iPhone X Özellikleri , Türkiye ve Amerika Fiyatı

iPhone X Özellikleri , Türkiye ve Amerika Fiyatı
iPhone X Özellikleri , Türkiye ve Amerika Fiyatı

12 Eylül tarihinde Türkiye saati ile 20:00’da markanın 10. yılına özel olacak şekilde tasarlanarak üretilen Apple’ın yeni telefonu X, büyük değişiklikleri ile dikkat çekti. Senelerdir oldukça benzer tasarımlar ile alıcılarının karşısına çıkan iPhone cihazları, iPhone X ile bu gidişatı tamamen değiştirdi. iPhone X fiyatı ve mevcut özellikleri ile henüz satışa sunulmadan bile dikkat çekmeyi başardı.

Konu Başlıkları

iPhone x Özellikleri

Apple’ın yeni ürünü iPhone X özellikleri ile oldukça dikkat çeken bir model oldu. Günümüzdeki akıllı cihazlar üzerinde en dikkat çeken özelliklerden birisi olan çerçevesiz ekran kullanımına Apple bu modeli ile katılmış oldu. Yaklaşık %81.23 oran ile diğer modellerine göre daha yüksek bir ekran kasası kullanımı sunmaktadır.

iPhone X modelindeki çerçeve bulunmayan tasarıma ulaşabilmek için en önemli etkenlerden TrueDepth ismiyle bilinen mevcut kamera sistemi, cihaz ekranının üst bölümünde yer almaktadır. Bu tasarım içinde kamera, kızılötesi, yakınlık sensörü, ışık sistemi, mikrofon, hoparlörler, nokta projektörü ve 7 MP ön kamerası bulunmaktadır.

5,8 inç ekran boyutu ve 1125 x 2436 piksel çözünürlüğünde tercih edilen Super Retina HD ekrana iPad Pro modelleri içerisinde görülen beyaz dengeleme yapmak adına kullanılan True Tone Display eklentisi dahil edilmiştir. Ekran üzerinde 3D Touch kullanımı da aktif olarak yer almaktadır.

iPhone X Özellikleri
iPhone X Özellikleri

Alcatel İdol 4 Nasıl Bir Telefon?

iPhone X Donanımının Özellikleri

Apple A11 Bionic işlemcisi ile çalışan bu cihaz, altı çekirdekli bir sistem sunuyor. Apple’ın kendi tanıtımına göre; bugüne dek akıllı cihazlarda kullanılmış en akıllı ve en güçlü çip Apple A11 Bionic’tir. Bu çip, saniyede 600 milyarlık bir işlem yapabilir.

64-bit mimariye sahip olması ve 10 nm üretimi ile Apple A11 Bionic çipi, 4.3 milyar transistör ile çalışıyor. Bu özellikleri ile diğer çip kullanımına bakıldığı zaman, %25 daha hızlı çalışma sağlarken, diğer dört verimli çekirdekler ise A10 çipine göre %70 daha hızlı kullanılabildiği kanıtlandı.

Bu çipler ile nasıl bir özellik elde ediliyor diye merak edenler için; iPhone X modeli pil ömrünün iPhone 7 modeline göre yaklaşık iki saate kadar daha çok olduğu söylenmelidir. Bu özellikle birlikte, iPhone X modeli kablosu olmadan da şarj edilebilme özelliğine sahiptir. iPhone X donanımının özellikleri, kullanım ömrünün uzaması ile çok beğenilmiştir.

Apple markasının kendi tasarımlarından üç çekirdekli GPU, A10 Fusion’a kıyasla %30 daha hızlıdır. RAM kısmında da iPhone X modeli için 3 GB RAM bulunuyor.

Apple’daki en büyük sorunlardan birisi, depolama konusunun artan içerik birikimi nedeniyle her seferinde yetersiz kalmasıydı. Bu nedele  iPhone X için sadece 64 GB ve 256 GB depolama özelliği tercih edilmiş.

iPhone X Kamerasının Özellikleri

İlk kez iPhone 7 Plus cihazında çift kamera kurulumu tercih eden Apple, iPhone X cihazında da çift kamera kurulumuna yer verdi. iPhone 7 Plus modeli için yatay şekilde bulundurulan çift kamera özelliği, yeni modelinde kullanılırken dikey şekilde konumlandırılmıştır.

12 Megapiksel çözünürlüğüe sahip olan kamerası, aynı Galaxy Note 8 cihazında kullanıldığı gibi çift OIS eklentisi ile geldi. Mevcut kameralardan birincisi f/1.8 diyafram açıklığına sahip bir geniş açı ile konumlandırılırken, telefoto lens için de f/2.4 diyafram açıklığı tercih edilmiştir.

Diğer modelden sonra geliştirilen Portre modu ile, daha iyi bir görünüm derinliği oluşturulması sağlanmıştır. Gerçek zamanlı özelliği ve stüdyo ışığı efektleri ile kontur ışığı, doğal ışık ve sahne ışığı gibi alternatifleri kullanmak mümkün. Işık kullanımının özellikle kamera aktif haldeyken, bir fotoğraf makinesi ile yakın verimlilikte olması sağlanmıştır.

