Karaciğer Yağlanması Nedir, Belirtileri Nelerdir, Ne İyi Gelir?

karaciğer yağlanması nedir belirtileri ne iyi gelir
karaciğer yağlanması nedir belirtileri ne iyi gelir

Karaciğer Yağlanması Nedir?

Vücudumuzun en kritik organlarından biridir. Hayatın devamı ve sağlıklı bir yaşam için önemli görevleri vardır. Karaciğer için üretim merkezi ya da vücudumuzun fabrikası benzetmesini yapabiliriz. Yaklaşık 500 farklı görevi olan ve ne kadar tahrip olursa olsun, kendini yenileyebilen dirençli bir iç organdır. Kandaki zararlı maddeleri yok etmek ve besinleri enerjiye çevirmek gibi hayati öneme sahip işlevleri vardır. Bu görevleri yerine getirmesi içinse sağlıklı bir karaciğere sahip olmak gerekir. Karaciğer yağlanması nedir, sorusu ise bu noktada önem kazanmaktadır. Çünkü bu hastalık, karaciğerin önemli işlevlerini sekteye uğratan ciddi bir rahatsızlıktır. Kritik eşiğin aşılması durumunda, kişi yaşamını tehdit eden sonuçlar doğurabilmektedir.

Ciddi bir hastalık olmakla birlikte karaciğer yağlanması nedir, sorusu yanlış anlaşılmamalıdır. Bu görevleri yerine getirmek için karaciğer üzerinde, normal düzeyde yağ olmasında hiçbir sakınca yoktur. Ancak karaciğer hücrelerinde anormal düzeyde biriken yağlar sağlığınızı tehdit eder. Tıp literatüründe hepato steatoz adı verilen aşırı yağ birikmesine bağlı bu hastalık, halk arasında ‘karaciğer yağlanması’ olarak biliriz.

Bağırsak Tembelliği Nedir, Neden Olur? 

Son yıllarda karaciğer yağlanması sonucu yaşanan rahatsızlıklarda artış gözlenmektedir. Bu artışın sebeplerinin neler olduğu herkesçe merak edilmektedir. Bu yazımızda “Karaciğer yağlanması neden olur, karaciğer yağlanması belirtileri nelerdir?” gibi merak ettiğiniz dorulara cevap hazırladık.  Yazımızı sonuna kadar okumanız, karaciğer yağlanması nedir, konusunda bilinç kazanmak adına çok önemlidir.

Detaylara geçmeden önce belirtmek de fayda var ki, bu yazı bilgilendirme amaçlıdır. Karaciğer yağlanması konusunda sizlere bir farkındalık kazandırmayı amaçlamaktadır. Eğer yazıyı okuduktan sonra, karaciğer yağlanmasıyla ilgili şüpheleriniz oluştuysa en kısa zamanda doktora görünmenizi tavsiye ederiz. Çevrenizdeki kişilerden ya da uzman olmayanlardan alacağız tedavi tavsiyeleri sağlığınızı olumsuz etkileyebilir.

Karaciğer Yağlanması Neden Olur?

karaciğer yağlanması neden olur
karaciğer yağlanması neden olur

Vücudumuz, ihtiyaç duyduğu oranda yağ üretir ve kullanır. Ancak vücudumuz ihtiyacından fazla yağ üretmeye başladığında bu yağ karaciğerde birikir. Karaciğer, üzerinde biriken fazla yağlar ise karaciğer yağlanması diye bilinen hastalığa sebep olur. Ancak bu rahatsızlık çok fazla faktörden dolayı ortaya çıkmaktadır. Karaciğer yağlanması neden olur, sorusu ise cevabı tek olan bir soru değildir.

Karaciğer yağlanmasına tek değil, birçok nedenin etki edebileceğini görüyoruz. Karaciğerdeki yağlanma, ileri boyutlarda değilse tek başına çok fazla sorun ortaya çıkarmaz. Ancak yağlanma ile iltihaplanma aynı anda görülürse tehlikeli bir durumdur. Öyle ki sağlık açısından büyük riskler oluşmaya başlar. Karaciğer yağlanması alkole bağlı olarak görülebilir. Ülkemizde karaciğer yağlanması neden olur, sorusuna verilen cevaplardan biri aşırı alkol tüketimidir. Çok kısa bir süre içinde aşırı derecede alkol tüketimi karaciğerde yağlanmaya sebep olur. Çünkü alkol yağ metabolizmasını bozar ve karaciğer üzerinde birikmesine yol açar. Alkole bağlı yağ birikimi tedavi edilmez ise bir sonraki aşamada hepatit hastalığını tetikler.

