Kapadokyada Neler Yapılır, Gezilecek Yerler, Balon Turu

Kapadokyada Neler Yapılır, Gezilecek Yerler, Balon turu
Kapadokyada Neler Yapılır, Gezilecek Yerler, Balon turu

Pers dilinde Katpatuk, yani ‘Güzel Atlar Ülkesi” adı ile bilinen Kapadokya, Toros Dağları’nın kuzeyinde yer alan antik bir kenttir. Coğrafyanın el vermesi ile birlikte oluşan peri bacalarına zamanla insanlar yerleşmişler ve oyarak şekil vermişlerdir. Birçok medeniyete ve topluluğa yuva olmuş olan Kapadokya bölgesi, Ürgüp Göreme’de yer alıyor. Kapadokyada gezilecek yerler genel olarak tarihi mekanları gösterir. Kapadokya bölgesi; Nevşehir, Aksaray, Niğde ve Kayseri illerinde toprakları olan bir yerdir.

Kayalar içerisine el işçiliği ile oyulmuş olan geleneksel Kapadokya evleri ve güvercinlikler bu bölgenin özgün dilini ortaya koyar. Kapadokya evleri, 19. yüzyılda yamaçlara kesme taşlardan inşa edilmiştir. Bölgenin mimari malzemesi olarak kabul edilen taş, Kapadokya’nın volkanik arazi oluşumundan dolayı fırından çıkarıldıktan sonra yumuşak bir kıvamda olduğu için çok rahat bir şekilde işlenebilmektedir. Fakat hava ile teması sonrasında daha sert bir hal alarak, çok sağlam bir yapı malzemesi olarak kullanılabilmektedir. Yapı için kullanılmakta olan malzemenin kolayca şekil alabilmesi için bölgeye özgü taş işçiliği daha iyi bir noktaya getirilerek o bölge için mimari bir üslup haline gelmiştir.

Kemerli hali ile tasarlanan ev kapılarının üst bölümü sarmaşık ya da rozet şekilleri ile bezenmiştir. Bölgedeki güvercinlikler ise 19. yüzyılın son dönemlerinde yapılan eserlerden oluşmaktadır. Bir bölümü Manastır ya da Kilise şeklinde de inşa edilen güvercinlikler İslam resim sanatı açısından da önemli sayılır. Güvercinliklerin yüzeyleri, yöredeki değerli sanatçılar tarafından farklı bezemelerle ve kitabeler ile süslenmiştir. Kapadokya bölgesi, üzüm yetiştiriciliği ve şarapları ile de bilinen bir yerdir.

Kapadokyada Gezilecek Yerler
Kapadokyada Gezilecek Yerler

Kapadokya’ya ulaşım konusunda oldukça fazla seçenek vardır. İstanbul’dan 750 km uzaklıkta yer alan Kapadokya’ya ulaşım için arabayı tercih edenler 9 saat, uçak yolculuğunu tercih edenler ise yaklaşık 1 saat 15 dakika seyahat etmektedir. Genellikle hızlı ve pratik ulaşım seçeneği olması ile, uçak daha fazla tercih edilir.

Kapadokyada Gezilecek Yerler

Kapadokya içerisinde görülmesi gereken oldukça fazla değerli yerler bulunmaktadır. Kapadokyada gezilecek yerler genellikle tarihi alanları oluşturmakla birlikte, doğal yapılaşmanın izlerinin de etkisi altındadır. Kapadokya bölgesi, ülkemiz için turizm açısından oldukça önemli sayılır. Her yıl gelen milyonlarca turistin bir kısmı tarihi havası için gelirken, sadece doğal yapılaşma için dahi ziyaret edenler bulunmaktadır. Kapadokyada neler yapılır, görülmesi gereken yerler nereler dendiği zaman akla ilk önce;

Kapadokyada Neler Yapılır
Kapadokyada Neler Yapılır
  • Avanos, Ürgüp, Akvadi, Göreme,
  • Ortahisar Kalesi, Uçhisar Kalesi,
  • Aynalı Kilise, Güvercinlik Vadisi, El Nazar Kilisesi,
  • Derinkuyu, Kaymaklı, Özkonak Yeraltı Şehirleri, Sobesos Antik Kenti
  • Göreme Açık Hava Müzesi, Kapadokya Çavuşin Kilisesi, Kapadokya Kültür Merkezi, Kapadokya Etnografya Müzesi, Zelve Açık Hava Müzesi
  • Ihlara Vadisi, Selime Köyü, Çavuşin, Güllüdere Vadisi, Üzengi Vadisi, Zemi Vadisi, Paşabağ ve Zelve bölgeleri gelmelidir.

