Kaygı Bozukluğu Nedir, Belirtileri Nelerdir, Nasıl Geçer?

kaygı bozukluğu nedir, belirtileri nelerdir, nasıl geçer?
kaygı bozukluğu nedir, belirtileri nelerdir, nasıl geçer?

Her olaya negatif bakış açısıyla yaklaşan, sürekli olumsuz bir şeyler olacağını düşünen kişilerde görülen bir durumdur. Neredeyse her şeye karşı duyulan bu kaygı hali kişiyi oldukça yıpratır. Oysa her olayda sürekli en kötüsünü düşünmek yerine daha ümitli, pozitif düşünceler içinde olmak gerekir. Eğer siz de olaylara karamsar bir bakış açısıyla yaklaşıyor, sürekli korku ve endişe yaşıyorsanız kaygı bozukluğu yaşıyor olabilirsiniz. Bu sebeple kaygı bozukluğu nedir, belirtileri nelerdir, nasıl geçer konularında sizler için çok detaylı bir araştırma yaptık. En çok sorulan sorulara cevaplar hazırladık.

Ümitsizliğe kapılmanıza gerek yok. Bu yazıyı dikkatle okuyarak kendinize bir yol haritası çizebilir, bu olumsuz durumdan kurtulabilirsiniz. Hazırsanız başlayalım.

Kaygı Bozukluğu Nedir?

kaygı bozukluğu nedir?
kaygı bozukluğu nedir?

Birçok sebebe bağlı olarak ortaya çıkan kaygı bozukluğu, kişinin her an yoğun bir endişe ve korku hali içinde olmasıdır. Bu tip kişiler, günlük hayatın olağan hallerine dahi endişe ile yaklaşırlar. Sadece endişe değil, korku duygusu da yoğun yaşanan duygulardan biridir. Ancak bunlar kaygı bozukluğu nedir, sorusuna yeterli yanıt değildir.

Diğer adı yaygın anksiyete bozukluğu olan bu durumu yaşayan bireylerde genel bir psikolojik huzursuzluk söz konusudur. Kendilerini sürekli gergin ve kötü hissederler. Hatta her şeye ve her duruma endişe ile yaklaşırlar. Bu tür bir kaygı bozukluğuna sahip kişiler, kendilerini kalabalık ortamlarda güvende hissetmezler. Aynı zamanda böyle ortamlarda iletişim kurmakta da zorlanırlar.

Temizlik Hastalığı Belirtileri

Kaygı bozukluğu, ileri boyutlara ulaştığında hayat çekilmez bir hal alabilir. Özellikle yaşadıkları evden uzaklaşmak ya da belirledikleri güvenli alanın dışına çıkmak imkansız hale gelebilir. Bırakın uzun yolculuklara çıkmayı, yaşadıkları mahalleden veya şehirden uzaklaşmak bile istemeyebilirler. Düşüncesi bile onları yoğun bir endişe ve korku sarmalına sürükler.

Bu sebeple de bu olumsuzluklarla başa çıkamayacaklarını düşündükleri için kendilerini hayattan soyutlarlar. Bazen kendilerini eve hapseder, çoğu zaman da insanlardan tamamen uzak bir yaşam arzularlar. Ancak bu bir çözüm yolu değildir. Evden dışarı çıkmadan, en yakınındaki kişiler dışında kimseyle iletişim kurmadan belki endişelerinden bir süreliğine kurtulurlar. Ancak bu sadece sorunu ertelemekten ibarettir. Kaygı bozukluğunu çözmenin yolu bu değildir. Öyle ki bu şekilde davranmak kaygıları ortadan kaldırmayacağı gibi depresyon hatta panik atak ve benzeri psikolojik sorunların ortaya çıkmasına bile sebep olacaktır.

Kaygı Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

kaygı bozukluğu belirtileri nelerdir?
kaygı bozukluğu belirtileri nelerdir?

