İyi Bir Çocuk Kitabının Özellikleri, İyi Bir Çocuk Kitabı Nasıl Olmalıdır?

iyi bir çocuk kitabının özellikleri,iyi bir çocuk kitabı nasıl olmalıdır?
iyi bir çocuk kitabının özellikleri,iyi bir çocuk kitabı nasıl olmalıdır?

Son yıllarda çocuk edebiyatına gösterilen yoğun ilgi sonucunda çocuk kitapları sayısında önemli bir artış yaşanıyor. Hatta yayın dünyasını çocuk edebiyatı ürünleri ayakta tutuyor, demek yanlış olmaz. Çocuk edebiyatının bu kadar talep görüyor olması, ticari kaygılarla hareket edip ortaya nitelikli kitap koymadan para kazanmak isteyenler için de bir fırsat oldu. Öyle ki kapak tasarımı, fiyatı, içeriği, anlatım tarzı, illüstrasyonları ve baskı kalitesi olarak aralarında uçurum olan çocuk kitaplarıyla karşılaşmak mümkün. Dolayısıyla iyi bir çocuk kitabının özellikleri nelerdir, iyi bir çocuk kitabı nasıl olmalıdır, sorularının cevaplarını sizler için araştırdık. Faydalı olması dileği ile, iyi okumlar dileriz.

Konu Başlıkları

İyi Bir Çocuk Kitabının Özellikleri Nelerdir?

iyi bir çocuk kitabının özellikleri nelerdir?
iyi bir çocuk kitabının özellikleri nelerdir?

Çocuğuna nitelikli bir çocuk kitabı seçmek isteyen anne-babalardan tutun da öğretmenlere kadar hemen hemen herkesin en merak ettiği sorulardan biridir: İyi bir çocuk kitabının özellikleri nelerdir?

Bir çocuğa yapabileceğiniz en büyük iyilik, onu iyi kitaplarla tanıştırmaktır. Bununla beraber çocuklarımıza okuma alışkanlığını kazandırmak, onların gelişimine katkıda bulunmak mı istiyoruz? O zaman onları nitelikli kitaplarla buluşturmak zorundayız.

Çocuk kitapları piyasası hem sayısal anlamda hem de çeşitlilik bakımından koca bir okyanus adeta. Bu engin okyanusta çocuk kitapları arasından hangi çocuk kitabını seçmeliyiz? Seçerken belirleyeceğimiz kriterlerimiz neler olmalıdır? Çocuklarda okuma bilinci oluşturmak isteyen herkesin zihninde bu ve benzeri birçok soru işareti söz konusudur. Hal böyle olunca iyi çocuk kitabı nasıl olmalıdır, sorusunu sormak gerekir. Çünkü öğretmen olarak öğrencilere, ebeveyn olarak evlatlarımıza kitap okuma sevgisini küçük yaşlarda aşılamalıyız. Severek okuma alışkanlığı edindirmenin ilk ve en önemli adımı ise onları iyi kitaplarla buluşturmaktır. Unutulmamalıdır ki ancak ve ancak iyi bir çocuk kitabı ile buluşturulan çocuklar okumaya ve kitaplara karşı olumlu bir bakış açısı geliştirirler.

Kitap Okuma Alışkanlığı Çocuklara Nasıl Kazandırılır?

Birçoğumuz çocuklarımızın kitap okumamasından şikâyet etmekteyiz. Çocuğum hiç kitap okumuyor diyen, üzüntüsünü dile getiren ebeveynleri yakın çevrenizde mutlaka görmüşsünüzdür. Bu tür anne babalar çocuklarının doğal bir sürecin parçası olarak kendiliğinden okuma alışkanlığı kazanmalarını beklerler. Hâlbuki çocukların kitap okuma alışkanlığı kazanmaları doğuştan getirdikleri bir beceri değildir. Anne babaların bu anlamda çocuklarını desteklemesi gerekir. Kitap okuma alışkanlığı, çocuğun yaşına ve beğenisine uygun olmayan niteliksiz kitaplarla kazanılacak bir alışkanlık değildir.

