Kabızlık Neden Olur? Kabızlığa İyi Gelen Yiyecekler Hangileridir?

kabızlık neden olur, kabızlığa iyi gelen yiyecekler hangileridir?
kabızlık neden olur, kabızlığa iyi gelen yiyecekler hangileridir?

Bağırsak sağlığı kişinin fiziksel sağlığı için oldukça önemlidir. Ancak sosyal ve psikolojik yönden kendimizi iyi hissetmek, kaliteli bir yaşam sürmek için de bağırsak sağlığına ya da sindirim sistemine gereken önemi vermeliyiz. İdeal bir sindirim sistemi ise bağırsakların tam çalışması ile mümkün olmaktadır. Siz de kabızlık sorununu sık sık yaşıyor ve tuvalette saatlerce beklemenize rağmen yine de bir türlü rahatlama sağlayamıyorsanız yazımızı kesinlikle okumalısınız. Çünkü bu yazımızda kabızlık neden olur, kabızlığa iyi gelen yiyecekler hangileridir sorularını detaylıca araştırdık. Cevapları sizler için derledik. Faydalı olması dileğiyle iyi okumalar.

Tembel Bağırsak Sendromu Nedir?

Kabızlık Nedir?

Sağlıklı bir sindirim sisteminde bağırsaklar düzenli çalışır. Ancak herkes hayatının bir döneminde bağırsak sorunları yaşar. Bu bağırsak sorununa da kabızlık denir. Peki, bu kadar sık rastladığımız bir bağırsak rahatsızlığı olan kabızlık nedir? Hemen açıklayalım.

Kabızlık, bağırsak hareketliliğinin normalden daha az olmasına denir. Kabızlığın tıp literatüründeki karşılığı konstipasyondur. Bağırsaklardaki bu hareket azlığının ise birçok sebebi vardır. En sık karşılaştığımız nedenler ise düzensiz beslenme alışkanlığı ve hareketsiz yaşam biçimidir.

Kabızlık Neden Olur?

kabızlık neden olur?
kabızlık neden olur?

Özellikle orta yaş ve üstü insanlarda sıkça karşılaştığımız kabızlığın temel sebebi sağlıksız ya da düzensiz beslenme alışkanlığıdır. Sindirim sisteminin en büyük dostu lifli gıdalardır. Eğer sağlıksız besleniyorsanız üstüne bir de lifli gıdaları az tüketiyorsanız kabızlık kaçınılmaz olur. Elbette kabızlık neden olur, sorusuna verilecek tek yanıt bu değildir.

Modern yaşamın bir sonucu olarak hareketsiz yaşam tarzı da kabızlığı tetiklemektedir. Ayrıca stres ve yetersiz sıvı tüketimi de kabızlık neden olur sorusuna en sık verilen cevaplar arasındadır.

Özetle, kabızlık bir sindirim sistemi sorunudur ve sebepleri genellikle yaşam tarzından kaynaklanır. Eğer siz de kabızlık sorunu yaşıyorsanız bu konuda en doğru yardımı doktorunuzdan alabileeğinizi unutmamalısınız. Kabızlığının nedenlerini tekrar hatırlayacak olursa şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Dengesiz veya hatalı beslenme düzeni
 • Yetersi sıvı alımı
 • Bağırsak tembelliği
 • Karın kaslarının zayıf olması
 • Hareketsiz yaşama ya da yeterli düzeyde egzersiz ve spor yapmamak
 • Stres ve gergin ruh hali
 • Cinsel doyuma ulaşamama

Daha önce de belirtiğimiz üzere her insan hayatının bir döneminde kabızlık sorunu yaşar. Ancak bu durumun geçici olması beklenir. Kabızlığın uzun sürmesi durumunda hemoroid (basur), bağırsak hastalıkları ya da karın bölgesinde gaz sancısı gibi çeşitli sağlık sorunları yaşanabilir. Bu nedenle kabızlığın ivedilikle tedavi edilmesi gereklidir. Dolayısıyla vakit kaybetmeden doktorunuzla iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.

Kabızlığa Ne iyi Gelir?

kabızlığa ne iyi gelir?
kabızlığa ne iyi gelir?

Kabızlık birçok kişinin korkulu rüyasıdır. Bazı kişiler bu durumu dönem dönem yaşarken bazıları aylarca hatta yıllarca bu sorunla yaşamak zorunda kalırlar. Ancak kabızlık çözümü olmayan bir sorun değildir. Kabızlığa ne iyi gelir, konusunda yeterli bilgiye sahip olursanız en kısa zamanda kabızlıktan kurtulabilirsiniz. Ancak unutulmamalıdır ki sağlıkla ilgili her konuda olduğu gibi kabızlık konusunda da doktor tavsiyesi doğrultusunda hareket etmeniz gereklidir.