Ayrıca kötü beslenme alışkanlıkları da sık görülen nedenler arasındadır. Sağlıksız beslenmeye dayalı salgılanan aşırı insülin hormonu, karaciğer üzerindeki yağ asitlerini de artırır. Bunun yanı sıra hızla kilo alımı ile hücrelerde depolanamayan yağ, karaciğer yüzeyinde depolanır. Bu durum ise karaciğer yağlanması neden olur, sorusuna önemli bir cevap olur. Günümüzde kadın-erkek ayırt etmeden sıkça görülen bu hastalığın başlıca sebeplerini şöyle sıralayabiliriz:

Karaciğer Yağlanması Nedenleri şu şekildedir;

 • Beslenme yanlışlıkları-yüksek kalorili yemekler
 • Aşırı A vitamini alımı
 • Abur cubur tüketiminin fazla olması
 • Spor eksikliği, durağan yaşam tarzı
 • Aşırı alkol tüketimi
 • Obezite tipi şişmanlık
 • Yüksek tansiyon
 • Hamilelik
 • Fazla yağ ve karbonhidrat tüketimi
 • Şok diyetler ile hızlı kilo alımı ya da kaybı
 • Hormonsal hastalıklar
 • Bazı enfeksiyon hastalıkları yağlanmayı tetikleyebilir
 • Damar yolu ile uzun süreli beslenmek
 • Tip2 diyabet
 • Wilson hastalığı
 • Kandaki trigliseridlerin yüksek seviyede olması

Karaciğer Yağlanması Belirtileri

karaciğer yağlanması belirtileri
karaciğer yağlanması belirtileri

Bu hastalığın ilk dönemlerinde teşhis dilmesi oldukça zordur. Erken teşhis ise hayati öneme sahiptir. Erken teşhis sayesinde karaciğer yağlanması hastalığı büyük oranda tedavi edilebilir. Bu nedenle karaciğer yağlanması belirtileri konusunda gerekli farkındalığa ve bilgiye sahip olmak gerekir. Karaciğer yağlanması belirtilerini iyi bilmek, kendimizi takip etme ve olası hastalıkların önüne geçme noktasında çok önemli bir fırsattır.

Genellikle belirtileri çok hissedilmese de rutin aralıklarla doktor kontrolünde olmak hastalığın ilerlememesi için önemlidir. Çünkü karaciğerdeki yağlanma arttıkça karaciğer fonksiyonlarına bağlı bozukluklar ortaya çıkacaktır. Yağlanmanın devamında siroz veya kansere çevirme tehlikesi söz konusudur.

Az önce de belirttiğimiz gibi karaciğer yağlanması belirtileri erken evrede fark edilmeyebilir. Hastalık bir süre ilerledikten sonra ilk belirtileri arasında karındaki şişkinlik yer alır. Karaciğer belli oranda yağlanınca büyür ve diğer organlara baskı uygulamaya başlar. Böylelikle de karnın sol üst tarafında bir şişlik, doluluk hissi baş gösterir. Bunun dışında halsizlik, sürekli yorgunluk gibi belirtiler de görülür. Karaciğerinizde ve kaburgalarda hissedilen ağrı da belirtilerden biri olabilir. Ancak ne yazık ki bu belirtiler tek başına teşhis koymak için yeterli değildir. Dolayısıyla karaciğer yağlanması belirtileri iyi bilinmeli ve düzenli doktor kontrolünde olmaya dikkat edilmelidir.

Özetle, yaşam şartları ve beslenmeye bağlı olarak çok sık rastlanan bu hastalık hepimizi tehdit etmektedir. Karaciğer yağlanması belirtileri konusunda yeterli bilgiye sahip değilseniz yazımızın devamını okumanızı tavsiye ederiz.

Karaciğer Yağlanması Nasıl Anlaşılır?

"<yoastmark

Ülkemizde neredeyse her 100 kişiden 25’ine karaciğer yağlanması teşhisi konmaktadır. Bu kadar sık rastlanan bir hastalık olması, ister istemez hepimizi tedirgin etmektedir. Ancak karaciğer yağlanması nasıl anlaşılır, bilirsek eğer tedbirimizi de almış oluruz.

Karaciğer yağlanması nasıl anlaşılır, sorusuna en sık verilen cevaplar şöyledir:

 • Karaciğer Yağlanması Mide Şişkinliği Yapar mı?