Özetle, çocuklara kitap sevgisi aşılamanın yolu onları her açıdan nitelikli çocuk kitapları ile buluşturmaktır. Bunula beraber onlara yetişkinler olarak rol model olmaktan geçmektedir.

İyi Bir Çocuk Kitabı Nasıl Olmalıdır?

iyi bir çocuk kitabı nasıl olmalıdır?
iyi bir çocuk kitabı nasıl olmalıdır?

Kitap okuma alışkanlığını kazandırmada nitelikli, iyi kitapların önemli bir yer tuttuğunu ifade ettik. O halde iyi bir çocuk kitabı nasıl olmalıdır, çocuk kitabının nitelikli bir eser olduğu nasıl anlaşılır? Çocuk kitabı seçerken nelere dikkat etmek gerekir? Gelin hep birlikte bu soruların cevaplarını inceleyelim.

Öncelikle söylemek gerekir ki iyi kitap demek, çocuğu bilgiyle donatan kitap demek değildir. Anne babaların düştüğü en büyük yanılgılardan biri budur. Özellikle belirtelim, çocuklara kitapları bilgi kaynağı olarak sunmamalısınız. Böylece bilgiye ihtiyacı olmayan bir çocuğun okumasını da beklememelisiniz. İyi bir çocuk kitabının illa bir bilgi ya da mesaj vermesini beklemeyin.

Çocuğunuz, ilgisi doğrultusunda takip ettiği veya sevdiği karakterlerin yer aldığı kitapları tercih etmek isteyebilir. Bu karakterler çoğunlukla hayali karakterler olabilir. Bu durum aklınızda soru işaretlerine neden olmamalıdır. Tabi ki tercih edilen kitapların bazen hayatta somut bir karşılığı olmalıdır. Ancak amaç, okumayı zevkli bir süreç olarak sunmak ise bırakın, çocuğunuz özgür olsun. Dilediği kitabı seçsin. Bazen büyük bir hevesle alsın ama beğenmesin. Bu durum çocuk ile kitaplar arasında kurulan ilk köprüler olacaktır. Bununla beraber kitap seçme becerisi kazanması açısından önemli bir kazanım olacaktır.

Sadece ona kitap satın almakla da kalmayın. Çocuğunuz ile çocuk kütüphanelerine ya da çocuk kitapevlerine geziler düzenleyin. Yaptığınız bu kısa geziler sonucunda en çok hangi kitaplara merak duyduğunu, o kitapların nesini beğendiğini iyi gözlemleyin. Böylece çocuğunuzun beğenilerine uygun bir çocuk kitabı için önemli bir bilgilere sahip olacaksınız.

Kitap Seçiminde Dikkat Edilecek Noktalar

"<yoastmark
kitap seçiminde dikkat edilecek noktalar

Öte yandan iyi bir çocuk kitabının üstlendiği belli sorumluluklar vardır. En temel özellikleri arasında çocukların dil gelişimine katkı sağlaması ve anlam düzeyine uygun olması vardır. Nitelikli kitap, çocuğun duygu ve düşüncelerini sanatsal ifade ve görseller ile zenginleştirmeyi amaçlamalıdır. Çocuk kitabının, çocuğun bakış açısını genişleten, merak ve keşif duygusunu destekleyen, yaratıcılığını köreltmeyen, bilimsel olması gerekir. Tek bir alana sıkışmamış, farklı ve güncel konuları irdeleyen kitaplar çocuğun ilgisini artıracaktır. Çocuğunuzla birlikte kitap seçimi yaparken bu özelliklere uygun kitapları tercih etmesi noktasında ona rehber olabilirsiniz.

Her çocuğun ilgi ve ihtiyacı farklı olduğu gibi çocukların yaş gruplarına göre de ilgi alanları değişmektedir. Bu nedenle iyi bir çocuk kitabının çocuğun yaş grubuna, o yaşın ilgi, ihtiyacına karşılık veriyor olması gerekir. Çocuklar ilgi duyduğu konular hakkındaki kitapları okumaktan, dinlemekten ve bu kitapların resimlerini incelemekten büyük zevk alırlar. Dolayısıyla olduğu yaşın ilgi ve ihtiyaçları, kitapla bağ kurma noktasında kritik öneme sahiptir.

