Karaciğere Ne İyi Gelir? Karaciğere İyi Gelen Besinler Nelerdir?

karaciğere ne iyi gelir, karaciğere iyi gelen besinler nelerdir?
karaciğere ne iyi gelir, karaciğere iyi gelen besinler nelerdir?

Vücudumuzda kendi kendini yenileyebilen tek organ karaciğerdir. Bununla birlikte kanı zararlı maddelerden temizlemek, enzim ve protein üretmek, kanın pıhtılaşmasını sağlamak gibi çok kritik görevleri söz konusudur. Dolayısıyla sağlıklı bir yaşam sürmek için karaciğerimize gereken önemi vermemiz gerekir. Yapmamız gereken ise karaciğer sağlığını koruyan besinleri, beslenme düzenimize uygun miktarlarda eklemektir. Bu sebeple karaciğere ne iyi gelir, karaciğere iyi gelen besinler nelerdir, sorularını kapsayan bir yazı hazırladık.

Yazımızı dikkatle okursanız karaciğere ne iyi gelir, sorusunun yanı sıra; karaciğer ne işe yarar, karaciğer hastalıkları belirtileri nelerdir gibi en çok merak edilen sorulara da cevap bulabilirsiniz.

Karaciğere Ne İyi Gelir?

karaciğere ne iyi gelir?
karaciğere ne iyi gelir?

Karaciğer, iç organlar arasında en büyük olanıdır. Yetişkin bir insanın karaciğeri yaklaşık 2 kilogram ağırlığa sahiptir. Vücudumuzdaki görevleri bakımından en kritik organlardan biridir. Karaciğerimizin sağlığı bozulursa birçok görevini yerine getiremeyecek, böylece zincirleme birçok hastalığa hatta can kayıplarına bile sebep olacaktır. Dolayısıyla karaciğerimizi korumamız, zarar görmesi durumunda ise iyileştirmek için her türlü desteği sağlamız gerekir. Bu noktada aklımıza ilk gelen şey “Karaciğere ne iyi gelir?” sorusu olacaktır.

Vücudun en önemli organlarından biri olan karaciğer, tükettiğimiz gıdalardan olumlu ya da olumsuz etkilenir. Sağlıklı yiyecekler tükettiğimizde karaciğere iyi gelir. Ancak aşırı yağlı, şekerli ya da paketli gıdalar tükettiğimizde bu gıdalar; karaciğerimizi yormakla kalmaz aynı zamanda yağlanmasına da neden olur. Karaciğer yağlanması ise ülkemizde en sık karşılaştığımız karaciğer sorunlarından biridir. O halde karaciğer sağlığını korumak için ne yapmamız gerekir, karaciğere ne iyi gelir? İşte detaylar…

Karaciğer Dostu Besinler Tüketin

Karaciğer, vücudumuzun bir nevi yiyecek içecek kontrol memurdur. Çünkü ne tüketirsek tüketelim, mutlaka karaciğerden geçer. Dolayısyla karaciğerimiz hasar gördüğünde bütün sistem zarar görecek demektir. O halde sağlıklı beslenmeye, karaciğer dostu besinler tüketmeye mecburuz. Peki, karaciğer dostu besinler nelerdir?

 • En başta yeşil yapraklı sebzelerden bahsetmeliyiz. Aralarında ayrım yapmaksızın bütün yeşil yapraklı sebzeler karaciğer dostudur.
 • Sülfür bakımından zengin besinler, karaciğer yağlanmasını önlemektedir. Bu sebeple sarımsak ve soğanı sık sık tüketmek karaciğere iyi gelir.
 • Mor renkli meyveler antioksidan özelliği yüksek besinlerdir. Dolayısıyla karaciğerin temzilenmesine yardımcı olur.
 • Aynı şekilde kırmızı renkli sebze ve meyveler de karaciğer sağlığını desteklemektedir.
 • Lif oranı yüksek çavdar, yulaf gibi tahıllara beslenmenizde yer verin.

Karaciğer dostu besinler tüketmek, karaciğerin kendini yenilemesini ve temizlemesini sağlar. Yapılan birçok bilimsel araştırma sonucuna göre karaciğer dostu besinler, karaciğer hastalıklarına yakalanma riskini büyük oranda azaltmaktadır.

