Karpuz Kaç Kalori? Karpuz Zayıflatır Mı? Karpuzun Besin Değeri

karpuz kaç kalori karpuz zayıflatır mı karpuzun besin değerleri
karpuz kaç kalori karpuz zayıflatır mı karpuzun besin değerleri

Karpuz kaç kalori? 1 dilim karpuz kaç kalori? Karpuzun faydaları nelerdir? Çok yersek karpuz ishal yapar mı? Karpuz şekeri yükseltir mi? Yaz aylarının vazgeçilmez meyvesi olan karpuz diyette yenir mi zayıflatır mı? Karpuz diyeti nasıl yapılır? Karpuz suyu nasıl hazırlanır? Önemli bir protein kaynağı olan karpuz çekirdeği kaç kalori? gibi karpuz kalorisine dair merak edilen tüm detayları yazı içeriğinde bulabilirsiniz. Faydalı olması dileğiyle : )

Konu Başlıkları

Karpuz Kaç Kalori

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte sofralarımızda yerini alan ve en çok sevilen meyvelerinden biri de karpuzdur. Ayrıca sıcak yaz günlerinde serinlemenin en tatlı yoludur. Sağlığımız için ne kadar faydalı olduğu bir yana, düşük kalorisiyle de formunu korumak ya da kilo vermek isteyenlerin vazgeçilmezidir. Bu yönüyle de içeriği neredeyse sudan ve liften oluşan bu serinletici meyvenin kalorisi merak konusudur. Bu yazımızda, güneyde ilk kapuzlar yetişir yetişmez herkesin çok merak ettiği karpuz kaç kalori sorusuna cevap bulabilirsiniz.

Diyarbakır karpuzu meşhur olsa da, karpuz özel bir iklim seçmeyip ülkemizin birçok yerinde yetişir.  Hem lezzetli hem fiyatının uygundur. Üstelik çok kolay ulaşılabilir olması, onu en çok tüketilen yaz meyvelerinden biri yapar. Ancak bütün bunların yanında karpuzun sağlımıza yararları da azımsanmayacak kadar çoktur.

1 Dilim Kavun Kaç Kalori?

İçerdiği vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengin bir meyvedir karpuz. Çoğu zaman ara öğünlerde tüketilir. Bununla beraber yanına en çok yakışan peynir ile ana öğünlerde bile tüketilebilmektedir. Ancak karpuz meyve şekeri içerdiği için tüketirken porsiyon miktarına dikkat edilmesinde yarar vardır.

A, B6 ve C vitaminleri bakımından zengin bir meyve olan karpuz, aynı zamanda iyi bir antioksidandır. Karpuz kalsiyum ve fosfor bakımından oldukça zengin bir meyvedir. Karpuzla ilgi genel bir bilgi verdikten sonra şimdi karpuz kaç kalori sorunu ele alalım.

1 Dilim Karpuz Kaç Kalori?

1 dilim karpuz kaç kalori
1 dilim karpuz kaç kalori

Karpuzun büyük bölümü su olduğu için yüksek kalorili bir meyve değildir. Ancak bu karpuzu istediğimiz kadar yiyebileceğimiz anlamına gelmez. Gün içerisinde alınması gerekenden fazla kalori almamak için dikkat edilmesi gerekir. Çünkü karpuzun kalorisinin büyük bir bölümü karbonhidrattan gelir. Karbonhidrat ise kan şekerinin hızla yükselmesine neden olur. Bu önemli uyarının ardından 1 dilim karpuz kaç kalori sorusunun yanıtı şöyledir:

 • Karpuzun 1 gramının yaklaşık kalori değeri 0,3’tür.
 • 1 adet ince dilim karpuz (yaklaşık 150gr) 45 kaloridir.
 • Üçgen dilim (yaklaşık 50 gr ağırlığında) karpuz 15 kaloridir.
 • Kalın dilim (ağırlığı yaklaşık 400 gr) karpuzun kalorisi ise 120’dir.
 • Kibrit kutusu büyüklüğünde (yaklaşık 30 gr) karpuz 9 kaloridir.

1 dilim karpuz günlük alınması gereken C vitaminin büyük bir kısmını karşılamaktadır.

