Kalsiyum Eksikliği  Nedir, Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

kalsiyum eksikliği nedir neden olur belirtileri nelerdir
kalsiyum eksikliği nedir neden olur belirtileri nelerdir

Kalsiyum Eksikliği  Nedir?

Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu en önemli minerallerden biri olan kalsiyum, vücut sağlığımız açısından çok önemlidir. Kalsiyum eksikliği nedir diye baktığımızda vücutta bu mineralin olması gerekenden daha az bulunması olduğunu görmekteyiz. Bununla birlikte kalsiyum eksikliğinde vücudumuzun ciddi sorunlarla karşılaşması söz konusudur. Örneğin, sinir ucu sağlığının bozulması, kemik erimesi ve diş çürümeleri gibi sağlığımızı olumsuz etkileyecek bazı rahatsızlıklara sebep olur. Özellikle büyüme çağlarında vücudumuz kalsiyuma fazlaca ihtiyaç duyar, ayrıca bu yaşlarda vücutta depolanması gereklidir. Dolayısıyla çocukların diş ve kemik gelişimi için kalsiyum mineralini yeteri miktarda almaları çok önemlidir. Kalsiyum mineralinin yeterli seviyede alınması, dişlerin ve kemik yapısının daha sağlıklı ve güçlü olmasını sağlar. Ancak bazı durumlarda kişilerde kalsiyum eksikliği riski ortaya çıkar. Kalsiyum eksikliğinin pek çok nedeni vardır. Çok merak konusu olan Kalsiyum eksikliği nedir, sorusuna cevap verdikten sonra şimdi de kalsiyum eksikliğine neden olan faktörleri açıklayalım.

Kalsiyum Eksikliği Neden Olur?

kalsiyum eksikliği neden olur
kalsiyum eksikliği neden olur

Kalsiyumun kemik gelişimi ve diş sağlığı için çok önemli bir mineral olduğundan bahsetmiştik. Eksikliğinde vücudumuz bu durumdan olumsuz etkileyecektir. Peki, vücudumuz için bu kadar önemli bir mineral olan kalsiyum eksikliği neden olur?

Diş Ağrısı Nasıl Geçer

Kalsiyumun eksikliğinin en temel sebebi, yetersiz beslenmedir. Beslenme düzeninde, kalsiyum minerali içeren besinlerin az tüketilmesi kalsiyum eksikliğine neden olur.

Kalsiyum eksikliğinin diğer nedenleri ise şu şekildedir:

İlerleyen Yaş

Kalsiyum eksikliği yaşın ilerlemesi ile ortaya çıkabilir.  İlerleyen yaş kemiklerin zayıflamasına neden olur ve kemikler daha fazla kalsiyuma ihtiyaç duyar. Yaşın ilerlemesi ile birlikte oluşan kalsiyum eksikliğini gidermek için doktor tavsiyesiyle verilen kalsiyum ilaçları kullanılır.

kalsiyum eksikliği
kalsiyum eksikliği

D Vitamini Eksikliği

D vitamini, kalsiyum mineralinin vücut tarafından daha rahat emilmesini sağlar. Vücudunda D vitamini eksikliği olan kişilerde kalsiyum eksikliğinin olması yüksek ihtimaldir. D vitamini ise çoğunlukla güneş ışığıyla birlikte vücutta sentezlenir. Dolayısıyla D vitamini eksikliği olan kişilerin sık sık güneş ışığına çıkması gerekir.  Eğer yaşadığınız bölgede güneş süresi yıl boyunca yeterli düzeyde değilse doktor kontrolünde D vitamini takviyesi almalısınız.

Menopoz

Menopoz ile birlikte kadınlarda kemik sağlığı için önemli bir hormon olan ostrojen hormonu da azalır. Böylelikle kemikler daha fazla kalsiyuma ihtiyaç duyar. Bu sebepten dolayı vücutta kalsiyum eksikliği görülebilir. Yapmanız gereken, doktorunuza başvurup gerekli önlemleri almaktır. Çünkü pek çok kadında menopoz sonrası dönemde kalsiyum eksikliği görülmektedir.

