Kajunun Faydaları ve Zararları, Kaju Ne Kadar Tüketilmeli?

kajunun faydaları ve zararları, kaju ne kadar tüketilmeli?
kajunun faydaları ve zararları, kaju ne kadar tüketilmeli?

Ana vatanı Brezilya olan bu lezzetli kuruyemiş sakız ağacıgiller familyasına ait tropikal bir bitkinin meyve çekirdeğidir. Aslında kaju meyvesi de oldukça faydalı bir besindir ancak çok kısa zamanda bozulduğu için ticari bir değeri yoktur. Bu meyvenin çekirdeği olan kaju fıstığı ise uzun süre saklanabilen, oldukça lezzetli ve faydalı bir besindir. Bununla beraber bilinçsiz tüketilirse zararları da söz konu olabilir. Bu sebeple kajunun faydaları ve zararları nelerdir, kaju ne kadar tüketilmeli diye düşünenler için detaylı bir araştırma yaptık. Yazımızı sonuna kadar dikkatle okumanızı tavsiye ederiz. Böylece faydalarını öğrenirken, olası zararlarının da önüne geçebilirsiniz.

Konu Başlıkları

Kajunun Faydaları

kajunun faydaları
kajunun faydaları

Kaju Kilo Aldırır mı?

Tropikal kuşak dışında dünyanın hiçbir yerinde yetişmeyen bu lezzetli kuruyemişin dünyada en büyük üreticisi Hindistan’dır. Ayrıca ana vatanı Brezilya ve Afrika’nın tropikal kuşağında da sıklıkla yetiştirilmektedir. Kaju meyvesinden elde edilen bu kuruyemişin zahmetli bir üretim süreci olmakla birlikte faydaları tahmininizden çok fazladır. O halde kajunun faydaları nelerdir, birlikte inceleyelim.

Hint fıstığı diye de bilinen kaju fıstığının faydaları şöyledir:

 • Kaju bol miktarda selenyum içeren bir besindir. Selenyum ise bağışıklık sistemini güçlendiren bir mineraldir. Dolayısıyla kaju yiyerek bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz. Bağışıklık sistemini destekleyen D vitamini de kaju da bulunmaktadır.
 • Kajunun faydaları arasında cinsel gücü arttırmak da vardır demek mümkündür. Hem kişiye yüksek enerji sağladığı için hem de spermi arttırdığı için cinsel hayatınıza da büyük katkı sağlamaktadır.
 • Birçok kuruyemişin sahip olduğu gibi kaju da lif bakımından zengin bir besindir. Dolayısıyla sindirim sistemine katkısı büyüktür. Düzenli kaju tüketerek sindirim sistemi sorunlarına çözüm üretebilirsiniz.
 • Kaju, potasyum bakımından oldukça zengindir. Potasyum minerali ise kan basıncını düzenlemede, tansiyonu dengelemede önemli görevleri olan bir mineraldir.
 • Kaju vitamin bakımından oldukça zengindir. A,B,C,D ve K vitaminleri bulunmaktadır. Bu vitaminler ise beyin gelişimini desteklemektedir. Özellikle gelişim çağındaki çocukların beyin gelişimine katkı sağlamak için sık sık kaju yedirilmesi tavsiye edilir. Bununla beraber sıkça karşılaştığımız dikkat eksikliği veya dağınıklığına da iyi geldiği bilinmektedir.
 • E vitamini cilt sağlığı için oldukça önemlidir. Cilt hücrelerinin yenilenmesi, yaraların daha çabuk iyileşmesi için yeterli miktarda E vitamini almamız gerekir. Dolayısıyla kaju, içeriğinde E vitamini barındırdığı için cilt sağlımıza da iyi gelmektedir.
Kajunun Saça Faydaları
 • Hem kadınların hem de erkeklerin en sık şikâyet ettikleri konulardan biri de saç dökülmesidir. Bu sorunun sebebi ise genellikle vücuttaki bakır eksikliğidir. Kaju ise bakır minerali bakımından oldukça zengin bir besindir. Böylece düzenli kaju tüketerek saç dökülmelerinin önüne geçebilirsiniz.
Kajunun Kas ve Kemik Sistemine Faydaları
 • Kalp sağlığı için gerekli olan birçok vitamin ve mineral kajuda mevcuttur. Kalp, tamamen kastan oluşur. Kajuda bulunan kalsiyum, magnezyum ve potasyum kas sağlığı için oldukça önemli minerallerdir. Düzenli kaju tüketerek kalp sağlığınızı destekleyebilir, ritim bozukluğu ve kasılmaların önüne geçebilirsiniz.
 • Sağlıklı kemik gelişimi için magnezyum ve kalsiyuma ihtiyaç duyarız. Kaju ise magnezyum ve kalsiyum bakımından oldukça zengindir. Kaju tüketerek kemik sağlığınızı destekleyebilirsiniz.
Kajunun Göze Faydası
 • Kaju A vitamini bakımından da zengindir. Göz sağlığını koruyan en önemli vitamin ise A vitaminidir. Günde birkaç adet tüketmeniz hem daha sağlıklı gözlere sahip olmanızı sağlayacak hem de ilerleyen yaşlarda göz hastalıklarına yakalanma riskini düşürecektir.