Ve hemen belirtelim ki bir dilim karpuz 1 dilim ekmekten daha az kalori içermektedir.

1 Dilim Karpuzun Besin Değerleri

karpuz besin değerleri
karpuz besin değerleri
 • 7,55 gram karbonhidrat
 • 0,61 gram protein
 • 0,10 gram yağ
 • 0,4 gram lif
 • 112 mg potasyum
 • 7 mg kalsiyum
 • 569 mg A vitamini
 • 8,1 mg C vitamini
 • 0,24 mg demir içermektedir.

Karpuz Çekirdeği Kalori

Yaz mevsimlerinin en sevilen ve ferahlatıcı lezzeti olması dışında spor tutkunları içinde önemli bir meyvedir. Karpuz çekirdeği az bilinen bir özelliğiyle sporcuların yüzünü güldürüyor. Bu özelliği ise yüksek protein içeriyor olmasıdır. Son dönemlerde özellikle vücut geliştirenlerin kullanmak zorunda oldukları protein tozuna ciddi bir alternatif durumundadır. Doğal bir protein kaynağı olan karpuz çekirdeği kalori değeri ise şöyledir:

1 su bardağı (yaklaşık 100 gram) karpuz çekirdeği 560 kaloridir.

100 gr karpuz çekirdeğindeki yaklaşık 30 gr protein oldukça dikkate değer bir orandır.

Karpuz Çekirdeği Besin Değerleri

Bir su bardağı karpuz çekirdeği size yaklaşık 2350 kJ enerji sağlar. İçeriğindeki yağ oranı 48,35 gramdır. 15,65 gr karbonhidrat, 100mg sodyum, 650 mg potasyum içerir. Ayrıca Karpuz çekirdeği kalori değeri yanı sıra oldukça besleyici bir gıdadır.

Karpuz Zayıflatır Mı?

"<yoastmark

Yüksek oranda su ve lif içeriği ile kalorisi düşük bir meyvedir. Bu sebeple kilo kontrolü yapanlar ve zayıflamak isteyen kişiler için karpuz iyi bir tercih olabilir. Ancak yine de kalori hesabını iyi yapmak gerekir. Özellikle karpuz tüketirken dikkat edilmesi gereken porsiyon miktarı ve yanında tüketilen gıdalardır. Tek başına düşük kalorili olsa da yanında yiyeceğiniz peynir ile kalori hesabınız şaşabilir. Karpuz zayıflatır mı sorusuna gelince, hafif ve %91’i su olan karpuz ile zayıflamak mümkündür. Özetle gün içinde birkaç ara öğünde 3 dilimden fazla tüketmeden zayıflayabilirsiniz.

Karpuz Şekeri Yükseltir Mi?

Karbonhidrat oranı yüksek besinler kan şekerini çok hızlı yükseltir. Karpuz da karbonhidrat oranı yüksek bir besin olduğu için kan şekerini hızla yükseltebilir. Bu sebeple de şeker (diyabet) hastalığı olanların çok fazla karpuz tüketmemesi gerekir.

Karpuz Diyeti

karpuz diyeti nasıl yapılır
karpuz diyeti nasıl yapılır

Karpuzun diyetlerde çok sık kullanılmasının sebebi bol miktarda su içermesi ve düşük kalorili bir meyve olmasıdır. İçerdiği vitamin ve minerallerinin yanı sıra lifli yapısı uzun süre tokluk hissi verir. Böylece karpuz diyetinden maksimum verim almış olursunuz.

Avrupalı diyet uzmanlarının son dakika diyeti olarak adlandırdığı karpuz diyeti, uygulaması çok kolay bir diyettir. Böylece günlük ortalama 1000-1200 kalori alarak uygulanacak diyet ile 7 günde 1 beden incelmek mümkündür. Diyeti uygularken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta karpuz kaç kalori sorusudur. 3 ana öğün arası 3 ara öğünde tüketeceğiniz karpuz kalorisini hesapladıysanız diyetin detayları şöyledir:

Karpuz Diyeti Nasıl Yapılır?

