Kaç Kalori Kaç Kilo Eder? 1 Kilo Kaç Kalori Yapar?

kaç kalori kaç kilo eder, 1 kilo kaç kalori yapar?
kaç kalori kaç kilo eder, 1 kilo kaç kalori yapar?

Sağlıklı kilo vermek, fazla kilolarınızdan kutulmak mı istiyorsunuz. O halde kalemi kağıdı alın elinize. Çünkü kilo vermenin de bir matematiği, hesabı var. Bu hesap gün içinde ihtiyacımız olan kalori ile tükettiğimiz gıdaların kalori miktarları arasındaki ilişkidir. Bu hesabı öğrenirseniz hem sağlıklı kilo vermek hem de sağlıklı beslenmek daha kolay olacaktır. Bu sebeple kaç kalori kaç kilo eder, 1 kilo kaç kalori yapar veya kaç kalori 1 kilo gibi zayıflamanıza yardımcı olacak sorulara cevap hazırladık. Dolayısıyla bu yazıyı mutlaka okumanızı tavsiye ederiz. Günlerce aç kalmadan, normal hayatınıza devam ederek  nasıl kilo verebileceğinizin sırrı bu yazıda.

Konu Başlıkları

Kaç Kalori Kaç Kilo Eder?

kaç kalori kaç kilo eder?
kaç kalori kaç kilo eder?

İnsanlar ve diğer canlılar yaşamlarını devam ettirebilmeleri için enerjiye ihtiyaç duyarlar. İhtiyacımız olan bu enerjiye kalori denir. Yediğimiz veya içtiğimiz her besinin ise bize sağladığı bir enerji yani kalori vardır. Tükettiğimiz besinler, bizim bir nevi yakıtımızdır. Onlar olmadan hayatta kalamayız. Bununla beraber her insanın gün içinde ihtiyaç duyduğu ortalama bir kalori değeri vardır. Kişi, gün içinde ihtiyaç duyduğu kalori miktarından fazlasını alırsa bu kalori vücutta depolanır. Başka bir deyişle kilo alırız. İşte kaç kalori kaç kilo eder, sorusu bu sebeple çok önemlidir.

Bir insan günlük ihtiyacı olan kaloriden fazlasını alır, üstüne bir de hareketsiz yaşamı tercih ederse kilo alması kaçınılmazdır. Ancak bunun tam tersi de mümkündür. Yani günlük ihtiyacınızın altında kalori alırsanız önce vücuttaki yağ kütleleri sonra kaslar enerji için kullanılır. Haliyle zayıflarsınız.

Kitle endeksine göre (cinsiyet, yaş, kilo, boy ve gün içi hareketlilik gibi özellikler) kişinin gün içinde alması gereken kalori miktarı hesaplanır. Bu hesaba göre almanız gereken kalori miktarını aşmadan beslenirseniz, üstüne bir de hayatınıza biraz egzersiz katarsanız problemi çözmüş olursunuz.  Böylece hem kilo verir hem de sağlıklı bir vücuda sahip olursunuz.

Özetle, kaç kalori kaç kilo eder,bir kilo kaç kalori yapar, kaç kalori kaç kiloya denk gelir gibi soruların cevabı sağlıklı kilo vermede anahtar rolündedir. Bu yazıda bu sorulara cevap bulabilceksiniz. Ayrıca kaç kalori kaç kilo yapar, kaç kalori yakmak kaç kilo verdirir, kaç kalori alırsam kaç kilo veririm, bir kilo vermek için kaç kalori yakmalıyım gibi soruların cevaplarına da bu yazıda ulaşmanız mümkündür.

1 Kilo Kaç Kalori Yapar?

1 kilo kaç kalori yapar?
1 kilo kaç kalori yapar?

Öncelikle belirtmek gerekir ki kalori hesabı ile kilo vermek için birtakım bilgilere ihtiyacınız vardır. Çünkü kişinin boyu, cinsiyeti, metabolizma hızı gibi faktörler gün içinde almanız gereken kalori miktarını belirlemede oldukça önemlidir. Size tavsiyemiz vakit kaybetmeden vücut kitle endeksinizi ve metabolizma hızınızı ölçtürmenizdir. Bu ölçüm sonuçlarına göre  günlük almanız gereken kalori miktarınız ortaya çıkacaktır. Böylece kalori hesabı yapmaya, 1 kilo kaç kalori yapar diye sormaya başlayabilirsiniz.

