Kaç Adım Kaç Kalori Yakar? 10 Bin Adım Kaç Kalori Yaktırır?

kaç adım kaç kalori yakar 10 bin adım kaç kalori yaktırır
kaç adım kaç kalori yakar 10 bin adım kaç kalori yaktırır

Kaç Adım Kaç Kalori Yakar?

Yürümek kilo verdiren hareketler arasında en önde gelen bir egzersiz türüdür. Yürüyerek kilo vermek çoğu kişi tarafından en kolay yöntem olarak ön plana çıkar… Yürüyüş yaparak hem sağlıklı bir hayata hem de daha fit bir vücuda sahip olabilirsiniz. Önemli olan yürüyüşe her gün düzenli olarak devam etmek… İstikrarlı bir şekilde yürüyüş yaparak çok kısa sürede kilo vermeniz mümkün hale gelir… Bu yazımızda zayıflamak isteyenlerin oldukça merak ettiği konuların başında gelen kaç adım kaç kalori yakar yaktırır? 1 (bin) adım kaç kalori? 5000 (5 bin) adım kaç kalori? Günlük 10000 (10 bin) adım kaç kalori yakar? Günlük 10 bin adımla kaç kilo verilir? Her gün 10 bin adım atmak kaç kilo verdirir? Günde kaç adım atarak zayıflanır gibi adım kalori hesaplama konusunda en çok merak edilen soruların cevaplarını derledik… Faydalı olmasını dileriz. Hazırsanız başlıyoruz:)

Ekmek Kaç Kalori?

Sadece kilo verme açısından değil psikolojik ve fiziksel olarak da yürümenin pek çok faydası vardır. Yürüyüş yapmak her yaştan kişinin rahatlıkla yapabileceği bir egzersizdir. Kişi kendi özel durumuna göre yürüyüş temposunu ayarlayabilir. Ve yürüyüş herhangi bir ekipman gerektirmediği için çok pratik ve ulaşılabilir bir spordur.  Hal böyle olunca yürüyerek kilo verebilir miyim? Yürümek kaç kalori? Kaç adım kaç kalori yakar? Kaç adım atarak ne kadar kilo veririm gibi bir çok soru akıllarda yer eder.

"<yoastmark

Yürüyüş ile kilo verirken aslında zayıflama sürecinizi etkileyen pek çok faktör var. Örneğin yaşınız, cinsiyetiniz, var olan kilonuz, metabolizma çalışma hızınız, diyet programınız, adım atma hızınız vb… Tüm bu faktörler kilo verme sürecinizi şekillendirecektir. Bu nedenle yürüyüş kaç kalori, kaç adım kaç kalori sorularına cevap olarak verilen değerlerin ortalama bir hesaplama olduğunu hatırlatmak isteriz.

Adım Kalori Hesaplama

adım kalori hesaplama
adım kalori hesaplama

Yürüyüş yaparak kilo vermek için öncelikle harcadığınız enerjiyi hesaplamanız gerekir. Bunun için de yapmanız gereken en önemli şey adım saymaktır. Adım sayarak kaç kalori harcadığınızı rahatlıkla ölçebilirsiniz. Adım sayar uygulamasını cep telefonunuza ya da akıllı bilekliğinize indirerek rahatlıkla takip edebilirsiniz.

Yürüyüş yaparak kilo verme sürecinizi spor ile desteklemek çok önemlidir. Bu nedenle özellikle temponuzu bulmanızın öncelikli olduğunu hatırlatmak isteriz. Kişi yürüyüşe başladığı ilk günlerde vücudunu çok zorlamamalıdır. Aşama aşama her gün ya da bir kaç gün sonra adım hedefini artırmalıdır. Örneğin daha önce hiç yürüyüş yapmadıysanız ilk günden 5 bin adım atma hedefine ulaşmak sizi yorar. Bu nedenle ilk günlerde kendinizi dinleyin, temponuzu bulun. Daha sonraki günlerde ritminize göre 500 adım ya da bin adım gibi artırımlar yapın. Bu şekilde günlük atığınız adım sayınızı yavaş yavaş artırmanızı tavsiye ederiz.

