Kemik Suyunun Faydaları Nelerdir, Kemik Suyu Neye İyi Gelir?

kemik suyunun faydaları nelerdir, kemik suyu neye iyi gelir?
kemik suyunun faydaları nelerdir, kemik suyu neye iyi gelir?

Sağlıklı beslenmenin ve bağışıklık sistemini güçlendirmenin en etkili yollarından biri de kemik suyu kullanmaktır. Hem ülkemizde hem de dünyada çok eski zamanlardan beri  yemeklerde ve çorbalarda kullanılmaktadır. Öyle ki kemik suyu, yemek ve çorbalara sadece tat vermekle kalmaz, aynı zamanda yemeğin besleyiciliğini de artırır. Kemik suyu, yoğun kolajen içeren bir besindir. Böylelikle hem kemiklerimizi daha güçlü kılar hem de bağışıklık sistemini destekler. Günümüzde kemik suyu kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. Anneler, özellikle gelişim çağında olan çocukları için kemik suyu hazırlayarak içirmekte veya yemeklerine eklemektedir. Ancak kemik suyunun önemini anlasak da faydaları hakkında yeterli bilgiye sahip değiliz. Bu sebeple kemik suyunun faydaları nelerdir, kemik suyu neye iyi gelir, konularına değindik. Bu oldukça faydalı besin hakkında merak ettiğiniz ne varsa bu yazıda bulabilirsiniz.

Konu Başlıkları

Kemik Suyunun Faydaları Nelerdir?

kemik suyunun faydaları nelerdir?
kemik suyunun faydaları nelerdir?

Sağlıklı ve uzun bir yaşamın sırrı tükettiğimiz besinlerden geçer. Ne kadar sağlıklı beslenirsek yaşam kalitemiz de o oranda artmaktadır. Özellikle orta yaş ve sonrasında kalsiyum, potasyum gibi minerallerin eksikliğine bağlı olarak birçok rahatsızlık baş gösterir. Örneğin, kemik erimesi birçok insanın korkulu rüyasıdır. Kemik suyu ise bizi bu tür sorunlardan korur. Peki, kemik suyunun faydası bununla sınırlı mıdır? Elbette değildir. Dilerseniz şimdi kemik suyunun faydaları nelerdir, birlikte inceleyelim.

İlikli Kemik Suyunun Faydaları 

Kemikler Güçlenir; Eklem ve kemik rahatsızlıkları yaşa bağlı olarak genellikle ileri yaşlarda ortaya çıkar. Ancak bu hastalıkların oluşma riskini sağlıklı beslenerek azaltmak mümkündür. Küçük yaşlardan itiberen sağlıklı beslenmek; kalsiyum, potasyum gibi mineralleri yeterli miktarda almak kemik sağlığını korur ve güçlendirir. Bu besinlerden birisi de kemik suyudur. Kemik suyu, kemik hastalıklarının oluşma riskini azaltır ve eklem rahatsızlıklarının iyileşmesine katkı sağlar.

Selülitten Korur; Selülit pek çok kadının ortak şikayetinden birisidir. Sağlıklı beslenme ve düzenli spor ile bacaklardaki selülitli görüntüleri azaltmak mümkünkür. Selülitlerin azalmasına yardımcı olan besinlerden birisi de kemik suyudur. Kemik suyu doku ve hücreleri korur, cildin sıkılığını kaybetmesini engeller.

Bağırsak Hastalıklarına Karşı Korur; Yediklerimiz ve içtiklerimizden en çok etkilenen organlarımızdan birisi de bağırsaklardır. Dolaşım ve sindirim sistemi ile doğrudan bağlantısı olan bağırsaklarda probiyotik bakteriler, zararlı bakteriler ile mücadele eder ve koruma sağlar. Özellikle kemik suyundaki kolajen maddesi, bağırsak sistemi korumada ve zararlı bakteriler ile mücadele etme de kritik öneme sahiptir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir; Enfeksiyon, virüs ve bakterilerden korunmak için güçlü bir bağışıklık sistemine ihtiyaç vardır. Güçlü bir bağışıklık sistemi ise sağlıklı ve dengeli beslenme ile şekillenir. Kemik suyu, içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu sayede hastalıklardan korur ve mevcut hastalığın iyileşme sürecini hızlandırır.

Sindirim Sistemi; Kemik suyu mide ve bağırsak sağlığını korurken aynı zamanda sindirim sisteminin de düzenli çalışmasına yardımcı olur.

Cildi Canlandırır; Kolajen bakımından oldukça zengin bir besindir. Dolayısıyla cildin sıkılığını kaybetmesini engeller ve hücreleri besler.

Kemik Suyu Neye İyi Gelir?

kemik suyu neye iyi gelir?
kemik suyu neye iyi gelir?

