Kardeş Kıskançlığı Nedir? Kardeş Kıskançlığı Nasıl Önlenir?

kardeş kıskançlığı nedir, kardeş kıskançlığı nasıl önlenir?
kardeş kıskançlığı nedir, kardeş kıskançlığı nasıl önlenir?

Birden fazla çocuğa sahip anne babaları sıklıkla zor duruma düşüren kardeş kıskançlığı aşılması güç bir sorundur. Bununla birlikte bu tür kıskançlıkların yaşanması son derece normal bir durumdur. Bu süreçte aşırı tepki verilmemeli, doğal karşılanmalıdır. Kardeşler arasındaki bu kıskançlık durumu her yaşta görülebilir. Ancak genellikle 3 ile 8 yaş arası çocuklarda daha yoğun olarak yaşanmaktadır. Bu yaş aralığındaki çocuk, evde ilginin tek odağı iken bir anda bir kardeşinin olması ve mevcut ilginin bölünmesi durumunda endişeye kapılır. Hem eskisi gibi sevgi görmeyeceğini hem de elindeki her şeyin kardeşi tarafından alınacağını düşünür. Bu düşünceler ise çocukta kıskançlık duygusunu doğurur. Birçok ailede karşılaştığımız bu durumun ise çözümü vardır. Bu sebeple bu yazımızda kardeş kıskançlığı nedir? Kardeş kıskançlığı nasıl önlenir, gibi kritik sorulara değindik.

Çocukla İletişim Nasıl Olmalı?

Yazımızı dikkatle okumanızı tavsiye ederiz. Böylece çocuklarınız arasında bir kıskançlık olup olmadığını, varsa bu sorunu nasıl çözeceğinizi öğrenebilirsiniz. Faydalı olması dileği ile…

Kardeş Kıskançlığı Nedir?

kardeş kıskançlığı nedir?
kardeş kıskançlığı nedir?

Kardeşler arasındaki kıskançlığa etkili çözümler üretebilmek için öncelikle sorunu iyi tanımlamak gerekir. Dolayısıyla kardeş kıskançlığı nedir, sorusuna vereceğimiz cevap oldukça önemlidir. Çünkü kardeşler arasında yaşanan her durumu kardeş kıskançlığı olarak adlandırmak doğru değildir.

Anne ve babayı başkasıyla paylaşma endişsinden kaynaklanan can sıkıntısı, üzüntü duyma, öfke ve güvensiz hissetme gibi duyguların tümü kardeş kıskançlığı nedir sorusunun cevabı olarak değerlendirilebilir. Genellikle bu süreç annenin hamile kalmasıyla başlar. Bununla beraber bu kıskançlık durumunun ne kadar süreceği ailenin ve yakın çevrenin tutumuna bağlı olarak değişir. Bu kriz ne kadar doğru yönetilirse süresi de o kadar kısa olur. Dolayısıyla anne babaların bu durumu doğal karşılamaları gerekir. Çocuğunun karakterini ve gelişim özelliklerini dikkate alarak kıskançlık krizini çözmesinde çocuğa yardımcı olmaları gerekmektedir.

Kardeş Kıskançlığı Belirtileri Nelerdir?

kardeş kıskançlığı belirtileri nelerdir?
kardeş kıskançlığı belirtileri nelerdir?

Çocuğun ilk başlarda anne ve babasını bir başkasıyla paylaşılmak istememesinden kaynaklanan kardeş kıskançlığı, ilerleyen yaşlarda başka yönlere kayabilir. Kardeşin başarıları, yeteneği veya kendinden daha üstün olduğunu düşündüğü yönleri kıskançlığın kaynağı olabilmektedir. Dolayısıyla kardeş kıskançlığı belirtileri nelerdir diye baktığımızda birçok sebebin karşımıza çıktığını görmekteyiz.

Kardeş kıskançlığı belirtileri hakkında bilgi sahibi olmak, çocuğun içine düştüğü durumun kıskançlık mı yoksa tamamen başka bir sorun kaynaklı mı olduğunu bilmek adına önemlidir. Birçok anne babayı endişelendirse de aslında kardeş kıskançlığı gayet sağlıklı bir durumdur. Bu noktada endişe edilmesi gereken bu kıskançlık derecesinin istenmeyen boyutlara ulaşmasıdır.