Midede şişkinlik ve mide bulantısı karaciğer yağlanmasının sebebi olabilir.

 • Karaciğer Yağlanması Hazımsızlık Yapar mı?

Hazımsızlık problemi birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkan bir durumdur. Genellikle düzensiz beslenme en önemli sebebidir. Düzenli beslenmeyle, özellikle diyetinize lif gıdalar ekleyerek, sorunu çözebilirsiniz. Ancak hazımsızlık aynı zamanda karaciğer yağlanmasının da sebebidir. Dolayısıyla dikkat edilmelidir.

 • Karaciğer Yağlanması Halsizlik Yapar mı?

Ülkemizde çok sık rastlanan karaciğer yağlanması halsizliğe neden olmaktadır. Kendinizi sürekli halsiz, yorgun hissediyorsanız bu ciddi bir belirti olabilir. Özellikle, sizi halsizliğe sürükleyecek başka bir etmen yoksa bir doktora görünmek faydalı olabilir.

 • Karaciğer Yağlanması Baş Ağrısı Yapar mı?

Baş ağrısı en yaygın rahatsızlıklardan biridir. Dönem dönem hepimizin yaşadığı bir sorundur. Çoğu zaman kişiler baş ağrılarının sebebini bilirler ancak bazen sebepsiz baş ağrıları da yaşarız. Dolayısıyla sebepsiz baş ağrıları yaşıyorsanız dikkatli olmanızda fayda var demektir. Tek başına baş ağrısının karaciğer yağlaması belirtisi olduğunu söylemek güçtür. Ancak tedbiri elden bırakmamak gerekir.

 • Karaciğer Yağlanması Ciltte Leke Yapar mı?

Çok sık rastlanan belirtileri arasında yer almasa da cildinizdeki lekeler, karaciğer yağlanmasını işaret ediyor olabilir. Elbette aşırı güneşe maruz kalmak ciltte lekelere neden olabilir. Güneş lekesi dediğimiz bu lekeler karaciğer yağlanmasının ciltteki belirtileri olarak görülmemelidir.

 • Karaciğer Yağlanması Ciltte Kaşıntı/ Kızarıklık Yapar mı?

Yine ender görülen belirtiler arasında yer alsa da karaciğer yağlanması, ciltte kaşıntıya neden olmaktadır. Bu kaşıntıya bağı olarak da ciltte kızarıklık görülmesi olağandır.

 • Karaciğer Yağlanması Hemoroide Neden Olur mu?

Hemoroit karaciğer yağlanmasının başlıca sebeplerinden biri değildir. Ancak yapılan araştırmalar karaciğer yağlanmasının hemoroide neden olduğunu göstermektedir.

 • Karaciğer Yağlanması Ağrı Yapar mı?

Birtakım şüpheden sonra karaciğer yağlanması nedir, sorusu hepimizin sorduğu bir sorudur. Bizi bu soruya götüren en yaygın şüphe ise karaciğerde hissettiğimiz ağrıdır. Başka bir deyişle karaciğer bölgesinde hissedilen ağrı en yaygın karaciğer yağlanması belirtisidir. Böyle bir ağrı hissediyorsanız panik yapmamanızı öneririz. Yapmanız gereken sakin kalıp bir doktor randevusu almaktır.

 • Karaciğer Yağlanması Kilo Kaybına Neden Olur mu?

Özellikle hızlı kilo kaybı tehlikeli bir durumdur. Beslenme düzeninizde yaptığınız bir değişiklik söz konusu değilse dikkate değer bir durumdur. Hatta vakit kaybetmeden doktora görünmek gerekir. Kilo kaybı karaciğer yağlanmasına bağlı olabileceği gibi başka ciddi sebepleri de olabilir.

 • Karaciğer Yağlanması Ağız Kokusu Yapar mı?

Ağız kokusunun en bilinen sebebi ağız sağlığının korunamamasıdır. Mide sorunları kaynaklı da ağız kokusu görülür. Bunların yanı sıra karaciğer yağlanması ağız kokusuna, vücutta değişik kokulara neden olmaktadır.

 • Karaciğer Yağlanması Sivilce Yapar mı?

Söz konusu hastalık, ciltte birtakım belirtiler gösterse de sivilce yaptığı bilgisi doğru değildir. Yapılan araştırmalarda karaciğer yağlanmasının sivilceye neden olduğu sonucuna varılmamıştır. Ne yazık ki ülkemizde bu konuda ciddi bir yanılgı söz konusudur. Karaciğer yağlanması nedir, sorusundan sonra en sıklıkla sorulan sorudur.

