Karabuğday Nedir, Karabuğday Faydaları Nelerdir?

karabuğday nedir faydaları nelerdir
karabuğday nedir faydaları nelerdir

Karabuğday Nedir?

Son yıllarda adından en çok söz ettiren besinlerinden birisi de karabuğdaydır. Karabuğday nedir diye baktığımızda protein, lif yönünden zengin, tam bir şifa deposu ve besleyici özelliği yüksek bir bitki türü olduğunu görmekteyiz. Karabuğday yüksek besin değerlerine sahiptir. Özellikle bol protein içerir. Bu sebeple de karabuğday; sporcuların vazgeçemediği bir besin olmakla birlikte, diyet programlarında da sıklıkla yer alır. Karabuğdayın diğer adı da “greçka”dır. Bu yazımızda, son dönemlerde sıklıkla adından söz ettiren karabuğday hakkında merak edilenlere cevap bulabilirsiniz. Karabuğday nedir, karabuğdayın faydaları nelerdir ve daha fazla sorunun cevabı için yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Siyez Unu Faydaları Nelerdir?

Protein yönünden zengin olan karabuğday her ne kadar tahıl grubu olarak bilinse de kuzukulağıgiller ailesinden gelen bir bitkidir. Karabuğday, normal buğdaya göre daha düşük kaloriye sahiptir. Ayrıca karabuğday %11 protein ile %2’de yağ içermektedir. Kurak ve sert iklimli bölgelerde dahi yetişir. Özellikle Doğu Avrupa, Fransa ve ABD’de bol miktarda yetiştirilmektedir. Karabuğday tat olarak bulgura benzese de daha baskın, aromalı bir tada sahiptir. Çoğunlukla Avrupa’da yetiştirilen karabuğdayın ana vatanı Orta Asya’dır. Çin ve Japonya’da evcilleştirilen ve yoğun tarımı yapılan karabuğday, daha sonra Avrupa’da da yetiştirilmeye başlanmıştır. Karabuğday bitkisi, 60-120 cm arasında değişen uzunluğa ulaşabilir. Bitki üzerinde küçük kökler bulunur. Karabuğday bitkisi çok hızlı büyüyen bir yapıya sahiptir.

Ülkemizde yakın zamana kadar tüketimi çok yaygın olmayan karabuğday, son yıllarda popülerlik kazanmıştır. Hatta besleyici özellikleri sayesinde yoğun talep görmeye başlamıştır. Dolayısıyla da Karabuğday nedir, nerede yetişir, soruları sıklıkla sorulan sorulardır. Ancak ne yazık ki Karabuğday yetiştiriciliği, henüz ülkemizde yaygın değildir. Bununla beraber ülkemizin iklim koşulları dikkate alındığında, üretimi için ideal bir coğrafya olduğu rahatlıkla söylenebilir. 

Karabuğdayın Faydaları

karabuğday faydaları
karabuğday faydaları

Besin değerlerinin çok yüksek olması karabuğdayın sağlık için birçok faydasını da beraberinde getirmektedir. Karabuğdayın içinde %11 civarında bitkisel protein bulunur. İyi bir lif kaynağı olan karabuğday, aynı zamanda faydalı yağ asitleri de içerir. Dilerseniz şimdi Karabuğdayın faydalarını daha yakından inceleyelim.

 • Kan Basıncını Dengeler

Karabuğdaydan elde edilen karabuğday unu da karabuğday gibi tam bir vitamin deposudur. B vitamini grubundan B1,B2, zengindir. Bakır, fosfor, magnezyum ve E, P vitaminleri karabuğdayda bol miktarda bulunur. Karabuğdaydaki magnezyum, kan dolaşımını düzenleyerek kan basıncını da düşürür.

 • Kolesterolü Düşürür

Karabuğdayda bulunan bitkisel protein ile kolesterol seviyesi yükselmez. Bu karabuğdayın faydaları arasında dikkate değer bir özelliktir.

