Keops Piramidi – Dünyanın 7 Harikası

Keops Piramidi - Dünyanın 7 Harikası
Keops Piramidi - Dünyanın 7 Harikası

Keops Piramidi

Keops Piramidi, Mısır’ın başkenti olan Kahire’de, Nil Nehri’nin batısında yer alan Gize Yaylası üzerinde yer almaktadır. Ayrıca Keops Piramidi dünyanın yedi harikası arasında yer alan ve günümüzde sağlam bir şekilde olan tek yapıdır.

Yüzyıllardır Keops Piramidi’nin nasıl yapıldığı merak konusu olmuştur. Ancak bir türlü kesin bir yargıya varılamamıştır. Hatta Uzaylıların yapmış olduğu hakkında bile düşünceler yer almaktadır. Yunanlı tarihçi Herodot’a göre bu dev piramit yaklaşık 100 bin işçi tarafından 30 yıl gibi bir sürede inşa edilmiştir.

Keops Piramidi’nin etrafında ise kendisinden daha küçük olan Kefren ve Mikeranos Piramitleri yer almaktadır. Keops Piramidi M.Ö. 2800 yılları civarında hükümdar olan Keops’un mezarıdır. Kefren Piramidi ise Keops’un kardeşi olan Firavun Kefren’in mezarıdır. Mikeranos Piramidi de M.Ö. 2500 yıllarında hüküm süren Mikeranos’a ait bir mezardır. Piramitlerden en büyük olanı Keops, bir küçük olanı Kefren ve en küçük olanı Mikeranos’tur. Bu üç piramit Pisagor üçgeni oluşturacak şekilde düzenlenmiştir ve kenarlarının oranı özel bir üçgen olarak da bildiğimiz 3:4:5’tir. Piramitler, mumyalanmış Firavunları ve her biri birbirinden değerli olan sanat eserlerini saklamak için yapılmıştır. Ayrıca piramitlerde kral, kraliçe, prens heykelleri ve buna benzer çok değerli hazineler de saklanmaktadır.

Keops Piramidi
Keops Piramidi

Keops Piramidi Özellikleri

Keops Piramidi’nin yapımı tahminen M.Ö. 2589-2566 yılları arasında gerçekleşmiştir.

Piramidin boyu 138 metre, toplam ağırlığı ise 6.000.000 tondur. Ancak piramidin boyu yapılışından günümüze kadar tepeden 10 metre civarı aşınmıştır. Piramitte toplam 2.300.000 adet taş blok kullanılmıştır ve her bir taş bloğun ağırlığı 2.5 tondur. Bu verilere göre Keops Piramidi Gize’de yer alan en geniş piramit özelliğini taşımaktadır. Ayrıca Gize’deki en eski piramit de Keops Piramidi’dir.

Keops Piramidi hakkında ne yazık ki pek fazla bilgiye ulaşmak mümkün değildir. Çünkü hazine hırsızları pek çok değerli eşyayı piramit içinden çalmışlardır. İlerleyen zamanda araştırma yapan arkeologlar sadece piramitte yer alan nesneler üzerinden bilgiler elde edebilmişlerdir. Bundan dolayı da Keops Piramidi hakkında daha çok bilgi elde edebilecekken ne yazık ki fazla bir veriye ulaşmak mümkün değildir.

Piramidi yapmak için gereken insan gücü inanılmaz derecelerdedir. Keops Piramidi’ni yapmak için tarihçi Herodot’a göre 19 metre genişliğinde ve tam 925 metre uzunluğunda bir rampa yapılmıştır. Bu rampanın yapılabilmesi için sadece 10 yıl harcanmıştır. Daha sonra işçiler bu rampa yardımıyla taş blokları daha kolay bir şekilde yerlerine yerleştirmişlerdir ve piramit normal süresinden daha kısa bir zamanda tamamlanmıştır.

Piramidin orijinal girişine ulaşılamamaktadır. Ancak şuanki girişin yaklaşık 15 metre yukarısında olduğu düşünülmektedir. Abdullah Al-Mamun adlı kişi bilindiği üzere Keops Piramidi’ne ilk giren kişidir ve bu kişi piramide girmek için orijinal girişi aramış, ancak bulamayınca taşları delerek yeni bir geçit açmıştır. Bu açılan geçit de bir mesafeden sonra orijinal geçitle kesişmektedir. Geçit ilerledikçe küçülmektedir ve geçidin sonunda gizli bir odaya varılmaktadır. Ayrıca bu geçit aşağı doğru 26º’lik bir açıyla inmektedir.