Şimdi gelin adım kalori hesaplamasında size çok büyük fayda sağlayacağına inandığımız bilgiler edinelim… Biz bu konu altında birçok adım sayısına göre kalori hesaplamasına yer verdik, ancak size uygun olan adım hızı ve sayısına göre ilerlemenizi tavsiye ediyoruz. Ve hemen belirtelim; uzmanlara göre günlük atılması hedeflenen adım sayısı 10 bin adımdır. günde 10 bin adım atarak gerçekten çok kısa sürede etkili bir kilo verme sürecine girecek hem de sağlıklı bir hayata merhaba diyeceksiniz. Gelecekte olası rahatsızlıkları önlemek adına her gün 10 bin adım atmak yapacağınız en iyi sağlık yatırımı olacaktır…

İşte kaç adım kaç kalori yakar, kaç adım kaç km gibi merak edilen soruların en detaylı cevapları…

1000 (Bin) Adım Kaç Kalori Yakar Yaktırır?

"1000

Yürüyüşe yeni başladıysanız ilk seviye olarak 1000 adım atmak çok kolay ve etkili bir başlangıç olacaktır. Öyle ki bin adım atarak çok kısa sürede etkili bir spor başlangıcı yapmış olacağınızı göreceksiniz. 1000 adım ile kalori yakmak ve kilo vermek belki başlangıçta çok azımsanacak bir değer gibi gelse de yürüyüşte her bir adımın ne kadar değerli olduğunu görmek açısından çok önemli.

Bin adım ortalama olarak 1 km civarında bir mesafeyi temsil eder. Ve 1000 adım atan bir kişi ortalama olarak 50 kalori değerinde bir enerji harcar. Adım atarak kalori yakarken adım hızı ortalama bir değer üzerinden hesaplanmıştır. Eğer yüksek tempoda çok hızlı bir şekilde yürüyüş yapanlardansanız aynı kalori miktarını daha düşük tempo ile yürüyen kişilere göre daha hızlı bir şekilde yakarsınız. Kısaca;

 • Dakikada 75 – 80 adım hızınız var ise, yavaş tempolu bir yürüyüş yapıyorsunuz demektir. Ve bu da 1000 adım yani ortalama 1 km mesafeyi yaklaşık 13 – 15 dakika içinde atarsınız.
 • Eğer dakikada 90 – 100 adım atan hızınız var ise, orta tempolu bir yürüyüş yapıyorsunuz demektir. Orta tempolu yürüyüş ile 1000 adım yani ortalama 1 km mesafeyi yaklaşık 11 – 12 dakikada atacağınızı gösterir.
 • Dakikada 110 – 120 adım hızınız var ise, yüksek tempolu bir yürüyüş yapıyorsunuz anlamına gelir. Yüksek tempolu bir yürüme ile 1000 adım yani ortalama 1 km mesafeyi yürümek yaklaşık 8 – 10 sürer.

2000 (2 Bin) Adım Kaç Kalori Yakar Yaktırır?

"2000

2 bin adım ortalama olarak 1,8 – 2 km civarında bir mesafeyi temsil eder. Ve 2000 adım atan bir kişi ortalama olarak 100 kalori değerinde bir enerji harcar. Adım atarak kalori hesabının adım hızı, metabolizma çalışma hızı yada cinsiyet gibi bazı etkenlere göre değiştiğini ve ortalama bir değer üzerinden hesaplama ile yapıldığını hatırlatmak isteriz. Örneğin yüksek tempoda çok hızlı bir şekilde yürüyüş yapan genç bir kişi için yakacağı kalori daha hızlı gerçekleşirken çok daha düşük tempo ile yürüyen bir kişi daha uzun sürede aynı kaloriyi yakar. İşte adım hızına göre kalori yakma süreleri şu şekildedir;

 • Dakikada 75 – 80 adım hızınız var ise, yavaş tempolu bir yürüyüş yapıyorsunuz demektir. Buna göre 2000 adım yani ortalama 2 km mesafeyi yaklaşık 26 – 30 dakikada atacağınızı göstermektedir.
 • Eğer adım hızınız dakikada 90 – 100 adım aralığında ise, orta tempolu bir yürüyüş yapıyorsunuz demektir. Orta tempolu yürüyüş ile 2 bin adım yani ortalama 1,8 – 2 km mesafeyi yaklaşık 22 – 24 dakikada atacağınızı gösterir.
 • Dakikada 110 – 120 adım hızınız var ise, yüksek tempolu bir yürüyüş yapıyorsunuz anlamına gelir. Yüksek tempolu bir yürüyüş ile 2 bin adım yani ortalama 2 km mesafeyi yürümek yaklaşık 16 – 20 dakika sürer.