Faydaları saymakla bitmeyecek olan kemik suyunun nelere iyi geldiğine inanamayacaksınız. Özellikle çok erken yaşlardan itibaren çocuklarınızın çorbalarına veya yemeklerine eklemenizi tavsiye ederiz. Çünkü gelişimlerine katkısı çok büyüktür. Bununla beraber her yaştan insanın da tüketmesi geren bir besindir. Peki, kemik suyu neye iyi gelir? İşte detaylar…

  • Kemik suyu beyin sağlığını korur.
  • İltihaplanmaları azaltır, eklem ağrılarına iyi gelir
  • Kemik suyu toksinlerden korur.
  • Kemik suyu kilo vermeye yardımcı olur.
  • Uykusuzlukla mücadele eder.
  • Kemik suyu tırnak ve saçları güçlendirir.

Kemik Suyu Nasıl Hazırlanır?

Sağlıklı beslenme düzeninde protein, yağ ve karbonhidrat dengesi oldukça önemlidir. Ayrıca bu bileşenlerin doğal ve organik besinlerle almak, hem formumuzu korunmamızı sağlar hem de bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı korur. İşte bu sağlıklı besin depolarından biri de kemik suyudur. Kemik; kalsiyum, potasyum gibi mineral bakımından oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Vitamin ve mineral deposu olan kemik suyu, kemiklerin su ve baharatlar ile haşlanması böylece içindeki özlerin dışarı çıkması ile elde edilir. Hazırladığınız kemik sularını küçük kaplara bölebilir, buzdolabı ya da derin dondurucuda uzun süre saklayabilirsiniz. Ancak derin dondurucuda da saklasanız belli bir süre içinde tüketmeniz gerekir. Azami sür ise altı aydır. Peki, oldukça faydalı olan kemik suyu nasıl hazırlanır? Hemen anlatalım.

Daha sağlıklı yaşamak ya da yemekleri tatlandırmak için kemik suyu tüketmek önemlidir. Bunun için önceden kemik suyunu hazırlamak gerekir. En genel hali ile kemik suyunu şu şekilde hazırlayabilirsiniz:

Düdüklü tencerenin içine su ile birlikte nane yaprağı, baharat, defne yaprağı, patates, 1 orta boy soğan ve sarımsak atın. Bu malzemeleri tercihinize göre azaltmanız veya çoğalmanız mümkündür.

Daha sonra kasaptan aldığınız kemikleri tencereye koyun. Yaklaşık 8 saat boyunca oldukça kısık ateşte kaynatın. Daha sonra soğuyunca küçük kaplara veya buz torbasına aktararak kullanabilirsiniz. Tüdüklü tencereyi kullanırken dikkatli olmanızı tavsiye ederiz. İçindeki havayı boşaltmadan kapağını asla açmamalısınız.

Kemik Suyu Nasıl Tüketilir?

kemik suyu nasıl tüketilir?
kemik suyu nasıl tüketilir?

Hazırladığınız kemik suyu miktarı fazla olacağı için hepsi  bir anda dondurmamalısınız. Bunun için marketlerden özel kemik suyu saklama poşetlerinden alın. Kaynayıp soğuyan kemik suyunu bu poşetlere doldurup buzdolabında veya derin dondurucuda muhafaza edin. Kemik suyu nasıl tüketilir, sorusunun cevabı ise değişiklik gösterir.

Kemik suyunu, genellikle yemeklere ilave ederek tüketiriz. Bir gıdaya eklemeden, tek başına tüketmek pek tercih sebebi değildir. Yemek yaparken yemeğin suyuna eklediğiniz kemik suyu, hem yemeğin kıvamını arttırır hem de yemeğin besleyici özelliğini artırır. En kolay ve sık kullanım şekli ise çorbalara eklemektir. Kemik suyu ile pişen çorbaların lezzetine doyum olmaz. Lezzetinin yanı sıra daha sağlıklı da olur.

Kemik Suyu Kilo Aldırır Mı?

Besin değeri oldukça yüksek olan ve bağışıklık sistemini güçlendiren kemik suyu kilo aldırır mı, diye endişelenmenize gerek yoktur. Çünkü kemik suyu kilo aldırmaz. Hatta evde yapılan doğal kemik suyu, kilo aldırmadığı gibi kilo vermeye de yardımcı olur. Tokluk süresini uzatır ve iştah kontrolü sağlar.

Ayrıca besleyici özelliği sayesinde vitamin ve mineral ihtiyacını karşılar. Sağlıklı beslenme düzeninde, yemeklerde ya da çorbalarda kemik suyu kullanmak kilo vermeye yardımcıdır.

Kemik Suyu Kaç Kalori?

Bu kadar faydalı bir besini herkesin tüketmesi gerekir. Ancak kilo vermek isteyen ya da formunu korumak isteyenler kilo alır mıyım, endişesine kapılacağı için kalori değerlerinden de bahsetmek gerekir. O halde kemik suyu kaç kalori, hemen açıklayalım.

1 su bardağı kemik suyu yaklaşık 50 kaloridir ve çok az yağ içerir.

Önceki İçerikTeraryum Nedir? Teraryum Bakımı Nasıl Yapılır?
Sonraki İçerikD Vitamini Eksikliğine Ne İyi Gelir, Fazla Alınırsa Ne Olur?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.