Kan Lekesi Nasıl Çıkar, Kesin Çözümü

Kan Lekesi Nasıl Çıkar, Kesin Çözümü
Kan Lekesi Nasıl Çıkar, Kesin Çözümü

Kan lekesi, günlük hayatta herkesin başına gelebilecek bazı talihsiz olaylar sonucu giysi, halı veya koltuklara bulaşabilecek bir leke türüdür. Çıkarılması ise, bulaştığı yerin özelliğine uygun temizleyicilerle yapılır. Bulaştığı anda veya kuruduktan sonra çıkarmak için uygulanan yöntemler, birbirinden farklıdır. Peki kan lekesi nasıl çıkar?

Kan Lekesi Nasıl Çıkar

Yerinde müdahale ile kan lekesi, bulaştığı bölgeye zarar vermeden çıkarılabilir. Ancak, yanlış bir uygulama, lekenin dağılmasına ve yerleşmesine yol açabilir. Bu nedenle, böyle bir durumla karşılaşanlar, kan lekesi nasıl çıkar araştırması içinde olanlar aşağıdaki yöntemleri kullanarak lekeyi sorunsuz çıkarmalıdır.

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdan Kan Lekesi Nasıl Çıkar

Halılar, günlük hayatta zaten birçok lekelenme olayıyla karşı karşıya kalırlar. Ancak, bazı lekeler içerikleri açısından daha farklı ve zordur. Kan lekesi de bu zor lekelerden birisidir. Halıya kan bulaştığında, temizleme işi için dikkat edilmesi gereken ilk nokta, halının kalitesidir. Son dönemlerde üretilen bazı halılar, en ufak bir müdahalede zarar görebilecek niteliktedir.

 • Halıdan kan lekesi nasıl çıkar sorusunun cevabı için uygulanabilecek ilk yöntem, bir bezi soğuk suyla ıslatarak, lekenin üstüne bastırmak ve kan lekesini bezin emmesini sağlamak. Kenarlardan ortaya doğru bastıra bastıra silmek.
 • Silme işleminden sonra halıdaki kan lekesini tamamen çıkarmak için sıvı deterjanlardan yardım alınabilir. Bir miktar sıvı deterjan ve yeteri kadar su karıştırılarak lekeli bölge dıştan içe silinir ki leke daha fazla alana yayılmasın.
 • Kan lekesinin halıdan çıkarılabilmesi için önerebileceğimiz bir diğer yöntem nişastadır. Nişastanın kan lekesini temizleme etkisi vardır. Suyla nişasta karıştırılarak lekenin üzerine sürülür ve bir süre beklenir. Sonra normal şekilde silinir. Nişasta büyük ihtimalle lekeyi çıkaracaktır.
 • Amonyak, halıdan kan lekesini temizlemek için kullanılabilecek bir yöntemdir. Amonyakla su karıştırılır ve lekeli bölge kenardan ortaya doğru bu karışımla silinir. İşlem sırasında, silme işinin kenardan ortaya doğru yapılması, lekenin daha fazla alana yayılmasını önlemeye yöneliktir.
 • Tuz ile su karışımı, çoğu kişi tarafından denenmiş ve leke çıkarma etkisi doğrulanmış bir karışımdır. 2-3 kaşık tuz, bir bardak suyla karıştırılır ve bir bez yardımıyla kan lekesi silinir.
 • Son olarak, halıdaki kan lekelerini temizlemek için, bulaşık deterjanı kullanılabilir. Bulaşık deterjanı, lekenin üzerine direk dökülebileceği gibi, biraz suyla karıştırılarak da, lekeli bölge temizlenebilir.

Kurumuş Kan Lekesi Nasıl Çıkar

Kan lekesinin iz bırakmadan temizlenebilmesi için, tabiki erken müdahale önemlidir. Leke henüz tazeyken su ve deterjanla çıkarılabilecek kadar basittir. Ancak kuruyunca, çıkarılması daha zordur. Kurumuş kan lekesi nasıl çıkar diyenlere bazı tavsiyelerimiz vardır. Kurmuş kan lekesini çıkarabilmek için de bazı alternatif seçenekler bulunmaktadır.

Kurumuş Kan Lekesi Nasıl Çıkar
Kurumuş Kan Lekesi Nasıl Çıkar

Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

 • Kurumuş kan lekesini çıkarmak için, oksijenli su kullanılabilir. Lekeli bölgenin üzerine oksijenli su damlatılarak lekenin çözülmesi sağlanır. Eski bezlerle dıştan içe silinir, yoksa etrafa yayılır.
 • Sirke, birçok lekenin çıkarılmasında etkili bir temizleyici olduğu gibi, kurumuş kan lekesinin çıkarılmasında da etkilidir. Sirke, lekenin üzerine su ile karıştırılarak uygulanır. Sirke ve su karışımına batırılan bir bezle, lekeli bölge etrafa yaymadan silinir.
 • Kurumuş kan lekesini temizlemek için en dikkat edilmesi gereken nokta, lekeye kesinlikle sıcak suyla müdahale edilmemesidir. Aksi takdirde kan lekesi daha çok alana yayılır ve bulaştığı yüzeyin derinine işler.

Kumaştan Kan Lekesi Nasıl Çıkar

Kumaştan kan lekesini çıkarabilmek için uygulanacak yöntem, dikkatli seçilmelidir. Seçilen teknik, lekenin üzerine komple uygulanmadan önce, küçük bir alanda deneme yapılarak, kumaşın uygulanacak işlemden zarar görüp görmeyeceği belirlenir.

