Kıyafetten ve Halıdan Kahve Lekesi Nasıl Çıkar

Kıyafetten ve Halıdan Kahve Lekesi Nasıl Çıkar
Kıyafetten ve Halıdan Kahve Lekesi Nasıl Çıkar

Kahve Lekesi Nasıl Çıkar

Kahve, en sevilen içeceklerden birisidir. Herkes tarafından severek tüketilen kahvenin, başta ayıltıcı etkisi olmak üzere, sağlık açısından birçok faydası vardır. Ancak, kazara üzerinize veya koltuk ve halı gibi eşyalarınıza döküldüğünde, kahve keyfiniz kısa süreli olarak kabusa dönüşebilir. Diğer lekeler gibi, bu leke de, anında müdahale edildiğinde kolaylıkla çıkarılabilir. Kuruduğunda ise, bazı tekniklerle üstesinden gelinebilecek bir lekedir. Bu makalemizde okuyucularımız için kahve lekesi nasıl çıkar püf noktalarını okuyucularımız için kaleme aldık.

Halıdaki Kahve Lekesi Nasıl Çıkarılır

Yorucu bir günün ardırdan kahvenizi aldınız ve en sevdiğiniz köşenize doğru yürürken birden dikkatinizi kaybettiniz ve elinizdeki kahve halıya dökülüverdi. Kısa süreli bir şok yaşadınız, önce inanamadınız sonra halıdaki kahve lekesi nasıl çıkar diye kara kara düşünmeye başladınız. Üzülmeyin. Çünkü kahve lekesi temelde çıkarılması zor bir leke olsa da, imkansız değildir. Kahve lekesi nasıl çıkar merak mı ediyorsunuz? Buyrun yazımızı okuyun.

Halıdan kahve lekesini çıkarmak için öncelikle, hemen müdahale edin. Kağıt havlu bu aşamada işinizi görecektir. Her seferinde değişik bir kağıt havluyla lekenin üzerine bastırın ve havlu kağıtın lekeyi emmesini sağlayın. Sonrasında ise aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz:

  • Deterjan ve su karışımı ile lekeyi silin. Su ılık olursa daha etkili olur.
  • Beyaz sabun, kahve lekesinin halıdan çıkarılmasını sağlayan etkili maddelerden birisidir. Ilık suyla beyaz sabunu iyice köpürtün ve lekenin üzerini silin. Sonra suyla durulayın.
  • Sirke ve su karışımı, halıdan kahve lekesinin çıkarılmasında kullanılabilen bir yöntemdir. Sirke, yeteri kadar ılık suyla karıştırılır ve kahve lekesi silinir.
  • Bulaşık sabunu, halıdaki kahve lekesini çıkarabilecek etkiye sahiptir. Suyla köpürtülerek veya lekenin üzerine bir miktar dökülerek uygulanabilir. Sonrasında iyice durulanması gerekir.
  • Bazı halıların dokusundan kaynaklı olmalı ki, silindiği anda leke çıkmış gibi görünse de, kuruduğunda tekrar ortaya çıkmaktadır. Bu durumda, halı temizliği için özel olarak üretilen kimyasal malzemelerden (halı yıkama şampuanları) destek alınabilir.

Kıyafetteki Kahve Lekesi Nasıl Çıkar

En sevdiğiniz kıyafetinize kahve döküldü ve hem kahve keyfiniz yarım kaldı hem de severek giydiğiniz kıyafetiniz lekelendi. Sizin de aklınıza kıyafetten kahve lekesi nasıl çıkar sorusu geldi ve giysinizi kurtarmak için lekeye uygulayabileceğiniz yöntemleri araştırmaya başladınız. Kumaştan kahve lekesi nasıl çıkar? sizin için önerebileceğimiz püf noktalarından faydalanabilirsiniz.

  • Giysiden kahve lekesini çıkarmak için, soda kullanabilirsiniz. Lekenin üzerine biraz soda döküp 5 dakika bekledikten sonra silirseniz leke çıkacaktır.
  • Çamaşır suyu, elbiseden kahve lekesini çıkarmak için kullanılabilir. Eğer, elbise beyaz renkli ise, lekenin üzerine çamaşır suyu dökülerek sadece lekeli alan çitilenir ve yıkanır.
  • Karbonat, kumaştan kahve lekesini çıkarmada etkili bir temizleyicidir. Tuz ile karıştırıldığında daha çabuk etkisini gösterir. Karbonat, tuz ve su macun kıvamına gelene dek karıştırılır ve kahve lekesinin üzerine sürülür. Biraz beklenir ve bir kaç defa silinir.
  • Bulaşık sabununun içine biraz sirke ve ılık su karıştırılarak da, giysiden kahve lekesi çıkarılabilir. Önemli olan, işlem sırasında sadece lekeli bölgenin silinmesidir.

Bu yöntemlerin hepsi, kahve lekesini çıkarmada etkilidir. Yeter ki çok vakit kaybetmeden, doğru bölgeye uygun teknikle müdahale edin.

Önceki İçerikPowerbank Nadir, En İyi 5 Powerbank
Sonraki İçerikAslan Burcu Erkeği ve Kadını, Özellikleri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.