Âdetin Kesilmesi

Kadınlarda bazen farklı sebeplerden dolayı adet kanamasının düzeni bozulur. Âdetin durması çoğu zaman yetersiz beslenme kaynaklıdır. Ayrıca metabolizmayı etkileyen hastalıklardan dolayı da adet kanaması sekteye uğrar. Adet kanamasının durması, kemiklerin daha fazla kalsiyuma ihtiyaç duyması anlamına gelir. Böylelikle kalsiyum eksikliği yaşanır.

Vejetaryen Beslenme

Kalsiyum mineralinin en fazla bulunduğu ürünler süt ve süt ürünleridir. Vejetaryen beslenme düzeninde hayvansal gıdalar yer almaz. Ancak yemek düzeninde hayvansal gıdalar olmadığı için vejetaryenlerde uzun vadede kalsiyum eksikliği ortaya çıkma riski vardır. Vejetaryen beslenme düzenini seçen kişiler, kalsiyum zengini sebzeleri daha fazla tüketmelidirler.

Laktoz Alerjisi

Bir süt şekeri olan laktoz en fazla sütte vardır. Ancak laktoz alerjisi olan kişiler süt ve süt ürünlerini tüketemediği için kalsiyum eksikliği yaşayabilirler.

Kalsiyum eksikliği neden olur, sorusuna diğer bir yanıt ise aşırı miktarda alkol ve kafein almaktır. Aşırı derece olduğunda, vücudun kalsiyum ihtiyacını arttırarak kalsiyum eksikliğine neden olabilir.

Kalsiyum Eksikliğinde Görülen Hastalıklar

Kemik ve diş sağlığını koruyan ayrıca bağışıklık sistemini destekleyen kalsiyum minerali eksikliği, birçok sebebe bağlı olarak ortaya çıkar. Bununla beraber gerek doktor kontrolünde verilen kalsiyum minerali, gerek kalsiyum zengini besinlerin dengeli tüketmek şartı ile kalsiyum eksikliği sorunu ortadan kalkar. Ancak kalsiyum eksikliği giderilmezse uzun vadede çeşitli rahatsızlıklara yol açar. Kalsiyum eksikliğinde görülen hastalıklar ciddiye bir meseledir.

Kalsiyum Eksikliği Hangi Hastalıklara Neden Olur?

"<yoastmark

Sağlıklı ve uzun bir yaşam için dengeli beslenmek çok önemlidir. Aksi takdirde özellikle yaş ilerledikçe birçok sağlık sorunuyla karşılaşmak yüksek ihtimaldir. Genellikle dengesiz ya da yetersiz beslenmeye bağlı kalsiyum eksikliği de ihmali söz konusu olursa, ilerleyen yaşlarda, ciddi hastalıklara neden olur. Peki, kalsiyum eksikliği hangi hastalıklara neden olur? Kemik kaybı, kan uyuşmazlığı, diş sağlığının bozulması gibi birçok hastalığa neden olur. Dilerseniz şimdi bu başlıklara daha detaylı bakalım.

Kemik Kaybı Görülmesi

Kalsiyum minerali, kemik sağlığı için en faydalı mineraldir. Kemiklerin güçlenmesi ve kemik dokusunun korunması için kalsiyum mineralinin yeterli seviyede olması gereklidir. Ancak kalsiyum eksikliğinin tedavi edilmemesi ve ostrojen hormonunun düşmesi kemik kaybına neden olur. Bu hastalıkta erken teşhis koymak ya da belirtililerini görmek oldukça zordur. Böyle durumlarda kemik kaybını teşhis etmek için kemik testi yapılması gerekmektedir.

kalsiyum eksikliği nedir
kalsiyum eksikliği nedir

Kas Uyuşmaları

Kemikleri ve kasları besleyen kalsiyum mineralinin uzun süre eksik olması durumunda sinir iletimi zayıflayabilir. Sinirlere sinyal iletiminin zayıflaması eklem yerlerinde uyuşmalara neden olur. Böyle durumlarda en çok el ve ayaklarda uyuşma olur. Kalsiyum eksikliği ileri seviyelere ulaştığında kişide kas spazmları da olur.

