Karbonat Nedir, Ne İşe Yarar

Karbonat Nedir, Ne İşe Yarar
Karbonat Nedir, Ne İşe Yarar

Karbonat Nedir

Karbonat denince çoğu insanın aklına hamur işlerinde sıklıkla kullanılan bir madde gelmektedir. Ancak aslında hayatın büyük bir bölümünde kurtarıcı niteliğinde olduğunu biliyor muydunuz? Karbonatların çevre dostu olması, her yerde rahatlıkla erişebilir olması, ucuz fiyatı ve birçok faydası; karbonatları asıl değerli kılan özellikleridir. Peki tam olarak karbonat nedir ve karbonat ne için kullanılır.

Kimyasal Yapısı İle Karbonat

Karbonat, kimya dilinde “Sodyum Bikarbanot” olarak, asitlerin bazlar ile bileşiminden oluşan bir tuz olarak adlandırılmaktadır. Bunun yanı sıra, karbonik asitin esteri anlamındadır. Mineroloji ve Jeolojide CO32- ile ifade edilen karbonatlar; Mineroloji de karbonat minareli, jeoloji de ise karbonat taşları olarak adlandırılmaktadır. Kısaca kimyasal olarak karbonatın anlamı; karbon iyonu, oksakarbon anyonudur.

Karbonat nedir sorusuna formülleri üzerinden giderek birtakım bilgilerin aklımızda yer alması, kullanım alanlarının neden yaygın olduğu konusunda bize ipuçları verecektir.

Sodyum, magnezyum, kalsiyum, amonyum, baryum gibi bileşenlerden oluşan karbonatlarlar; bu bileşiklerin oluşmasın sonrasında ise element bileşiklerini oluşturmaktadır. Sonrasında ise elementi oluşturan aynı cins element atomları birbirinden ayrılmaktadır. Birbirinden kopan element atomları, kendilerinden farklı olan diğerleri ile kimyasal bir bağ oluşturur ve yan yana gelirler. Bu durum sonucunda ise, bileşikler oluşum göstererek tepkimeye girerler.  Sonuç olarak da bileşiklerin oluşum esnasında elemen atomları kimyasal bağlar aracılığıyla bir araya gelerek karbonatı oluşur.

Karbonat Ne İşe Yarar
Karbonat Ne İşe Yarar

Karbonatın pH değerine olan etkisi de kullanım alanlarının genişlemesine neden olmuştur. Sadece yemeklerde kullanılmayan karbonatlar; suda bulunan kalsiyum ve magnezyum iyonları ile etkileşime girdikten sonra çözelti oluşturmaktadır. Bu durum sonucunda ise suyun yumuşamasını sağlamaktadırlar. Karbonatın başka bir tanımı ile pH dengeleyicisi olarak yapılabilir.

Karbonat Ne İşe Yarar

Karbonatı kimyasal yapısı açısından inceledikten sonra, bu kimyasal yapısının hayatın hangi aşamalarında kullanıldığına bakabiliriz.

Karbonat ne işe yarar sorusuna öncelikle endüstri alanlarında kullanımı ile ilgili bilgi vermemiz daha doğru olur. Çünkü karbonat hakkında fazla bilgisi olamayan birçok kişi karbonatı sadece yemeklerde veya diğer ufak tefek işlerde kullanıldığını düşünmektedir. Oysa ki karbonatın sanayide kullanımı da oldukça yoğundur..

  • Cam Üretimi; Na2Co3 cam yapımında kullanılan karbonatlar büyük bir hacim oluşturmaktadır. Karbonatların cam sanayisinde kullanılmasının en büyük nedeni ise içerdiği bileşenler sayesinde eritici madde özelliği göstermesidir.
  • Günlük hayatta her an kullandığımız deterjan, sabun gibi hijyen için üretilen tüm ürünlerde karbonattan faydalanılmaktadır. Karbonatlar, kimyasala yapısı ile bilinen en etkili temizleyici maddelerin başında gelir.
  • Karbonatlar, kâğıt üretiminde kullanılan en önemli kimyasallardan biridir. Karbonat ne işe yarar gibi sorularınızın endüstri dalında kullanım alanları bunlar olmakla birlikte; içecek yapımında, kabartma tozu yapımında (karbonat ile karıştırılmaktadır), diş macunu içeriğinde, süt ve kümes hayvancılığında, tozlu yangın söndürücülerde, deri ve tekstil sektöründe, su ve atık su gibi artıma sistemlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Görüldüğü gibi karbonat kullanım alanları oldukça geniş olmakla birlikte günlük hayatta kullandığımız birçok üründe içeriğinde bu madde bulunmaktadır.