Bu bilgileri elde etmek için bir diyetisyenden yardım isteyebilirsiniz. Ayrıca bu bilgileri öğrenebileceğiniz internet uygulamaları da mevcuttur. Bu uygulamalara gerekli bilgileri girdiğinizde size kitle endeksinizi, bazal metabolizma hızınızı verecektir. Ayrıca sayfamızdaki diğer kalori yazılarına göz atarak besinlerin kalori miktarlarına ulaşabilirsiniz.

Eğer bu bilgilere ulaştıysanız kalori hesabı yaparak kilo vermeye başlayabilirsiniz. O halde ilk sormanız gereken soru 1 kilo vermek için kaç kalori yakmalıyım, olmalıdır.  Amerikan Egzersiz Kurulu’nun paylaştığı araştırma sonucuna göre bir kilo vermek için 7400 kalori yakmanız gerekir. O halde haftalık toplam almanız gereken kaloriden 7400 kaloriyi eksiltirseniz bir kilo vermiş olursunuz.

Bununla birlikte metabolizma hızınızı tespit edip hiç hareket etmeksizin almanız gereken kaloriyi hesaplayabilirsiniz. Metabolizma hızınızı hesapladıktan sonra hareket durumunuza göre birtakım katsayılarla çarparak kalori hesaplayabilirsiniz.

Kalori Hesaplama
 • Hareketsiz biriyseniz metabolizma hızınızı 1.4 ile çarpmalısınız
 • Haftada 2 gün hafif egzersizler yapıyorsanız metabolizma hızınızı 1.375 ile çarpmalısınız
 • Haftada ortalama 4 gün egzersiz yapan biriyseniz çıkan sonucu 1.728 ile çarpmalısınız.

Böylece günlük kaç kaloriye ihtiyacınız olduğunu öğrenmiş olacaksınız. Artık temel meseleniz tükettiğiniz besinlerin kalori değeridir. Kendinize bir beslenme planı yapabilir, bu planda öğünlerde ne kadar kalori alcağınızı belirleyebilirsiniz. Bazen planın dışına çıktığınızda ise egzersiz yaparak fazladan aldığınız kaloriyi yakabilirsiniz. Örneğin, yürüyüş yapmak iyi bir tercih olabilir. Kaç dakika yürüyerek ne kadar kalori harcayacağınıza kaç adım kaç kalori yakar yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Günlük ihtiyacınız olan kalori miktarını hesaplarken izlemeniz gereken yolu gösterelim.

 •  Erkekler için günlük ihtiyaç duyulan kalori miktarı şöyle hesaplanır:
 • 66 + (kilo x 13.75) + (boy uzunluğu x 5) – (yaş x 6,8)
 • Kadınlar için günlük ihtiyaç duyulan kalori miktarı ise şöyle hesaplanır:
 • 66 + (kilo x 13,75 ) + (boy uzunluğu x 5  – (yaş x 4,7)

1 Kilo Kaç Kalori?

1 kilo kaç kalori?
1 kilo kaç kalori?

Kilo vermek isteyen birçok kişinin oldukça merak ettiği bir sorudur. Bu konuda yaptığımız araştırmalar sonucunda 1 kilo kaç kalori sorusunun cevabının yaklaşık 7400 olduğu sonucuna ulaştık. Bu değer haftalık değerdir. Günlük değer ise yaklaşık 1050 kaloridir.

O halde haftalık almanız gereken kalori miktarından 7400 kalori eksiltmeniz durumunda yaklaşık 1 kilo vermiş olacaksınız. Ancak belirtmekte fayda var ki kişinin cinsiyeti, yaşı, kilosu, boyu ayrıca metabolizma hızı bu hesabı yaparken oldukça önemlidir. Verdiğimiz değerler ortalam değerlerdir. Değişiklik gösterebilir.

1 Kilo Vermek İçin Kaç Kalori Almalıyım?

Günlük kalori ihtiyacı kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Kalori ihtiyacınızı belirledikten sonra kendinize bir plan oluşturabilirsiniz. Bu plan, diyet planıdır. Böylece öğünlerde ne kadar kalori almanız gerektiğini belirlemiş olursunuz. Ancak bu diyet menülerini hazırlarken dengeli beslenmeye de dikkat etmelisiniz. Protein, yağ ve karbonhidratı doğru oranlarla menünüze eklemenizi tavsiye ederiz. Bu konuda doğru oran, kalori miktarının yaklaşık %50’sinin karbonhidrat, %35’inin protein, %15’inin ise yağ içeren besinlerden oluşturulmasıdır. Peki, tüm tavsiyelerinizi dikkate aldığımda 1 kilo vermek için kaç kalori almayım, diyorsanız cevabı şu şekildedir.