O halde kabızlığa ne iyi gelir, hemen anlatalım.

Kabızlıktan kurtulmak için öncelikle dengeli beslenmeye, özellikle lifli gıdalar tüketmeye özen gösteriniz. Ayrıca hareketsiz bir yaşam tarzınız var ise hemen bunu değiştirin. Düzenli olarak spor ya da egzersiz yapmaya özen gösterin. En azından her gün en az yarım saat yürüyüş yapın. Bunların yanı sıra özellikle günde en az 2,5- 3 litre su için. Stresli yaşamdan uzak durun.

Kabızlığa İyi Gelen Yiyecekler Hangileridir?

kabızlığa iyi gelen yiyecekler hangileridir?
kabızlığa iyi gelen yiyecekler hangileridir?

Bu konuda yapılmış birçok araştırma gösteriyor ki kabızlık, kişinin yaşam tarzından kaynalanan bir sorundur. Eğer yaşamınızı gözden geçirip kabızlığa neden olan faktörleri ortadan kaldırırsanız sağlıklı yaşantınıza geri dönebilirsiniz. İlk olarak yapmanız gereken beslenme düzeninizi değiştirmektir. Sindirim sistemi dostu besinler tüketerek kabızlığın etkilerinden çabucak kurtulabilirsiniz. Peki, kabızlığa iyi gelen yiyecekler hangileridir? Kabızlıkta beslenme düzeninize hangi besinleri eklemeniz gerekir? İşte detaylar…

Kabızlığa İyi Gelen Yiyecekler

Erik: Lifli yapısı sayesinde sindirim sistemini destekleyen, sindirim sisteminin işleyişini iyileştiren bir meyvedir erik. Ayrıca A, B ve C vitaminleri ile potasyum, demir, magnezyum mineralleri yönünden oldukça zengindir. Dolayısıyla kabızlığın doğal tedavisinde çok önemli faydalar sağlamaktadır. Kurutulmuş halde ya da komposto & hoşaf şeklinde rahatlıkla tüketebileceğiniz bu meyve, özellikle aç karnına tüketildiğinde kabızlığa karşı birebir etkiler göstermektedir.

İncir: Hem kabızlığın tedavisinde hem de bağırsaklardaki zararlı maddelerin temizlenmesinde incir tüketimi oldukça önemli bir yere sahiptir. Kabızlık için taze incir sabahları aç karnına tüketilebilir. Ayrıca geceden sabaha kadar içinde 4 – 5 adet kuru incir beklettiğiniz 1 bardak suyu aç karnına içerek de kabızlıktan kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Lahana: Lifli yapısı sayesinde lahana kabızlığa ve sindirim sistemine çok büyük faydalar sağlamaktadır. Haşlanmış lahananın suyunu sabah, öğle ve akşam olmak üzere günde 3 kere aç karnına içmek, kabızlığın doğal tedavisinde önerilen bir diğer yöntemdir. Dilerseniz lahana yapraklarının suyuna bir miktar bal katarak tatlandırabilirsiniz.

Elma: Bağırsak hareketlerinin hızlanmasına önemli katkılar sunan elma kabızlığı önlemede çok önemli bir meyvedir. Meyvelerin içinde yüksek lifli yapısı ile dikkatleri üzerine çeken elmanın kabukları ile birlikte aç karnına tüketilmesi gerektiği uzmanlar tarafından da dile getirilmektedir.

Ispanak: Kabızlığın geçmesi için meyvelerin yanı sıra tüketilmesi gereken bir diğer besin grubu da sebzedir. Kabızlık tedavisinde en önemli sebzelerden biri olan ıspanak çok yüksek lif oranına sahiptir. Mümkünse çiğ olarak ya da buharda az pişirilmiş olarak tüketilmelidir. Kabızlık tedavisinde ıspanağı diğer bir tüketme önerisi ise şu şekildedir: Ispanak yapraklarını suda haşlayıp blenderden geçirin ve içine bir miktar bal katıp oluşan karışımı aç karnına için.

Ayrıca kuru kayısı, armut, muz, brokoli, bezelye, bakla, fasulye, tahıllar, badem ve ceviz de bol lif içeren gıdalardır. Düzenli tüketilmesi durumunda kabızlığa iyi gelmektedir.

Kabızlığa İyi Gelen Kürler

kabızlığa iyi gelen kürler
kabızlığa iyi gelen kürler

Eğer kabızlığı çok sık yaşayan biri iseniz bu sorundan kurtulmak için kür deneyebilirsiniz. Kabızlığa iyi gelen kürleri sizler için araştırdık, derledik. Fakat söylemek de fayda var ki bu kürleri denemeden önce mutlaka doktorunuzun onayını alınız.