Fazla Kilolarlardan Kurtulun: Fazla kilolu olmak ya da obezite, genel sağılımız için büyük risk olduğu gibi karaciğere de zarar veren bir durumdur. Çünkü kilo aldıkça karaciğerde de yağ birikir. Bu, hem karaciğerin yağlanmasını hem de karaciğer büyümesini tetikler. İlerleyen aşamalarda siroz hastalığına bile neden olabilir. Dolayısıyla öncelikle fazla kilolardan kurtulmak karaciğerimize iyi gelecektir. Bu sebeple düzenli olarak egzersiz yapmanızı öneririz.

Bol Su İçin: Karaciğer, kandaki zararlı maddeleri ya da toksinleri süzen bir organdır. Dolayısıyla biriktirdiği toksinleri vücuttan atması için bol su içmek gerekir. Böylece hem vücudunuzu toksinlerden arındırmış hem de karaciğerinizin temizlenmesini sağlamış olursunuz.

Hazır Gıdalardan Uzak Durun: Paketlenmiş ya da fast food türü hazır gıdalar yüksek oranda trans yağ içermektedir. Trans yağlar ise karaciğere oldukça fazla zarar verir. Öyle ki yapılan bir araştırmada uzun süreli trans yağ tüketen farelerin karaciğerlerinde hasar oluştuğu gözlemlenmiştir.

Karaciğer Ne İşe Yarar?

karaciğer ne işe yarar?
karaciğer ne işe yarar?

Vücudumuzdaki en büyük ve kendini yenileyebilen organımız karaciğerdir. O kadar çok görevi vardır ki işlevlerini yerine getiremediğinde yaşamımız tehlikeye girer. Hatta yaşamımızı sürdürebilmemiz imkansızlaşır. Peki, karaciğeri bu kadar önemli kılan nedir? Başka bir deyişle karaciğer ne işe yarar?

 • Karaciğerin en temel ve önemli görevlerinden biri kanı temizlemesi, toksinlerden arındırmasıdır.
 • Karaciğerin bir diğer görevi ise hormonal dengeyi sağlamaktır.
 • Ayrıca vücudumuz için yararlı olan besinlerin de depolanması için görev yapmaktadır.
 • Kanın pıhtılaşmasını sağlayan maddeyi üretir.
 • Karaciğer, vücut ısısını dengede tutan organımızdır.
 • Vücuttaki zararlı maddelerin atılmasını ve yağların parçalanarak emilimini sağlayan safrayı üretir.
 • Sağlıklı bir yaşam için ihtiyaç duyduğumuz proteini üreten ve depolayan organdır.
 • Yediğimiz besinlerin sindirimini sağlayan enzimleri üretir.

Karaciğere İyi Gelen Besinler Nelerdir?

karaciğere iyi gelen besinler nelerdir?
karaciğere iyi gelen besinler nelerdir?

Hayatımızın devamı için birçok görevi olan dolayısıyla da kritik öneme sahip bir organdır. Özellikle kanımızı temizliyor olması çok değerli bir görevidir. Fakat kanı toksinlerden arırındıran bir organın da düzenli olarak temizlenmeye ihtiyacı vardır. Aksi takdirde sigara ve alkol gibi bağımlılıklar, sağlıksız beslenme alışkanlıkları karaciğerde hızla toksin birikime neden olacak; böylece karaciğerin ciddi hasarlar almasının yolunu açacaktır. Elbette karaciğer kendini yenileyebilen bir organdır. Hasar alması durumunda sağlıklı bir beslenme düzeni ile kendisini onarmasına yardımcı olabiliriz. Peki hangi besinlerle bunu sağlayabiliriz? Eğer siz de karaciğere iyi gelen besinler nelerdir, diye merak ediyorsanız işte detaylar…

Karaciğere iyi Gelen Besinler

Elma: Yüksek miktarda malik asit ve lif içermektedir. Ayrıca karaciğerin ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri içerir. Bunların yanı sıra karaciğerin toksinlerden arınmasına da yardımcı olmaktadır. Dolayısıyla karaciğere iyi gelen besinler arasında elmanın yeri özeldir.