Bunlar bölgenin karakteristik özelliklerini yansıtan, tarihini ve oluşumunu anlatan yerlerdir ve oldukça önemlidir. Bu yerler ile birlikte mutlaka Kapadokya taş evler de ziyaret edilmeli. İnsanların kendi emekleri ile oyarak mekan haline getirdiği taş alanlarda, geleneksel Türk konut tipini görmek mümkün olacaktır.

Kapadokyada Neler Yapılır

Kapadokyayı ziyaret etmeyi düşünen ve Kapadokyada neler yapılır diye merak eden ziyaretçiler için söylenebilecek pek çok aktivite mevcuttur. Kapadokya balon turu da bu aktivitelerin başında gelmektedir. Birçok insan için balon turları manzara ve adrenalin açısından çok tercih edilmektedir. Bununla birlikte Kapadokya dendiği zaman tarihi güzellikler akla geldiği için, tarihi bir gezi düzenlenmelidir. Hangi medeniyetlerin yaşadığı ve ardında neler bıraktığı görülmeye değer. Turistlerin büyük bir çoğunluğu, bölgenin tarihi geçmişini öğrenmek adına yola çıkar. Bu nedenle Kapadokya yılın her mevsiminde yoğun turist alan bölgelerden birisidir.

Kapadokyada neler yapılır dendiği zaman akla gelen bir başka seçenek de Kapadokya çarşısıdır. Bölgede halı dokumacılığı, çini, işleme sanatları ve daha birçok etkinlik gerçekleştirilmektedir. Bu tarz yöresel ürünlerin satışının sağlandığı çarşıları ve alışveriş alanlarını da mutlaka görmek gerekiyor. Tarihi mekanlar içerisinde yılların esnafını izlemek, keyifle alışveriş yapmak ve yöresel yemekler yemek için Kapadokya çarşıları en ideal seçenekler olacaktır.

Kapadokya, sadece yer yüzünde güzellikleri olan bir bölge değildir. Yer altında da gezilmesi gereken pek çok değerli mekan bulunmaktadır. Kapadokya’ya gelip de bu yörenin yer altı şehirlerini ziyaret etmemek olmaz. Coğrafi özellikleri açısından sadece Kapadokya bölgesinde görülebilecek bu mekanlar, birçok insan için çok özel zamanlar yaşatıyor. Acıgöl Yeraltı Şehri, Özlüce Yeraltı Şehri, Derinkuyu Yeraltı Şehri, Gaziemir Yeraltı Şehri, Kaymaklı Yeraltı Şehri, Mazı Yeraltı Şehri Kapadokya’da örnek verilebilecek yer altı şehirlerinden yalnızca küçük bir bölümüdür.

Balon turu kadar keyifli ve heyecanlı bir aktivite arayanlar için, Kapadokya Atlı Safari turları çok iyi bir fikir olacaktır. Çömlek yapım işine meraklı olanlar için, Avanos bölgesindeki çömlek yapım alanlarında, bu zanaatın nasıl gerçekleştirildiğini öğrenip isteyen herkes bu deneyimi yaşayabilir. Atlı turlar kadar zevkli olan bir diğer seçenek de  Kapadokya ATV turlarıdır. Genellikle balon turunun fiyat olarak fazla gelmesi sonucu ATV turları tercih edilmektedir. Keyifli ve çevreyi rahat bir şekilde gezebilmenin en iyi yollarından birisidir.

Kapadokya’da yapılacaklar arasında mutlaka yöresel yemeklerin tadımı da yer almalıdır. Başta testi kebabı olmak üzere, Kapadokya içerisinde çok özel Türk mutfağı lezzetleri yapılır. Testi kebabı kadar meşhur bir diğer yemek ise saç kavurmasıdır. Özellikle şarap ile birlikte sunulabilen yiyecekleri ile keyifli zamanlar geçirilebilir. Mutlaka yerinde yenmesi gereken Kapadokya lezzetlerini tatmanızı tavsiye ederiz. Üzüm ve şarap tadımı da unutulmamalıdır. Çok özel lezzetlerin çıktığı bu tarihi kentte, yemekleri en iyi şekilde hazırlayan ve sunan özel Kapadokya restoranları ve çok şık şarap evleri bulunmaktadır.

Kapadokya Balon Turu

Kimi ziyaretçiler için Kapadokya’ya gitmenin ilk amacı, burada balon turu heyecanını yaşayabilmektir. Tüm dünyanın görmeye can attığı bir manzarayı yeryüzünden metrelerce yükseklikte ve balon içerisinde izlemek, Kapadokya’nın en ayrıcalıklı aktivitelerinden birisi.