1 kilo vermek için kaç kalori almanız gerektiğini bilmek için günlük kalori ihtiyacınızı bilmelisiniz. Daha sonra bu değerden haftalık 7400 kaloriyi çıkararak almanız gereken kaloriyi bulabilirsiniz. Ancak bunu yaparken bir anda kalori miktarını düşürmeyin. Azar azar düşürmeye çalışın.

Örneğin, 30 yaşında günlük alması gereken kalori değeri 2000 olan birini düşünelim. 1 kilo vermek için haftalık 7400 kalori daha az alması gerekir. Bu, günlük 1050 kalori daha az alması demektir. O halde günlük 950 kalori içeren besinler tüketmelidir. Fakat bir anda beslenme düzeninizden 1050 kaloriyi çekmek sağlık problemi yaratır. Onun yerine ilk gün 300, ikinci gün 500 kalori şeklinde aşama aşama 1050 kaloriye ulaşmanız daha sağlıklı olur.

Aldığınız kalori miktarını azaltmanın yanı sıra hareketliliğiniz, cinsiyetiniz, metabolizma hızınız gibi faktörler kilo verme hız ve zamanını etkilerler. Şunu asla unutmayın ki kilo verme sürecini mutlaka zamana yaymalısınız. Kısa sürede zayıflamak aynı hızda kilo almanıza da sebep olabilir. Sağlıklı kilo vermenin yolunun sabırlı ve disiplinli olmak olduğunu unutmayın.

 • 1 Kilo Vermek İçin Kaç Kalori Yakmalıyım?

Sağlıklı kilo vermek istiyorsanız en başta sabırlı olmalısınız. Asla pes etmemelisiniz. O zaman 1 kilo vermek için kaç kalori yakmalıyım, sorabilirsiniz. O vakit şu yolu takip etmelisiniz:

 • Normal şartlar altında günlük ihtiyacınız olan kalori miktarını hesaplayın.
 • Daha sonra ise bu değerden 1050 kaloriyi çıkarın.
 • Elde ettiğiniz değer 1 kilo vermek için yakmanız gereken kalori miktarıdır. Peki, bu değeri nasıl belirlediğimizi merak ediyorsanız onu da açıklayalım:

1 kilogram zayıflamak için haftalık 7400 kalori harcamanız gerekir. Dolayısıyla günlük değer yaklaşık 1050 olur. Fakat kişilerin metabolizma hızı haliyle de kalori yakma hızı farklılık gösterebilir.

Günlük Kalori İhtiyacı

günlük kalori ihtiyacı
günlük kalori ihtiyacı

Yaş ve cinsiyete göre alınması gereken kalori miktarı değişiklik gösterir. Elbette günlük kalori ihtiyacını etkileyen başka faktörler de vardır. Özellikle metabolizma hızı ve yaşam hareketliliği son derece önemlidir. Aşağıda yaş ve cinsiyete göre kalori hesaplaması yapılırken normal metabolizma hızı ve orta düzey yaşam hareketliliği dikkate alınmıştır.

 • 20 – 30 yaş arası kadın: 2000 kalori
 • 20 – 30 yaş arası erkek: 2400 kalori
 • 31 – 50 yaş arası kadın: 1800 kalori
 • 31 – 50 yaş arası erkek: 2300 kalori
 • 50 ve üzeri yaş kadın: 1700 kalori
 • 50 ve üzeri yaş erkek: 2000 kalori

Bu yazıda ele aldığımız tüm değerler ortalama sayılardır. Daha önce de belirttiğimiz üzere kişinin metabolizma hızına, fiziki yapısına, yaşına ve yaşam hareketliliğine bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Önceki İçerikMantar Kurabiye Tarifi, Nefis Mantar Kurabiye Nasıl Yapılır?
Sonraki İçerikTürk Kahveli Kurabiye Tarifi, Nefis Kurabiye Nasıl Yapılır?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.