Sivilcenin vücuda alınan fazla yağ ile ilgisi vardır. Dolayısıyla sivilce problemi olanların yediklerine dikkat etmesi tavsiye edilir. Yağlı yemeklerden uzak durmak özellikle tavsiye edilir. Ayrıca kuruyemişler belli oranda tüketilmelidir. Özellikle de ay çekirdeğinden uzak durmanızı tavsiye ederiz.

 • Karaciğer Yağlanması Terleme Yapar mı?

Terlemek vücudumuzun olağan tepkileri arasındadır. Dolayısıyla terlemek tek başına, karaciğer yağlanması yaşadığınızı göstermez. Bu noktada terlemenin değil, ter kokusunun önemi büyüktür. Çünkü terleme doğal bir tepki olacağı gibi birçok şeyin de sonucu olabilir. Ancak ter kokunuz çok ağır ya da değişik kokuyorsa dikkate değer bir durumdur. Kısacası aşırı terliyorsanız ve ter kokunuz çok ağır ise doktora görünmeniz gerekir.

 • Karaciğer Yağlanması Stresten Olur mu?

Stres, çağımızın en büyük sorunu ve birçok hastalığın kaynağıdır. Bu hastalık arasında karaciğer yağlanması da söz konusudur. Özellikle aşırı alkol tüketimi, sağlıksız beslenme düzeni stresle birleştiğinde karaciğer yağlanması kaçınılmazdır.

Yukarıda saydıklarımızın dışında zihin bulanıklığı, hafıza zayıflığı yaşıyorsanız karaciğer yağlanmasına işaret olabilir. Özellikle birden fazla belirti göstermeniz durumunda zaman kaybetmeden doktora başvurmalısınız. 

Karaciğer Yağlanması Türleri Nelerdir?

karaciğer yağlanması türleri
karaciğer yağlanması türleri
 • Alkolden Kaynaklanan Karaciğer Yağlanması

Günde ortalama 50 gr’dan fazla alkol alan kişilerde görülür. Alkol yağ metabolizmasını bozar. Bunun sonucunda da yağ, karaciğer yüzeyinde birikir. Alkol bırakılırsa kişinin karaciğeri 6 hafta içerisinde normale döner. Ancak yağlanmanın sonraki evresi olan sirozdan sonra karaciğerin geri dönüşü ne yazık ki yoktur.

 • Alkolsüz Karaciğer Yağlanması

Karaciğer yüzey dokusunda biriken yağlardan kaynaklanır. Nedeni alkol olmamakla birlikte, karaciğer üzerindeki yağlanma % 10 olduktan sonra teşhis edilmesi mümkün olur.

 • Alkolsüz Steatohepatit

Alkol kaynaklı değildir. Karaciğer üzerindeki yağlar karaciğerin şişmesine neden olur. Tedavi edilmesi gerekir. Aksi halde karaciğer yetmezliği gibi durumlar oluşur.

 • Gebelikten Kaynaklı Akut Karaciğer Yağlanması

Belirtileri arasında mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, yorgunluk gibi semptomlar vardır. Bu dönemde doktor kontrolünde olmak hem anne hem bebek için gereklidir.

Karaciğer Yağlanması Nasıl Geçer?

karaciğer yağlanması nasıl geçer
karaciğer yağlanması nasıl geçer

Karaciğerde görülen ufak çaplı yağlanmalar, karaciğerin işlevini yürütmesi açısından olağan karşılanabilir. Ancak yağlanmanın yüzde olarak artması riskleri de beraberinde getirir. Normal bir karaciğerin en fazla %5’i yağdan oluşmalıdır. Bu orandan daha fazlası karaciğerde yağlanma başlamış demektir. Bu noktada karaciğer yağlanması nasıl geçer sorusu sorulmalıdır. Özellikle karaciğer genişlemesi, baskı oluşturarak formuna ve işlevine zarar vermesi, tehlikeli durumun başladığının işareti olabilir. Çünkü yağlanmanın önüne geçilmezse eğer, oluşabilecek iltihaplanma ile birlikte çok büyük sağlık riski oluşabilir.

