Keçi Sütünün Faydaları Nelerdir, Keçi Sütü Kilo Aldırır Mı?

keçi sütünün faydaları nelerdir, keçi sütü kilo aldırır mı?
keçi sütünün faydaları nelerdir, keçi sütü kilo aldırır mı?

İnek ve koyun sütüne oranla daha besleyici olan keçi sütü, popülerliğini gittikçe arttırıyor. Dolayısıyla da keçi sütünün faydalarına olan merak da artıyor. Özellikle yüksek kalsiyum içeriğiyle dikkat çeken keçi sütünü sizler için araştırdık. Bu yazımızda keçi sütünün faydaları nelerdir, keçi sütü kilo aldırır mı, sorularına ve daha fazlasına cevap bulabilirsiniz.

Konu Başlıkları

Keçi Sütü Nedir?

keçi sütü nedir?
keçi sütü nedir?

İnek ya da koyun sütüne oranla keçi sütünü bu kadar değerli kılan beslenme biçimidir. Keçi, diğer süt veren hayvanlar gibi bulduğu her otu yemez. Çok fazla dolaşır, en nadide bitkileri bulur ve yer. Dolayısıyla da sütü diğer hayvanların sütüne oranla daha değerlidir. Keçi sütünün faydalarının farkına varılmasıyla da üretimi gittikçe artmaktadır. Keçi sütü içerdiği vitamin ve mineraller bakımından anne sütüne en yakın olan süt türüdür. O halde keçi sütü nedir, sorusuna vereceğimiz en önemli ve dikkat çekici cevap bu olmalıdır.

Ülkemizde en fazla tüketilen süt, inek sütüdür.  Keçi sütü ise inek sütüne oranla daha fazla magnezyum içerir. Keçi sütü aynı zamanda değerli bir fosfor kaynağıdır. 100 gram keçi sütünde yaklaşık olarak 135 mg kalsiyum bulunur. İnek sütünde ise bu değer 119 mg’dır. Bu açıdan değerlendirdiğimizde, Büyüme çağındaki çocukların gelişimi için çok değerli bir besindir. Özellikle kemik gelişimi için kritik öneme sahip olan kalsiyumu karşılamada keçi sütü çok değerli bir gıda olacaktır.

Keçi Sütü Sabunu Ne İşe Yarar?

Ayrıca keçi sütünde bol miktarda A vitamini, magnezyum ve selenyum da bulunmaktadır. Diğer taraftan keçi sütü yağ oranı düşük bir süttür. Öyle ki inek sütü, keçi sütüne oranla daha fazla yağ içermektedir. İnek sütünde bulunan laktoz diğer bir deyişle süt şekeri de keçi sütünde bulunandan daha fazladır. Laktoz intoleransı yüksek kişiler, inek sütü içtikleri zaman hazımsızlık ya da midelerinde şişkinlik hissederler. Ancak keçi sütü, laktoz oranı çok düşük olduğu için hazımsızlık ve şişkinliğe neden olmaz.

Keçi Sütünün Faydaları Nelerdir?

keçi sütünün faydaları nelerdir?
keçi sütünün faydaları nelerdir?

Memeli tüm canlıların ilk besini olan süt, ondan elde ettiklerimizi de hesaba katacak olursak sağlıklı bir yaşam için vazgeçilmez bir besindir. Türüne bakılmaksızın faydaları saymakla bitmez. Ancak söz konusu keçi sütü olunca değeri bir kat daha artmaktadır. Dilerseniz şimdi keçi sütünün faydaları nelerdir, birlikte inceleyelim.

 • Farklı birçok kaynaktan elde ettiğimiz sonuca göre keçi sütü anne sütüne en yakın süttür. Anne sütünden yeterince beslenemeyen bebekler ve çocuklar için oldukça değerli bir besin kaynağıdır.
 • Keçi sütü içinde bol miktarda selenyum bulunur. Selenyum ise kansere karşı korur.
 • Keçi sütü sindirim sistemi dostudur. Bağırsaklardaki zararlı bakterilerin faaliyete geçmesini engeller.
 • Keçi sütü egzamaya da iyi gelir. Egzama, döküntü ve kaşıntıya neden olan bir deri hastalığıdır. Bu hastalıktan muzdarip kişiler uzun yıllar tedavi görür, bu hastalıkla ile mücadele ederler. Egzamanın birçok nedeni olabilir. Bazı kişilerde alerji kaynaklı egzamaya rastlarız. Keçi sütü ise vücutta alerjiye neden olmaz. Ayrıca içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Keçi sütü aynı zamanda değerli bir protein kaynağıdır. Sütte bulunan protein, bazı bünyelerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bununla beraber, beta kezain maddesi inek sütüne oranla keçi sütünde çok daha azdır. Dolayısıyla süt proteinine alerjisi olan kişilerin, keçi sütünü ya da ondan üretilmiş peynirleri tüketmesinde sakınca yoktur.
 • Keçi sütü birçok faydalı yağ asidi içerir, böylece iltihaplanmayı engeller.
 • İçeriğinde bolca A vitamini ve doğal özler bulunan keçi sütü, cilt için iyi bir bakım kaynağıdır. Son dönemlerde keçi sütü içeren bakım ürünleri ile ya da sabunlarla sıkça karşılaşmaktayız. Keçi sütü sabunu bu ürünler arasında en popüler olanıdır. Bu sabun, cildin ph dengesini koruyup nem seviyesini dengelemeye yardımcı olmaktadır.
Keçi Sütü Yoğurdu Faydaları Nelerdir?