3000 (3 Bin) Adım Kaç Kalori Yakar Yaktırır?

"3000

3 bin adım yaklaşık olarak 2.6 – 3 km civarında bir mesafeyi temsil eder. Ve 3000 adım atan bir kişi ortalama olarak 150 kalori değerinde bir enerji harcar. Adım atarak kalori hesabı adım hızınıza göre ortalama bir değer üzerinden hesaplanmıştır. Çünkü kalori yakmak için adım hızı, cinsiyet ya da var olan kilo önemli bir etkendir. Örneğin normalden yüksek kilodasınız ve yüksek tempoda çok hızlı bir şekilde yürüyüş yapıyorsanız yaklaşık 170 kalori yani ortalama değerden daha fazla miktarda kalori yakarsınız. Tüm bu değişkenleri dikkate alarak özetle söyleyecek olursak;

 • Dakikada 75 – 80 adım hızınız var ise, yavaş tempolu bir yürüyüş yapıyorsunuz demektir. Ve buna göre 3000 adım yani ortalama 3 km mesafeyi yaklaşık 38 – 42 dakikada atarsınız.
 • Eğer dakikada 90 – 100 adım atan hızınız var ise, orta tempolu bir yürüyüş yapıyorsunuz demektir. Orta tempolu yürüyüş ile 3000 adım yani ortalama 3 km mesafeyi yürümek yaklaşık 33 – 36 dakika sürer.
 • Dakikada 110 – 120 adım hızınız var ise, yüksek tempolu bir yürüyüş yapıyorsunuz anlamına gelir. Yüksek tempolu bir yürüme ile 3 bin adım yani ortalama 2.8 – 3 km mesafeyi yaklaşık 24 – 28 dakikada atacağınızı göstermektedir. 

4000 (4 Bin) Adım Kaç Kalori Yakar Yaktırır?

"4000

4 bin adım ortalama olarak 3.8 – 4 km civarında bir mesafeyi temsil eder. Ve 4000 adım atan bir kişi ortalama olarak 200 – 220 kalori değerinde bir enerji harcar. Adım atarak kalori yakarken adım hızı ortalama bir değer üzerinden hesaplanmıştır. Eğer yüksek tempoda çok hızlı bir şekilde yürüyüş yapanlardansanız aynı kaloriyi daha kısa sürede yakabilirsiniz. Örneğin;

 • Dakikada 75 – 80 adım hızınız var ise, yani yavaş tempolu bir yürüyüş yapıyorsanız 4000 adımı yani 4 km mesafeyi yaklaşık 48 – 58 dakika gibi bir sürede atacağınızı göstermektedir.
 • Eğer dakikada 90 – 100 adım atan hızınız var ise, yani orta tempolu bir yürüyüş ile 4000 adım yani ortalama 4 km mesafeyi yaklaşık 45 – 48 dakika gibi bir sürede atacağınız anlamına gelir.
 • Dakikada 110 – 120 adım hızınız var ise, yani yüksek tempolu bir yürüyüş yapıyorsanız 4000 adımı yani yaklaşık 4 km mesafeyi yaklaşık 35 – 40 dakika gibi kısa bir sürede atacağınızı göstermektedir.

5000 (5 Bin) Adım Kaç Kalori Yakar Yaktırır?