Zerdeçal: Detoks diyetlerinde sıklıkla zerdeçal kullanılması tesadüf değildir. Çünkü  baharatlar içerisinde antioksidan içeriği en yükseklerden biri zerdeçaldır. Bundan dolayı zerdeçal tüketmek karaciğeri temizleyecektir. Zerdeçalın vücudumuzu toksinlerden arındırmak dışında ödemleri atmaya yardımcı olduğunu da söyleyebiliriz.

Kurkumin maddesi zerdeçalda bolca bulunan bir maddedir. Bu madde ise karaciğeri temizlerken karaciğer hastalıklarına karşı da koruma sağlamaktadır. Karaciğer yağlanması ülkemizde gittikçe artan bir sorundur. Zerdeçal ise karaciğer yağlanmasına engel olur. Bunun yanı sıra kötü kolesterolün yükselmesini de engeller.

Zeytin ve Zeytinyağı: Dünyadaki en önemli zentin ve zeytinyağı üreticisi ülkelerden birinde yaşamak hepimiz için büyük bir şanstır. Çünkü vücudumuz için faydaları saymakla bitmez. Özellikle kalp ve damar sağlığı açısından çok önemli besinlerdir. Zeytin ve zeytinyağı, kalp dostu olmalarının yanı sıra karaciğer için de önemli faydalara sahiptir. Düzenli tüketilmesi durumunda, özellikle zeytinyağı, karaciğer yağlanmasını önlemek için büyük katkı sunar.

Karahindiba Kökü: Doğada kolaylıkla bulabileceğiniz karahindiba, karaciğer dostu bir bitkidir. Alternetif tıp alanında karaciğeri arındırmak için sıklıkla kullanılanır. Yapmanız gereken, karahindiba köklerini güzelce temizleyip çayını demlemektir. Böylece karaciğerinizi toksinlerden arındırmış olacaksınız.

Avokado: E vitamini bakımından oldukça zengin olan avokado, güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Böylece kandaki zararlı maddelerin temizlenmesini sağlar. Bundan dolayı da karaciğere iyi gelir.

Limon Suyu: Bağışıklık sistemimiz açısından da oldukça önemli olan limonun suyu da çok faydalıdır. Düzenli aralıklarla ılık suya sıkılmış limon suyu içmek karaciğerinize iyi gelecektir. Limon suyunu özellikle sabahları aç karnına içmek en uygun tercihtir. Böylece hem karaciğere iyi gelecek hem de sindirim sistemine fayda sağlayacaktır.

Karaciğer Dostu Sebzeler

Hem vitamin hem demineral bakımından oldukça zengin besinler olan yeşil sebzeler, karaciğer için oldukça faydalıdır. Antioksidan besin oldukları için karaciğerin temizlenmesine yardımcı olurlar. Karaciğer dostu sebzeler özellikle yeşil yapraklı olanlarıdır. Düzenli olarak yeşil yapraklı sebzeler tüketmek, bir çeşit detoks yapmak gibidir.

Birkaçından bahsedecek olursak karaciğer için en faydalı sebzeler şunlardır: enginar, ıspanak, brokoli, maydanoz, marul, karnabahar, roka, marul…

Yeşil yapraklı sebzeler dışında pancara da özel bir parantez açmak gerekir. Çünkü antioksidan bakımından en zengin besinlerden biridir. Bu özelliği sayesinde karaciğeri toksinlerden arındırır, kolesterolü ise düşürür.

Karaciğer Detoks İçeceği Tarifi

Sağlıklı beslenmek kadar vücudu toksinlerden arındırmak ta önemlidir. Evinizde çok kısa sürede karaciğerinizi toksinlerden arındıracak içecek hazırlayabilirsiniz. Karaciğer detoks içeceği tarifini merak ediyorsanız hemen anlatalım.

2 adet aloe vera yaprağını posa haline getirin. Ardından üzerine yarım litre soğuk su, 1 çay kaşığı zerdeçal, 1 dal taze nane yaprağı ve yarım limon suyu ekleyin. Tüm malzemeleri iyice karışması için mikserden geçirin. Artık karaciğer detoks içeceğiniz hazır. Sabahları aç karnına tüketebilirsiniz.

Tarifini verdiğimiz detoks içeceği elbette faydalı olacaktır. Fakat en temel içeceğimiz olan suyun yeri bambaşkadır. Gün içinde 2- 2,5 litre su içmek, sağlıklı bir yaşam için olmazsa olmaz bir kuraldır. Böylece karaciğerin toksinlerden arınmasını da sağlamış olursunuz.

