Pratik ve Çıtır Çıtır Kabak Reçeli Tarifi

Pratik ve Çıtır Çıtır Kabak Reçeli Tarifi
Pratik ve Çıtır Çıtır Kabak Reçeli Tarifi

Kabak Reçeli Tarifi

Kabağın o çıtır çıtır ağızda dağılan halini bir kere tattınız mı? Bildiğiniz kabak tatlısı değil bu, kabak reçeli kabak tatlısından çok daha lezzetli. (Ayrıca kabak tatlısı tarifi için linke tıklayabilirsiniz.) Ben de bugün sizlerle kabak reçeli tarifi paylaşmak istiyorum. Bu lezzetten bir kez tatmanız bağımlısı olmanız için yeterli. Sonrasında onu tekrar yemek ya da yapıp sevdiklerinize tattırmak fikri daha bir hoş geliyor. Antakya yöresine ait olduğunu bilsekte benim kabak reçeliyle ilk tanışmam, Bulgaristan’dan gelen göçmenlerin yaptıklarıyla oldu, yani oralarda da yapılıyor.

Benim bu reçeli ikinci yapışım. Geçen seferkinde kireç suyunda 5-6 saat bekletmiştim, hafif çıtır olmuştu. Bu sefer süreyi uzattım. Dışları kıtır kıtır olsun yemeğe doyum olmasın diye..

Kabaklar pazarda en güzel halleriyle gülümsüyorlarken kabak reçeli yapmanın tam da zamanı. Pazardan kabağı ve nalburdan (hırdavatçı) sönmemiş kireci alarak başlıyoruz reçelimizin ön hazırlığına. Biraz zahmetli olan reçeli yapınca canımız ne zaman tatlı çekerse ağız tadıyla yiyoruz.

Kabak Reçeli Tarifi İçin Malzemeler

  • 500 gram soyulmuş ve dilimlenmiş bal kabağı
  • 750 gram toz şeker
  • 1 litre su
  • Yarım limonun suyu
  • 1 yemek kaşığı pekmez
  • 1 çay kaşığı limon tuzu ya da yarım limonun suyu

Kireç kaymağı için:

  • 3 litre soğuk su
  • 200 gram sönmemiş kireç

Kabak Reçelinin Hazırlanışı

Kireç suyunu bir gün öncesinden hazırlamaya başlayın. Kireç kaymağını hazırlamak için; temiz bir kovada soğuk su ve sönmemiş kireci karıştırın. Yaklaşık 6 saat sonunda dibe çöken kirecin üzerinde ince bir kireç tabakası olacak. Bu ince tabakayı bir kepçe yardımıyla alın. Altta kalan berrak suyu dipte oluşan kireç tortularını havalandırmadan dikkatli bir şekilde süzün. Ben ikinci kez de tülbentle süzdüm.

Reçelini yapacağınız doğranmış kabakları en az 12 saat kadar bu suda bekletin (üzerine ağırlık koyabilirsiniz). Sonrasında 3-4 kez durulayın. Tencereye bolca su koyup kabakları içine atın. Bu şekilde 1-2 saat kadar duru suyun içinde bekletin. 

Kabak Reçeli Yapılışı

Tencerenin içine şekeri, suyu koyup kaynatıyoruz. 10-15 dk kadar kaynatıp süzdüğünüz kabakları kaynayan suya atın. Kısık ateşte 2-3 saat kadar kaynatın. ( Kabaklar saydamlaşıp içi yumuşak, dışı çıtır çıtır olucak.) 1 çay kaşığı limon tuzu ekleyip birkaç dakika daha pişirin ve ocağın altını kapatın. 

Cam kavanozlara doldurup hemen kapaklarını kapatıp ters çevirin. (Akıntı varsa başka bir kapakla tekrar deneyin ki bazen kapak tam oturmuyor. ) Soğuyunca buzdolabına kaldırın. 

Afiyet olsun…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here