"5000

5 Bin adım yaklaşık 4.7 – 5 km uzunluğunda bir mesafe olarak hesaplanmıştır. 5000 adım atan bir kişi ortalama olarak 250 kalori değerinde bir enerji harcar. Adım atma hızınız yürüyüş süresini etkileyeceğini ve daha kısa ya da uzun sürede kalori yakımının gerçekleşeceğini hatırlatmak isteriz. Örneğin çok düşük tempo ile yürüyor iseniz harcayacağınız kalori değişmez ancak süre daha uzun olur.  Adım hızına göre 5000 adımda kalori yakma durumu şu şekildedir;

 • Dakikada 75 – 80 adım hızınız var ise yani yavaş tempolu bir yürüyüş yapıyorsanız 5000 adım yani ortalama 4.7 – 5 km uzunluğunda bir mesafeyi yaklaşık 1 saat – 1 saat 15 dakika gibi bir sürede atacağınızı gösterir.
 • Eğer dakikada 90 – 100 adım hızınız var ise, yani orta tempolu bir yürüyüş yapıyorsanız 5000 adım yani ortalama 5 km mesafeyi yaklaşık 55 – 60 dakika gibi bir sürede atacağınızı söyleyebiliriz.
 • Dakikada 110 – 120 adım hızı gibi yüksek tempolu bir yürüyüş yapıyorsanız eğer işiniz biraz daha kısa sürer : ) Yüksek tempolu bir yürüme ile 5000 adım yani ortalama 5 km mesafeyi yaklaşık 40 – 50 dakika gibi kısa bir sürede atacağınızı göstermektedir.

6000 (6 Bin) Adım Kaç Kalori Yakar Yaktırır?

"6000

6 bin adım ortalama olarak 5.8 – 6 km civarında bir mesafeyi temsil eder. Ve 6000 adım atan bir kişi ortalama olarak 300 – 310 kalori değerinde bir enerji harcar. Adım atarak kalori yakarken adım hızı ortalama bir değer üzerinden hesaplanmıştır. Buna göre adım hızına göre 6 bin adım atma süresi şu şekilde değişkenlik gösterir;

 • Dakikada 75 – 80 adım hızı yani yavaş tempolu bir yürüyüş ile 6000 adım yani ortalama 6 km mesafeyi yaklaşık 1 saat 15 dakika – 1 saat 30 dakika gibi bir sürede atarsınız.
 • Eğer dakikada 90 – 100 adım hızı yani orta tempolu bir yürüyüş yapıyorsanız buna göre 6000 adımı yani ortalama 6 km mesafeyi yaklaşık 1 saat 5 dakika – 1 saat 10 dakika gibi bir sürede atarsınız.
 • Diyelim ki dakikada 110- 120 adım hızınız var yani yüksek tempolu bir yürüyüş yapıyorsunuz. Buna göre 6000 adımı yani ortalama 6 km mesafeyi yaklaşık 48 – 60 dakika gibi kısa bir sürede atacağınızı gösterir.

7000 (7 Bin) Adım Kaç Kalori Yakar Yaktırır?

"7000

7 Bin adım ortalama olarak 6.8 – 7 km civarında bir mesafe eder. Ve 7000 adım atan bir kişi ortalama olarak 350 kalori harcar. Adım atarak kalori yakarken adım hızı ortalama bir değer üzerinden hesaplandığını hatırlatmak isteriz. Özetle adım hızına göre 7 bin adım atma süresi şu şekildedir;

 • Dakikada 75 – 80 adım hızınız var ise, yavaş tempolu bir yürüyüş yapıyorsunuz demektir. Ve bu da 7000 adım yani ortalama 7 km mesafeyi yaklaşık 80 – 100 dakikada atacağınızı göstermektedir.
 • Eğer dakikada 90 – 100 adım hızınız var ise, orta tempolu bir yürüyüş yapıyorsunuz anlamına gelir. Orta tempolu yürüyüş ile 7000 adımı yani ortalama 7 km mesafeyi yaklaşık 75 – 85 dakikada atacağınızı gösterir.
 • Dakikada 110 – 120 adım hızınız var ise, yüksek tempolu bir yürüyüş yapıyorsunuz diyebiliriz. Yüksek tempolu bir yürüme ile 7000 adımı yani ortalama 7 km mesafeyi yaklaşık 55 – 70 dakikada yürürsünüz.

8000 (8 Bin) Adım Kaç Kalori Yakar Yaktırır?