 • Kumaştaki kan lekesini çıkarmak için, soğuk su kullanılmalıdır. Soğuk su ile, bölegedeki kana tampon uygulanır ve lekenin biraz olsun hafiflemesi ve çözülmesi sağlanır.
 • Soğuk suyla lekenin etkisinin hafifletilmesinden sonra, giysi yine soğuk su ve deterjan ile yıkanır. Aslında bu işlem uygulandığında leke çıkacaktır ama fazlaca yerleşmiş bir lekeyse biraz zorlayabilir. Bu durumda, diğer alternatif yöntemlere başvurulabilir.
 • Oksijenli su, elbiseden kan lekesi nasıl çıkarılır diye merak edenlere tavsiye edilebilecek bir başka etkili yöntemdir. Lekeli alana oksijenli su dökülür, sonrasında lekeli kısmın iki tarafı birbirine değecek şekilde çitilenir. Sadece lekeli kısım soğuk suya tutularak lekenin iyice akması sağalanır. Ondan sonra, normal kıyafetlerle makinede yıkama işlemi uygulanabilir.
 • Amonyak, kıyafetlerin derinine işlemiş kan lekeleri için kullanılabilecek bir temizleyicidir. Lekenin üzerine amonyak dökülerek soğuk suyla yıkanabilir.
 • Amonyak ve oksijen her zaman her evde bulunmayabilir. O durumlarda kullanılabilecek leke çıkarıcı ise sabundur. Her evde bulunan beyaz sabun ile kan lekesi, kolaylıkla çıkarılabilir. Öncelikle leke, soğuk suyla ıslatılır. Küçük bir parça beyaz sabunla lekenin üzeri iyice köpürtülür ve yine soğuk suyla durulanır.

Koltuktan Kan Lekesi Nasıl Çıkar

Koltuklar, evlerdeki eşyaların içinde en çok kullanılanlardır. Bu nedenle, her an lekelenme riskiyle karşı karşıyadırlar. Peki koltuktan kan lekesi nasıl çıkar? Bunun farklı yöntemleri vardır. Aslında kan lekesi korkutucu bir leke gibi düşünülse de dikkatli bir şekilde önerilen yöntemler uygulandığında temizlenebilir.

 • Kan lekesi, tazeyken kırmızı renkteyken,  kurudukça kahverengi renge dönüşür ve bulaştığı alana iyice yerleşir.
 • Koltuktan kan lekesini temizlemek için, koltuğun kumaşına göre bir teknik uygulanmalıdır. Yoksa koltuğun kumaşı zarar görebilir.
 • Tuz-su karışımı, koltuktan kan lekesini çıkarmak için yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Tuz ve su karışımıyla, koltuğun lekeli bölgesi silinir. Lekenin etkili şekilde çıkarılabilmesi için silme işleminin farklı ve beyaz renkte bezlerle yapılması gerekmektedir. Lekeyi çıkarmak için renkli bez kullanılırsa, bezin rengi de koltuğa geçebilir.
 • Bulaşık deterjanı, koltuğun rengine ve kumaşına zarar vermeden lekenin temizlenebilmesi için uygulanabilecek bir yöntemdir. Bulaşık deterjanı suyla iyice köpürtülür ve kan lekesinin bulunduğu alan bol köpükle silinir.
 • Oksijenli su, koltuktan kan lekesini çıkarabilmek için denenecek yöntemlerdendir. Oksijenli su, doğrudan lekeli bölgeye uygulanır soğuk suyla temizlenir. En son, kullanılan normal deterjanla koltuk silinir.
 • Elma sirkesi, genel temizlik işlerinde kullanılmaktadır. Ocak ve fırından banyo temizliğine kadar her türlü temizlik işlerinde etkili sonuç veren elma sirkesi, kan lekesini çıkarmada da etkilidir. Koltuğa zarar vermeden kurumuş kan lekesini çıkarmak isteyenler, elma sirkesini deneyebilirler. Sirke, lekeli bölgeye doğrudan uygulanabileceği gibi suyla karıştırılarak da uygulanabilir. Dikkat edilmesi gereken nokta, lekeli alanın soğuk suyla, dışardan ortaya doğru silinmesidir.
 • Koltuk eğer beyaz renki ise, leke çıkarıcı bazı kimyasallar da kullanılabilir. Çamaşır suyu ve aspirin gibi temizlik malzemeleri, beyaz koltuktan kan lekesini çıkarmak için kullanılabilecek yöntemlerdendir.

Kan lekesini bulaştığı yerden çıkarmak için dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır. Leke çıkarma işlemi, bu noktalar göz önünde bulundurularak yapıldığında, uygulamadan olumlu sonuç alınır.

 • Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, lekeye anında müdahale etmektir. Ne kadar erken müdahale edilirse, işlemden olumlu sonuç alma şansı o kadar yüksek olur.
 • Kan lekesini temizlemek için önemli bir diğer nokta ise, lekeye soğuk suyla çıkarma teknikleri uygulanmasıdır. Sıcak su, kan lekesinin daha geniş alana yayılmasına ve derine işlemesine sebep olur.

Bu noktalara dikkat edilerek leke çıkarma teknikleri uygulandığında, kan lekesi kolaylıkla çıkarılacak, herhangi bir iz de kalmayacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here