Bu sebeple karaciğer yağlanması nasıl geçer, sorusunun cevabı hayati önem taşır. Bu konuda dikkat edilecek noktaları ve üzerinde özenle durulacak konuları sizler için araştırdık. Dilerseniz karaciğer yağlanması nasıl geçer, hep birlikte görelim:

 • Yemeklerde öğünlerinizi beyaz et ağırlıklı, çiğ sebze ve süt ürünlerinden yana tercih edin.
 • Karbonhidratı azaltın.
 • Şekerli yiyecek ve içeceklerden uzak durun.
 • Sağlıklı yağlar ve lifli gıdalar tüketin.
 • Beyaz undan yapılan hamur işlerinden, tatlılardan uzak durun.
 • Paket & hazır gıdalardan kaçının.
 • Sporu hayatınızdan eksik etmeyin.
 • Diyabet ve hipertansiyon tedavinizi mutlaka yaptırın.
 • Şok diyetlerden uzak durun.
 • Alkolü aşırı kullanmamaya özen gösterin.
 • Doğal, mevsim sebzelerini tüketin.
 • Her gün 1 fincan sade kahve içebilirsiniz.
 • Her gün 1 fincan şekersiz yeşil çay içebilirsiniz.
 • Bitkisel kür tariflerine aldanmayın. Sağlığınızı riske atmayın.

Karaciğer Yağlanmasına Ne İyi Gelir?

karaciğer yağlanmasına ne iyi gelir
karaciğer yağlanmasına ne iyi gelir

Öncelikle belirtmekte fayda var ki, bu konuda en doğru hareket doktor yardımı almaktır. Doktor tavsiyesi doğrultusunda hareket etmenizi öneririz. Bununla beraber karaciğer yağlamasına neden olan etmenleri hayatınızdan çıkarmanız gerekir. Karaciğer yağlanmasına ne iyi gelir, başlığı altında okuyacaklarınız ancak o zaman faydalı olacaktır.

Örneğin, aşırı ve sık sık alkol tüketip karaciğer yağlanmasına ne iyi gelir, tavsiyelerini uygulamak istediğiniz sonucu vermeyebilir.

Şimdi karaciğer yağlanmasına ne iyi gelir gelin, hep birlikte görelim:

 • Beyaz Renkli Sebzeler

Sülfür içeriği yüksek olan soğan, sarımsak gibi beyaz renkli sebzeleri tüketmek karaciğer sağlığı için çok önemlidir. Sülfür özelliği sayesinde karaciğer üzerindeki yağları uzaklaştırır.

 • Tam Buğdaylı Tahıllar

Lif yönünden zengin yulaf, çavdar, tam buğday gibi karbonhidratları tercih ederseniz karaciğeri daha az yormuş olursunuz.

 • Mor Renkli Meyveler

Karaciğer fonksiyon bozukluklarını iyileştiren, antioksidan yönünden zengin olan meyvelerdir. Karaciğer yağlanmasına sebep olan toksin maddeleri vücuttan atarlar. Kiraz, kızılcık, ahududu, vişne gibi meyveler mor renkli meyveler grubundadır. Karaciğer yağlanmasına ne iyi gelir sorusuna iyi bir cevaptır.

 • Su ve Sağlıklı Sıvılar

Su yaşamın temelidir. Sadece insanlar için değil, tüm canlılar için kritik öneme sahiptir. Karaciğerin fonksiyonlarını artırmak ve karaciğeri temizlemek için her gün mutlaka 2-3 litre su tüketmelisiniz. Bunun dışında kefir, doğal şekersiz komposto, maden suyu gibi sıvıları tüketerek karaciğer sağlığınızı koruyabilirsiniz.

 • Kırmızı Renkli Sebze – Meyveler

Antioksidan yönünden oldukça zengin meyvelerdir. Karaciğer yağlanmasına engel olan kırmızı renkli sebze ve meyveleri bol miktarda tüketebilirsiniz.

 • Bal

Kahvaltılarda düzenli olarak 1-2 kaşık (şeker katkısız) doğal bal tüketebilirsiniz. Böylece balda bulunan cholin etken maddesi sayesinde karaciğer dokusunu güçlendirebilirsiniz.

 • Egzersiz

Her gün düzenli olarak 45 dakika boyunca tempolu yürüyüş yapabilirsiniz. Böylece ciddi oranda yağlanmanın önüne geçebilirsiniz.

Karaciğer Yağlanması Nasıl Tedavi Edilir?

