Kabzımal Ne Demek, Kabzımallık Mesleği Nedir

Kabzımal Ne Demek, Kabzımallık Mesleği Nedir
Kabzımal Ne Demek, Kabzımallık Mesleği Nedir

Kabzımal ne demek? Tüm ürünlerin üretim sürecinden sonra tüketiciye ulaşması için belirli dağıtım kanallarından geçmesi gereklidir. Genellikle sebze ve meyvelerin satışında da izlenen yol hemen hemen aynıdır. Meyve ve sebze hallerindeki toptancıların çiftçiden malı toplu olarak alması ve marketlere, pazarcılara ve tüccarlara yine toplu miktarlarda satması esasına dayanan bu dağıtım kanalının adı ise kabzımallık olarak bilinmektedir.

Kabzımallık mesleği bazen direk üreticiler tarafından da yapılabilmektedir. Bu sayede üretici kabzımalın alacağı kar marjını da, kendi kar payına ekleyerek kazancını arttırabilmektedir. Ancak üreticinin bunu yapabilmesi için kabzımal nasıl olunur bilmesi gerekmektedir. Kabzımallık yapmak için öncelikle güvenilir biri olmak ve toptan satış yapabilecek bir çevreye sahip olmak gereklidir. Nakliye ve diğer giderler için belli bir sermaye ve genel çalışma prensiplerine uygun olması da lazımdır.

Bilgisayar Mühendisi Ne İş Yapar

Kabzımal Ne Demek

Kabzımal ne demek sorusunun en kısa hali ile cevabı sebze, meyve hallerinde toptan mal alımı yapan ve bunu perakende olarak satacak kişilere satan kişidir, cevabı verilebilir. Kabzımallık mesleği yapan kişiler, genellikle sebzeyi çiftçiden alarak perakende satışını yapacak marketlere, pazarcılara ve manav gibi kişilere yine toptan olarak satışını yapar. Ancak bu işlem farklı ödeme koşulları ile yapılabilmektedir. Örneğin çiftçi malı kabzımala verir, kabzımal satışı yaptıktan sonra komisyonunu ve yapmış olduğu masrafları alarak parayı çiftçiye verir. Ya da kabzımal malı peşin para ile alarak istediği fiyata satabilir. Bu yöntem ile kar marjını arttırmak ya da zarar etmek kabzımalın aldığı bir risktir. Kabzımallık nedir denildiğinde, bunun tam anlamı ile açıklanabilmesi için kabzımalın yapması gereken işlerin detayına da girilmesi gereklidir.

Savcı Ne İş Yapar

Kabzımal Nedir

Kabzımal ne demek, ana hatları ile anlattık ancak detayları ile kabzımal nedir ve kabzımal nasıl olunur anlatmak bu meslek sahiplerinin aldığı sorumluluğu ve yaptıkları işin zorluğunu daha net bir şekilde gözler önüne serecektir.

  • Çiftçiler ile önceden bağlantı kurarak almak istediği malın ve miktarın anlaşmasını sağlamak.
  • Ürünlerin hasat zamanından önce, kalitesini kontrol etmek ve fiyat belirlemek.
  • Ürünün toplanması, taşınması ve nakliyesi esnasında orada bulunmak.
  • Resmi işlemler için gerekli olan fatura, çek, senet gibi ticari belgeleri hazırlamak.
  • Ürünler için gerekiyorsa depolama alanı ve soğuk hava deposunu temin etmek.
  • Ürünlerin, gerekli sağlık koşullarında satışının yapılmasını sağlamak.
  • Satış yapacağı yerlerle önceden görüşme yaparak anlaşma sağlamak.
  • Satışını yapmış olduğu malın tahsilatını sağlamak.

Her meslekte olduğu gibi kabzımallık mesleği de bazı zorlukları, riskleri ve sorumlulukları beraberinde getirmektedir. Yani kabzımal nedir dendiğinde, meyve ve sebze toptancısıdır demek bu işi çok basite indirgemiş olmaktır.

kabzımal ne demek
kabzımal ne demek

Kabzımallığın Ticari Riskleri

Birçok kişi için kabzımallık çok karlı ve risksiz bir meslekmiş gibi görülebilir. Alınacak malın bağlantıları yapılmış ve hatta satılacak yer ile anlaşma yapılmış olabilir. Yani işin tamamı malı alıp satacağı yere götürmek. Ancak çok büyük paraların zarar edildiği bilinen bu piyasada pek çok ticari risk söz konusudur. Ürünün bozulması, zamanında yetişmemesi ve maliyetin düşünülenin üzerine çıkması gibi risklerin yanı sıra, sattığı ürünün parasını alamamak da yaşanan büyük riskler arasındadır. Yani diyebiliriz ki kabzımallık mesleği bu işin erbabı olmadan, yapılması kolay bir iş değildir.

Önceki İçerikAsalak Ne Demek, Asalak İnsan Nedir
Sonraki İçerikMalumat Ne Demek, Malumat Nedir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.