Kaju Kaç Kalori, Kilo Aldırır Mı, Diyette Yenir Mi?

kaju kaç kalori, kilo aldırır mı, diyette yenir mi?
kaju kaç kalori, kilo aldırır mı, diyette yenir mi?

Anavatanı güney Amerika olan kaju, tropikal iklimde yetişen bir bitkidir. Dolayısıyla da sınırlı bir bölgede üretimi yapılmaktadır. Vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin olan kajunun vücudumuz için birçok faydası bulunmaktadır. Belirli aralıklarla mutlaka tüketilmesi gereken bu kuruyemiş ile ilgili kaju kaç kalori, kilo aldırır mı, diyette yenir mi; soruları sıklıkla sorulmaktadır. Dolayısıyla bu yazımızda, ünü bir Güney Amerika ülkesi olan Brezilya’dan tüm dünyaya yayılan kaju ile ilgili merak ettiğiniz ne varsa cevaplamaya çalıştık. Yazıyı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz.

Konu Başlıkları

Kaju Nedir?

Kaju nedir?
Kaju nedir?

Üretimi sadece tropikal bölge ile sınırlı olan kaju, çok bilinen bir yemiş değildir. Bu sebeple de kaju nedir, sorusunu öncelikle cevaplamak gerekir. Kaju, aslında bir meyvedir. Yediğimiz fıstığı ise çekirdeğidir. Ana vatanı Brezilya olsa da Hindistan ve Afrika’nın ekvatora yakın bölgelerinde sıklıkla yetiştirilmektedir. Hali hazırda Hindistan, dünyada en büyük üretici konumundadır. Öyle ki kajunun diğer adı Hint fıstığıdır.

Fındık Kaç Kalori

Kaju fıstığı diğer birçok kuruyemişe oranla daha pahalıdır. Bunun sebebi de üretim alanının dar bir çevre oluşu ile ilgilidir. Ayrıca her bir kaju meyvesinden bir adet kaju fıstığı elde edilmektedir. Kısacası, yetiştirilme alanı dar ve üretimi zahmetli olduğu için pahalı bir kuruyemiştir.

Kaju Kaç Kalori?

kaju kaç kalori?
kaju kaç kalori?

Kilo vermek isteyen veya formuna dikkat eden kişilerin kaju gibi yağ oranı yüksek besinleri dikkatli tüketmesi gerekir. Ancak sağlımıza birçok faydası olduğu için de mutlaka tüketmek gerekir. Dolayısıyla bu ikilemden kurtulmanın yolu kaju kaç kalori sorusuna yanıt bulmak ve gün içinde kaç kaju yiyebileceğinize karar vermekten geçmektedir.

Kaju fıstığını çiğ, kavrulmuş veya tuzlu kavrulmuş şekilde tüketebilirsiniz. Birazdan her birinin kalori değerini ayrı ayrı inceleyeceğiz. Fakat ne şekilde tüketirseniz tüketin, kajunun her durumda yüksek kaloriye sahip olduğunu söyleyebiliriz. Şimdi dilerseniz kaju kaç kalori sorusunu daha detaylı inceleyelim.

1 Adet Kaju Kaç Kalori?

Beyin gelişimi, kas ve iskelet sistemine birçok faydası olan kaju yüksek kaloriye ve besin değerlerine sahiptir. Diyet programlarında yer almasında sakınca yoktur. Ancak sayıyla tüketmek gerekir. O halde 1 adet kaju kaç kalori açıklayalım:

1 adet kaju yaklaşık 2 gram ağırlığa ve ortalama 11 kaloriye sahiptir.

Çiğ Kaju Kaç Kalori?

Kaju meyvesinin ucundaki çekirdeği olan kaju fıstığı, oldukça yüksek kaloriye sahiptir. Formuna dikkat edenlerin ölçüsünü aşmadan tüketmeleri oldukça önemlidir. Bununla beraber sağlıklı bir yaşam için vazgeçilmez besinlerden biridir. İçeriğinde potasyum, kalsiyum, magnezyum, demir, folik asit, bakır, çinko ve fosfor bulunmaktadır. Ayrıca B1, B2, B3 vitaminleri yanı sıra C, E ve K vitaminleri de bolca bulunur. Dolayısıyla kajudan ihtiyacımız olan birçok vitamin ve minerali almak mümkündür. O halde kalorisi yüksek olduğu için yememek yerine çiğ kaju kaç kalori olduğunu öğrenip kararında yemek en doğrusu olacaktır.