 • Tansiyonu Dengeler

Magnezyum içermesi sebebiyle karabuğday, kan basıncını dengeleyerek yüksek tansiyon riskini düşürür.

 • Yağ Depolanmasını Engeller

Karabuğday bol miktarda protein içerir ve içeriğindeki yağ miktarı çok düşüktür. İçerdiği yağ miktarı da faydalı yağlardır. Dolayısıyla düzenli tüketildiği zaman vücutta gereksiz yağ depolanmasının önüne geçer.

 • Karabuğday Uçukların İyileşmesini Sağlar

Karabuğday, uçukların daha hızlı iyileşmesi için gerekli bir madde olan LYSİNE (lizin) maddesini bol miktarda içerir. LYSİNE (lizin)  maddesi vücut tarafından üretilmeyen ve mutlaka dışarıdan ek takviye gıdalar ile alınması gereken bir maddedir. Kısacası, karabuğday tam bir LYSİNE (lizin) deposudur.

 • Sindirim Sistemi ve Bağırsakların Daha İyi Çalışmasını Sağlar

Lif, sağlıklı bir sindirim sistemi için vazgeçilmezdir. Karabuğday bitkisi ise bol lif içerir. Bu sayede sindirim sistemimizin sağlıklı işleyişine katkıda bulunur. Ülkemizde yaygın rahatsızlıklardan biri olan kabızlığın sebebi de genellikle lifli gıda tüketmemektir. Dolayısıyla karabuğday tüketerek sağlıklı beslenebilir, aynı zamanda kabızlık sorunundan kurtulabilirsiniz.

 • Karaciğer Yağlanmasını Önler

Karabuğdayın faydaları arasında karaciğer yağlamasını engellemek de söylenebilir. İçeriğindeki kolin maddesi tam bir karaciğer dostudur. Ayrıca kolin maddesi karaciğer yağlanmasını azaltarak karaciğerin görevini düzenli şekilde yerine getirmesini sağlar.

Çölyak Hastalığına İyi Gelir

Karabuğday, gluten içermediği için çölyak rahatsızlığı bulunan kimselerin tüketmesi gereken besinlerin başında gelmektedir.

Bunların yanı sıra karabuğdayda bulunan P1 vitamini vücudun iltihaplanmasının önüne geçer. Hatta aşırı terleme sorunlarını azaltır.

Karabuğday Nasıl Haşlanır?

karabuğday nasıl haşlanır
karabuğday nasıl haşlanır

Sofralarımıza son dönemlerde yer tutmaya başlayan karabuğdayın nasıl tüketileceği birçok kişinin sorduğu bir sorudur. Karabuğdaydan ekmek veya pilav yapılabilir. Özellikle formuna dikkat edenler tarafından salatası çok fazla tercih edilmektedir. Karabuğday çorbası, karabuğday yemeği veya kurabiyesi de diğer tercihlerdir. Ancak hangisi tercih ederseniz edin, her kullanım öncesinde karabuğdayın ilk önce haşlanması gerekir. Dolayısıyla karabuğday nasıl haşlanır merak ettiğimiz bir sorudur.

Karabuğday nasıl haşlanır, sorunun sevabı ise şöyledir: Öncelikle bir kap içinde karabuğdayları bol su ile yıkayın. Bir tencere içerisine dilediğiniz kadar karabuğday koyun. Bir ölçü karabuğday için iki ölçü su ilave edin. Tencerenin kapağını taşmaması için tam kapatmayın. Kapağı yarım kapalı olan bir tencerede suyunu çekene kadar kaynatın. Suyunu çektikten sonra haşlanmış buğdayınızı dilediğiniz tarifte kullanın. Eğer haşladığınız karabuğday, ihtiyacınızdan fazla ise ağzı kapalı bir saklama kabında 1 ya da 2 gün boyunca buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Daha sonra yapacağınız çorba, salata ya da köftelerde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun.

