir. ”Ser verip sır vermemek” deyiminin yaşayan örnekleridir bu insanlar. Kolay sır vermedikleri gibi, konuşulması gereken yerde bile ölçülü hareketleriyle dikkat çekerler.

ketum ne demek
ketum ne demek

Bu kelime, kullanımından dolayımıdır bilinmez, bazı durumlarda sevimsiz kişilere yakıştırılır. Ağzı sıkıldığında ve kolay konuşmayan asil kişilikte olduklarından, tersi karaktere sahip olanlar tarafından alaya almak maksatlı, ne kadar da ketum şeklinde eleştiriye tabi tutulurlar. Ama aslı tabi ki öyle değildir. Bu kişiler, gayet karakterli, takdir edilecek yapıdaki insanlardır.

Ketum insanlar, kolay ulaşılabilecek ve ağzından laf alınabilecek insanlar değildir. Onlarla istenilen yönde iletişim kurmak mümkün değildir. Çünkü, insanına göre davranmayı bilirler. Karakterleri dolayısıyla, kendilerini çok iyi tanırlar ve kendileriyle barışık insanlardır, ne istediklerini iyi bilirler. Savundukları olaylar karşısında gösterdikleri kararlılık, saygınlık kazanmalarında önemlidir. Hatta o kadar farklı insanlardır ki, dengeli, ağzı sıkı, kararlı, otoriter ve güvenilirlik özelliklerinin hepsini bir arada yansıtmaları, ne kadar yorucu bir karaktere sahip olduklarını da göstermektedir.

Ketum olmak, insanı karakter bakımından yükseltir. Bazı kişiler tarafından bu sözcük, konuşmayan, sürekli susan insanlar için kullanılmaktadır. Ancak ketum olmak, konuşmamak demek değildir. Nerde ne kadar konuşacağını bilmek demektir. Konuştuğu kadar dinlemeyi de bilen demektir.

Duruma göre ölçülü davranmak, kararlılığını her daim her koşulda korumak, güvenilen asil insan olmanın temelini oluşturmaktadır. Her insanın, yaşamında sırlarını anlatabileceği, başı sıkıştığında her konuda yardım alabileceği dostlarının olabilmesi önemlidir. Ketum insanlar, kalıcı ve güvenilir dostluklar için ideal insan tipidir. Çoğu kişi tarafından eleştirilse de, bu insanlar, dostluğuna ve sözüne her zaman güvenilecek yapıda insanlardır.

Önceki İçerikUlak Ne Demek, Ulak Nedir
Sonraki İçerikMavi Balina Oyunu Nedir, Görevleri Neler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.