Sabah:  Sabahları uyandığınızda aç karnına 1 bardak su içerek güne başlayın. Kahvaltınızda 1 dilim karpuz ve 1 kibrit büyüklüğünde beyaz peynir tüketin.

Ara öğün: Kahvaltıyla öğlen yemeği arasında ara öğün olarak Türk kahvesi için. Özellikle şekerli olmamasına dikkat edin.

Öğle: Fırında kabak mücver, 1 dilim light ekmek ve 1 kâse salata ile günün ikinci ana öğününü tamamlayın.

Ara: Öğlen yemeği ile akşam yemeği arası ara öğünde 1 dilim karpuz yeterli olacaktır.

Akşam: Günün son ana öğününde protein ağırlıklı beslenin. Açıkçası 200 gram kuşbaşı et ve mevsim sebzeleri ile hazırlanmış güveç yanında salata lezzetli bir akşam yemeği gibi duruyor.

Ara: Son ara öğünde ise 1 dilim karpuz tüketebilirsiniz. 

Karpuz İshal Yapar Mı?

karpuz ishal yapar mı
karpuz ishal yapar mı

Eğer herhangi bir rahatsızlığınız yoksa kararında tükettiğiniz karpuz ishale neden olmaz. Ancak karpuzu başka sulu meyvelerle birlikte yoğun tüketenlerde ishale rastlanmıştır. Uzmanlar kavun, karpuz gibi yaz meyvelerinin birlikte ve aşırı soğuk bir şekilde tüketilmesini önermemektedir.

Karpuzun Faydaları

Yaz mevsiminin favori meyvelerinden biri olan karpuzun faydalarından bahsetmeden geçmek olmaz. Formunu korumak isteyenler için düşük kalorisi ayrıca lezzeti yanında karpuzun faydaları da dikkate değerdir. Sıcak yaz günlerinde buzdolabında soğutulmuş faydalı bir meyveye kimse hayır demez. Üstelik hem serinlik verir hem de sağlığımızı korur.

 • Karpuza kırmızı rengini likopen maddesi verir. Likopen maddesi, kalp hastalıklarıyla savaşır ve yaşlanmanın ciltte görülen etkilerini azaltır. Bu özelliklerinin yanında karpuz iyi bir antioksidandır. Ancak her şeyin fazlası zarar olduğu gibi likopen de miktarından fazla alınmamalıdır. Başka bir deyişle gereğinden fazla likopen alınması şişkinlik, gaz ve mide bulantısı gibi sorunlara yol açabilir.
 • Düşük kalorili ve hafif bir meyve olan karpuzun kan basıncını dengelemekten kalp fonksiyonlarının düzenli çalışmasına kadar birçok yararı bulunmaktadır.
 • Karpuzun faydaları arasında yağ ve kolesterol içermeyen bir meyve olduğunu özellikle söyleyebiliriz.
 • Bol miktarda A, B6 ve C vitamini içerir. 100 gramlık bir karpuz günlük alınması gereken A vitaminin %11’ini, B vitaminin %2’sini ve C vitaminin ise %13’ünü karşılar.
 • Karpuz, içerdiği vitamin ve mineraller dışında birçok hastalığa karşı etkili olan beta karoten de içerir.
 • Karpuz kaç kalori diye merak edildiği kadar faydaları da merak konusudur. Karpuzun  yüksek miktarda potasyum içermesi bu faydalardan biridir. Potasyum ise kalp fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcı bir mineraldir.
 • Vücudumuz için kritik öneme sahip likopen maddesini bol miktarda içerir. Likopen antioksidan özelliği sayesinde serbest radikallerle mücadele eder. Yani zararlı toksinlerin sağlıklı dokulara ve organlara bağlanmasını engellemektedir. Böylelikle likopen maddesi doku ve organlara bağlanarak zararlı maddelere karşı koruma sağlar.
 • Karpuzun büyük bir bölümü sudur. Bu oran %91’dir. Böylelikle karpuz sık tuvalete çıkılmasını sağlar. Hatta vücuttaki zararlı maddelerin idrar yolu ile atılmasını sağlar.
 • Karpuzun faydaları saymakla bitmez. Açıkçası karpuzdan maksimum fayda sağlamak için yemeklerden önce tüketmeniz gerekmektedir. Ne var ki ülkemizde karpuz özellikle yemeklerden sonra servis edilmektedir. Karpuzun yemeklerden sonra tüketilmesi hazmı zorlaştırmaktadır.