"8000

8 Bin adım ortalama olarak 7.9 – 8 km civarında bir mesafeyi temsil eder. Ve 8000 adım atan bir kişi ortalama olarak 400 kalori harcar. Adım hızına göre 400 kaloriyi harcama süresi değişkenlik gösterebilir. Özetle;

 • Dakikada 75 – 80 adım hızınız var ise, yavaş tempolu bir yürüyüş yapıyorsunuz demektir. Ve 8000 adım yani ortalama 8 km mesafeyi yürümek yaklaşık 105 – 135 dakika sürer.
 • Eğer dakikada 90 – 100 adım atan hızınız var ise, orta tempolu bir yürüyüş yapıyorsunuz demektir. Orta tempolu yürüyüş ile 8000 adım yani ortalama 8 km mesafeyi yaklaşık 88 – 95 dakikada atacağınızı gösterir.
 • Dakikada 110 – 120 adım hızınız var ise, yüksek tempolu bir yürüyüş yapıyorsunuz anlamına gelir. Yüksek tempolu bir yürüme ile 8000 adım yani ortalama 8 km mesafeyi yaklaşık 65 – 80 dakikada atacağınızı gösterir.

9000 (9 Bin) Adım Kaç Kalori Yakar Yaktırır?

"9000

İleri derecede yürüyüş yapıyorsanız, uzmanlar tarafından ideal kabul edilen sınıra epey yaklaşmışsınız demektir. Günde 10 bin adım atmak yürüyüş için çok önemli bir seviyedir. Bir bakıma sağlığınıza yapılan yatırım olarak düşünebiliriz. Öyle ki her gün on bin adım atarak hem çok kısa sürede etkili bir kilo verme sürecine başlayacak hem de sağlığınız ileriye dönük birikim yapmış olacaksınız.

Günde 10000 adım barajına yaklaşırken 9000 adım atmak kaç kalori yaktırır hemen inceleyelim.  9 bin adım ortalama olarak 8,8 – 9 km aralığında bir mesafe eder. Ve 9000 adım atan bir kişi ortalama olarak 440 – 450 kalori değerinde enerji harcar. Peki,  9 bin adım atarak yaklaşık 450 kaloriyi ne kadar sürede harcarsınız?

Dokuz bin adım atarak kalori yakmak için ne kadar süre gerekir sorusunun cevabı için adım hızınızın önemli olduğunu hatırlatmak isteriz. Özetle;

 • Dakikada 75 – 80 adım hızınız var ve yavaş tempolu bir yürüyüş yapıyorsanız 9000 adımı yani ortalama 9 km mesafeyi yaklaşık 115 – 130 dakika gibi bir sürede atabilirsiniz.
 • Eğer dakikada 90 – 100 adım civarı bir hızınız var ise, orta tempolu bir yürüyüş yapıyorsunuz anlamına gelir. 9000 adım yani ortalama 9 km mesafeyi orta tempolu yürüyüş ile yaklaşık 100 – 115 dakika gibi bir zaman diliminde katedersiniz.
 • Ama ben çok hızlı yürürüm, dakikada 110 – 120 adım atarım diyorsanız, yüksek tempolu bir yürüyüş yapıyorsunuz demektir. Ve yüksek tempolu bir yürüyüş ile 9000 adım yaklaşık 75 – 90 dakika gibi kısa bir sürede atacağınızı göstermektedir. 

10000 (10 Bin) Adım Kaç Kalori Yaktırır?

"10000

Günde 10000 (10 bin) adım atmak yürüyüş için en etkili gelişmelerin olduğu bir seviyeyi işaret eder. Yürüyüşe yeni başlayan kişilerin her gün adım sayısını artırması en doğrusudur. Düzenli artırımlardan sonra günde 10 bin adım hedefine ulaşması beklenir. Tabi ki ileri seviyede yürüyüş yapan kişiler için daha fazla adım sayıları hedef olabilir. Burada bahsettiğimiz en azami ölçüde olması gereken ve günde atılması gereken adım sayısıdır.  Her yaştan bireyin günde 10 bin adım hedefine yaklaşması için günlük düzenli olarak yürüyüşlerine devam etmesi uzmanlar tarafından da önerilmektedir.

