Kettle, Çaydanlık ve Ütüdeki Kireç Nasıl Temizlenir

Kettle, Çaydanlık ve Ütüdeki Kireç Nasıl Temizlenir
Kettle, Çaydanlık ve Ütüdeki Kireç Nasıl Temizlenir

Çaydanlıktaki Kireç Nasıl Temizlenir

Çayın sevmeyeni yoktur. Ancak severek içilen çayı demlerken kullandığımız sudaki kirecin oranına bağlı olarak çaydanlıkların içi, belirli aralıklarla kireç tutar. Bu kirecin mutlaka temizlenmesi gerekir, aksi takdirde çayın hem rengini hem de tadını bozar. Çay demlerken sıcakta çözülen kireç, çayın tadını bozduğu gibi belirli bir süre sonra sonra daha da yoğunlaşır ve inatçı bir leke haline gelir. Yoğunlaştıkça katılaşır ve temizlemesi zorlaşır. Bu durum, hemen herkesin karşılaştığı bir durumdur. Kireç lekesinden muzdaripseniz ve çaydanlıktaki kireç nasıl temizlenir diye araştıryorsanız, bu konuda size hem pratik hem de etkili çözümler sunduğumuz yazımızdan faydalanabilirsiniz.

 • Sirke: Her temizlik işinde sağlıklı olması ve kesin sonuç vermesinden dolayı sirke, çaydanlık temizliğinde de istenilen sonucun alınabileceği bir yöntemdir. Öncelikle, çaydanlığın kirecin geçecek miktarda içine su koyulur. Üzerine 3 yemek kaşığı da sirke koyulur ve kaynatılır. Bir süre kaynatıldıktan sonra sirkeli su dökülerek çaydanlık normal deterjanla yıkanır.
 • Limon tuzu: Çaydanlıktaki kireci temizlemenin bir diğer doğal yöntemi de limon tuzudur. Yine aynı şekilde çaydanlığa içindeki kireci geçecek kadar su bir miktarda limon tuzu katılır ve kaynatılır. Sonrasında çaydanlık yine bulaşık deterjanıyla yıkanabilir. Sirke ve limon tuzu, çaydanlık temizliği için en sağlıklı yöntemlerdir.
 • Karbonat ve limon: Çaydanlık kireci nasıl temizlenir sorusu için yapılan araştırmalarda karşımıza çıkan bir diğer yöntemse, karbonat (bknz: karbonat nedir) ve limondur. Öncelikle çaydanlık, dibi ve etrafındaki kireçleri geçecek kadar suyla doldurulur ve kaynatılır. Bu sırada, içine bir limon doğranır ve kaynatmaya devam edilir. Kaynadıkça, çaydanlığın dibindeki kirecin temizlenmeye başladığı görülür. Daha da etkili temizlik için  bir limon ikiye kesilir ve yarısına karbonat dökülür. Çaydanlığın içi iyice ovulur. Bu yöntem, çaydanlığın patlamasını sağlar.
 • Kimyasal çözücüler: Çaydanlığı temizlemek için fazla uğraşmak istemeyenler, marketlerde özel olarak hazırlanmış kimyasal temizleyicileri tercih etmektedirler. Kimyasal temizleyiciler, çaydanlık temizlemede hızlı sonuç verir ancak kullanımına dikkat edilmesi gerekmektedir. Üzerindeki kullanma talimatına göre uygulansa da, uygulama sırasında etrafa sıçrayıp zarar verme riski vardır. Ayrıca, kimyasal çözücü uygulandıktan sonra çaydanlık en az 3-4 defa kaynatılıp dökülmelidir.
 • Patates Kabuğu: Çaydanlığın dibindeki kireçleri temizlemenin bir diğer yolu da patates kabuklarıdır. Patatesin kabukları soyulur ve çaydanlığın içine atılır. Üzerine yeteri kadar su doldurulup kaynatılır. Su kaynadıkça, çaydanlığın dibinin temizlendiği görülecektir. Çaydanlık, iyice temizlenene kadar kaynatmaya devam edilir. İşlem sonrası, çaydanlığın ilk günkü gibi parladığı görülecektir.
 • Sirke ve karbonat: Sirke, tek başına çaydanlık temizliğinde kullanılabildiği gibi karbonatla da kullanılır. Hatta ikisi birlikte daha da etkili sonuç verir. Çaydanlığı temizlemeden bir iki saat önce içine sirke koyulur ve bekletilir. Sonra kaynatılmaya başlanır. Kaynayan sirkeli suya bir kaşık da karbonat eklenir. Bir süre daha kaynatıldığında çaydanlıktaki kireç sökülecektir.
 • Yumurta kabukları: Yumurta kabuklarının çaydanlıktaki kireci temizlemede etkili bir doğal yöntem olduğunu biliyor muydunuz? Haşlanmış yumurtanın kabuğunu atmaz, iyice ufalayıp çaydanlıkta kaynatırsanız kireci en doğal yöntemlerden biriyle temizlemiş olursunuz.