İyi Bir Kitap Çocuk Gelişimini Destekler

Ayrıca iyi bir çocuk kitabının özellikleri arasında çocuğun duyduğu ile gördükleri arasında ilişki kurmasını sağlamak da vardır. Çocuğun duyduğu kelimeleri ve görselleri ilişkilendirmesi, düşünmeyi öğrenmeye başlaması açısından oldukça önemlidir. Dolayısıyla iyi bir çocuk kitabı içeriğe uygun, etkileyici görsellere sahip olmalıdır. Kitapta yer alan resim ve illüstrasyonların konuya uygunluğunun yanı sıra açık, anlaşılır ve sanatsal olmasını tercih ederiz. Özellikle erken dönem çocukluk kitaplarında yer alan görsellerin çocuğun estetik gelişimini desteklemesi gerekir. Diğer taraftan düşünme becerisinin gelişimi açısından da kitap görselleri oldukça önemli bir konudur.

Bir kitaptan en büyük beklentilerimizden biri çocuğu hayal kurmaya teşvik edici olmasıdır. Çocuklar, okudukları kitaplardaki kahramanlar ile kendilerini özdeşleştirerek zihinlerinde canlandırırlar. Bu bağlamdan hareketle, kitabın çocuğu hayal dünyasına taşıyor olması gerekir. Ancak bunu yaparken hem içeriğin hem de kahramanlarının çocuğun psikolojik ihtiyaçlarına ters düşüp düşmediği kontrol edilmelidir. Nitelikli bir çocuk kitabı, çocuğu hayal denizinde yüzdürürken olumlu benlik gelişimine de katkı sunabilendir.

İyi bir çocuk kitabı yönlendirme yapmaz. Vermek istediği mesajı direkt vermez. Çocuğun düşünmesini, yorum yapmasını, fark etmesini ve çıkarımda bulunmasını sağlar. Çocuk kitabı her türlü önyargı barındıran fikir ve dil yapısından uzak olmalıdır. Anlaşılabilir bir üsluba ve akıcılığa sahip olmalıdır. Nitelikli bir kitabın müstehcen ve argo ifadelerden uzak olması gerekir.

İyi Bir Kitabın Baskı Kalitesi Nasıl Olmalıdır?
"<yoastmark
iyi bir kitabın baskı kalitesi nasıl olmalıdır?

Çocuk kitaplarının, hitap ettiği kitleyi dikkate aldığımızda, dayanıklı baskı tekniği ile basılmış olması gerekir. Yaş gruplarına göre değişiklik göstermekle beraber iyi bir çocuk kitabında olması gereken fiziksel özellikler şunlardır:

  • Kalın kapaklı veya ciltli olması
  • Kapak tasarımının dikkat çekici olması
  • Kullanılan kâğıdın kaliteli olması (okul öncesi için bez sayfalar da tercih edilmektedir)
  • Harflerin gözü yormayacak büyüklükte olması
  • Ciltleme tekniğini olarak yapıştırma yerine dikişli cilt kullanılması gerekir.

Sonuç olarak, çocukların okumaktan keyif alan bireyler olarak yetişmelerini sağlamak için, okumayı zevkli ve eğlenceli hale getirmek gerekir. Bu noktada nitelikli, iyi tasarlanmış çocuk kitaplarının önemli bir rolü vardır. Almak istediğiniz kitabın, çocuk kitaplarının sahip olması gereken nitelikleri taşıyıp taşımadığını mutlaka araştırın. Bu konuda kitap yorum ve satış sitelerinden ve kitapçılardan bilgi toplayabilirsiniz. Unutmayın ki çocuğunuz için seçtiğiniz kitapların, onların ileriki yaşamlarında okuma alışkanlığına sahip birey olmalarına katkısı tahmininizden de büyüktür.

Önceki İçerikCeviz Kaç Kalori, Ceviz Kilo Aldırır Mı?
Sonraki İçerikNefis Popeyes Çıtır Tavuk Tarifi, Popeyes Tavuk Nasıl Yapılır?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.