Dozu aşırıya kaçmış bir kıskançlık veya yeni yeni başlayan kardeş kıskançlığının belirtilerini çocuğu gözlemleyerek görmek mümkündür. Bu konuda temel kriter şudur: Eğer bir kardeşi olacağını öğrendikten veya kardeşi doğduktan sonra davranış ve tutumlarında fark edilir bir değişiklik gösteriyorsa o çocukta kardeş kıskançlığı başlamış olabilir. Kardeş kıskançlığının en yaygın belirtileri ise şunlardır:

Kardeş Kıskançlığı Belirtileri
 • Bazı çocuklar kardeş kıskançlığını nefret ile ifade eder. Örneğin, “Keşke hiç doğmasaydı!” ya da “Kardeşimden nefret ediyorum!”  gibi ifadeleri rahatlıkla kullanabilirler.
 • Bazı çocuklar ise bu duruma aşırı duygusal yaklaşabilir, kardeşi olduğu için artık anne babasının kendisini sevmeyeceğini düşünür. Bu tür düşünen çocuklar sessizleşip  içe kapanabilirler. Hatta eskiye oranla iletişime daha kapalı bir hale gelebilirler.
 • Kardeş kıskançlığı yaşayan bazı çocuklar ise ilgiyi üzerlerine çekmek için kadeşini taklit edebilir. Örneğin emzik emmek, biberondan süt içmek isteyebilir. Kardeşi gibi sesler çıkarabilir, yürümek yerine emekleyebilir, hatta altını dahi ıslatabilir.
 • Bazı çocuklar kardeş kıskançlığını şiddet olarak yansıtır. Anne babaya veya diğer yetişkinlere zarar verebilir. Kardeşinin bilerek canını acıtabilir.
 • Kardeş kıskançlığı ileri boyutlara varmış ise tırnak yeme, parmak emme vakaları görmek olasıdır. Ayrıca konuşma gecikmesi veya kekemelik gibi konuşma bozuklukları  belirtiler arasındadır.
 • Kıskançlık yaşayan birçok çocukta ilgiyi üzerine çekmek davranışı çok sık rastladığımız bir durumdur. Beklenmedik isteklerde bulunma, sebepsiz huysuzluklar, şımarıklıklar, ağlama veya öfke nöbetleri gibi davranışlar görülebilir.
 • Bazı çocuklar ise kardeşini istememek yerine ona karşı aşırı düşkün davranışlar sergiler. Bu durum da kardeş kıskançlığını işaret eder.
 • Kıskançlığın temelinde anne babayı paylaşamama duygusu yattığı için bu çocuklar  evden uzak kalmak istemezler. Bu sebeple de okula gitmek istememeleri, okula karşı olumsuz tutum geliştirmeleri olasıdır.
 • Özellikle duygusal karakterli çocuklarda kavgacı davranışlara sıklıkla rastlanır. Ayrıca stres kaynaklı mide bulantısı veya baş ağrısı gibi şikâyetler sergilemeleri muhtemeldir.

Kardeş Kıskançlığı Nasıl Önlenir?

"<yoastmark

Anne-babalar olarak bizlerin unutmaması gereken temel nokta, kardeş kıskançlığının oldukça olağan, yaşanması çok normal bir durum olduğudur.  Ebeveynler olarak bizlere düşen görev ise bu süreçte çocuğumuzun yanında olmak, yaşadığı bu sorunu aşmasına yardımcı olmaktır. Öncelikle çocuğun yaşadığı duyguysal sorunu kabul etmek atmamız gereken ilk adımdır. Bu tavır işimizi oldukça kolaylaştıracaktır. Sonraki aşamada ise kardeş kıskançlığı nasıl önlenir, sorusunu sormak ve çözüm yolları aramak gerekir.