Kettle Kireç Nasıl Temizlenir

Çaydanlık gibi mutfakta sürekli kullandığımız kettler de suyun kireci nedeniyle belirli bir kullanımdan sonra kireç tutmaktadır. Kettle kireç nasıl temizlenir dersek, çoğu kişinin aklına kimyasal çözücüler gelir. Ancak, sağlık için kimyasal çözücülerin kullanılması pek önerilmemektedir. Kettle kireci için doğal yöntemler neler açıklayalım.

 • Limon tuzu: Çaydanlık gibi kettle kireci de limon tuzuyla temizlenebilir. Kettle içine bir miktar su doldurulur ve bir kaşık limon tuzu atılıp kaynatılır.
 • Sirke: Kettle içindeki kireci temizlemek için sirke de etkili bir doğal yöntemdir. Limon tuzu yöntemindeki gibi, sirke de kettle de kaynatılarak kireç çözülür. Kettle içine biraz sirke koyulup kaynatılır. Kettledeki kireç kısa sürede temizlenecektir.
 • Limon: Kettle içine bir limon doğranır ve su doldurulup kaynatılır. Gerekirse sonrasında limon ve karbonatla ovulur.

Ütüdeki Kireç Nasıl Temizlenir

Ütü kireci, bayanların en can sıkıcı sorunlarından birisidir. Suyun kireçli olması nedeniyle kireçlenen ütülerin temizliğinin mutlaka gereken şekillerde yapılması gerekmektedir. Ütüdeki kireç nasıl temizlenir sorusuna çeşitli doğal yöntemlerle cevap verilebilir.

 • Sirke: Ütünün fişi takılır ve iyice ısıtılır. Sonrasında fişten çıkarılıp içine bir miktar sirke dökülür. Ütü tekrar fişe takılarak sürekli buhar verilir. Sirke bitene kadar işlem tekrar edilirse, ütünün kireç nedeniyle kapanan delikleri açılacaktır.
 • Kireç sökücüler: Marketlerde satılan kireç sökücülerle ütünün kireci temizlenebilir. Ütü içerisine bir miktar su ve bir kaşık sirke koyulup ütü ısıtılır ve buhar verilir.
 • Limon tuzu: Ütünün içine biraz su ve bir tatlı kaşığı limon tuzu katılır. Ütünün fişi takılıp ısıltıldıktan sonra içindeki su bitene kadar sürekli buhar verilir. Sonrasında sadece suyla biraz daha buhar verilebilir.

Çaydanlık, kettle veya ütüdeki kireç, bahsedilen doğal yöntemlerle rahatlıkla temizlenebilir. Sirke, karbonat, limon ve limon tuzu, kireç temizlemenin en doğal ve sağlıklı yöntemleridir. Kireç temizlemek için, kimyasal çözümlerdense doğal yöntemleri tercih etmek hem kalıcı temizlik hem de sağlık açısından her zaman faydalıdır. Şayet kimyasal çözücüler kullanılacaksa, üzerilerindeki kullanım talimatına mutlaka dikkat edilmesi gerekmektedir. Ayrıca, kimyasal çözücülerle kireç temizleme işlemi yapıldıktan sonra, çaydanlık ve kettle de bir kaç defa boş su kaynatılmalıdır. Ütünün içine de bir iki defa su koyularak boş buhar verilip kimyasalın iyice temizlenmesi sağlanmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.