Karpuz Suyunun Faydaları

karpuz suyunun faydaları
karpuz suyunun faydaları

Sıcaktan bunaldığınız anlarda asitli içecekler yerine karpuz suyu içmek istemez misiniz? Bu soruya ne cevap verdiniz bilinmez. Ancak karpuz suyunun faydaları nelermiş öğrendiğiniz de cevabınızın evet olacağından eminiz. Üstelik birçok meyveye göre karpuzun suyunu sıkmak da çok kolay hatta çocuk oyuncağıdır.

Şimdi gelin karpuz suyunun faydaları nelermiş birlikte öğrenelim.

 • Karpuz suyu her şeyden önce idrar söktürücü olduğu için vücuttaki iltihabı atmada büyük fayda sağlar. Açıkçası böbrek sağılığınız için her gün bir bardak karpuz suyu iyi bir öneridir.
 • Uzmanlar göz sağlığı için A vitamini tüketilmesini özellikle önerirler. Karpuz suyu da A vitamini açısından zengin bir meyvedir. Üstelik içeriğindeki beta-karoten retina hücrelerini yenileme de önemli bir yere sahiptir.
 • Karpuz suyu içindeki citrulline adlı madde, sağlıklı bir kan akışında önemli bir yere sahiptir. Başka bir deyişle karpuz suyu damarları rahatlattığı için kalp sağlığını da korur.
 • Formunu korumak ya da zayıflamak isteyenler için karpuz suyu doğru tercihtir. Ara öğün olarak karpuz suyu içebilir böylelikle diyetinizi sağlıklı sürdürebilirsiniz.
 • Son olarak karpuz suyu faydaları arasına kas ve kemik sağlığını korumayı da ekleyebiliriz. Potasyum, kas ve kemik sağlığı için önemli bir mineraldir. Karpuz suyunda da bolca potasyum bulunur.

Özetle, karpuz suyu sağlıklı bir yaşam sürmek için bize ihtiyaç duyduğumuz birçok vitamin ve minerali sağlamaktadır. Üstelik bunu hem lezzeti hem de serinletici etkisiyle yapmaktadır.

Karpuz Suyu Tarifi

karpuz suyu tarifi
karpuz suyu tarifi

Faydalarından bu kadar bahsettikten sonra lezzetli bir karpuz suyu içmek istemiş olabilirsiniz. Hatta yaz ayları boyunca temel içeceklerinizden biri yapmaya karar vermiş olabilirsiniz. İşte bu sebeple sizler için lezzetli bir karpuz suyu tarifi hazırladık. Umarız beğenerek içersiniz. Şimdiden afiyet olsun.

Bu tarifi hazırlarken karpuz kaç kalori, 1 dilim karpuz kaç kalori gibi sorular soranları da unutmadık. Bundan dolayı da şekerden ve diğer kalorisi yüksek gıdalardan uzak karpuz suyu tarifi olmasına dikkat ettik.

Malzemeler:

 • Dolu bir büyük kâse dilimlenmiş karpuz
 • 1 adet 200 ml maden suyu
 • Bir tutam taze nane yaprağı
 • Tercihe göre birkaç adet buz

Karpuz Suyu Nasıl Yapılır?

Bir kâse dolusu karpuzu blender ile ya da rondoda iyice parçalayın. Daha sonra bir süzgeç yardımıyla suyunu süzün. Bir tutam nane yaprağını iyice yıkayın ve sürahiye koyun. Üzerine, süzdüğünüz karpuz suyunu dökün. Son olarak sürahiye 60-70 ml kadar soda dökün.

Dilerseniz içine buz küpleri atın veya buz küplerini rondoda parçalayarak sürahiye dökün. Kokteyl bardaklarına doldurun ve servis edin. Karpuz suyu tarifi işte bu kadar kolay…

Önceki İçerikSiyez Unu Faydaları Nelerdir? Siyez Unu Nedir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.