"<yoastmark

Birçok sebebe bağlı gelişen karaciğer yağlanması muhakkak tedavi edilmelidir. Aksi takdirde daha ciddi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Dolayısıyla kendinizi bu konuda iyi hissetmiyorsanız hemen tedavi olmak için adım atmalısınız. Tedavi için alternatif tıp yöntemlerini denemenizi tavsiye ederiz. Bu konuda en doğru tavır doktor yardımı almaktır. Sağlığınız için en doğru tedavi yöntemini doktorunuz belirleyecektir. Peki, karaciğer yağlanması nasıl tedavi edilir? İşte detaylar…

Öncelikle belirtmek gerekir ki, karaciğer yağlanması büyük oranda yaşam tarzı kaynaklı bir hastalıktır. Düzensiz ve dengesiz beslenme, yoğun alkol tüketimi ve hareketsiz yaşam biçimi en belirgin nedenlerdendir. Ancak başka rahatsızlıklara bağlı da yaşanabilir. Kısaca karaciğer yağlanmasının en fazla görülen kişiler şöyle sıralanabilir:

 • İnsülin direnci yüksek olanlar
 • Kan yağ seviyesi yüksek olanlar
 • Vücut kitle endeksi 30’un üzerinde olan kişiler
 • Hazır gıda beslenmesi yüksek kişiler
 • Düzensiz yemek saatleri ve durağan yaşam tarzı olan kişiler

Yukarıda saydığımız maddeler bir araya geldiğinde deyim yerindeyse karaciğer yağlanması nedir sorusuna yanıt oluşturmaktadır.

Peki, karaciğer yağlanması nasıl tedavi edilir? Öncelikle karaciğer yağlanması, yapılan tetkik ve tahliller sonucunda bir uzman doktor tarafından teşhis edilmelidir. Karaciğer yağlanması olduğu teşhisi konulan kişilerde, yağlanma nedenleri farklılık gösterebilir. Bu nedenle öncelikle yapılacak olan tetkikler, yağlanma nedenlerinin ortaya konulmasına yönelik olmalıdır.

Karaciğer yağlanması teşhisi konan kişilerin öncelikli olarak yapmaları ve dikkat etmeleri gereken noktalar şunlardır:

 • Kilo vermek
 • Kan şekeri ve kan yağlarının dengeli seviyelerde tutulmasını sağlamak
 • İnsülin direncinin düzenlenmesine dikkat etmek olmalıdır.

Dünya üzerinde yapılan birçok araştırmanın sonuçları çok ilginçtir. Bu araştırmalara göre karaciğer yağlanması tedavisinde kullanılan hiçbir ilacın etkisi kişinin kilo vermesinden daha etkili olmamıştır. Tüm bunlar düşünüldüğünde kilo vermek, ilaç tedavisinden daha önemli hale gelmektedir. Tabi bu, karaciğerin hasar almadığı durumlarda geçerlidir.

Karaciğer yağlanması, vücudun diğer metabolik rahatsızlıklarını tetikleyeceği düşünüldüğünde Endokrinoloji, Gastroenteroloji,  İç hastalıkları ve Kardiyoloji uzmanlarının takibinde olmanız gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Karaciğer Yağlanması Hangi Hastalıklara Yol Açar?

Vücudumuz bir bütündür. Zarar gören bir organın tüm vücudumuzu etkilemesi kaçınılmazdır. Dolayısıyla karaciğer yağlanması da tedavi edilmezse daha ciddi rahatsızlıklara neden olabilir. O halde, karaciğer yağlanması hangi hastalıklara yol açar, diye merak ediyorsanız yazımızın devamını okumalısınız.

Karaciğer yağlanması ciddiye alınması gereken bir durumdur. Son dönemlerde çok fazla insanda görülüyor olması, tıp dünyasının da dikkatini buraya yöneltmiştir. Yakın dönemlere kadar karaciğer yağlanması doktorlar tarafından da önemsiz kabul edilmiştir. Ancak yapılan son araştırmalar gösteriyor ki, karaciğer yağlanması birçok hastalığa zemin hazırlıyor. Dolaysıyla da karaciğer yağlanması hangi hastalıklara yol açar, sorusu önem kazanmıştır.

 • Karaciğer Yağlanması Siroza Neden Olur mu?

Çok büyük hasta gruplarında şu an için rastlanmasa da karaciğer yağlanmasının siroza neden olduğu kanıtlanmıştır. Genellikle kronik karaciğer rahatsızlığı olarak başlayan bu süreç, zamanla siroza dönüşmektedir. Bu durum, karaciğerin yüksek oranda hasar aldığı anlamına gelir. Ne yazık ki bu aşamadan sonra tedavi oldukça güçleşir. Bu sebeple de karaciğer yağlanması en kısa sürede tedavi edilmelidir. Özetle, karaciğer yağlanması siroza neden olur mu, sorusu bizi üzse de cevabı evet olan bir sorudur.