Kalp Ritim Bozukluğu

Kalsiyum eksikliğinin uzun süre devam etmesi ve tedavi edilmemesi, kalp atışlarında düzensizliğe neden olur. Kalsiyum eksikliği kan basıncını da düzensizleştirdiği için kalp ritmini de etkiler.

Yorgunluk

Kalsiyum, kas ve kemikler için gerekli olan gücü de temin eder. Eksikliği ise kronik yorgunluk ve halsizliğe neden olur.

Beyin Sağlığını Olumsuz Etkiler

Bunların yanı sıra kalsiyum minerali, beyin sağlığı için de önemlidir. Kalsiyum eksikliği zihin karışıklığına ve unutkanlığa da neden olabilmektedir. Beyin sağlığı için kalsiyum yönünden zengin gıdalar tüketmek çok önemlidir.

Kalsiyum Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

kalsiyum eksikliği belirtileri nelerdir
kalsiyum eksikliği belirtileri nelerdir

Organların sağlıklı çalışması için önemli olan kalsiyum minerali eksikliği ve vücudunuzda yeterli miktarda bulunup bulunmadığını kesin belirtiler ile anlamak zordur. Ancak ilerlemiş ve uzun süren kalsiyum eksikliğinde bazı genel belirtiler vardır. Dolayısıyla bu belirtilerden önce kalsiyum eksikliğini tespit etmek için kalsiyum eksikliği testi yapılması gerekmektedir. Eğer vücudunuz ihtiyacı olan kalsiyumu dışardan alamıyorsa bu ihtiyacı gidermek için kemiklerde bulunan kalsiyumu kullanır. Bu durum ise, uzun vadede, kemiklerde kalsiyum eksikliğine bağlı rahatsızlıklara neden olur. Bundan dolayı kalsiyum eksikliği belirtileri nelerdir, iyi bilmek gerekir.

Kalsiyum Eksikliği Belirtileri
 • Ciltte Kuruluk

Vücudunuz uzun süre kalsiyum eksikliğine maruz kaldıysa ciltte kuruluk başlar. Pul pul dökülmeler ortaya çıkar. Baz hücre fonksiyonlarının düzenli çalışması için vücut yeteri kadar kalsiyum almalıdır.

kalsiyum eksikliği belirtisi
kalsiyum eksikliği belirtisi
 • Tırnak Uçlarının İncelmesi ve Kırılması

Kalsiyum hem kemiklerimizi hem de tırnak ve saçımızı güçlendirir. Eksikliğinde özellikle tırnaklar güçsüzleşir ve kırılmalar yaşanmaya başlar.

 • Kas Uyuşmaları ve Kasılmaları

Kalsiyum eksikliği belirtileri arasında en sık karşılaşın durum, kaslardaki uyuşukluk ve kasılmalardır. Eğer kalsiyum eksikliği söz konusuysa sık sık kas krampları yaşamanız olasıdır.

 • El ve Ayaklarda Uyuşukluk / Karıncalanma

Birçok sebebe bağlı olarak el ve ayaklarda uyuşukluklar hissedilir. Ancak el ve ayaklardaki uyuşukluk ya da karıncalanmanın en sık görülen sebebi kalsiyum eksikliğidir.

 • Hafızada Zayıflama

Kalsiyum, beyin işlevlerinin yerine getirilmesinde de önemli bir mineraldir. Eksikliğinde unutkanlık ortaya çıkar.

Depresyon

Yapılan araştırmalar kalsiyum eksikliği belirtileri arasında depresyonun da olduğunu gösteriyor.

 • Kalp Atışlarında Düzensizlik

Kalp sağlığı açısından vücudumuzun ihtiyaç duyduğu kalsiyum minerali muhakkak karşılanmalıdır. Aksi takdirde, vücudunuz uzun süre kalsiyum eksikliği yaşarsa kalp ritim bozuklukları ortaya çıkma riski vardır.

Kalsiyum Nelerde Var?