Kajunun Zararları

kajunun zararları
kajunun zararları

Vücudumuz için birçok faydası olan kaju, ölçülü tüketilmezse veya bazı özel durumlarda faydadan çok zarar getirebilir. Bu sebeple kajunun zararları nelerdir, diye düşünenler için de detaylı bir araştırma yaptık. Her besinde olduğu gibi kajuyu da kararında tüketmek gerektiğini asla unutmayın. Dilerseniz şimdi kaju fıstığının zararları nelermiş, birlikte inceleyelim.

 • Son zamanlarda fıstık, fındık alerjisi gibi kaju alerjisine de rastlamaktayız. Öyle ki fıstık alerjisine oranla daha sık karşılaştığımızı söyleyebiliriz. Kaju alerjiniz varsa veya şüpheleniyorsanız yerken dikkatli olmanızı tavsiye ederiz.
 • Tiroid veya diyabet ilaçları kullanan kişilerin tüketirken daha dikkatli olmasını tavsiye ederiz. Söz konusu ilaçlarla etkileşime girip birtakım olumsuz sonuçlar doğurabilir.
 • Kaju bazı hassas ciltlerde kaşıntı veya dökülmelere sebep olur. Bu nedenle kendinde bu tip belirtileri gören kişilerin özellikle çiğ kaju yerken daha dikkatli olması gerekir.
 • Kaju, yağ oranı oldukça yüksek bir besindir. Dolayısıyla da fazla tüketmeniz durumunda kilo almanıza neden olur. Ayrıca fazla yağlı olduğu için sivilcelere neden olur.

Kaju Ne Kadar Tüketilmeli?

kaju ne kadar tüketilmeli?
kaju ne kadar tüketilmeli?

Vitamin ve mmineral bakımından oldukça zengin olan kajuyu uygun miktarda tüketmek gerekir. Böylece vücudunuzun ihtiyaç duyduğu birçok vitamin ve minerali almış olursunuz. Ancak gereğinden fazla tüketmek ekstra fayda sağlamayacağı gibi vücudunuza zarar da verebilir. O halde günde kaç adet kaju yemeli ya da kaju ne kadar tüketilmeli diye merak edenler için hemen cevap verelim:

Kaju, yüksek besleyicilik özelliğine sahip bir kuruyemiş olduğu için günde 3-4 adet yemek yeterlidir. Fazlasını tüketmenize gerek yoktur. Özellikle formuna dikkat eden biriyseniz 3-4 adetten fazlasının kilo almanıza sebep olacağını unutmamalısınız.

Kaju Kaç Kalori?

Besin değerleri açısından oldukça faydalı olan kajuyu düzenli olarak tüketmek gerekir. Ancak besleyici özelliklerinin yanı sıra yüksek kaloriye sahip olduğunu da söylemek mümkündür. Dolayısıyla formuna dikkat eden ya da kilo vermek isteyen kişilerin kalori miktarını dikkate alarak tüketmesi gerekir. O halde kaju kaç kalori açıklayalım.

1 gram kajunun kalori değeri yaklaşık olarak 5,5’tir. Ortalama bir kaju ise 2 gramdır. Dolayısıyla 1 adet kaju kalori değeri 11’dir.

Bir avuç kaju 20 gr ağırlığa sahiptir. Kalorisi ise yaklaşık olarak 110’dur.

Kaju Nerede Yetişiyor?

kaju nerede yetişiyor?
kaju nerede yetişiyor?

Aslında marketlerden veya kuruyemişçilerden satın aldığımız kaju, kaju elmasının çekirdeğidir. Kaju meyvesi ise çok hızlı bozulduğu için uzun süre muhafaza edilememektedir. Dolayısıyla ticareti uzak yerlere yapılan bir meyve değildir. Eğer kaju meyvesi yemek istiyorsanız hasat zamanı, yetiştirildiği bölgeylerden birine gitmek zorundasınız. O halde kaju nerede yetişiyor, açıklayalım.

Kaju meyvesinin ana vatanı Brezilya’dır. Keşifler sırasında Brezilya’da keşfedilen bu meyve Portekizliler tarafından Afrika’ya taşınmıştır. Daha sonra da Hindista’a kadar tropikal iklim kuşağınca yayılmıştır. Kısacası, kaju meyvesi sadece tropikal iklim kuşağında yetişmektedir. Günümüzde kaju meyvesini en fazla üreten ülke ise Hindistan’dır. Bu sebeple dünyanın birçok yerinde Hint fıstığı olarak da bilinmektedir.

Önceki İçerikBeşamel Soslu Fırında Makarna Tarifi, Nasıl Yapılır?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.