Karbonatın Önemi

Karbonatlar, son dönemlerde oldukça popüler hale gelmiştir. Birçok insan karbonatların kek, pasta, börek gibi yiyeceklerin yapımında kullanıldığını bilmektedir. Bunun yanı sıra ev temizliğinde kullanıldığını bilenlerin sayısı da oldukça fazladır. Gelişen eğitim olanakların yanı sıra araştırmacı insan niteliğinin de önem kazanması sonrasında birçok biyolog ve sağlık uzmanların üstünde durduğu “Karbonatlar” hayatımızın her alanında kullanılmaya başlanmıştır. Gerek kozmetikte gerekse sağlıklı beslenme reçetelerinde yer alan bu önemli maddenin en önemli özelliği ise, suda hızla çözülebilen bir madde olmasıdır.

Eski dönemlerde de çok sık kullanılan karbonatların günümüzde değeri daha çok bilinmektedir. Çağımız teknoloji çağı olduğundan dolayı karbonatların yerine geçebilecek birçok ürün oluşturulabilmektedir. Ancak karbonatları, kolay ulaşılabilir bir madde olması, ekonomik olmasından dolayı herkesin alabileceği bir ürün olması ve en önemlisi de normal kullanımda hiçbir yan etkisinin olmaması bu ürünlere göre karbonatları daha cazip kılmıştır.

Değerli Eşyalarınızı Karbonat İle Koruyabilirsiniz

Karbonat ne işe yarar diyenlere verilebilecek cevaplardan biri de süper bir değerli eşya koruyucu olduğudur. Hepimiz için eşyalarımız önemlidir. Ancak bazı eşyalarımızı gözümüz gibi sakınsak da bir zaman sonra eşyalarımız bizi üzecek değişimlere uğrayabilir. Yaşanabilecek en üzücü olaylardan biri de eşyalarınızın renginin solması ve hava koşulları neticesinde küflenmesidir.

Eğer gümüş bir eşyanız var ise ve rengi solmuş ise; hafiften ıslatmış olduğunuz karbonat ile gümüş eşyanızı ovalarsanız rengi açılacaktır. Paslanmış olan eşyalarınız veya paslanma aşamasında olan eşyalarınızı da yine karbonat ile ovalayarak canlı renklere kavuşmasını sağlayabilirsiniz. Paslanmasını istemediğiniz eşyalarınızı ara sıra karbonatla ovarsanız da eşyalarınızın paslanma ihtimali ortadan kalkacaktır.

Özellikle kadınların önem verdiği değerli porselenler zaman ile kararabilir. Bu durumda da yine limon ve karbonatı karıştırarak porselenlerinizi ovalarsanız, porselenleriniz ilk günkü gibi pırıl pırıl parlayacaktır.

Son günlerde yeni tasarlanmış gardıroplar karbonat yardımı ile koku almak amaçlı üretilmektedir. Haberlere konu olan karbonat ile giysi dolabınızda oluşabilecek küf ve kokuları giderebilirsiniz. Ufak bir kabın içine koyabileceğiniz karbonat ile dolaplarınızda kötü kokuyu giderebilir veya öncesinde kötü koku oluşmasını engelleyebilirsiniz.

Tehlike Böcek İlaçları Yerine Karbonat

Karbonatlar, evinizde veya yaşam belirtisi bulunan tüm alanlarda böcek ve haşerelerin oluşmasına önlem olarak kullanılmaktadır. Satın almış olduğunuz böcek ilaçları içerisinde kimyasal zehirler içerdiği için sizin ve aileniz için büyük tehlike oluşturabilir. Böcek öldürmek için kullandığınız ilaçlar sağlığımız9ı da tehdit ettiğinden, normal kullanımda hiçbir yan etkisi olmayan karbonatların kullanımı daha uygundur. Karbonat ile böceklere son vermek için bir kabın içerisine biraz pudra şekeri ekleyerek, böceklerin bulunduğu alana bırakabilirsiniz.

Temizlikte Karbonat Kullanımı

Karbonat nedir sorusunu cevap olarak birçok kişi yemeklerde kullanılan, diş temizliğinde kullanılan, terlemeler çözüm olan ve mideye iyi gelen bir ilaç olarak nitelendirebilmektedir. Ev temizliğinde vazgeçilmez bir bileşen olan karbonatlar, çevre dostu ve kullanımı kolay bir ürün olarak kullanılmaktadır. “Temizlikte süper güç” olarak bilinen karbonatlara güvenmemizde en önemli noktalardan biri de, karbonatları yemeklerimizde bile kullanıyor oluşumuzdur. Yemeklerde ve içeceklerde rahatlıkla ve çoğunlukla kullanılan karbonatların, evlerimizde hijyen amaçlı kullanılması diğer kimyasal ürünler gibi herhangi bir tehlike oluşturmayacaktır. Üstelik deterjan ve sabun gibi temizlik ürünleri yapımında karbonatlar önemli bir bileşen olarak kullanılmaktadır.

