Kara Kedi Niçin Uğursuzdur, Kara Kedi Neden Uğursuz Sayılır

Kara Kedi Niçin Uğursuzdur, Kar Kedi Neden Uğursuz Sayılır
Kara Kedi Niçin Uğursuzdur, Kar Kedi Neden Uğursuz Sayılır

Kara Kedi Neden Uğursuzdur

Kara kedi niçin uğursuzdur? Dünya’daki birçok toplumda, tamamen siyah renkte olan kedilerden pek fazla haz duyulmaz. Bu durumun sebeplerine değinmeden evvel belirtmek gerekir ki; gerçekte kedilerin insanlara yönelik bir uğursuzluğu söz konusu değildir. Bu tamamen yüz yıllarca süre gelen batıl bir inanışın sonucudur. Bu batıl inanç ilginçtir ki günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. Yine de her ne kadar bazı kesimler için kara kedi; nefret edilen, hoşlanılmayan bir karakter (nesnel bağlamda) olarak görülse de, bazı kesimler tarafından oldukça sevildiği ve buna nazaran simgeleştirildiği söylenebilir.

Örneğin; anarşistler, marjinaller, hippiler vs. gibi toplumun geneline göre ideolojik görüşü farklı olan insanlar tarafından kedi oldukça sevilir. Hatta bir şeyleri karikatürize ederken genelde kara kedi resmini kullanılırlar. Bu çevreler tarafından kara kedinin bu denli sevilmesinin nedeni ise kedi ile kendilerini içselleştirmelerinden kaynaklıdır. Çünkü kedi de kendileri gibi bir şekilde toplumdan dışlanmıştır. Tabii kedinin yalnız yaşamayı tercih etmesi, asiliği gibi özellikleri de bunda temel etkendir.

Kara Kedi Niçin Uğursuzdur

Gelelim kara kediler neden uğursuzdur konusuna; bu dost canlısı, simsiyah tüylü minik hayvanların neden sevilmediklerine dair birden fazla rivayet vardır. Bu rivayetlerden ilki dinler ve dinler tarihi ile ilgilidir. Diğeri ise evrimleşme süreci ile ilgilidir.

İlk önce dinler ve dinler tarihi ile alakalı rivayetten bahsetmek gerekirse: Bilindiği gibi Hristiyanlıkta, İslamdan ayrı olarak birtakım metafizik figürler resmedilebilir. Bunlardan bir tanesi de şeytandır. Şeytan, Hristiyanlığa göre siyah bir görünüme sahiptir. Ayrıca gözleri renkli ve parlaktır. Yani, figür olarak kara kediye benzer. Bu benzerlikten dolayı ilk Hristiyan insanlar toplumla bir araya geldikleri her yerde şeytanların dünya hayatında kara kedi olarak hayat bulduklarını ve görüldüğü yerde öldürülmeleri gerektiğini söylemişler. Dahası buna inanmayan, kedileri sevmekten vazgeçmeyen yüzlerce insanı, kedileriyle beraber şehir meydanında diri diri yakmışlardır…

İslamiyette kara kediler neden uğursuzdur sorusunun cevabı ise bazı İslam büyüklerinin sözlerinden ibarettir. Aslında bu, yalnızca kediler ile alakalı değil aynı zamanda siyah renkte olan köpeklerle de alakalıdır. İslamiyette bazı önemli din alimlerine göre evinde özellikle siyah renkte kedi veya köpek besleyen insanların yaptıkları ibadetler geçersizdir. Bu alimlere göre siyah renkte olan hayvanlar, tıpkı Hristiyanlıkta olduğu gibi şeytana benzerler. Bu sebeple kara kediler İslam aleminde de pek fazla sevilmezler.

Bilim insanlarının yaptıkları araştırmalara göre, toplumların kara kedilerin uğursuz olduğunu düşünmelerinin nedeni evrimsel. Bilim insanları, insanların evrimsel süreçte kedigilleri, aslan, kaplan, pars gibi hayvanları her zaman kendilerine rakip olarak gördüklerini, tüm doğaya egemen olmalarına rağmen bu hayvanlarla ancak barutun icadından sonra baş edebildiklerini söylüyorlar. Bu söyleme istinaden, insanların milyonlarca yıl boyunca kedilerle mücadele etmesi, bilinçlerinde bu hayvanlara karşı oluşan ön yargıların nedenini açıklıyor.

Kara kedi neden uğursuz?
Kara kedi neden uğursuz?

Hristiyan ve İslam dünyasının aksine, Eski Mısır’da kara kedilerin oldukça sevildiğini söylemek mümkün. Bunu, Mısır’da yapılan arkeolojik kazılarda ortaya çıkan, çeşitli eşyalara resmedilmiş kedi resimlerinden anlayabiliyoruz. Ayrıca bazı yazıtlarda kedileri öldürmenin yasaklandığına, kedileri öldürenlerin birtakım cezalara çarptırıldıklarına dair bilgiler yer almaktadır. Kısacası, kara kediler tarihsel süreçte kimileri tarafından çok sevilmiş, kimileri tarafından nefret edilip, uğursuz olarak addedilmiş, kimileri tarafından nankör olarak şuçlanmışlardır. Bizlere düşen ise onların yalnızca ve yalnızca bizler gibi nefes alan bir canlı olduklarını unutmamaktır.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.