 • Karaciğer Yağlanması Kronik Rahatsızlıkları Etkiler mi?

İnsülin direnci, diyabet, yüksek kolesterol gibi hastalıklar karaciğer yağlanmasına neden olur. Bunula beraber karaciğer yağlaması ise bu hastalıkların tedavisini zorlaştırmaktadır. Kısacası, aralarında bir kısır döngü oluşmaktadır. Dolayısıyla bu tür kronik rahatsızlıkları olan kişilerin karaciğer yağlanmasına dikkat etmeleri gerekir. Eğer kişide karaciğer yağlanması başlamışsa ona sebep olan kronik rahatsızlıklar geriletilmelidir.

Karaciğer Yağlanmasına Hangi Doktor Bakar?

Genellikle fazla kiloya bağlı bir rahatsızlık olan karaciğer yağlanması, hareketsiz yaşam sürenleri tehdit ediyor. Gerekli önlem alınmaz ise ilerleyen dönemlerde karaciğer hasarına, kronik karaciğer hastalıklarına sebep olmaktadır. En son noktada ise tedavisi çok zor olan siroza neden olmaktadır. Bu sebeple karaciğer yağlanması belirtisi gösteriyorsanız en kısa zamanda doktora gitmelisiniz. Peki, karaciğer yağlanmasına hangi doktor bakar? İşte merak edilen sorunu cevabı…

Karaciğer yağlanması nedir, sorusuyla başladığınız bu yolu bir muayeneyle tamamlamak istiyorsanız hemen bir randevu almalısınız. Bu konuda size yardımcı olacak bölüm, iç hastalıkları polikliniğidir. Diğer adıyla “dahiliye” bölümüdür.

Karaciğer Yağlanmasına Hangi Bitki İyi Gelir?

karaciğer yağlanmasına iyi gelen bitki
karaciğer yağlanmasına iyi gelen bitki

Bitkilerin hayatımızdaki yeri ve sağlığımıza katkısı çok büyüktür. Sağlıklı bir yaşamın devamı için ya da hastalıklardan korunmak için bitkilerden faydalanırız. Birçok hastalığın tedavisinde kullanılan bitkilerin bazıları karaciğer yağlanmasına da iyi gelir. Peki, karaciğer yağlanmasına hangi bitki iyi gelir?

Karaciğer yağlanması nedir, denildiğinde akla ilk gelen fazla kilolardır. Dolayısıyla her şeyden önce fazla kilolardan kurtulmak gerekir. Beslenmenize dikkat etmeden, fazla kilolardan kurtulmadan hiçbir bitki karaciğer yağlanmasını önleyemez. Ancak dengeli beslenme ve düzenli sporla birlikte kilo vermeye başladıysanız bazı bitkiler bu sürece katkı sunabilir.

Karaciğer yağlanmasına iyi gelen bitkiler şöyledir:

 • Yeşil Çay

İyi bir antioksidan olan yeşil çay, alkolsüz karaciğer yağlanmasını önlemeye yardımcı olmaktadır. Ayrıca hepatit hastalığına bağlı enfeksiyonları önlemede de büyük katkı sunar. Yeşil çaydan istenilen faydanın alınması için düzenli olarak tüketilmesi tavsiye edilir.

 • Enginar

Karaciğer yağlanması nedir, denildiğinde akla ilk besindir. Halk arasında da karaciğer hastalıklarına karşı faydası en fazla bilinen ve tüketilen besindir. A, B,C vitaminleri açısından oldukça zengindir. İçeriğindeki ciarin bileşeni karaciğerin sağlıklı çalışması için çok önemli bir maddedir.

 • Sarımsak

Bilindiği üzere sarımsak doğal bir antibiyotiktir. Düzenli tüketilmesi vücudumuz için sayılamayacak kadar çok fayda üretir. Bununla beraber karaciğer birikmesine bağlı enfeksiyonların da önüne geçilir.

 • Greyfurt

Karaciğer sağlığı için önemli besinlerden biri de greyfurttur. Özellikle içerdiği bileşenler karaciğer hücrelerinin kanserleşmesini önlemede büyük katkı sunar.

 • Kahve

Kahve karaciğer hastalıklarından korunmada mucizevi bir bitkidir. Yağlanmanın neden olduğu karaciğer hasarlarını en aza indirdiği kanıtlanmıştır. Yapılan araştırmalarda siroz hastalığı; kahve içmeyenlerde, içenlere göre daha fazla görülmüştür.