Karbonatlar, anti bakteriyel özelliği ile oldukça güçlü bir dezenfektan ürünüdür. Limon ve karbonatın karışımı ile mutfak tezgâhlarınızdaki mermer ve fayanslarınızı temizlerseniz, mutfağınız pırıl pırıl parlayacaktır. Bu durumda tehlikeli dezenfekte ilacı kullanmadığınızdan dolayı mutfak tezgahlarınızın üzerine ürünlerinizi güvenle bırakabilirsiniz. Bunun yanı sıra lavabo mermerlerinizi de karbonat ve limon karışımı ile temizleyebilirsiniz. Lavaboya bir miktar karbonat döktükten sonra üzerine limon dökerek ovalayabilirsiniz. Bu işlem sonucunda mikrop yuvası olan lavabolarınızdaki mikroplar ölecek ve lavabo yüzeyi parlayacaktır.

Karbonat ne işe yarar diyorsanız, çıkarılması zor olan gıda lekelerinde çözüm olan bir madde olduğunu da rahatlıkla söyleyebiliriz. Örnek vermek gerekirse; üzerinize dökülen meyve suyu lekelerinde ve yağlı yemek kalıntılarında karbonat kullanımı etkili bir çözelticidir.

Yer temizliği yaparken kullanmış olduğunuz temizleyicilerin içine bir miktar karbonatttan eklerseniz, oluşacak farka inanamayacaksınız. Karbonatlar ile sildiğiniz yüzeyler hem daha parlak hem de daha temiz olacaktır.

Tıkanan giderleri açmak için kullanılan özel kimyasallar tehlike saçmaktadır. Bu kimyasalların kullanımı sırasında ortaya çıkan buhar, solunması durumunda can kaybına bile sebep olabilir. Karbonatlar, tıkanan giderleri açmakta en önemli çözüm yollarından biridir. Tıkanan giderlerinize bir miktar karbonat döküp üstüne de biraz sirke eklerseniz, giderlerinizin kısa bir sürede açılacağını görebilirsiniz. Ayrıca duşakabin camlarınızda oluşan su lekelerinden tamamen kurtulmak için, duşakabin camlarınızı karbonat ile temizleyip sonrasında ise durulamanız gerekir.

Karbonat Nedir
Karbonat Nedir

Dibi tutan tencere veya tavalarınıza akşamdan bir miktar karbonat ve su eklerseniz, sabah daha rahat temizlemeniz mümkün olacaktır.

Tekstil ürünlerinizin, kıyafet veya halılarınızı da karbonatlar ile temizleyebilirsiniz. Kıyafetten ve halıdan yağ lekesi nasıl çıkar noktasında da karbonat oldukça etkilidir. Bu ürünlerinizden herhangi birinin üstünde bir lekelenme meydana geldiği ilk anda deterjan dökerseniz, deterjan lekeyi çıkarsa bile ürününüzün rengini bozacaktır. Ancak bu gibi durumlarda karbonatı lekeli bölgeye ıslatarak sürerseniz, birkaç saat sonra sildiğinizde ürününüzün tertemiz olduğunu görebileceksiniz.

Evdeki beyaz eşyalarınızdan bulaşık ve çamaşır makinenizde kimyasal temizleyiciler yerine karbonatıln kullanımına önem vermelisiniz. Eğer illa diğer ürünleri de kullanmak istiyorsanız, bu temizlik ürünlerinin içine bir miktar karbonatttan da ekleyebilirsiniz. Bulaşık makinelerinde ise karbonatı deterjan bölümüne, sirkeyi ise parlatıcı bölümüne koyarsanız mükemmel bulaşıklara sahip olabilirsiniz. Çamaşır makinesinde ise; deterjanın yarısını karbonatla tamamlamanız halinde, çamaşırlarınız kimyasallardan daha az etkilenecek ve tertemiz bir şekilde makinelerinizden çıkacaktır.

Karbonatın tüm bu özellikleri bilindikten sonra karbonat nedir diye sorulacak olursa, karbonatın hayatımızın her alanında fayda sağlayan bir madde olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.