Kara Cuma Nedir, Kara Cuma Ne Zaman

Kara Cuma Nedir, Kara Cuma Ne Zaman
Kara Cuma Nedir, Kara Cuma Ne Zaman

Kara Cumanın ne olduğunu bilmeyenler ve ilk kez duyanlar ürkütücü bir korku filmi olduğunu düşünebilirler. Ürkütücü olduğu kısmı doğru olsa da Kara Cuma aslında korku filmleriyle uzaktan yakından alakası yoktur. Peki, o zaman Kara Cuma nedir ve Kara Cuma ne zaman?

Kara Cuma Nedir

Bu sıradışı gün, bir alışveriş çılgınlığına verilen isim olarak nitelendirilebilir. Şükran gününün ertesi sabahına işaret eden Kara Cumada, mağazalar tam bir alışveriş çılgınlığı içerisinde %80’e varan indirimler sunmaktadır. Kimi mağazaların ise daha fazla indirime girdiği bile bilinmektedir. Hepinizin aklında şu sıralar tek bir soru oluştuğunu görür gibiyiz. Peki, madem bu kadar ilginç, eğlenceli ve karlı bir gün, neden Kara Cuma diye adlandırılmış?

Kara Cuma Ne Demek

Alışveriş çılgınlığının neden Kara bir gün olarak adlandırıldığı konusunda iki görüş vardır:

  • Kara Cuma ne demek merak edenler için ilk görüş: Kara Cuma kutlamaları için açılan mağazalar kapıların 04.00 ve 05.00 arasında açmaktadırlar. E haliyle zifiri karanlık anına denk gelen bu sürede her taraf karanlık olduğundan Kara Cuma adı verilmiştir.
  • İkinci ve bir hayli ürkütücü olan görüş ise: Bu alışveriş çılgınlığında mağazalar tamamen boşaltılmakta ve insanlar alışveriş için birbirilerini ezmektedir. Bu sebepten dolayı da hayatını kaybedenler olmuştur. Bu durum sonucunda ise normal geçmesi gerek bir günün yaralanmalar, hatta ölümler ile geçen bir gün olması sonucunda Kara Cuma isminin verilmiş olduğudur.
Kara Cuma Nedir
Kara Cuma Nedir

Kara Cuma Ne Zaman

Kara Cuma ne zaman diye merak edenler için; Amerika Birleşik Devletleri’nde kasım ayının takip eden 4. Perşembe günü kutlanır. Kanada’da ise ekim ayı içerisindeki ikinci pazartesi günü kutlanan Thanksgiving Day yani “Şükran Günü‘nün” ertesi sabahı kutlanmaktadır.

Böyle Bir Gün Neden Var

Birçok kişi bu günün tarihçesini ve nasıl olduğunu merak etmektedir. “Black Friday” olarak adlandırılan bu çılgın gün ilk kez 1961 yılında yerel bir gazetede kullanılmıştır. Amerika’da hizmet veren mağazaların ortak indirim yaptığı bu günde alışverişte yaşanan yoğunluk ve bunlara bağlı olarak kuyrukların oluşması sebebiyle “Kara Cuma” olarak adlandırılmıştır. Bunu takip eden yıllarda bu alışveriş çılgınlığı gelenek olarak devam ettirilmiştir.

Ülkemizde Kutlanır Mı

%80’e varan indirimi duyanlar hemen bu kutlamaların Türkiye’de olup olmadığını da araştırmaya koyulabilirler. Bu konuda Türkiye’de de böyle bir etkinliğinin yaşandığını söyleyebiliriz. Özellikle birkaç yıl öncesine kadar yalnızca ünlü alışveriş sitesi Amazon ve bunun gibi Amerikan merkezli alışveriş sitelerinde böyle bir indirim sunulmaktaydı. Ancak günümüzde ülkemizde de neredeyse her teknoloji mağazası ve online satış siteleri bu özel gün için indirimler yapmaya başladı. Bunların yanı sıra Google Play Store, App Store, Xbox Store, Origin, PlayStation Store ve Steam gibi teknolojik oyun siteleri de bu alışveriş çılgınlığında yerini almaktadırlar.

Neler İndirime Giriyor

Şu anda birçok kişi Kara Cumada neler indirime giriyor merak ediyor. Bu günde alışveriş çılgınlığında aklınıza gelebilecek tüm ürünlerde indirimler yaşanıyor. Elbise, cep telefonu, ayakkabı, bilgisayara ve aklınıza gelebilecek tüm ürünlerde büyük çaplı indirimler ile karşılaşabilirsiniz. Özellikle teknolojik ürünlerde büyük indirimlerin yaşandığı bu etkinlikleri yıl boyunca heyecanla bekleyenler bulunmaktadır. Mağazaların normal süreç içerisinde durmadan rekabet içerisinde olması, Kara Cuma alışveriş çılgınlığında bile kendini göstermektedir. Mağazalar bu günde rakiplerinden daha fazla indirim yaparak adlarından söz ettirmeye çalışmaktadır.

Kara Cumada Neler Oluyor

Çılgınca alışverişin yaşandığı bu günde, tatil olmamasına rağmen neredeyse bütün Amerikalılar iş gücü bir kenara koyup alışverişe yoğun mesai harcamaktadırlar. Araştırmalar sonucunda göre yılda, yaklaşık 100 milyon kişinin mağazaları ziyaret ettiği bilinmektedir. 4 gün sürecek bu alışveriş çılgınlığı sürecinde yaklaşık 40 milyar dolarlık bir alışverişin gerçekleşmesi beklenmektedir.

Kara Cuma Ne Zaman
Kara Cuma Ne Zaman

Kara Cumanın en önemli etkinliklerinden biri de DEAL, yani anlaşmaktır. Bu konuya değinecek olursak; mağazalar ilk olarak açıldığında son sıralarda yar alıyorsunuz. Kafanızdaki televizyona heyecanla ilerliyorsunuz ve tam elinizi televizyona atacakken kısa boylu bir adam televizyonu sizden önce kapıyor. Televizyon kadar boyu olan bu adamı yavaş yavaş takip edersiniz. İndirime girmiş beğenilen bir ürünü almışsanız bu arada, o adamı yakalayıp: “Hey dostum o televizyon sana biraz büyük değil mi? İstersen elimdeki Playstation 4 ile değiştirebilirsiniz.” diyebilirsiniz. Eğer kısa boylu adam bunu kabul ederse DEAL gerçekleşmiş oluyor.

Ayrıca anlaşma gerçekleşmese bile almış olduğunuz internet üzerinden satışa çıkarabilirsiniz. Birçok kişi almış olduğu ürünü internet üzerinde ucuza satışa çıkararak satmaktadır. Kara Cuma denen etkinlikler yılda bir kez gerçekleştirildiği için bu gün kaçırılmayacak bir fırsat olarak değerlendirilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here