Karabuğday Kalori

karabuğday kaç kalori
karabuğday kaç kalori

Yüksek lif oranı ve düşük kalorisi sayesinde diyet programlarının besinlerinden biridir. Hem sağlıklı bir beslenme imkânı sunar hem de uzun süre tok tutarak zayıflamanıza yardımcı olur. Faydaları saymakla bitmeyen Karabuğday kalori değerleri ise şöyledir:

Bir su bardağı yaklaşık 140 gr karabuğdayın kalori değeri 480’dir. Bir su bardağı karabuğday haşlandığında yaklaşık 4 porsiyon elde edilir. Dolayısıyla bir porsiyon karabuğday 120 kaloridir.

Bir kâse yaklaşık 200 gr karabuğday kalori değeri ise 685’tir.

Ağırlığı yaklaşık 50 gr olan bir çay bardağı karabuğday 171 kaloridir.

Karabuğdayın Besin Değeri

Son dönemlerde sağlıklı bir beslenme için sıklıkla tercih edilen bir besindir. Bunda da karabuğdayın besin değeri son derece etkilidir. Örneğin, içeriğindeki protein neredeyse ettekine eş değerdir. Et tüketmeyen ya da tüketemeyenler için çok önemli bir protein kaynağıdır.

Vücudumuz için birçok faydası olan karabuğday besin değerleri şöyledir:

Protein: 13,24 gr

Karbonhidrat: 71,2 gr

Yağ: 3,5 gr

Lif: 10 gr

Potasyum: 455 mg

Sodyum: 1,1 mg

Demir: 2,3

Karabuğday için yukarıda verilen değerler 100 gr üzerinden hesaplanmıştır.

Karabuğday Patlağı Kalori

Formuna dikkat edenler ya da diyet yapanlar için ara öğünler önemlidir. Hem lezzetli hem doyurucu olması beklenir. Karabuğday patlağı kalori değerleri ile iyi bir ara öğün besinidir.

Karabuğday patlağı kalori değerleri ise şöyledir:

25 gr ağırlığında karabuğday patlağı kalori değeri 96 kaloridir.

Atıştırmalıktan fazlasını yemek isteyenler için 50 gr ağırlığında karabuğday patlağı 192 kaloridir. Tam porsiyon ağırlığı yaklaşık 90 gr olan karabuğday patlağının kalorisi ise 345’tir.

Karabuğday Patlağı Besin Değeri

Son derece besleyici bir gıda olan karabuğday patlağının besin değerleri şu şekildedir:

Protein: 14,12 gr

Karbonhidrat: 74 gr

Yağ: 2,95 gr

Karabuğday patlağı besin değeri 100 gr dikkate alınarak hesaplanmıştır.

Karabuğday Gluten İçerir mi?

Çağımızın önemli rahatsızlıklarından biri de çölyak hastalığıdır. Bu hastalıktan muzdarip kişilerin gluten içeren besinlerden uzak durması tavsiye edilir. Karabuğday ise çoğunlukla tahıl zannedildiği için gluten içerdiği düşünülür. Peki, karabuğday gluten içerir mi?

Karabuğday aslında kuzukulağıgiller familyasına ait bir bitkidir. Dolayısıyla tahıllara benzese de tahıl değildir. Bu sebeple de gluten içermemektedir. Sonuç olarak Çölyak hastalarının yemesinde hiçbir sakınca yoktur. Fakat karabuğdayın başka alerjik reaksiyonlar gösterdiğine ilişkin bulgular söz konusudur. Alerjik bünyeye sahip kişilerin doktor tavsiyesiyle tüketmeleri gerekmektedir.

Karabuğday Nerede Satılır?

Yakın zamana kadar ülkemizde adında çok söz ettirmeyen bir bitkiydi. Ancak giderek bozulan beslenme alışkanlıklarımız artık daha dikkatli olmayı gerektiriyor. Dolayısıyla sağlıklı ve doğal ürünlere rağbet gittikçe artıyor. Bu sebeple de günümüzde karabuğdaya ulaşmak artık çok daha kolaydır. Peki, karabuğday nerede satılır?