Piramidin dış tarafı eskiden taş veya mermer cinsinden bir levha ile kaplıydı. Ancak günümüzde bu levha bulunmamaktadır. Bunun sebebi ise bu levhanın piramide zamanla zarar vererek onu tahrip etmesiydi. Bu yüzden ilgili çalışanlar bu levhanın sökülmesine karar vermiştir.

Piramidin içinde ve tam ortasında Firavun’un odası bulunmaktadır. Bu oda ayrıca tepeden 100 metre aşağıda ve tabandan da 40 metre yukarıda yer almaktadır. Firavun’un odasında, Firavun’un mumyası, hazinesi ve özel eşyası bulunmaktadır. Odanın uzunluğu 10.5 metre, genişliği 5 metre ve yüksekliği 6 metredir. 50 metrelik bir dehlizin sonunda bu odaya varılmaktadır. Bu oda hakkında ifade edilen ancak tam olarak kanıtlanmamış olan bir diğer önemli bilgi ise altın orana göre inşa edilmiş olmasıdır. Bu da piramitleri inşa edenlerin aynı matematiksel bilgiye sahip olduklarının bir göstergesidir.

Piramit içinde bulunan bir diğer oda ise kraliçe odasıdır. Kraliçe odası kuzey ve güney yüzeylerin tam ortasında yer almaktadır. Bu odaya hiç dokunulmamıştır, hatta yerleri bile hala pürüzlü bir şekildedir. Odaya açılan 2 adet havalandırma kanalı mevcuttur. Bu havalandırma kanalları firavun odasında bulunan kanallardan yola çıkılarak tahminlerle bulunmuştur. Bu 2 havalandırma kanalının ucu da piramidin herhangi bir yerinden dışarıya açılmamaktadır. 2 havalandırma kanalının da ucunda kapılara rastlanmıştır ve bu kapılar açılamamıştır.

Piramit içindeki bir diğer önemli yapı ise Büyük Galeri’dir. Büyük Galeri, Çıkış Dehlizi’nin devamında ilerleyen ve 153 metre uzunluğunda olan bir nevi bir koridordur. Üç tarafı da taş bloklarla çevrili olan Büyük Galeri’nin sonu kısa bir tünele açılan açıklığa ulaşmaktadır. Bu açıklıktan ufak odacıklara ulaşılmaktadır. Ayrıca Büyük Galeri duvarlarında sağda 27 adet, solda 27 adet olmak üzere hem yatay hem de dikey şekilde yuvalar bulunmaktadır. Bu yuvaların ne amaçla yapıldıkları bilinmemektedir.

Mevcut teknoloji ile bu piramidi inşa etmek için 5 milyar dolar bütçe ayırmak gerekir.

İlk defa mumyalara ulaşmayı başaran 12 bilim adamı mumyalardaki radyoaktif madde nedeni ile ölmüştür.

Piramitlerin içinde radar, ultra sound, sonar gibi aletler çalışmamaktadır.

Piramitlerin içine bırakılan kirletilmiş su birkaç günde kendiliğinden temizlenmektedir.

Bitkilerin piramitlerin içinde daha hızlı büyümesi de piramitlerin bir başka ilginç özelliğidir.

Piramitlere su bırakıldığında, 5 hafta sonra yüz losyonu olarak kullanılabilir.

Piramitteki mezara yılda sadece 2 defa güneş almaktadır.

Piramitlerin içi kışları sıcak, yazları soğuktur.

Piramit içine bırakılan yemek arıkları hiç pis koku salmadan kendiliğinden mumyalaşır.

Piramitlere bırakılan süt birkaç gün bozulmadan kalır. Daha sonra mayalanarak yoğurda dönüşür.

Yanık, kesik gibi cilt yaraları piramitlerde daha hızlı iyileşme eğilimi gösterir.

Keops piramidinin taban çevresi bu piramidin yüksekliğinin iki katına bölünürse Pi sayısı elde edilmektedir.

Keops piramidinin yüksekliğini 1 milyarla çarpılırsa Güneş ile Dünya arasındaki mesafe elde ediliyor.

Keops piramidinin yüzeylerinin toplam alanı, yüksekliğinin karesine eşittir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here