Kardeş Kıskançlığını Önleme Yolları
 • Her şeyden önce doğacak kardeşten çocuğa bahsetmek, bu durumu uygun bir şekilde anlatmak gerekir. Yakın zamanda bir kardeşinin olacağı, bu sebeple de birtakım değişiklikler yaşanacağı anlatılmalıdır. Ancak bu durumun olağan bir akış olduğu, ona olan sevgilerinin de ilgilerinin de asla azalmayacağını özellikle vurgulamak gerekir.
 • Ailenin yeni üyesi için yapacağınız hazırlıklarda çocuğun da yer almasını sağlamak gerekir. Örneğin, oda düzenlemesi yaparken, kıyafet veya eşya seçerken fikrine önem vermek onun için oldukça rahatlatıcı olacaktır. Hatta kardeşine isim seçiminde de yer alması oldukça olumlu bir tavır olur.
 • Yeni doğacak kardeş için ev düzenlenirken çocuğun özel alanında değişiklik yapmak doğru olmaz. Bu sebeple çocuğun alışık olduğu ev ortamını mümkün mertebe korumakta fayda vardır.
 • Doğumla birlikte anne, bebek ile fazlaca zaman harcayacağı için çocukta yalnızlık hissi muhtemeldir. Bu sebeple baba ya da çocuğun yakın hissetiği kişiler annenin boşluğunu hissettirmemeye çaba harcamalıdır. Bu kişilerin, evdeki doğum öncesi rutinlerde aksamalar yaşanmamasına dikkat etmeleri oldukça önemlidir. Çocuğun, yeni doğan bebekle birlikte, alışık olduğu düzeni değiştirilmemelidir. Örneğin oyun oynama saatleri, spor kulübü antremanları, yemek saaatleri gibi rutinler devam etmelidir.
 • Çocuk kıskandığı için kardeşine zarar veriyorsa anne baba bunu net ancak sert olmayan bir dille ifade etmelidir.
 • Ev ziyaretinde bulunan aile yakınlarını veya misafirleri sadece küçük kardeşle ilgilenmemeleri konusunda uyarmak gerekir. Hatta önceliği büyük kardeşe vermeleri daha doğru olur.
 • Küçük kardeşle aralarına mesafe koymamak gerekir. Zarar verir endişesi ile kardeşinden uzak tutmaya çalışmanız kıskançlığa yol açar. Bunun yerine  gözetiminiz altında vakit geçirmelerine fırsat tanıyın. Hatta kardeşi ile ilgili basit işlerde sorumluluk almasına izin verebilirsiniz.
 • Yapılan en büyük hatalardan biri de yeni doğan bebekle birlikte büyük kardeşi kreş ya da anaokuluna göndermektir. Anne-babalar genellikle kaliteli zaman geçirmelerini istedikleri için buna yönelse de çocuk bu durumu öyle algılamayacaktır. Evden uzaklaştırıldığını düşünecektir. Bu da hem kardeş kıskançlığına hem de olumsuz okul algısına neden olacaktır.
Kardeş Kıskançlığında Ebeveyn Tavrı Önemlidir.
 • Büyük kardeşe büyük sorumluluklar yüklemek, ondan birtakım beklenti içine girmek de yanlış bir davranıştır. Özellikle “sen abla oldun ya da abi oldun” gibi sözlerden kaçınmak gerekir. Bu “Artık bu evin yeni çocuğu küçük kardeşin, sen değilsin.” demekle aynıdır. Bu durum ebeveynlere hatta küçük kardeşe öfkeye neden olmaktadır.
 • Kardeş kıskançlığı yaşayan çocuğunuza bu konuları ele alan kitaplar okuyabilirsiniz. Böylece çocuğun benzer duyguları sadece kendisinin yaşamadığını fark ettirmiş olursunuz. Böylelikle kendisini yalnız hissetmeyecek, belki de bir kardeşe sahip olmanın mutluluğunu bu şekilde fark edecektir. Buna Rocio Bonilla’nın Kardeşler kitabı iyi bir örnektir. Buraya tıklayarak kitabı inceleyebilirsiniz.
 • Büyük kardeşe abartılı sevgi gösterileri yapmaktan da kaçınmak gerekir. Özellikle “Seni daha çok seviyoruz.” gibi gerçekliği olmayan, tehlikeli cümleler kurmaktan kaçınmanızı tavsiye ederiz.
 • Dönem dönem kıskançlığa bağlı olsun ya da olmasın huysuzluklar yaşayacaktır. Bu zamanlarda çocuğun duygularını gerçekten anlamaya çalışın ve bunu ifade edin. Hatta ona sarılarak sevginizi göstermekten çekinmeyin.
 • İlerleyen yaşlarda kardeşler arasında tartışmalar, kavgalar yaşanacaktır. Bu zamanlarda anne-baba olarak konuya tarafsız yaklaşmanız oldukça önemlidir. Özellikle yaşından dolayı küçük kardeşe pıozitif ayrımcılık yapmamak gerekir. En doğru tavır ise problemlerini kendilerinin çözmesine zemin hazırlamak olacaktır.
 • Tüm aile bireyleri olarak sık sık bir araya gelmeli, çocuklarla kaliteli zaman geçirmelisiniz.
 • Son olarak büyük kardeşin üzüleceğini düşünerek aşırı tavizkâr bir tutum içinde olmak da yanlıştır. Bu durum, çocukta düzeltmesi oldukça zor davranış bozukluklarına yol açacaktır.
Önceki İçerikC Vitaminin Faydaları Nelerdir, C Vitamini Nelerde Var?
Sonraki İçerikSoğuk Ayran Aşı Çorba Tarifi, Ayran Aşı Çorbası Nasıl Yapılır?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.