Karabuğdayın satıldığı yerler gittikçe artmaktadır. Büyük zincir marketlerde, doğal ürün satan yerlerde, internet üzerinden satış yapan sitelerde karabuğday satılmaktadır.

Karabuğday Nerede Yetişir?

Karakter olarak kırsal iklim bitkisidir. Dolayısıyla karabuğday nerede yetişir sorusunun cevabı Doğu Avrupa bölgesi ve ABD’dir. Avrupa’da iklimi en müsait, dolayısıyla en çok yetiştirilen ülke ise Polonya’dır.

Karabuğday Türkiye’de Yetişiyor mu?

Yapılan çalışmalar gösteriyor ki karabuğdayın ana vatanı Uzak Doğu Asya’dır. Fakat çok dayanıklı bir bitki olduğu için dünyanın birçok bölgesinde yetiştirilebilir. En müsait coğrafya ise yoğun yağışların olmadığı ve yaz sıcaklığın yüksek olduğu iklim bölgeleridir. O halde karabuğday Türkiye’de yetişiyor mu? Ülkemizde hala yetiştiriciliği çok yaygın olmasa da Konya ve çevresinde yetiştirilmeye başlanmıştır. Ülkemizde ve dünyada git gide talep arttığı için tarımının da yaygınlaşacağı düşünülmektedir.

Karabuğday Tahıl mı?

karabuğday nedir
karabuğday nedir

Çoğu zaman karabuğday nedir sorusuna bir tahıldır, cevabı verilir. Görünüşünden dolayı tahıl olduğu sanılır. Hatta tadının bulgura benzediği, bir çeşit bulgur olduğu dahi düşünülür. Ancak karabuğday tahıl mı, sorusunun cevabı hayırdır. Bilinenin tam aksine karabuğday kuzukulağıgiller familyasından olup tahıldan çok kabuklu yemiş grubuna daha yakın bir bitkidir.

Karabuğday Zayıflatır mı?

"<yoastmark

Diyet programlarında sıklıkla yer alan besinlerden biri de karabuğdaydır. Lifli yapısı sayesinde hem yok tutar hem de sindirim sistemini düzenler. Bunlar ise kilo verirken yediğimiz besinler de aradığımız özelliklerdir. O halde karabuğday zayıflatır mı?

Bir program dâhilinde karabuğday yiyerek zayıflamanız mümkündür. Hatta karabuğday diyeti dahi söz konusudur. İçeriğinde yüksek protein söz konusudur. Özellikle spor yapanların ya da formunu korumak isteyenlerin de vazgeçemediği bir besindir. 

Karabuğday Diyeti Nasıl Yapılır?

karabuğday diyeti
karabuğday diyeti

Hem karnınızı doyurup hem de zayıflayabilir misiniz? Bu soruya cevabınız hayır ise hala karabuğday diyetinden habersizsiniz demektir. Özellikle çağımızın koşulları bizi olabildiğince hareketsiz bir yaşama sürüklüyor. Bununla beraber beslenme alışkanlıklarımız hızla değişiyor. Sonuç olarak da hem kilo kontrolümüzü hem de sağlığımızı kaybediyoruz. Ancak bu konuda karabuğday bizim için bir kurtarıcı olabilir. Karabuğday diyetiyle hem karnımızı doyurabilir hem de zayıflayabiliriz. O halde karabuğday diyeti nasıl yapılır?

Karabuğday neredeyse mucizevi bir bitkidir. Hem sağlıklı hem de kilo kontrolüne büyük destek sağlayan bir besindir. Karabuğday diyeti haşlanmış karabuğday ile yapılmaktadır. Haşladığınız karabuğdayı lapa şeklinde gün içinde öğünlerde tüketmelisiniz. Lifli yapıya sahip olduğu için sizi uzun süre tok tutacaktır. Ayrıca karabuğday ile birlikte bol su tüketmelisiniz.