Karaciğer Vücudumuz İçin Neden Önemlidir?

karaciğer vücudumuz için neden önemlidir?
karaciğer vücudumuz için neden önemlidir?

Beyin ve kalp temel yaşamsal organlarımızdır. Birinin yokluğunda yaşamın sürmesi imkansızdır. İşte kalp ve beyin kadar önemli diğer bir organ ise karaciğerdir. Karaciğerin kısmen ya da büyük ölçüde işlevini yitirmesi durumunda tibbi cihazlarla bir süre yaşamak mümkün olabilir. Ancak bu sürdürülebilir bir durum olmadığı gibi karaciğerin iflası söz konusu olduğunda kişinin yaşamını devam ettirmesi de mümkün değildir. Çünkü vüdumuzun sağlıklı işleyişi için o kadar çok görev üstlenmiştir ki, karaciğer işlevlerini yerine getiremediğinde birbirini izleyen birçok hastalığa da neden olur. Peki, bu görevler nelerdir? İşte karaciğer vücudumuz için neden önemlidir, sorusunun cevapları…

 • Besinleri sindirilebilmesi için enzimler üretir.
 • Kan moleküllerini parçalayarak kullanılabilir ve depolanabilir hale getirir.
 • Sindirim sisteminde elde edilen yararlı molekülleri kan vasıtası ile diğer hücrelere gönderir.
 • Vücudumuz için faydalı olmayan molekülleri vücuttan atılması için böbreklere gönderir.
 • Yağ, şeker ve proteinin yapısını düzenler.
 • Vücut için enerji depolar.
 • Vücut ısısını ayarlar.

Karaciğere İyi Gelen Yiyecekler Hangileridir?

karaciğere iyi gelen yiyecekler hangileridir?
karaciğere iyi gelen yiyecekler hangileridir?

Sağlıklı bir yaşam için düzenli ve dengeli beslenmeliyiz. Vücudumuza zarar verecek alışkanlıklardan ve gıdalardan ise uzak durmalıyız. Çünkü katkı maddesi, trans yağ içeren ve şekerli hazır gıdalar vücudumuza -özellikle de karaciğerimize- ciddi zararlar vermektedir. Örneğin, karaciğer yağlanmasına ya da karaciğer büyümesine neden olmaktadır. Fakat sağlıklı beslenerek karaciğerimizi koruyabilir, kendini yenilemesine fırsat yaratabiliriz. Peki, karaciğere iyi gelen yiyecekler hangileridir? İşte cevaplar…

Karaciğer Temizliği Yapan Yiyecekler:

Havuç: Beta karoten bakımından oldukça zengin olan havuç, hem bağışıklık sistemimize hem de karaciğere iyi gelir. Beta karoten adlı bu maddenin kanın zararlı maddelerden arınmasına ve toksinlerin vücuttan atılmasına büyük katkısı vardır.

Sarımsak: Bağışıklık sistemini güçlendiren aynı zamanda vücuttaki toksinlerin de atılmasını sağlayan sarımsak, bu yönüyle karaciğere faydalı bir besindir. Ayrıca doğal bir antibiyotiktir. Daha faydalı olması için sarımsağı pişmiş değil, çiğ tüketmenizi öneririz.

Turunçgiller: Mevsim kışa döndüğünde hastalıklardan korunmak, bağışıklık sistemini güçlendirmek için C vitaminine ihtiyaç duyarız. Bu bakımdan C vitamini deposu turunçgiller, en fazla tükettiğimiz besinler olur. Fakat turunçgillerin faydası bununla sınırlı değildir. Aynı zamanda karaciğerin toksinlerden arınmasını da sağlarlar. Özellikle geceden fazla alkol aldığınızda, sabah içeceğiniz bir bardak taze sıkılmış greyfurt suyu size iyi gelecektir. Çünkü greyfurtta bulunan antioksidanlar karaciğerde biriken toksinlerin atılmasını hızlandırır.

Yeşil Çay: Diyet rogramlarında sıklıkla yer alan yeşil çay, metabolizmayı hızlandıran ve yağ yakımını kolaylaştıran bir içecektir. Bundan dolayı toksinlerin vücuttan hızla atılmasına yardımcı olur. Özellikle içeriğinde bulunan kateşin maddesi, karaciğerde yağlanmanın önüne geçer. Ayrıca alkolün karaciğere verdiği zararı, hepatit hastalığına yakalanma ihtimalini yeşil çay tüketerek azaltmak mümkündür.

