Keşmekeş Ne Demek, Keşmekeş Nedir

Keşmekeş Ne Demek, Keşmekeş Nedir
Keşmekeş Ne Demek, Keşmekeş Nedir

Keşmekeş Ne Demek

TDK tanımı ile keşmekeş ne demek? Türk Dil Kurumu kaynaklarına göre keşmekeş, karışıklık, kargaşa ve karışık olma durumunu ifade eden bir sözcüktür. Keşmekeş sözcüğü dilimize Farsça’dan girmiştir. Farsça’da keşmekeş deyimi, çek, çekme ve çekişme anlamlarına gelen keş mi keş deyiminden türemiştir.

Bu deyim aslında çeken anlamına gelen keş ve çekmeyen anlamına gelen mi keş sözcüklerinden türetilmiştir. Böyle bakınca sanki çeken çekmeyen gibi bir anlam çıkıyor ortaya. Yani bir yanda çekenler bir yanda çekmeyenler. Dolayısıyla tam bir karışıklık durumu.

Özellikle divan edebiyatı döneminde dilimize Farsça’dan ve Arapça’dan çok sayıda buna benzer sözcükler girmiştir. Ancak bunlar arasında çok azı insanlar tarafından benimsenmiş ve kullanılmıştır. Keşmekeş sözcüğü de bunlardan biridir.

Bugün Osmanlıca sözcüklere keşmekeş ne demek şeklinde bakılırsa bu sözcük, karışıklık, kararsızlık, kargaşa, tereddüt, kavga, çekişme ve karma karışık olma durumu olarak açıklanmaktadır. Keşmekeşlik sözcüğü de karışıklık anlamına gelmektedir. Keşmekeş-i ihtilaf demek, anlaşmazlıkların neden olduğu karışıklık demektir.

Metafor Nedir

Keşmekeş Nedir

Günlük konuşmalarda keşmekeş tanımlaması çok kullanılır. Kısaca ortamda, büyük bir kargaşa durumu olduğu anlatılmak istenir. Aslında keşmekeş nedir sorusuna en güzel cevabı, büyük şehirlerde rastlanan araç trafiği vermektedir. Bir türlü önü alınamayan ve sürekli büyüyen bir problem olan trafik keşmekeşi, motorlu araçların yarattığı devasa bir problemdir. Yeni yollar açılmasına rağmen, insan nüfusu arttıkça ve yeni araçlar trafiğe çıkmaya devam ettikçe trafik keşmekeşi her zaman büyük şehirlerin problemi olmaya devam edecek gibi görünüyor.

Bir kısım dil bilimciler keşmekeşlik durumunu içinden çıkılmaz durum olarak ifade etmektedir. Osmanlı Devleti’nin son günleri de aslında tam bir keşmekeşlik durumudur. Son günlerini yaşayan ve hasta adam olarak tanımlanan Osmanlı ayakta durmaya çalışırken, birçok yabancı devlet, Osmanlı topraklarını aralarında paylaşmış ve işgallere başlamıştır bile. Osmanlı’nın durumu tam bir keşmekeşlik yansıtıyordu.

keşmekeş ne demek
keşmekeş ne demek

Bir de bugüne bakılacak olursa, Ortadoğu ve Arap ülkelerinde yaşanan keşmekeşlik tam içler acısı durumda. Bu keşmekeşliğin yaratılmasında batı ülkelerinin doymaz açgözlülüğü mü yatıyor, yoksa bu ülkelerdeki eğitim seviyesinin düşüklüğün ve insanların fazla bilinçlenmemiş olması mı yatıyor, tartışılır. Ama görünen o ki insanlardaki ümitsizlik giderek artıyor ve birileri bu keşmekeşlikten büyük paralar kazanıyor. Keşmekeşlik burada tam bir kaos durumu yaratmış durumda.

Absürt Ne Demek

Keşmekeş sözcüğü günümüzde de kullanılmaya devam etmektedir. Gerçi bu sözcük yerine, genelde karışıklık sözcüğünün kullanılması önerilse de günlük konuşmalarda keşmekeşlik sözcüğü kulağa çok çalınmaktadır. Sevdikleri işi yapamayanlar, her istekleri şeyi alamayanlar, istedikleri gibi tatil yapamayanlar, hayalini kurdukları düşlere ulaşamayanlar, yalnızlıktan şikayet edenler, hep yaşamın keşmekeşliğini dile getirirler. Yaşamın anlamsızlığı ve keşmekeşliği zaman zaman hep şikayet konusu olmuştur.

Ama galiba gelişmiş ülkelerde çok fazla rastlanılmayan bir durum keşmekeşlik. İnsanların eğitim ve gelir seviyesi yüksekse, o oranda karışıklık, karmaşa, kararsızlık, kavga ve çekişme daha az oluyor.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.