Akşama kadar ara öğünler de dâhil karabuğday yedikten sonra akşam yemeğinden sonra bir şey tüketmemelisiniz. Gün içinde özellikle ara öğünlerde kefir ya da bir miktar yoğurt yiyebilirsiniz. Ayrıca iki hafta sürecek bu diyet programı meyvelerle de desteklenmelidir. Özellikle akşam yemeğinden sonra yoğun açlık hissedenler elma yiyerek açlıklarını bastırabilir.

Karabuğday diyeti aksatılmadan iki hafta sürdürülmelidir. Ancak iki haftanın sonunda mutlaka ara verilmelidir.

 Karabuğday Salatası Nasıl Yapılır?

karabuğday salatası nasıl yapılır
karabuğday salatası nasıl yapılır

Zayıflamak ya da formunu korumak isteyenlerin diyet programlarında mutlaka olması gereken bir besindir. Hem lezzetli hem de zayıflamaya yardımcıdır. Ayrıca çölyak hastaları ve sporcuların sıklıkla tükettiği bir besindir. O halde karabuğday salatası nasıl yapılır, birlikte inceleyelim.

Karabuğday Salatası Tarifi

Artık neredeyse tüm marketlerde kolayca bulabileceğiniz karabuğdayın salatasına doyum olmuyor. Diğer adı da greçka olan karabuğday salatası tarifi şöyledir:

Malzemeler:

 • 1 bardak karabuğday (Greçka)
 • 2 su bardağı su
 • 1 adet yeşilbiber
 • 1 adet kırmızıbiber
 • 2 adet yeşil soğan
 • 5-6 adet çeri domates
 • 2 adet salatalık
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 yemek kaşığı nar ekşisi
 • Bir miktar karabiber
Karabuğday Salatası Yapılışı:
 • Öncelikle bir su bardağı karabuğdaya, iki su bardağı su ekleyip haşlayalım. Tuzunu iyice alabilmesi için haşlama suyuna bir miktar tuz atın.
 • Daha sonra kırmızıbiber, yeşilbiber salatalık ve yeşil soğanları ince ince doğrayın. Çeri domatesleri tercihinize göre ister ikiye, ister dörde bölün.
 • Tüm malzemeleri doğradıktan sonra, haşlayıp soğumaya bıraktığınız karabuğdayı karıştırma kabına alın.
 • Doğradığımız tüm malzemeleri karabuğdayın olduğu karıştırma kabına ekleyin.
 • Domateslerimizden ise birkaç tanesini ayırarak kalanları karışım kabına ekleyin.
 • Üzerine bir yemek kaşığı zeytinyağı dökün.
 • Daha sonra iki yemek kaşığı nar ekşisi ekleyin.
 • Üzerine tercihinize bağlı olarak bir miktar karabiber ekleyin.
 • Karabuğdayı haşlarken bir miktar tuz eklediğimiz için yeteri kadar olmak kaydıyla tuz ekleyin.
 • Tüm malzemeleri iyice karıştırıp servis tabağına alın. Servis etmeden önce ayırdığımız domateslerle süsleyerek sunuma hazır hale getirin.
 • Afiyet olsun : )

Karabuğday nedir, karabuğday faydaları nedir gibi sorularla başladığımız yazımızı lezzetli bir salata ile sonlandırdık. Ülkemizde ve dünyada gittikçe tüketimi artan karabuğdayı sofralarınızdan eksik etmemeniz temennisiyle… Sağlıklı günler dileriz.

Önceki İçerikLeo Lionni Kimdir, Yazarın Hayatı, Eserleri
Sonraki İçerikKaç Adım Kaç Kalori Yakar? 10 Bin Adım Kaç Kalori Yaktırır?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.