"<yoastmark

Kalsiyum eksikliği nedir sorusuna karşılık alınması gereken önlemin kalsiyum yönünden zengin besinleri tüketmek olduğu bilinmektedir. Birçok nedene bağlı olarak vücudumuzda kalsiyum eksikliği görülür. Belirtiler ortaya çıktığı an doktor yardımı alıp tedavi olmak gerekir. Aksi takdirde daha ciddi sorunlarla karşılaşabiliriz. Bununla beraber doğru olanı, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu kalsiyumu doğal gıdalardan düzenli olarak almaktır. Bu noktada kalsiyum nelerde var, sorusu önem kazanır. Çünkü birçok besinde kalsiyum olsa da oranları değişiklik gösterir.

Kalsiyum Zengini Besinler

Söz konusu kalsiyum bakımından zengin besinler olunca hayvansal gıdalar başı çeker. Kalsiyum zengini besinlerin en başında süt ve süt ürünleri gelmektedir. Ancak birçok sebze de kalsiyum minerali içermektedir. Özellikle vejetaryen beslenen ya da süt ürünlerine alerjisi olan kişiler, kalsiyum ihtiyaçlarını karşılamak için bu sebzeleri bol miktarda tüketmelidirler.

Kalsiyum İçeren Yiyecekler
 • Tere
 • Badem Sütü
 • Lahana
 • Yeşil Fasulye
 • Bamya
 • Brokoli
 • Beyaz Peynir ve süt

Kalsiyum zengini besinler tüketerek vücudun ihtiyacı olan kalsiyum karşılanmalıdır. Bu durum, her yaş gurubundaki kişiler için geçerlidir. Günlük alınması gereken kalsiyum miktarı çocuklarda 700-1000 mg, yetişkinlerde ise 1000-1300 mg arasındadır. Kalsiyum eksikliğinin kemik ve diş sağlığımız için çok önemli olduğunu unutmamalıdır. Vücut için çok önemli mineral olan kalsiyum eksikliği belirtilerinden şüpheleniyorsanız hemen bir doktora muayene olmalısınız.

Kalsiyum Yüksekliği

Vücudumuz günlük belli oranda kalsiyuma ihtiyaç duyar. Eksikliğinde birçok rahatsızlık görülür. Ancak vücudumuzda gereğinden fazla kalsiyum mineralinin bulunması da zararlıdır. Kalsiyum yüksekliği ya da hiperkalsemi denilen bu durum, beraberinde bazı sorunları da getirir.

Vücutta Kalsiyum Fazla Olursa Ne Olur?

Kalsiyum, kas ve kemik sistemimiz için çok kritik bir mineraldir. Özellikle kas sisteminin işleyişinde önemli görevleri vardır. Kaslar kasılmak için kalsiyum kullanırlar. Ancak vücutta kalsiyum fazla ise kas kasılmaları sürekli hale gelir. Vücutta kalsiyum fazla olursa ne olur sorusuna en sık cevap budur.

Bunun yanı sıra böbreklere de ciddi zarar verir. Çünkü böbrekler vücuttaki fazla kalsiyumu atmak için sürekli çalışmak zorunda kalır. Böbreklerde birikmesi ise böbrek taşı oluşumuna neden olur.

Vücutta kalsiyum fazla olursa ne olur, sorusuna karşılık en kritik cevap ise kalp sağlığını olumsuz etkilemesidir.  Aslına bakılırsa kalp de bir kastan ibarettir. Nasıl ki kalsiyum fazlalığında kaslarda düzensiz kasılmalar görülürse aynı durum kalp için de geçerlidir. Kalpte biriken kalsiyum, düzensiz kasılmalara neden olur. Sonuç olarak da ritim bozuklukları ya da kalp yetmezliği görülür.

Kalsiyum eksikliği nedir hakkında hazırladığımız araştırma yazımızdaki bilgilerin faydalı olmasını diliyor sağlıklı günler diliyoruz.

Önceki İçerikKaç Adım Kaç Kalori Yakar? 10 Bin Adım Kaç Kalori Yaktırır?
Sonraki İçerikGülseren Budayıcıoğlu Kimdir, Hayatı ve Kitapları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.