Ancak tekrar belirtmekte fayda var ki: bu besinler karaciğer sağlığı için faydalı olsa da bir doktor kontrolünde tüketilmelidir. Sadece bitki tüketerek karaciğer yağlanmasını tedavi etmeniz mümkün değildir. Tavsiye ettiğimiz besinler, karaciğer sağlığını korumada etkili besinlerdir. Tek başlarına tedavi edebilme özelliğine sahip değillerdir.

Karaciğer Yağlanmasına Neden Olan Yiyecekler

Ülkemizde hatta dünyada çok sık görülen bir rahatsızlık olan karaciğer yağlanması, çoğunlukla fazla kilo kaynaklıdır. Aşırı alkol tüketiyor ve bununla beraber sağlıksız gıda ağırlıklı tüketiyorsanız karaciğer hastalıkları kaçınılmaz olur. Dolayısıyla hemen dengeli beslenmeye ve düzenli spor yapmaya başlamalısınız. Ayrıca bazı yiyeceklerden özellikle uzak durmalısınız. Karaciğer yağlanmasına neden olan yiyecekler şunlardır:

Özellikle koruyucu içeren hazır gıdalardan uzak durmalısınız. Yağ oranı yüksek sucuk, sosis, salam gibi gıdalar yağlanmayı artıracaktır. Bunlara ek, her çeşit kızartma, tatlı ya da şekerli yiyecekler yüksek kaloriye ve zararlı içeriğe sahiptir. Ayrıca tüm fastfood ürünleri kilo almayı kolaylaştırdığı için uzak durulması gerekir. Bahsettiğimiz bu gıdalar hareketsiz bir yaşam ile birleşince karaciğerde yağ birikmesi riski daha da artmaktadır.

Karaciğer yağlanması nedir, sorusuna yanıt aramaya başladıysanız beslenmenize de dikkat etmek zorundasınız. Size tavsiyemiz sağlıklı, doğal beslenmeyi tercih etmenizdir.

Karaciğer Yağlanması Kilo Verince Geçer mi?

Aşırı kiloya sahip bireylerde karaciğer yağlanması çok yaygındır. Dolayısıyla akıllara ilk karaciğer yağlanması kilo verince geçer mi, sorusu geliyor. Ancak karaciğer yağlanmasında kilo verme konusuna çok dikkatli yaklaşmak gerekiyor.

Karaciğer yağlanması hayati risk barındıran bir hastalıktır. Dolayısıyla tedavisine vakit kaybetmeden başlanmalıdır. Bu konuda hastanelerin “dahiliye” servislerine başvurup tetkiklerinizi yaptırır ve tedavinizi başlarsınız. İlerlemesi durumunda kanser veya siroz hastalıklarıyla karşılaşma ihtimali söz konusudur.

Doktor tedaviye başladığında size bir program dâhilinde kilo vermeyi tavsiye edecektir. Bunu da genellikle hareket ederek, spor yaparak yapmanızı isteyecektir. Ayrıca dengeli beslenmeniz istenecektir. Böylece karaciğer yağlanması, bir uzman takibinde, kilo vererek durdurulur. Ancak ileri boyutlara ulaştıysa, karaciğeriniz hasar aldıysa sadece kilo vermek sorunu çözmeye yetmez. Bu konuda doktorunuz gerekli tedaviyi uygulayacaktır.

Ayrıca doktor takibi dışında hızla kilo vermemeye dikkat edilmelidir. Yapılan araştırmalara göre, çok hızlı kilo vermenin karaciğer yağlanmasını arttırdığı gözlemlenmiştir. Uzmanlardan edindiğimiz bilgiye göre, vücut hızlı kilo kayıplarına yağ depolayarak tepki vermektedir.

Özetle, karaciğer yağlanması nedir, sorunun en net cevabı kiloya bağlı yağlanmadır. Dolayısıyla kilo vermek karaciğer yağlanmasının önüne geçecektir. Ancak bu konuda uzman yardımı şarttır. Sosyal medyada sıklıkla karşılaştığınız zayıflama kürlerine itibar etmemenizi tavsiye ederiz. Çünkü bu kürler hızlı kilo kaybına neden olduğu için karaciğer yağlanmasını arttırabilir.

Önceki İçerikTatil Sonrası Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Sonraki İçerikRoald Dahl Kimdir, Yazarın Hayatı ve Eserleri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.