Bu kadar değerli olan bir sütten yapacağınız peynir de yoğurt da o derece değerli olacaktır. Hem keçi peyniri hem de yoğurdu birer kalsiyum kaynağıdır. Keçi yoğurdu doğal bir şekilde mayalandığı takdirde yüksek besin değerini ve faydasını önemli ölçüde korumaktadır. Keçi yoğurdu sindirim sistemi dostu, hazmı kolay bir besindir. Ayrıca kalsiyum açısından da oldukça değerlidir. Özellikle gelişim çağındaki çocuklar için paha biçilmez bir besindir.

Keçi sütü deyince aklımıza sadece yoğurt gelmez. Peyniri özellikle de dondurması çok popülerdir. En kaliteli dondurmalar keçi sütü ile yapılan dondurmalardır. Hem daha kıvamlı hem de daha lezzetli olmaktadır. Keçi sütünden yapılan dondurmayı bu kadar özel kılan ise, keçilerin dağ yamaçlarında, en tehlikeli uçurum ağızlarında filizlenen yabani orkideleri bulup onlarla beslenmeleridir. Ülkemizde dondurma deyince ilk akla gelen Maraş dövme dondurmanın lezzeti de sırrı da keçi sütünde saklıdır.

Keçi sütünün diğer sütlere oranla daha az yağ içerdiğinden bahsetmiştik. Dolayısıyla peyniri de diğer peynirlere oranla daha az yağlı olur. Buna rağmen besleyiciliğini korur. Özetle, keçi sütü ve bu sütten yapılan ürünler sağlıklı bir yaşam için oldukça faydalıdır.  

Keçi Sütü Kilo Aldırır Mı?

keçi sütü kilo aldırır mı?
keçi sütü kilo aldırır mı?

İçerdiği vitamin ve mineraller bakımdan oldukça zengin olan keçi sütü formuna dikkat eden kişilerin de dikkatini çekmektedir. En merak edilen soru ise keçi sütü kilo aldırır mı, sorusudur. Ancak içiniz rahat olsun; çünkü keçi sütü kilo aldırmaz. Keçi sütü doymamış yağ asitleri bakımından daha zengin olsa da inek sütüyle karşılaştırıldığında yağ oranının daha düşük olduğunu görürüz. Ayrıca süt şekeri dediğimiz laktoz oranı da inek sütünden daha düşüktür. Bundan dolayı hazımsızlığa ya da şişkinliğe neden olmaz. Sindirim sistemine dost bir besin olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Zayıflamanın ya da formumuzu korumanın ilk koşulu da sağlıklı, iyi çalışan bir sindirim sistemine sahip olmaktır.

Keçi Sütü Kaç Kalori?

Kilo almanıza sebep olmayacağı gibi zayıflamak isteyenlerin diyet programlarında rahatlıkla yer verebileceği bir besindir. Ancak keçi sütünü diyet programınıza almak istiyorsanız kalorisinden haberdar olmanız gerekir. Bu sebeple yazımızın son bölümünde keçi sütü kaç kalori, sorusuna da cevap hazırladık.

 • 1 Su bardağı (200 ml) keçi sütü yaklaşık 135 kaloridir.
 • 100 ml yaklaşık bir çay bardağı keçi sütü ise 67,5 kaloridir.
Keçi Sütünün Besin Değeri

Doymamış yağ asitleri, kalsiyum minerali bakımından oldukça zengin olan keçi sütünün besin değeri şöyledir:

 • Karbonhidrat: 4,46 gr
 • Protein: 3,55 gr
 • Yağ: 4,13 gr
 • Kolesterol: 11 mg
 • Kalsiyum: 135 mg
 • Demir: 0,05 mg
 • Potasyum: 204 mg
Önceki İçerikA Vitamini Nelerde Var? A Vitamini Ne İşe Yarar?
Sonraki İçerikMayalı Akıtma (Cızlama) Tarifi, Tam Kıvamında Akıtma Nasıl Yapılır?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.