Kapadokya balon turu ile bu bölgenin tadını gerçekten çıkarmak mümkün olacaktır. Kapadokya’da balon turları farklı fiyatlandırmalar ile hizmete sunulmaktadır. Balon turu ile Göreme Açık Hava Müzesi’ni gezmek bile mümkün. Balon turu ile manzarayı görmek isteyenler, Ortahisar’a giderek daha kolay şekilde bu hizmetten faydalanabilirler. Genellikle en iyi balon turları bu beldede gerçekleştiriliyor.

Balon turu ile şehri yukarıdan izleyen ziyaretçiler, bu özel anları fotoğraflar ile ölümsüz hale getirmeyi ihmal etmemelidir. Balon turunu ayrıcalıklı bir aktivite haline getiren saatleridir. Güneşin doğuşu ile birlikte bu anlara şahit olmak için sabah çok erkenden kalkılır ve hizmet alanına geçilir. Doğanın manzarası sabahın ilk ışıklarına karıştığı zaman çok daha büyüleyici bir hal almaktadır.

Balon turu, Kapadokya içerisinde en çok rağbet gören aktivitelerden birisi. Bu nedenle rezervasyon için önceden hareket etmek gerekiyor. Bu konuda rehberler, şehir yerlileri ve oteller de yardımcı olmaktadır. Genellikle firmalar aynı şekilde hizmetleri sürdürür ve mutlaka en az 1 gün öncesinden randevu yapılması için uyarır.

Kapadokya Balon Turu
Kapadokya Balon Turu

Sadece toprağı kullanmakla kalmayıp, seramik malzemeleri ile de oldukça değerli sanat eserleri üretilmektedir. Bu eserlerin sergilendiği birçok müzeyi ve diğer alanları gezmek de çok iyi olacaktır. Bölgenin tarihi ve doğal dokusunu bu eserler ile öğrenmek gerekmektedir. Bilgi almak için müzeler kadar bölgenin yerlileri de yardımcı olacaktır. Onlarla sohbet ederek ve sorular sorarak, Kapadokya tarihi hakkında bilgi alınabilir.

Kapadokya Otelleri

Kapadokya oteller konusunda da ziyaretçileri için birçok seçenek sunan bir turizm bölgesidir. Kapadokya otel seçenekleri içerisinde mimarisi, ücretleri, hizmetleri ve konumları ile farklı alternatifler bulmak mümkündür. Böylelikle her ziyaretçi kendi şartlarına uyacak bir Kapadokya otel mutlaka bulacaktır. Kapadokya oteller ve otel hizmetleri konusunda ziyaretçilere eskiyi andıracak etkilerle yardımcı olur. Otantik mobilyalar, taş daireler, doğal malzemeler ve organik ürünler ile oteller içerisinde keyifli ve tarihi bir hava yaşatılır. Kapadokya otel alternatiflerinde, oldukça modern ve standart konaklama seçenekleri de bulunmaktadır.

Elbette her ziyaretçi için hizmetler kadar fiyatlar da önemli bir konu. Kapadokya oteller ile oldukça fazla ziyaretçiyi ağırlayabilmekte ve seçeneğin bu kadar fazla olması ile bütçe dostu hizmetini de yürütebilmektedir. Kapadokya otel fiyatları, en ekonomik seçeneklerden lüks fiyatlandırmalara kadar devam eder. Belirli dönemlerde indirim ve kampanyalar da düzenlenir. Kapadokya otel fırsatlarını yıl boyunca takip etmek en iyisidir.

Elbette ekonomik fiyatlar kadar, pahalı gelebilecek otel seçenekleri de bulunmaktadır. Bu durumda, otellerin hizmet seçenekleri, lokasyonları ve mimarileri büyük ölçüde etki etmektedir. Taştan yapılan mekanlar içerisinde çok modern dekorasyon fikirleri uygulanmaktadır. Turizmi, tarihi önemi ve doğal güzellikleri korunmaya değer bir bölge olmasından dolayı, Kapadokya otelleri konusunda da oldukça dikkatli şekilde hizmet veren bir bölgedir. Birçok otelin kendisine ait restoran ve barları da bulunmaktadır. Keyifli zaman geçirebilmek ve manzaranın tadını çıkarmak için her otel uygundur.

Önceki İçerikOlimpiyat Oyunları Nedir, Çeşitleri ve Spor Dalları
Sonraki İçerikArduino Nedir, Arduino Uno Nedir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.