Günde 10 bin adım atarak çok kısa sürede etkili bir spor yapmış olacaksınız. Ayrıca ilerleyen yaşlarınızda sağlıklı bir hayat için adım adım birikim elde etmiş olacağınızı unutmayın.

10 Bin adım ortalama olarak 9,8 – 10 km civarında bir mesafeyi temsil eder. Günde 10000 adım atan bir kişi ortalama olarak 500 – 550 kcal değerinde bir kalori harcar. Ayrıca adım atma hızınıza göre yürüme süresi değişkenlik gösterebilir. Yani çok hızlı bir tempo ile yürüyüş yapanlar yavaş tempo ile yürüyüş yapanlara göre daha kısa sürede aynı kaloriyi harcarlar.

Günde 10 Bin Adım Kaç Kalori?

 • Dakikada 75 – 80 adım hızınız varsa yani yavaş tempolu bir yürüyüş yapıyorsanız buna göre 10000 adımı yaklaşık 130 – 150 dakikada atarsınız. 10 bin adım yaklaşık olarak 9,8 – 10 km mesafeye eş değerdir.
 • Eğer dakikada 90 – 100 adım atıyorsanız orta tempolu bir yürüyüş yapıyorsunuz demektir. Orta tempolu yürüyüş ile 10000 adımı yaklaşık 110 – 120 dakikada atacağınızı söyleyebiliriz. 10 bin adım yaklaşık olarak 9,8 – 10 km mesafeye eş değerdir.
 • Dakikada 110 – 120 adım atıyorsanız, yüksek tempolu bir yürüyüş yapıyorsunuz demektir. Yüksek tempolu bir yürüme ile 10000 adım yani ortalama 10 km mesafeyi yaklaşık 80 – 100 dakikada atacağınızı gösterir. 

12000 (12 Bin) Adım Kaç Kalori Yakar Yaktırır?

"12000

İleri seviyede yürüyüş yapanlar için günde 12 bin adım atmak ciddi bir kalori yakımı gerçekleştirir. Her gün düzenli olarak yürüyüş yapan kişiler için en ideal seviye en az 10 bin atmaktır. 10 bin adım üzerinde yapılan her yürüyüş kısa sürede etkili bir şekilde zayıflamak için çok etkilidir.

12 bin adım kaç km? 12 bin yaklaşık olarak 11,7- 12 km uzunluğunda bir mesafeyi temsil etmektedir. Günde 12000 adım atan bir kişi kalori hesaplama olarak ortalama 600 kalori yakar. Tabi ki bu hesaplamada kişinin yaşı, cinsiyeti, metabolizma hızı gibi etkenler ortalama genel değerler üzerinden hesaplanmaktadır.  Peki günde 12 bin atarak 600 kalori yakmak ne kadar sürede gerçekleşir diye merak ediyor musunuz? Bu sorunun net cevabı için en önemli faktör adım hızınız… yani ne kadar hızlı yürüyorsanız o kadar kısa sürede kalori yakma gerçekleşecektir… Nasıl mı? Hemen açıklayalım;

 • Eğer dakikada 75 – 80 adım hızınız var ise yani yavaş tempolu bir yürüyüş yapıyorsanız 12000 adım yürümeniz yaklaşık olarak 160 – 180 dakika sürecektir. Yani bu hesaplamaya göre yaklaşık 12 km mesafeyi ortalama olarak 170 dakikada kat edersiniz.
 • Eğer dakikada ortalama 90 – 100 adım atabiliyorsanız orta tempolu bir yürüyüş yapıyorsunuz anlamına gelir. Orta tempo bir yürüyüş ile 12000 adım 130 – 145 dakika sürer. Kısaca söylemek gerekirse 600 kalori yakmak için 12 km uzunluğunda bir mesafeyi ortalama 135 dakikada yürürsünüz.
 • Hızlı bir tempo ile dakikada 110 – 120 adım atıyorsanız 600 kaloriyi daha kısa sürede yakarsınız. Yüksek tempolu bir yürüyüş ile 12000 adım atmak yaklaşık 90 – 120 dakika sürer.

15000 (15 Bin) Adım Kaç Kalori Yakar Yaktırır?