Tam tahıl: Çavdar, yulaf gibi tam tahıllı ürünler B vitamini ve lif bakımından oldukça zengindir. Dolayısıyla karaciğere iyi gelirler. Karaciğer sağlığını korumak isteyenlerin beyaz ekmek yerine, tam tahıllı ekmekler tüketmeleri oldukça önemlidir.

Brokoli: Vücuttaki toksinleri atmak için en sık başvurulan besinlerden biri de brokolidir. Çünkü brokoli, glukosinolat bakımından oldukça zengin bir bitkidir. Böylece karaciğeri toksinlerden arındırmada önemli bir görev üstlenir. Ayrıca yüksek oranda lif içerdiği için sindirim sistemini de rahatlatmaktadır. Bu da vücuttan zararlı maddelerin atılmasını hızlandırır.

Öte taraftan karaciğer, fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için E vitaminine ihtiyaç duyar. Brokoli, aynı zamanda E vitamini yönünden de zengindir. Özetle, haftada birkaç kez uygun miktarda brokoli tüketerek karaciğer sağlığını korumamız mümkündür. Brokoli tüketirken suda ya da buharda haşlanmış olmasına dikkat etmenizi öneririz.

Karaciğer Hastalıkları Belirtileri Nelerdir?
karaciğer hastalıkları belirtileri nelerdir?
karaciğer hastalıkları belirtileri nelerdir?

Vücudumuz için en önemli organlardan biri karaciğerdir. Karaciğer sağlığı korunmadığı takdirde sonuçları çok acı olabilir. Öyle ki karaciğer hastalık belirtileri gösteriyor ancak kişi umursamıyorsa bu ihmalkârlık can kaybıyla sonuçlanabilir. Dolayısıyla karaciğerimize iyi bakmalı; karaciğer, birtakım belirtiler gösterdiğinde de en yakın sağlık kuruluşundan yardım istemeliyiz. Peki karaciğer hastalıkları belirtileri nelerdir? İşte detaylar…

 • Sabahları uyandığınızda ağzınızda hoş olmayan, tuhaf bir tadın olması
 • Sürekli kabızlık sorunu yaşamak
 • Olağan dışı ya da aşırı saç dökülmesi
 • Yemeklerden sonra uyku hali ya da ağırlık yaşamak
 • Midede görülen şişkinlik ve hazımsızlık problemi
 • Yorgunluk, halsizlik
 • İştahsızlık

Yukarıdaki sorunlardan bir ya da birkaçını yaşıyorsanız karaciğer temizliği yapmanız gerekebilir. Bunun için en kısa zamanda uzman doktordan yardım istemeniz gerekir. Doktorunuzun önerisi ile 5 günlük detoks planları yapabilirsiniz. Çünkü tam bir karaciğer temizliği için 5 gün gereklidir. Bu süre zarfında birtakım yiyeceklerden uzak durmak gerekir. Bunlar:

 • Hamur işleri
 • Soda
 • Baharat çeşitleri
 • Tütün ürünleri
 • Alkol
 • Dondurulmuş gıdalar
 • Ağır soslar ve kızartmalar
 • Paketli ya da işlenmiş tüm gıdalar
 • Kafein barındıran içecekler ve enerji içecekleri
 • Klor içerdiği için şebeke suyu

Uzak durmanız gereken gıdalar olduğu gibi karaciğer detoksunda mutlaka tüketmeniz gereken gıdalar da vardır. Bu gıdalar, toksinlerin atılmasını hızlandıran ve sindirimi kolaylaştıran ürünlerdir. Özellikle vitamin ve mineral bakımından zengin bu besinler şunlardır:

 • Meyveler
 • Çiğ sebzeler (özellikle yeşil yapraklı sebzeler)
 • Fındık
 • Doğal kaynak su
 • Kafein içermeyen, paketli olmayan bitki çayları
Önceki İçerikEvde Tavuk Dürüm Tarifi, Evde Dürüm Nasıl Yapılır?
Sonraki İçerik1 Kadeh Şarap Kaç Kalori? Şarap Kilo Aldırır Mı?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.