 • Kabızlığı yok etmek ve bağırsakların daha iyi çalışmasını sağlamak için her gün düzenli olarak 1 ya da 2 yemek kaşığı hint yağı tüketin.
 • Yarım kase yoğurdun içine bir miktar keten tohumu ilave edin ve bu karışımı sabah aç karnına tüketin. Bağırsaklarınızda hemen bir rahatlama hissedeceksiniz.
 • Yemeklerden önce aç karnına içilen yoğurt suyu da kabızlığı gidermek için birebirdir. Yoğurt gibi probiyotik gıdalar bağırsakların çalışmasını olumlu yönde etkilemektedir.
 • Birer adet kuru erik, kuru üzüm, kuru kayısı ve kuru inciri akşamdan bir bardak su içine koyun ve sabaha kadar bekletin. Sabah aç karnına bu suyu için. Ayrıca meyveleri de tüketin. Bağırsaklarınızın çalıştığını hemen fark edeceksiniz.
 • 4 – 5 bardak içme suyunun içine bir miktar yeşil çay, sapları ile birlikte maydanoz, yarım limon, çok az kiraz sapı ve 2 kayısı ilave edip kaynatın. Günde üç kez -sabah, öğlen ve akşam- aç karnına birer bardak bu karışımdan içerek kabızlığınızı giderebilirsiniz.
 • Bir miktar pırasayı haşlayın. Haşladığınız pırasaların içine bolca zeytinyağı ilave edin ve bu karışımı aç karnına tüketin. Lifli yapısı sayesinde pırasanın bağırsaklarınızı hızlı bir şeklide çalıştırdığını hemen fark edeceksiniz.

Bebeklerde Kabızlık Nasıl Giderilir?

bebeklerde kabızlık nasıl giderilir?
bebeklerde kabızlık nasıl giderilir?

Yetişkinlerde olduğu kadar bebeklerde de kabızlık sık rastladığımız bir durumdur. Bu konuda annelerimiz birçok yöntem denese de en doğru tavır doktor yardımı almaktır. Fakat basit yöntemlerle de bebeklerde kabızlık giderilebilir. Ancak tekrar hatırlatmak da fayda var ki doktorunuza danışmadan hareket etmemelisiniz. Gerekli uyarılardan sonra bebeklerde kabızlık nasıl giderilir, hemen açıklayalım.

 • Bebeğin bacaklarını, onu incitmeden, hareket ettirmek bağırsak hareketliliğini arttırır. Bu da kabzılığa iyi gelebilir.
 • Bebeğe ılık banyo yaptırmak da bir diğer yöntemdir. Böylece hem kabızlık sancısı azalacak hem de bağırsaklar çalışacaktır.
 • Eğer bebek anne sütü dışında sıvı almaya başlamışsa bol sıvı alması sağlanabilir.
 • Bebek ek gıda almaya başlamışsa lifli gıdalar tüketmesi de iyi gelecektir. Fakat hangi gıdaları ne oranda yemesi gerektiğine doktorunuz karar vermelidir.

Kabızlık İçin Altın Değerinde Öneriler

 • Düzenli yemek yiyin ve kesinlikle öğün atlamayın.
 • Lif oranı yüksek olan taze meyve sebzeleri tercih edin.
 • Egzersiz ve sporu hayatınızdan eksik etmeyin.
 • Günlük en az 2, 5 – 3 litre su için.
 • Sindirime yardımcı bitki çayları tüketin.
 • Lokmalarınızı çok iyi bir şekilde çiğneyin.
 • Öğünlerdeki et, sebze, meyve oranına dikkat ederek tüketin. Diğer bir deyişle dengeli ve sağlıklı beslenin.
 • Karbonhidrat ağırlıklı beslenmekten kaçının.
 • Buğday ekmeği yerine tam tahıllı ekmek çeşitlerini tüketmeyi tercih edin.
 • Aşırı şekerli gıdalar tüketmekten kaçının.
 • Sabahları aç karnına limonlu ılık su için.

ÖNEMLİ!!! Biobilgi.com sitemizde yayınlanan tüm video, makale, yazı ve yorumlar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sözü edilen besinlerin faydaları ya da tavsiye edilen bitkisel tedavi yöntemleri genel varsayımlardan oluşmaktadır. Zamanla güncelliğini yitirebilir. Tavsiye niteliğinde olan tüm öneriler tıbbi teşhis ve tedavini yerine geçemez. Kişiye özel tedavi yöntemleri için mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Sitemizde tavsiye edilen her bitkisel uygulama öncesinde uzman doktora danışılmalıdır. Uzman doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan dolayı ortaya çıkabilecek sağlık sorunları ve yan etkilerden sitemiz sorumlu değildir. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan tüm kişiler bu uyarıyı kabul etmiş sayılacaktır.

Önceki İçerikÇocuklarda Obezite Nedenleri, Çocuklarda Obezite Tedavisi Nasıl Yapılır?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.