"15

İleri seviye yürüyüş yapıyorsanız günde 15000 adım (15 bin adım) atmak çok etkili bir şekilde kilo vermenize yardımcı olacaktır. Günde 15 bin adım atarak kısa sürede etkili bir şekilde kalori yakmayı sağlarsınız. 15000 adım atmak hem kilo verme açısından hem sağlıklı açısından önemli bir seviyedir.

15 Bin adım ortalama olarak 14,8 – 15 km civarında bir mesafeyi temsil eder. 15 bin adım kaç km sorusunun genel bir adım uzunluğu üzerinden hesaplandığını da hemen belirtelim.

Ve gelelim 15 bin adım kaç kalori sorusuna… 15000 adım atan bir kişi ortalama olarak 750 – 800 kalori değerinde bir enerji harcar. Adım kalori hesaplama yaparken adım hızı ortalama bir değer üzerinden hesaplanmıştır. Adım hızınıza göre yaktığınız kalori miktarının süresi değişmektedir. Örneğin yüksek tempoda yani çok hızlı yürüyüş yapıyorsanız aynı kalori miktarını daha kısa sürede yakarsınız. Özetle söyleyecek olursak;

 • Diyelim ki dakikada 75 – 80 adım hızınız var ve yavaş tempolu bir yürüyüş yapıyorsunuz… Buna göre 15000 adım yani ortalama 15 km mesafeyi yaklaşık 190 – 225 dakikada kat edersiniz.
 • Eğer ortalama olarak dakikada 90 – 100 adım atıyorsanız orta tempolu bir yürüyüş yapıyorsunuz anlamına gelir. Ve buna göre orta tempolu yürüyüş ile 15000 adım yaklaşık 165 – 180 dakika sürecektir.
 • Ben çok hızlı yürüyorum diyenlerdenseniz o zaman daha kısa sürer… Çünkü dakikada 110 – 120 adım atıyorsanız yüksek tempolu bir yürüyüş yapıyorsunuz demektir. Ve yüksek tempolu bir yürüyüş ile 15000 adım atmak yaklaşık 120 – 150 dakika sürer. 15 bin adım ortalama 15 km mesafeye eşittir.

20000 (20 Bin) Adım Kaç Kalori Yakar Yaktırır?

"20

Birçok uzmana göre yürüyüşte en ideal seviye 20 bin adımdır. Özellikle enerji harcamak için en etkili seviye günde 20 bin adım atmaktır.  Günde 20 bin adım atmak yürüyüşe başlayan bir çok kişinin ulaşmak istediği hedef seviyedir. Siz de günde 20 bin adım atarak hem sağlıklı bir yaşama hem de etkili bir kilo verme sürecine girebilirsiniz. Sadece dikkat etmeniz gereken bu seviyeyi zorlamadan gelmenizdir. Yani yürüyüş yaparken adım sayınızı her ay düzenli olarak artırarak ilerlemenizdir.

20 Bin adım ortalama olarak 19,5 – 20 km civarında bir mesafeyi temsil eder. 20000 adım atan bir kişi ortalama olarak 950 – 1000 kalori değerinde bir enerji harcar.

 • Dakikada 75 – 80 adım hızınız var ise, yavaş tempolu bir yürüyüş yapıyorsunuz demektir. Ve bu da 20000 adımı yaklaşık 260 – 300 dakikada atacağınızı göstermektedir. 20 bin adım ortalama 20 km mesafeye eş değerdir.
 • Eğer dakikada 90 – 100 adım hızınız var ise, orta tempolu bir yürüyüş yapıyorsunuz demektir. Orta tempolu yürüyüş ile 20000 adım yani ortalama 20 km mesafeyi yaklaşık 220 – 240 dakikada atacağınızı gösterir.
 • Dakikada 110 – 120 adım hızınız var ise, yüksek tempolu bir yürüyüş yapıyorsunuz anlamına gelir. Yüksek tempolu bir yürüme ile 20 bin adımı yaklaşık 160 – 200 dakikada atacağınızı göstermektedir.
Önceki İçerikKarabuğday Nedir, Karabuğday Faydaları Nelerdir?
Sonraki İçerikKalsiyum Eksikliği  Nedir, Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.