1 adet çiğ kaju yaklaşık 2 gram ağırlığa ve 11 kaloriye sahiptir.

Ağırlığı yaklaşık 20 gr olan bir avuç kaju ise 110 kaloridir.

Küçük bir kâse kaju ise 412,5 kaloriye ve 75 gr ağırlığa eşittir.

Kavrulmuş Kaju Kaç kalori?

Vücuttaki demir eksikliği yorgunluğa, ileri boyutlara ulaşırsa anemiye neden olur. Kaju ise bolca demir mineraline sahip olduğu için kansızlığa engel olur. Ayrıca içerdiği çinko sayesinde açık yaralar çok daha hızlı iyileşir. Faydaları saymakla bitmeyen lezzetli yemişin kavrulduğunda, çiğ kajuya göre, az da olsa kalorisi artmaktadır. O zaman kavrulmuş kaju kaç kalori, inceleyelim.

1 adet 2 gr ağırlığa sahip kavrulmuş kaju yaklaşık 11,5 kaloridir.

Ağırlığı 20 gr olan bir avuç kaju 115 kaloriye sahiptir.

80 gr ağırlığa sahip küçük bir kâsesi ise 460 kaloridir.

Kavrulmuş Tuzlu Kaju Kaç Kalori?

Tuzun fazlası zararlı olsa da kaloriye sahip olduğunu söyleyemeyiz. Dolayısıyla kavrulmuş tuzsuz kaju ile kalorisi aynıdır. Yine de kavrulmuş tuzlu kaju kaç kalori, sorusunu yanıtlayacak olursak, bir adet tuzlu kaju 11,5 kaloridir diyebiliriz. Bir avuç kaju ise 115, 1 kâsesi ise yaklaşık 460 kaloridir.

Kaju Besin Değeri

Diğer kuruyemişler ile karşılaştırdığımızda kaju besin değeri bakımından oldukça üstün bir gıdadır. İçermediği vitamin ve mineral neredeyse yoktur. Ayrıca yararlı yağ asitleri bakımından da oldukça zengindir. 100 gramı dikkate alındığında kaju besin değerleri ise şöyledir:

 • Kalori: 550 kcal
 • Enerji: 2311 kJ
 • Yağ: 43,86 gr
 • Protein: 18.21 gr
 • Karbonhidrat: 30,18 gr
 • Lif: 3,3 gr
 • Potasyum: 659 mg
 • Sodyum: 12,1 mg
 • Kalsiyum: 36 mg
 • Demir: 6,69 mg
 • C vitamini: 0,06 mg

Kaju Kilo Aldırır Mı?

kaju kilo aldırır mı?
kaju kilo aldırır mı?

Formuna dikkat eden veya kilo vermek isteyen biri iseniz kaju kalori değeri sizi korkutmuş olabilir. Ancak kaju kilo aldırır mı diye korkmanıza gerek yok. Ölçüyü kaçırmadığınız sürece kilo aldırmayacaktır.

Bununla beraber kalori hesabı yapmadan tüketmeye kalkarsanız yağ oranı yüksek bir besin olduğundan dolayı hızlıca kilo almanıza sebep olacaktır. Gün içinde ne kadar kaloriye ihtiyaç duyduğunuzu ve hangi besinlerden ne kadar kalori aldığınızı hesapladığınız takdirde, uygun miktarda kaju meyvesi yemenizde sakınca yoktur. Fakat her durumda günlük bir avuçtan fazlasını yemenizi tavsiye etmeyiz.

Kaju Diyette Yenir Mi?

Diyet programı hazırlarken az yemek tüketmek, yediklerimizden de ihtiyaç duyduğumuz besinleri karşılamak oldukça önemlidir. Kaju meyvesi ise besin değerleri bakımından en zengin kuruyemişlerden biridir. Bununla beraber kalori değeri oldukça yüksek bir besindir. O halde diyet yaparken zengin içeriği ile kaju meyvesinden yararlanabilir miyiz? Başka bir deyişle kaju diyette yenir mi, açıklayalım:

Kaju fıstığını diyet programınıza eklemek mümkündür. İster kahvaltıda ister ara öğünde birkaç adet kaju meyvesi yiyebilirsiniz. Böylece hem zengin içeriğinden yararlanabilir, hem de sağlıklı kilo verebilirsiniz.

 

Önceki İçerikFırında Tavuk Şiş Tarifi, Mangal Tadında Tavuk Şiş Nasıl Yapılır?
Sonraki İçerikKeçi Sütü Sabunu Faydaları, Keçi Sütü Sabunu Ne İşe Yarar?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.