4K video kaydı yapabilen çift kamera kullanımı, bir saniyede 240 kareye dek ve 1080p çözünürlüğü ile ağır çekim yapabilmektedir. Fotoğraflar 10 kat daha yakınlaştırabilmekle birlikte, video çekiminde de 6 kat daha fazla yakınlaştırma yapılabiliyor.

Ön kamera kullanımında da daha fazla özellik gösteriliyor. 7 Megapiksel çözünürlükle kullanılabilen mevcut ön kamera ile birçok özellik elde eden portre modu kullanmak artık mümkün. Bu özellik ile birlikte, yüz ifadeleri artık birbirinden farklı 12 Animoji karakterlerine yansıtılabiliyor.

iPhone X Yazılımının Özellikleri

iOS 11 sürümü ile kullanıma çıkarılan 10. senesine özel iPhone modeli için arayüz de tamamen yenilenmiştir. Ön yüzde tümüyle ekran bulunan ve ana ekran sekmesi olmayan genel iPhone X özellikleri, yazılımında da yeni özellikler sunuyor.

Parmak izi okuyucusu özelliği, bir diğer adı ile Touch ID de 10. yıl özel olarak tercih edilmemiştir. Bunun yerine Face ID, diğer adıyla yüz tanıma özelliği ile çıkarılan iPhone X; kilidin açılması, App Store, Safari ve iTunes kullanımlarında Face ID özelliği ile aktif hale getirilebilmektedir. Touch ID özelliğine göre daha fazla güvenli kabul edilen ve daha pratik kullanım sağladığı söylenen yüz okuma özelliği, kamera, ışık ve diğer özelliklerin aynı anda kullanılmasına engel değildir.

Nokta projektörü kullanımı sayesinde, yüz haritasının oluşturulması gerçekleştirilen sistemde, yüz üstüne 30 binden fazla nokta gönderiliyor. Kızılötesi kamera ile yansıtılan noktaların okunmasını sağlayan sistem, verilerin işlemcide yer alan özel alana gönderilmesinde etki ediyor. Aynı zamanda ışık projektörü de görünmez bir ışık yaymakta ve yüzün karanlıkta dahi algılanmasını sağlamaktadır. Kullanıcı kendisinde değişiklikler yapsa bile yüzün aynı şekilde algılanabilmesi mümkün olmaktadır. Bu da yüz tanıma özelliğinin güvenli olduğunu kullanıcılara kanıtlıyor. Bu özelliğinin yanında ekran üzerinde mevcut olan çıkıntı sebebiyle kullanıcılar ara yüzünde de bazı değişiklikler gerçekleştirilmiş durumdadır.

İlk çıkarılan iOS sürümünden beri orta kısımda konumlandırılmış olan saat görünümü, sol kısımda yer almakla birlikte, operatör ve Wi-Fi sinyali belirtecinin de daha küçük şekilde sağ tarafta olduğu görülüyor. Aynı zamanda uçak moduna alındığı zaman, ekranda belirlenen uçak simgesi de daha küçük bir nokta görünümü ile değiştirilmiştir. iPhone X özellikleri, sembollerin görünümünde de farkını ortaya koyuyor.

Ana ekran butonu kullanımı artık bulunmuyor. Bunun yerine birçok kaydırma hareketlerinin getirildiği görülmektedir. Örneğin; bir uygulama içerisinde bulunurken, ana ekrana dönmek isteyen bireyler, parmağı aşağıdan yukarıya doğru hızlı şekilde kaydırmalıdır. Parmağın daha yavaş hareketle kaydırılması ile de, açıkta bulunan uygulamalar içerisinde gezmek mümkün oluyor. Kontrol merkezine gelmek için de parmağın ekranın sağ üst kısmından aşağı indirilmesi yetiyor.

iPhone X Fiyatı

Cihazla ilgilenen herkes iPhone X fiyatı hakkında bir an önce fikir sahibi olabilmeyi istemiştir. 12 Eylül 2017 tarihinde yapılan etkinlik içerisinde resmi şekilde tanıtılan iPhone’un bu yeni model telefonu, iki farklı rengi ve iki depolama alternatifi ile 27 Ekim 2017 tarihinde ön siparişe sunuldu. iPhone X fiyatı 8 bini geçecek şekilde beklense de bu kadar olmadı.

iPhone X Fiyatı
iPhone X Fiyatı

iPhone X Türkiye Fiyatı

Uzay grisi ve gümüş renkleri olarak çıkarılan yeni iPhone 64 GB’lık sürüm Türkiye’de 6099 TL, 256 GB’lık sürüm ise 6899 TL fiyat ile satışta yer alıyor. 3 Kasım 2017 tarihinde yurt dışındaki raflarında yerini aldı. iPhone X Türkiye fiyatı Aralık 2017 tarihi ile birçok satış yerinde 64 GB için 5899 TL’ye düşürüldü.

iPhone X Amerika Fiyatı

Apple firmasının yeni model telefonu iPhone X Amerika fiyatı; 64 GB için 999 dolar olarak belirlenirken, 246 GB için ise 1149 dolar ile satışa sunuldu.

Önceki İçerikAğızda Dağılan Tuzlu Kurabiye Tarifi
Sonraki İçerikElon Musk Kimdir, Hayatı ve Kariyeri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.