Hepimiz yaşamın rutin akışı içinde birtakım kaygılarla karşı karşıya kalırız. Hayat hiçbir insan için toz pembe değildir. Dolayısıyla her insanın bazı kaygılarının olması doğaldır, hatta olması gerekir. Ancak bu durum her an ve neredeyse her durum için yaşanıyorsa kişi kaygı bozukluğu belirtileri göstermektedir. Nedensiz ortaya çıkan endişe ve korku durumları panik atağa dönüşmüşse tedavi olmak için acele etmek gerekir. Bu tür kişilerin vakit kaybetmeden psikolojik destek almaları oldukça önemlidir. O halde kaygı bozukluğu belirtileri nelerdir, birlikte inceleyelim.

Kaygı bozukluğu, kişinin anlık davranışları gözlemlenerek karar verilecek bir durum değildir Dolayısıyla kişinin yaşamının belli bir süresini gözlemlemeyi gerektirir. En az 6 aylık bir dönem incelendiğinde kaygı bozuklu belirtileri şunlardır:

  • Gergin, huzursuz hatta aşırı sinirli bir ruh hali
  • Sürekli huzursuzluk
  • Uykusuzluk yada sürekli uyuma isteği
  • Dikkat ve konsatrasyon bozukluğu
  • Olaylara sürekli olumsuz bir bakış açısı ile yaklaşmak
  • Her şeyi ile pozitif bir olayda dahi mutsuz bir tavır içinde olmak

Bunlar kaygı bozukluğu belirtileri içinde en sık karşılaştığımız durumlardır.

Bunların yanı sıra, yaygın anksiyete bozukluğu belirtileri arasında kas ve baş ağrılarına da rastlamaktayız. Ancak kişi, bu ağrıların kaygı bozukluğu belirtileri olduğunu bilmediğinde çareyi ilgisiz tedavi yöntemlerinde ya da uzmanlık alanı başka olan doktorlarda arayabilir.

Kaygı bozukluğu doğuştan gelen bir bozukluk değildir. Yaşantılarla kazanılır. Genellikle çocukluk çağlarında anne babaların ya da yakın çevredeki insanların davranışlarından kaynaklanır. Aşırı korumacı, çocuğunu sürekli denetim altında tutan, dış dünyayı sürekli güvensiz alan olarak sunan anne-babalar farkında olmadan çocuğun bilinç altına korku ve endişe duygusunu aşılar. Örneğin; çocuklara güvenli alan oluşturup orada özgürce seçimler yapmalarını sağlamak yerine sürekli tehlikeleri gösterip müdahale etmek, çocuklarda güvensiz ruh haline sebep olur.

Kaygı Bozukluğu Nasıl Geçer?

kaygı bozukluğu nasıl geçer?
kaygı bozukluğu nasıl geçer?

İlk olarak yapmanız gereken bir psikiyatri uzmanından yardım istemektir. Kaygı bozukluğu ya da yaygın aksiyete bozukluğu tedavi edebilir bir hastalık olduğu için endişelenmeye gerek yoktur. O halde kaygı bozukluğu nasıl geçer, açıklayalım.

Kaygı bozukluğu tedavisi psikiyatri uzmanları tarafından yapılır. Bu konuda çevrenizdekilerin tavsiyelerine, kulaktan dolma bilgilere değil; uzmanlara güvenmelisiniz. Psikiyatri uzmanı gerekli değerlendirmeleri yapıp kaygı bozukluğunun altında yatan sebepleri ortaya çıkarır. Daha sonra kişiye uygun bir tedavi planı hazırlar.

Kaygı bozukluğu tedavisi bazen psikoterapi ile bazen de ilaç ile olur. Buna kişinin durumunu değerlendiren psikiyatri uzmanı karar verir. Her tedavi kişiye özeldir. Kaygı bozukluğunun genel bir tedavi şekli yoktur.

Önceki İçerikTahinli Kurabiye Tarifi, Tahinli Kurabiye Nasıl Yapılır?
Sonraki İçerikBisküvili Rulo Pasta Tarifi, Rulo Pasta Nasıl Yapılır?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.